Przy Młynie w Żmiącej – pstrągi, stawy, restauracja i dom weselny

Pstrągi i restauracja Przy Młynie w Żmiącej to od kilku lat kultowe miejsce na mapie powiatu limanowskiego. Odwiedzane jest przez wielu turystów, miłośników smacznych ryb oraz regionalnych wyrobów. To także miejsce, w którym na sali bankietowej organizowane są przyjęcia weselne. Z tym właśnie związane były nasze odwiedziny nad żmiąckimi stawami.

Stawy rybne w Żmiącej z dzieckiem

Dom Weselny Przy Młynie w Żmiącej

Kilka dni temu w sobotę mieliśmy przyjemność realizować reportaż ślubny u naszych znajomych Angeliki i Kamila, którzy zdecydowali się na organizację uroczystego przyjęcia na sali bankietowej Przy Młynie w Żmiącej. My byliśmy tam tylko raz kilka lat temu, również na weselu. Gdy czekaliśmy na naszą Parę Młodą po wyjeździe z kościoła, mieliśmy chwilę czasu, żeby zobaczyć otoczenie. Bardzo nas zaciekawiło, że tyle ludzi spędza swój czas nad stawami, dlatego postanowiliśmy dzisiaj odwiedzić je jeszcze raz w mniej formalnej formie.

Po sobocie mogę powiedzieć, że Dom Weselny Przy Młynie, to jeden z najlepszych lokali, w jakich byliśmy. Czemu? Na ogromny plus zasługuje obsługa, która tak jak o gości, to dbała i o nasz stolik. A często z tym jest problem w innych lokalach. Jedzenie bardzo smaczne – pstrąg w menu weselnym, klimatyczna sala taneczna oraz otoczenie. Zapraszam Cię przy okazji na naszą firmową stronę internetową AMGrzegorzek Fotografia i Filmowanie.

Dom Weselny Przy Młynie w Żmiącej
Sala bankietowa Przy Młynie w Żmiącej
przewodnik

Jak dojechać nad stawy rybne w Żmiącej?

Nad stawy rybne w Żmiącej najłatwiej dojechać z Limanowej, ponieważ jest to najbliżej położone większe miasto. Musisz kierować się drogą numer 965 w kierunku Bochni i w miejscowości Młynne skręcić w prawo na Łososinę Dolną i Laskową. Po kilku kilometrach przy sklepie będzie skrzyżowanie i tam trzeba skręcić w prawo na Żmiącą.

Teraz musisz już kierować się prosto. Po drodze będzie kilka popularniejszych miejsc w Żmiącej – stadnina koni Assanya, Sady Wincenta oraz szkoła podstawowa. Tuż za nią będzie skręt w prawo do stawów. Bezpłatny parking znajduje się tuż obok restauracji i domu weselnego. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do kompleksu Przy młynie w Żmiącej: 49°44’40.3″N 20°31’02.6″E. Adres: Żmiąca 217, 34-603 Ujanowice.

Warto przyjechać tutaj w tygodniu, ponieważ w weekendy, może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca, aby spokojnie zjeść rybę.

Żmiąca - mapa
Przy Młynie Żmiąca - miejsce na wycieczkę z dzieckiem
Stawy rybne w Żmiącej
Żmiąca - stawy
Z dzieckiem do Żmiącej

Młyn u Siwego oraz plac zabaw dla dzieci

Przyjechaliśmy do Żmiącej po godzinie 12. Restauracja otwierała się właśnie od południa, jednak nas interesowała smażalnia i polecane przez wielu smaczne pstrągi. Na samym początku zobaczyliśmy wszystko, co warto, odwiedzając stawy rybne. Nie ma tego zbyt wiele, ale w przyszłości może się to jeszcze zmieni. Nam brakuje mapy okolicznych atrakcji lub zdjęć krajobrazów, które można oglądać z okolicznych gór – te są naprawdę piękne.

Najciekawszym miejscem jest oczywiści młyn, od którego wzięła się nazwa całego kompleksu. Jest to tak zwany młyn u Siwego znajdujący się na żmiąckim potoku. Został on wybudowany z drzewa na kamiennej podmurówce przez Jana Urygę. W czasie I i II wojny światowej oraz okresu międzywojennego można w nim było tylko mleć zboże na pytel i raz. W 1955 zamontowano prądnicę, która oświetlała budynek właściciela oraz parafialny kościół.

Jego eksploatację zakończono w 1975 roku. W 2012 jeszcze raz zamontowano koło oraz prądnicę. Kilkanaście miesięcy później wyremontowano budynek oraz uruchomiono żarna. Obecnie można oglądać tam rzeźby lokalnych artystów. Młyn jest czynny w czasie godzin otwarcia smażalni.

Młyn Żmiąca
Galeria w młynie Żmiąca
Galeria w młynie przy stawach w Żmiącej
Rzeźby w młynie w Żmiącej

Dla Mai oczywiście najciekawszym miejscem był plac zabaw z domkiem, zjeżdżalnią, piaskownicą oraz bujaki w kształcie konika. Były także zwierzaki, które pasły się na pobliskim zboczu.

Plac zabaw Przy Młynie w Żmiącej
Plac zabaw Żmiąca
Przy Młynie w Żmiącej - zwierzęta

W Żmiącej przy młynie spróbuj pstrąga ze smażalni lub innych specjalności w restauracji

W menu restauracji znajdują się między innymi pierogi z suską sechlońską na sosie z miodem i śliwowicą, czyli można powiedzieć, że taki lokalny przysmak. My zdecydowaliśmy się na zjedzenie pstrąga w sąsiedniej smażalni. Na obiad czekaliśmy około 25 minut. Na plus na pewno jest ustawiony między stawami słupek, na którym pokazuje się numer zamówienia oraz wiele ławek i stolików, przy których można zjeść. Na minus na pewno brak możliwości płacenia kartą. Ryb nie jemy często, a ta nam bardzo smakowała. Wzięliśmy pstrągi na wagę z frytkami i surówką. Zapłaciliśmy 65 złotych, więc cenowo chyba w porządku.

Pstrągi przy młynie
Zamówienie jedzenia smażalnia Żmiąca
Pstrągi - Żmiąca Przy Młynie
Stawy rybne w Żmiącej

Pstrągi Przy Młynie w Żmiącej – godziny otwarcia smażalni i restauracji

Smażalnia w Żmiącej czynna jest w sezonie letnim od 1 maja do 30 września.

  • od poniedziałku do soboty od 10:00 do 20:00
  • w niedzielę od 13:00 do 20:00

Restauracja Przy Młynie czynna jest cały rok od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00 – 21:00.

Smażalnia Żmiąca
Miejsce, które warto zobaczyć w Żmiącej
Smażalnia ryb w Żmiącej przy młynie
Stawy Żmiąca przy młynie

Jakie atrakcje i ciekawe miejsca warto zobaczyć w okolicy?

Jeśli przyjechałeś do Żmiącej, żeby zjeść tylko rybę, to może warto jeszcze coś ciekawego w pobliżu zobaczyć. Poniżej lista miejsc, które można odwiedzić, żeby lepiej poznać okolicę.

Figura rybaka Żmiąca
Dekalog przy młynie
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.