Przy Młynie w Żmiącej – pstrągi, stawy, restauracja i dom weselny

Pstrągi i restauracja Przy Młynie w Żmiącej to od kilku lat kultowe miejsce na mapie powiatu limanowskiego. Odwiedzane jest przez wielu turystów, miłośników smacznych ryb oraz regionalnych wyrobów. To także miejsce, w którym na sali bankietowej organizowane są przyjęcia weselne. Z tym właśnie związane były nasze odwiedziny nad żmiąckimi stawami.

Stawy rybne w Żmiącej z dzieckiem

Dom Weselny Przy Młynie w Żmiącej

Kilka dni temu w sobotę mieliśmy przyjemność realizować reportaż ślubny u naszych znajomych Angeliki i Kamila, którzy zdecydowali się na organizację uroczystego przyjęcia na sali bankietowej Przy Młynie w Żmiącej. My byliśmy tam tylko raz kilka lat temu, również na weselu. Gdy czekaliśmy na naszą Parę Młodą po wyjeździe z kościoła, mieliśmy chwilę czasu, żeby zobaczyć otoczenie. Bardzo nas zaciekawiło, że tyle ludzi spędza swój czas nad stawami, dlatego postanowiliśmy dzisiaj odwiedzić je jeszcze raz w mniej formalnej formie.

Po sobocie mogę powiedzieć, że Dom Weselny Przy Młynie, to jeden z najlepszych lokali, w jakich byliśmy. Czemu? Na ogromny plus zasługuje obsługa, która tak jak o gości, to dbała i o nasz stolik. A często z tym jest problem w innych lokalach. Jedzenie bardzo smaczne – pstrąg w menu weselnym, klimatyczna sala taneczna oraz otoczenie. Zapraszam Cię przy okazji na naszą firmową stronę internetową AMGrzegorzek Fotografia i Filmowanie.

Dom Weselny Przy Młynie w Żmiącej
Sala bankietowa Przy Młynie w Żmiącej
przewodnik
KALENDARZ

Jak dojechać nad stawy rybne w Żmiącej?

Nad stawy rybne w Żmiącej najłatwiej dojechać z Limanowej, ponieważ jest to najbliżej położone większe miasto. Musisz kierować się drogą numer 965 w kierunku Bochni i w miejscowości Młynne skręcić w prawo na Łososinę Dolną i Laskową. Po kilku kilometrach przy sklepie będzie skrzyżowanie i tam trzeba skręcić w prawo na Żmiącą.

Teraz musisz już kierować się prosto. Po drodze będzie kilka popularniejszych miejsc w Żmiącej – stadnina koni Assanya, Sady Wincenta oraz szkoła podstawowa. Tuż za nią będzie skręt w prawo do stawów. Bezpłatny parking znajduje się tuż obok restauracji i domu weselnego. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do kompleksu Przy młynie w Żmiącej: 49°44’40.3″N 20°31’02.6″E. Adres: Żmiąca 217, 34-603 Ujanowice.

Warto przyjechać tutaj w tygodniu, ponieważ w weekendy, może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca, aby spokojnie zjeść rybę.

Żmiąca - mapa
Przy Młynie Żmiąca - miejsce na wycieczkę z dzieckiem
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Stawy rybne w Żmiącej
Żmiąca - stawy
Z dzieckiem do Żmiącej

Młyn u Siwego oraz plac zabaw dla dzieci

Przyjechaliśmy do Żmiącej po godzinie 12. Restauracja otwierała się właśnie od południa, jednak nas interesowała smażalnia i polecane przez wielu smaczne pstrągi. Na samym początku zobaczyliśmy wszystko, co warto, odwiedzając stawy rybne. Nie ma tego zbyt wiele, ale w przyszłości może się to jeszcze zmieni. Nam brakuje mapy okolicznych atrakcji lub zdjęć krajobrazów, które można oglądać z okolicznych gór – te są naprawdę piękne.

Najciekawszym miejscem jest oczywiści młyn, od którego wzięła się nazwa całego kompleksu. Jest to tak zwany młyn u Siwego znajdujący się na żmiąckim potoku. Został on wybudowany z drzewa na kamiennej podmurówce przez Jana Urygę. W czasie I i II wojny światowej oraz okresu międzywojennego można w nim było tylko mleć zboże na pytel i raz. W 1955 zamontowano prądnicę, która oświetlała budynek właściciela oraz parafialny kościół.

Jego eksploatację zakończono w 1975 roku. W 2012 jeszcze raz zamontowano koło oraz prądnicę. Kilkanaście miesięcy później wyremontowano budynek oraz uruchomiono żarna. Obecnie można oglądać tam rzeźby lokalnych artystów. Młyn jest czynny w czasie godzin otwarcia smażalni.

Młyn Żmiąca
Galeria w młynie Żmiąca
Galeria w młynie przy stawach w Żmiącej
Rzeźby w młynie w Żmiącej

Dla Mai oczywiście najciekawszym miejscem był plac zabaw z domkiem, zjeżdżalnią, piaskownicą oraz bujaki w kształcie konika. Były także zwierzaki, które pasły się na pobliskim zboczu.

Plac zabaw Przy Młynie w Żmiącej
Plac zabaw Żmiąca
Przy Młynie w Żmiącej - zwierzęta

W Żmiącej przy młynie spróbuj pstrąga ze smażalni lub innych specjalności w restauracji

W menu restauracji znajdują się między innymi pierogi z suską sechlońską na sosie z miodem i śliwowicą, czyli można powiedzieć, że taki lokalny przysmak. My zdecydowaliśmy się na zjedzenie pstrąga w sąsiedniej smażalni. Na obiad czekaliśmy około 25 minut. Na plus na pewno jest ustawiony między stawami słupek, na którym pokazuje się numer zamówienia oraz wiele ławek i stolików, przy których można zjeść. Na minus na pewno brak możliwości płacenia kartą. Ryb nie jemy często, a ta nam bardzo smakowała. Wzięliśmy pstrągi na wagę z frytkami i surówką. Zapłaciliśmy 65 złotych, więc cenowo chyba w porządku.

Pstrągi przy młynie
Zamówienie jedzenia smażalnia Żmiąca
Pstrągi - Żmiąca Przy Młynie
Stawy rybne w Żmiącej

Pstrągi Przy Młynie w Żmiącej – godziny otwarcia smażalni i restauracji

Smażalnia w Żmiącej czynna jest w sezonie letnim od 1 maja do 30 września.

  • od poniedziałku do soboty od 10:00 do 20:00
  • w niedzielę od 13:00 do 20:00

Restauracja Przy Młynie czynna jest cały rok od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00 – 21:00.

Smażalnia Żmiąca
Miejsce, które warto zobaczyć w Żmiącej
Smażalnia ryb w Żmiącej przy młynie
Stawy Żmiąca przy młynie

Jakie atrakcje i ciekawe miejsca warto zobaczyć w okolicy?

Jeśli przyjechałeś do Żmiącej, żeby zjeść tylko rybę, to może warto jeszcze coś ciekawego w pobliżu zobaczyć. Poniżej lista miejsc, które można odwiedzić, żeby lepiej poznać okolicę.

Figura rybaka Żmiąca
Dekalog przy młynie

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.