Beskid Wyspowy,  Małopolskie

Krótka trasa w Beskidzie Wyspowym – Wieża widokowa pod Jaworzem

Jaworz to szczyt w Beskidzie Wyspowym, który znajduje się niedaleko naszego domu, dlatego postanowiliśmy wyruszyć w końcu na górski szlak. Na górze Jaworz mierzącej 921 m n.p.m. bywamy bardzo często, ponieważ jest to bardzo widokowe miejsce. Pod zalesionym wierzchołkiem znajduje się drewniana wieża widokowa. Postanowiliśmy nieco odświeżyć ten wpis z 2013 roku, dodając do niego dzisiejsze zdjęcia i kilka nowych słów. O czym będzie można w tym wpisie przeczytać i co zobaczyć?

 1. Aktualne zdjęcia z góry Jaworz z 2020 roku,
 2. Zdjęcia ze szczytu z 2013 roku. Warto to zobaczyć, ponieważ sporo się na wierzchołku zmieniło.
 3. Informacje praktyczne o szlakach prowadzących na górę,
 4. Widoki, które można obejrzeć z wieży widokowej,
 5. Legenda o Jaskini Zbójeckiej.
 6. Linki do wschodu i zachodu słońca na Jaworzu,
 7. Krótkie filmiki jak szczyt wygląda aktualnie,
 8. Będzie także o wycieczce do wieży z dzieckiem w wózku, ponieważ była to jedna z naszych pierwszych wycieczek, jak Maja się urodziła.
Kapliczka pod Jaworzem
Jaworz z dzieckiem
Widok z wieży widokowej
Widok z wieży widokowej pod Jaworzem
Jaworz - szczyt

Jakim szlakiem na Jaworz?

Szczyt Jaworza z dnia na dzień staje się coraz bardziej zalesiony. W przeszłości można było podziwiać widoki pobliskich pasm górskich, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry. Jest to idealne miejsce dla szkolnych wycieczek i wspólnego spędzania wolnego czasu. Na szczyt prowadzi kilka szlaków turystycznych. Najbardziej popularnym jest szlak niebieski z Limanowej przez Sałasz na szczyt. Czas przejścia to około 3 godziny. Inne również atrakcyjne trasy to wędrówka:

 1. Z Laskowej szlakiem czarnym, a następnie szlakiem niebieskim / 4 godziny
 2. Z Pisarzowej szlakiem zielonym, a następnie niebieskim / 3 godziny
 3. Z Łososiny Górnej, a następnie szlakiem niebieskim / 4 godziny
 4. Znad Jeziora Rożnowskiego szlakiem niebieskim / 3 godziny 30 minut
 5. Na Jaworz można dotrzeć także od gospodarstwa agroturystycznego Hubertówka pod Jaworzem / 10 minut
Widok na Tatry pod Jaworzem
Widok na Tatry z niebieskiego szlaku na Jaworz
Widok na Tatry nad miejscem postojowym
Widok na Tatry nad miejscem postojowym
Wieża widokowa Jaworz
Tatry z Jaworza
Widok na Beskid Sądecki z wieży pod Jaworzem
Widok na Pogórza Karpackie z wieży pod Jaworzem

Idąc z dzieckiem wybraliśmy najszybsze dojście do wieży – mapa

Pod samą wieżę pod Jaworzem można dojechać samochodem. Jest taka opcja przy dobrej pogodzie i suchej nawierzchni. Warto też mieć wyższe zawieszenie w samochodzie. My zatrzymaliśmy się, na końcu drogi asfaltowej. Współrzędne miejsca postoju: 49.717412, 20.542445. Od samochodu idzie się szlakiem koloru niebieskiego prowadzącego z kościółka na Skrzętli. Dojście do wieży zajmuje około 20 minut, ponieważ do przejścia jest 1 kilometr drogi bez większych podejść.

Od samego początku pojawiają się również piękne widoki. My idąc dzisiaj (22.04.2020), rozpoczęliśmy wycieczkę po godzinie 5 rano, z myślą o wschodzie słońca. To jest nasz ulubiony moment podczas wyjścia na popularną Kretówkę. Byliśmy niedawno w październiku na wschodzie słońca i było bajecznie. Polecamy także zachód słońca pod wieżą, który miałem przyjemność spędzić w 2017 roku. Ja jednak wybieram poranki.

Taki widok mieliśmy dzisiaj idąc w kierunku wieży
Taki widok mieliśmy dzisiaj idąc w kierunku wieży
Wschód słońca - Jaworz
Śniadanie w górach

Z Jaworza na Sałasz

To nasze śniadanie pod wieżą smakowało wybornie. Zwłaszcza że w tym roku w górach jeszcze nie byliśmy. Od jego początku podróżowaliśmy po Polsce. Od wieży udaliśmy się na szczyt Jaworz mierzący 921 m n.p.m. (20 minut), a następnie na Sałasz 909 m n.p.m. szlakiem niebieskim przez kolejne 45 minut. Tam już widoków nie było zbyt wiele, ponieważ głównie maszeruje się lasem. Od Sałasza trzeba wrócić tym samym szlakiem do samochodu. Na wycieczkę od miejsca parkingowego do wieży widokowej można bez problemów wybrać się z dzieckiem w wózku. Jak Maja się urodziła, to my tak właśnie zrobiliśmy. 🙂 A teraz zobacz, jak Jaworz wyglądał kilka lat temu.

Odcinek z Jaworza na Sałasz
Odcinek z Jaworza na Sałasz
Sałasz - szczyt

Wpis z 2013 roku. Zobacz jak góra Jaworz wyglądała 7 lat temu

Kolejnego dnia, tuż po przybyciu ze zjawiskowego Beskidu Śląskiego, wybraliśmy się na górę Jaworz zwaną też Kretówką. Jest on najwyższym szczytem Pasma Łososińskiego, leżącym w Beskidzie Wyspowym. Szczyt ten mierzy 921 m n.p.m., a na wysokości 800 m zbudowana została 20-metrowa wieża widokowa. Obok niej jest pole biwakowe z zadaszonym grillem i wiatą. Z wieży można zobaczyć Jezioro Rożnowskie, Beskid Sądecki i Niski, a czasem nawet Tatry i Pieniny.

Niebieski szlak na Jaworz do wieży widokowej

Nasz spacer szlakiem niebieskim zaczęliśmy z parkingu, obok kaplicy na Skrzętli-Rojówce. Całkiem inaczej wyglądało to miejsce, gdy widzieliśmy je w porze wiosennej, jeszcze w zimowej szacie.

Tego dnia pogoda zapowiadała się pięknie, ponieważ było słońce i małe zachmurzenie. Mieliśmy cichą nadzieję, że będąc niedaleko wieży, zobaczymy, chociaż kontury Tatr. To nam dodawało energii. Trasa do wieży nie jest wymagająca, idziemy przez pewien czas za drogą, to kamienistą, to betonową. Kiedy dość mocno skręca w lewo, my idziemy przed siebie miedzą. Po około 40 minutach docieramy do wieży widokowej.

Co widać z wieży pod Jaworzem?

Na wieży zostaliśmy około pół godziny. Obok wiaty, zauważyliśmy nowo wstawioną tablicę informacyjną z oznakowaniem. Oczekiwanych widoków nie zobaczyliśmy, ale rozpościerające się krajobrazy na Beskid Sądecki, Niski i Pogórze Rożnowskie były przepiękne.

Legenda dotycząca Jaskini Zbójeckiej

Legenda głosi, że niedaleko szczytu znajduje się częściowo zasypana jaskinia zwana Jaskinią Zbójecką. To właśnie tam ukrywali się zbójcy, którzy rabowali okolicznych mieszkańców. Jest to ustronne oddalone od osiedli ludzkich miejsce otoczone dziką naturą, liczną zwierzyną i bujną roślinnością. Jaskinia ma kształt dwumetrowej studni prowadzącej do stromej pochylni o długości 7 metrów i 5 metrów głębokości. Prawdopodobnie trochę niżej zlokalizowane są podziemne przejścia.

Jeśli wybierzesz się na Jaworz w 2020 roku, to spotkasz na trasie oznaczenia kierujące do jaskini.

Wracając ze szczytu, zaczęliśmy szukać wspomnianej jaskini, ale niestety nie udało nam się jej znaleźć, pewnie dlatego, że szukaliśmy zbyt wysoko. W sumie to wiedzieliśmy tylko tyle, że jest niedaleko szczytu. Nie wiedzieliśmy w jakiej odległości od szczytu, ani jak wygląda. Wracając do wieży, zobaczyliśmy, że nad nami jest już coraz więcej chmur, z których może pokropić. Na szlaku spotkaliśmy jeszcze dwie grupy turystów, zmierzających prawdopodobnie na szczyt. Podczas wspomnień wiosennej wyprawy, kiedy zmagaliśmy się ze śniegiem po kolana, szybko nam umykał czas i droga. Z dobrym humorem, mimo pogorszenia się pogody dotarliśmy na parking, gdzie czekał na nas samochód.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

4 komentarze

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *