Krótka trasa w Beskidzie Wyspowym – Wieża widokowa pod Jaworzem

Kolejnego dnia, tuż po przybyciu ze zjawiskowych Beskidów w województwie śląskim, wybraliśmy się na górę Jaworz  zwany też Kretówką. Jest on najwyższym szczytem Pasma Łososińskiego, leżącym w Beskidzie Wyspowym. Szczyt ten mierzy 921 m n.p.m., a na wysokości 800 m zbudowana została 20-metrowa wieża widokowa. Obok niej jest pole biwakowe z zadaszonym grillem i wiatą. Z wieży można zobaczyć Zalew Rożnowski, Beskid Sądecki i Niski, a czasem nawet Tatry i Pieniny.

Niebieski szlak na Jaworz do wieży widokowej

Nasz spacer szlakiem niebieskim zaczęliśmy z parkingu, obok kaplicy na Skrzętli. Całkiem inaczej wyglądało to miejsce, gdy widzieliśmy je w porze wiosennej, jeszcze w zimowej szacie.

Tego dnia pogoda zapowiadała się pięknie, ponieważ było słońce i małe zachmurzenie. Mieliśmy cichą nadzieję, że będąc niedaleko wieży, zobaczymy, chociaż kontury Tatr. To nam dodawało energii. Trasa do wieży nie jest wymagająca, idziemy przez pewien czas za drogą, to kamienistą, to betonową. Kiedy dość mocno skręca w lewo, my idziemy przed siebie miedzą. Po około 40 minutach docieramy do wieży widokowej.

Co widać z wieży pod Jaworzem?

Jednak oczekiwanych widoków nie zobaczyliśmy, ale rozpościerające się Beskid Sądecki, Niski i Pogórze Rożnowskie były przepiękne.

Na wieży zostaliśmy około pół godziny. Obok wiaty, zauważyliśmy nowo wstawioną tablicę informacyjną z oznakowaniem. 

Szczyt Jaworz w paśmie Beskidu Wyspowego

Szczyt Jaworza z dnia na dzień staje się coraz bardziej zalesiony. W przeszłości można było podziwiać widoki pobliskich pasm górskich, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry. Od niedawna kilkanaście metrów pod szczytem znajduje się drewniana wieża widokowa, z której można zobaczyć Jezioro Rożnowskie, Beskid Niski i Beskid Sądecki. Szczęśliwcy mają okazje oglądać także panoramy pienińskie i tatrzańskie. Tuż obok jest pole biwakowe z zadaszonym grillem i wiata. Jest to idealne miejsce dla szkolnych wycieczek i wspólnego spędzania wolnego czasu.

Legenda dotycząca jaskini

Legenda głosi, że niedaleko szczytu znajduje się częściowo zasypana jaskinia zwana „Jaskinią Zbójecką”. Jest to ustronne oddalone od osiedli ludzkich miejsce otoczone dziką naturą, liczną zwierzyną i bujną roślinnością. Jaskinia ma kształt dwumetrowej studni prowadzącej do stromej pochyli o długości 7 metrów i 5 metrów głębokości. Prawdopodobnie trochę niżej zlokalizowane są podziemne przejścia. 

Jakie są szlaki na Jaworz?

Na szczyt prowadzi kilka szlaków. Najbardziej popularnym jest szlak niebieski z Limanowej przez Sałasz na szczyt Jaworza. Czas przejścia to około 3 godziny. Inne również atrakcyjne trasy to wędrówka

* z Laskowej szlakiem czarnym, a następnie szlakiem niebieskim / 4 godziny
* z Pisarzowej szlakiem zielonym, a następnie niebieskim / 3 godziny
* z Łososiny Górnej, a następnie szlakiem niebieskim / 4 godziny
* znad Jeziora Rożnowskiego szlakiem niebieskim / 3 godziny 30 minut

Wracając ze szczytu, zaczęliśmy szukać wspomnianej jaskini, ale niestety nie udało nam się jej znaleźć, pewnie dlatego, że szukaliśmy zbyt wysoko. W sumie to wiedzieliśmy tylko tyle, że jest niedaleko szczytu. Nie wiedzieliśmy w jakiej odległości od szczytu, ani jak wygląda. Tutaj podaję krótką informację o niej, znalezioną na różnych portalach turystycznych. Wracając do wieży, zobaczyliśmy, że nad nami jest już coraz więcej chmur, z których może pokropić. Na szlaku spotkaliśmy jeszcze dwie grupy turystów, zmierzających prawdopodobnie na szczyt. Podczas wspomnień wiosennej wyprawy, kiedy zmagaliśmy się ze śniegiem po kolana, szybko nam umykał czas i droga. Z dobrym humorem, mimo pogorszenia się pogody dotarliśmy na parking, gdzie czekał na nas samochód.

Zobacz inne wpisy na blogu

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *