Szpilówka Iwkowa
Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Co widać z wieży na Szpilówce w Iwkowej? – opis panoram

W Iwkowej w powiecie brzeskim w województwie w ubiegłym roku wzniesiono wieżę widokową, z której przepiękne widoki rozciągają się na cztery strony świata. Nowa atrakcja w weekendowe dni jest chętnie odwiedzana przez turystów z Małopolski.

Jest to najwyższa wieża widokowa w regionie mierząca około 30 metrów. Znajduje się na górze Szpilówka na 516 m n.p.m. Postanowiliśmy opisać, co widać z wieży na stronę wschodnią, zachodnią, północną i południową. Na co dzień mieszkamy w Iwkowej, prowadząc bloga MyNaSzlaku oraz firmę AMGrzegorzek zajmującą się fotografią i filmowaniem na ślubach i weselach.  

Co warto zobaczyć w Iwkowej?

Na początku roku stworzyliśmy specjalny wpis pokazujący 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, będąc w Iwkowej. Są to między innymi: Pustelnia Świętego Urbana, Piekarska Góra, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny czy Rogozowa. Każde z tych miejsc opisaliśmy we wspomnianym tekście. 

Jak dojechać i dojść na Szpilówkę? Parkingi pod wieżą i szlaki

 1. Najbliżej wieży widokowej znajduje się parking, do którego można dojechać od Iwkowej Nagórza. Z parkingu dojście do wieży zajmuje 15 minut. Do przejścia jest 700 metrów. Ten wariant polecamy na wschód słońca.
 2. Ciekawym miejscem skąd można rozpocząć wycieczkę, jest parking w lesie nad restauracją u Zygi po prawej stronie. Dojście do wieży zajmuje 90 minut. Do przejścia jest 3,5 km kolorem zielonym. Szlak bez widoków przez las.
 3. Niedaleko Bacówki Biały Jeleń stworzono 2 miejsca postoju. Stamtąd można dojść ścieżką żółtą (2 km – 40 minut) lub czerwoną przez Piekarską Górę (4 km – 100 minut). Szlak bez widoków przez las.
 4. Są także parkingi w centrum Iwkowej i przy kościele, chociaż my polecamy ten przy ośrodku zdrowia. Od niego prowadzi bardzo widokowa ścieżka, która zajmuje 50 minut – 2,5 km.

Co widać z wieży w Iwkowej?

Okazuje się, że mimo mało pokaźnej wysokości ze Szpilówki jest co oglądać. Jeśli ktoś nie chodzi po górach, nie interesuje się poszczególnymi pasmami górskimi, to wyjdzie na wieżę, obejrzy widoki i zejdzie z powrotem. My przychodzimy z pomocą i elementem edukacyjnym.

 1. Patrząc na północ, obejrzymy: Góry Świętokrzyskie, Garb Pińczowski, Brzesko, Okocim czy Nowy Wiśnicz.
 2. Na południe mamy: Kotlinę Iwkowską, Pogórze Rożnowskie, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy i Gorce. Dostrzeżenie Tatr jest z tego miejsca niemożliwe. Najwyższe góry w Polsce zasłonięte są przez Górę Jaworz w Beskidzie Wyspowym.
 3. Na zachodzie zobaczymy: Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki, Pogórze Wiśnickie i miasto Kraków.
 4. Najciekawiej wygląda strona wschodnia. Tam charakterystycznych punktów jest najwięcej. Zobaczymy pasmo Pogórza Rożnowskiego, Pogórza Ciężkowickiego, Pogórza Strzyżowskiego, Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. 

Najdalej oddalonym punktem widocznym z wieży są Góry Świętokrzyskie. Z ciekawszych szczytów do zobaczenia mamy: Babią Górę w Beskidzie Żywieckim, Mogielicę w Beskidzie Wyspowym, Gorc w Gorcach czy Kornuty w Beskidzie Niskim. Z większych widocznych miast zobaczymy: Kraków, Brzesko, Tarnów i Busko-Zdrój. Zobacz każdą panoramę w dużym rozmiarze, klikając na konkretne zdjęcie. 

Widok na stronę południową

Szpilówka widoki na południe

Widok na stronę zachodnią 

Szpilówka widoki zachód

Widok na stronę północną

Szpilówka północ

Widok na stronę wschodnią

Szpilówka wschód

Jak wygląda Szpilówka w zimie?

Najszybsze dojście na Szpilówkę w zimie zajmuje z parkingu około 15-20 minut, jednak jeśli jest śnieg, to z dojazdem może być ciężko. Warto wtedy zdecydować się na wyjazd od strony ośrodka zdrowia w Iwkowej i tam zostawić samochód lub podjechać drogą do krzyża widocznego na poniższym zdjęciu. Przy wychodzeniu na wieżę trzeba uważać, bo na schodach zalega dużo śniegu.  

Wschód z wieży na Szpilówce w Iwkowej

Mamy to szczęście, że mieszkamy w Kątach, więc dojazd na parking pod wieżą zajmuje 10 minut. Ze Szpilówki można oglądać wspaniałe wschody i zachody słońca. Polecamy każdemu. Wybudowanie wieży w Iwkowej było strzałem w dziesiątkę, ponieważ widoki z niej to magia.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

9 komentarzy

 • Paweł Brzęk

  Byłem zdziwiony tym że z tej wieży nie widać Tatr i pobawiłem się symulacjami na stronie udeuschle- pierwszy szczyt tatrzański (nieoczekiwanie była to Krzesanica, zaraz na lewo od Gorca) pojawia się gdy do wysokości Szpilówki dodaję 35 metrów. Wydaje się więc że wieża musiałaby być tylko ciut wyższa, ale względne rozmiary tego co wystaje są tak niewielkie że bez dobrej lunety nic by było widać (może jakiś biały punkt). Co ciekawe, teoretycznie Krzesanica jest na granicy widzialności nawet przy 30 metrowej wieży, ale to już czysta teoria (nawet wysokość drzew na zasłaniającym grzbiecie może tu robi różnicę). Tak naprawdę Tatry zaczynają się lepiej pokazywać po dodaniu 50-60 metrów. Z drugiej strony, przy jakiejś inwersji z załamaniem światła może by się dało zobaczyć czubek jednego Czerwonego Wiercha z obecnej wieży na Szpilówce…

  Ciekawe że całkiem sporo Tatr (od Kieżmarskiego po Cubrynę) widać ze wschodnich stoków Mahulca, i to z miejsca które jest 100 metrów niżej niż szczyt wieży na Szpilówce. Jednak jest to bardziej na wschód i Tatry wypadają akurat w 'zagłębieniu’ między Chełmem i Jaworzem w Paśmie Łososińskim (tam gdzie ze Szpilówki widać Pasmo Radziejowej).

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.