10 miejsc, które musisz zobaczyć w Iwkowej

Iwkowa – powiat brzeski 

Iwkowa to miejsce, w którym mieszkamy. To nasza mała ojczyzna, niezbyt znana w świecie, ale za to z wielkim potencjałem turystycznym. Co ją wyróżnia? Wiele atrakcji, cisza na szlakach, widoczne z okien zwierzęta i cudowne krajobrazy. Na gminę składa się kilka mniejszych miejscowości w tym Kąty, gdzie znajduje się nasz dom. Dlaczego warto odwiedzić Iwkową? Oto 10 powodów. Zobacz i przekonaj się, że warto tu być. 

Polecane przez nas miejsca:

10. Dworek Sławików 

Dworek z 1900 roku, wzniesiony przez ówczesnego właściciela tamtejszego majątku – Sławika. Jest to obiekt murowany na planie prostokąta z pomieszczeniami w dwóch traktach. Przy dworku znajduje się niewielki staw oraz ruiny kamiennego spichlerza z XVI wieku. Wszystko znajduje się na terenie prywatnym. Jest tam także ławeczka Jana Karskiego i tablica informacyjna.

9. Krzyż Jubileuszowy 

W miejscowości Połom Mały znajduje się Krzyż Jubileuszowy z 2000 roku, który góruje nad Kątami i rozciąga się z niego fenomenalna panorama na Beskid Wyspowy i Pogórze Wiśnickie. Krzyż zbudowany wzniesiony został w 2000 roku z okazji jubileuszu 2000-lecia chrześcijaństwa i 20-lecia parafii Kąty. Można na niego dotrzeć albo drogą krzyżową, rozpoczynającą się nieopodal domu weselnego „Strumyk”, albo od strony młyna w Kątach. Biegnie tamtędy zielony szlak turystyczny.

8. Pustelnia Świętego Urbana

Pustelnia Świętego Urbana znana wśród mieszkańców jako „Urbanek”. Jest to bardzo urokliwe, spokojne miejsce pośród lasu, przy potoku i źródle. Pustelnia ma wymiar 4,5×4,5 m, z czego 80 cm ma sam mur. Jest ona dosyć zadbana. W środku znajduje się jego obraz, kwiaty oraz krzyż. Kim był Urban? Być może był to zakonnik albo pustelnik. 

7. Piekarska Góra | krzyż powstańców i źródełko

Na Piekarskiej Górze znajduje się krzyż postawiony w 1864 roku na pamiątkę uczestnictwa okolicznej ludności w powstaniu styczniowym. Powstańcy wznieśli go jako wotum dziękczynne za swoje ocalone życie oraz jako symbol cierpienia i walki o niepodległą Polskę. Ten stary pochylony zmurszały krzyż zwrócił na siebie uwagę przechodzącego zielonym szlakiem biskupa Wiktora Skworca, wówczas ordynariusza diecezji tarnowskiej. To z jego inicjatywy samorządy i parafie Iwkowej, Lipnicy Murowanej i Rajbrotu przy wielkim zaangażowaniu mieszkańców tych wsi oraz organizacji kombatanckich doprowadziły do renowacji zniszczonego krzyża. Odnowiony opatrzony pamiątkowym kamiennym obeliskiem z wyrytym nań napisem „Krzyż powstańców styczniowych”, głosi pamięć niepodległościowego czynu. 3 maja 2010 roku poświęcił go biskup Wiktor Skworc. W 2012 roku mieszkańcy Iwkowej-Nagórza wybudowali obok altankę, która służy zarówno turystom jak i uczestnikom 3-majowych uroczystości odbywających się w tym miejscu.

Na południowym skraju lasu pod zboczem Piekarskiej Góry 515 m n.p.m. znajduje się źródełko, które daje początek Potokowi Piekarskiemu. Obok źródełka stoi krzyż powstańczy, który według ustnej tradycji upamiętnia wydarzenie, jakie rozegrało się przed laty w tym niezwykłym miejscu. Po upadku powstania styczniowego Iwkowianie biorący w nim udział wrócili do swojej miejscowości. Bojąc się wychodzić od razu do wioski, przez kilka dni koczowali na skraju lasu przy źródełku. Pijąc źródlaną drogę spostrzegli, że ranni spośród nich wracali do zdrowia, a ich rany szybko się goiły. W dowód wdzięczności postawili nad źródełkiem dębowy krzyż, który stoi do dnia dzisiejszego. W miejscu, gdzie łącza się belki krzyża wisi mała drewniana kapliczka, a na niej wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego. U podstawy krzyża wkomponowana w belkę przycupnęła mała kapliczka z obrazkiem świętego Huberta. To niezwykłe miejsce skłania do zadumy nad przeszłością i refleksji nad teraźniejszością, jednocześnie dając każdemu kto potrzebuje ukojenie i odpoczynek.

6. Punkty widokowe 

Punkty widokowe na terenie gminy to jedna z głównych atrakcji. Sama Iwkowa znajduje się w kotlinie, dlatego wystarczy wyjechać nieco wyżej, żeby obejrzeć widoki zapierające dech w piersiach. Piękne krajobrazy sięgające Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego można oglądać z Wojakowej, Dobrociesza oraz Kątów. 

5. Rogozowa – najwyższy szczyt Pogórza Wiśnickiego

Rogozowa to najwyższy szczyt Pogórza Wiśnickiego, z którego rozciągają się przepiękne widoki na Beskid Wyspowy. Najwyższy punkt nie znajduje się na terenie gminy, jednak zbocza Rogozowej opadają w jej kierunku. Będąc w Iwkowej warto ją zdobyć, a opis wycieczki możesz przeczytać tutaj

4. Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Najcenniejszym zabytkiem Iwkowej jest XV-wieczny drewniany, barokowy kościółek, które z zewnątrz może nie robi zbyt wielkiego wrażenia. Warto jednak wejść do środka i odkryć jego tajemnice. Jest on jednym z najstarszych obiektów drewnianych w Małopolsce. Na ścianach znajduje się późnorenesansowa polichromia. W oknie prezbiterium można zobaczyć gotycki witraż. W nawie natomiast, zachowały się dwa XV-wieczne portale zwieńczone wyciętymi w trójliście łukami. Kościółek można zwiedzać od maja do września w czwartki i piątki od godziny 12:00 – 16:00 oraz w soboty w godzinach 10:00 – 14:00.

3. Winnica Nowizny

Winnicę Nowizny prowadzi rodzina Kamińskich. Jest to 5-osobowa rodzina mieszkająca w miejscowości Połom Mały. Posiada ona małe gospodarstwo rolne o powierzchni 5.20 ha łącznie z lasem. Gospodarstwo położone jest na malowniczym wzgórzu Pogórza Wiśnickiego z widokiem na Beskidy. Winnica czynna jest od poniedziałku do soboty od godziny 11:00 do 20:00 i w niedzielę od 14:00 do 20:00. Państwo Kamińscy zapraszają do siebie grupy zorganizowane jak i indywidualnych gości. Poniżej domu znajduje się piwnica, bo przecież jak jest wino, to musi być o piwnica – miejsce, w którym wino ma najlepsze warunki do leżakowania. Ma bardzo długą i interesującą historię, bowiem sięga, aż 1891 roku, ale o tym przy zwiedzaniu opowiadają sami gospodarze. Obejrzenie winnicy, degustacja czy prezentacja trwa od 3-4 godzin. Dla najmłodszych przygotowano mały park linowy. 

2. Bacówka „Biały Jeleń”

Bacówka „Biały Jeleń” to jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym można poczuć się jak w luksusowym hotelu, położonym na najpiękniejszych, naturalnych terenach Pogórza Karpackiego. Idealnie nadaje się na krótkie weekendowe pobyty, rodzinny wypoczynek, a także spotkania biznesowe i wyjazdy służbowe. Ten, kto zdecyduje się na pobyt będzie miał zapewniony błogi spokój i relaks na łonie natury. Goście zapomną o wielkomiejskim zgiełku, spędzą aktywnie czas oraz nabiorą sił w otoczeniu szumiących jodeł, sosen i świerków. Zwierzęta i karpacka zagroda pozwolą poczuć się jak w starej chacie naszych dziadków. Wspaniałe widoki, bliskość przyrody, czyste, rześkie, leśne powietrze będą najlepszym towarzystwem zdrowego, radosnego wypoczynku. 

1. Wieża widokowa na Szpilówce

Wieża widokowa na Szpilówce to od kilku miesięcy główna atrakcja Iwkowej. Najwyższa wieża widokowa w regionie przyciąga turystów jak magnes. Na szczycie znajduje się altana, ławki, kosze na śmieci oraz ziemianka. Ta ostatnia w miejscu po dawnej ziemiance, w której stacjonowali radzieccy żołnierze. Dojście na wieżę z parkingu zajmuje 15 minut. Można z niej zobaczyć Beskid Niski, Sądecki, Wyspowy, Żywiecki, a także Kraków. 

 

Zobacz inne wpisy na blogu

5 komentarzy

  1. Dodam Was do obserwowanych blogów.
    Świetny tekst, można by kilka szczegółów dodać, ale te najważniejsze są i stabowią wartościowy przewodnik.
    Powodzenia i do zobaczenia na szlaku.

  2. Bardzo ciekawy wpis, od lat odwiedzamy Iwkową ale nie wszystkie miejsca znałem. Jest też oczywiście jeszcze wiele innych, wystarczy pojeździć trochę po okolicznych górkach bocznymi drogami. Iwkowa to także dobry punkt wypadowy do Czchowa, Rożnowa, Wiśnicza, Lipnicy.
    Szkoda tylko, że niektóre punkty widokowe (np ten przy parkingu przed Szpilówką) tak zarosły że nie widać z nich nic poza krzakami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *