Rogozowa – droga na najwyższy szczyt Pogórza Wiśnickiego

Rogozowa jest najwyższym wzniesieniem Pogórza Wiśnickiego mierzącym niespełna 536 m n.p.m i zlokalizowanym między Iwkową a Rajbrotem. Jej zachodnie stoki znajdują się na obszarze Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego co sprawia, że szczyt mimo niewielkiej wysokości jest chętnie odwiedzanym miejscem przez wypoczywających w okolicach turystów. Sprawdź 10 miejsc, które warto zobaczyć w Iwkowej.

Rogozowa – mapa i dojście od Bacówki Biały Jeleń

Jest środa tuż po Bożym Narodzeniu. Iwkowa, przez którą przejeżdżam o poranku, jeszcze nie obudziła się ze świątecznego letargu. Gdzieniegdzie można zobaczyć ludzi zmierzających do pracy lub niosących świeże pieczywo z pobliskich sklepów. Nikt się nie spieszy, bo tak naprawdę nie ma do czego. Dzieci także mają wolne od szkoły.

Kieruję się pod Bacówkę Biały Jeleń, skąd będę maszerował na najwyższy szczyt Pogórza Wiśnickiego, jakim jest Rogozowa. Z drogi prowadzącej na Brzesko skręcam przed remizą strażacką na Nagorze. Już pierwsze oznaczenie wskazuje, że na start mam jeszcze 5 kilometrów. W Iwkowej można zacząć wycieczkę na Szpilówkę, Piekarską Górę i Machulec. Razem z Angeliką mieszkamy w gminie Iwkowa we wiosce Kąty, także już od samego początku zachęcam Was do odwiedzenia moich rodzinnych terenów.

Rogozową można znaleźć na mapie „Beskid Wyspowy” wydawnictwa Compass.

Parking przy bacówce

Zatrzymuje się pod Bacówką Biały Jeleń. Samochód można zostawić tuż przy drewnianym ogrodzeniu. Bacówka to jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym można poczuć się jak w luksusowym hotelu, położonym na najpiękniejszych, naturalnych terenach Pogórza Karpackiego. Idealnie nadaje się na krótkie weekendowe pobyty, rodzinny wypoczynek, a także spotkania biznesowe i wyjazdy służbowe.

Ten, kto zdecyduje się na pobyt, będzie miał zapewniony błogi spokój i relaks na łonie natury. Goście zapomną o wielkomiejskim zgiełku, spędzą aktywnie czas oraz nabiorą sił w otoczeniu szumiących jodeł, sosen i świerków. Zwierzęta i karpacka zagroda pozwolą poczuć się jak w starej chacie naszych dziadków. Wspaniałe widoki, bliskość przyrody, czyste, rześkie, leśne powietrze będą najlepszym towarzystwem zdrowego, radosnego wypoczynku. Współrzędne ułatwiające dojazd na początek szlaku: 49.824081, 20.523785.

przewodnik

Szlak czarny na Rogozową

Na mojej drodze znajduje się szlak czarny idący z Rajbrotu do Lipnicy Murowanej, która słynie przede wszystkim z konkursu palm wielkanocnych. Ruszam szlakiem lekko pod górę. Moja wędrówka nim nie trwa długo, bo już po pięciu minutach odbijam w prawo, tutaj, gdzie wskazuje mi żółta strzałka. To by było na tyle oznaczeń. Na Rogozową trasa nie jest zbyt długa i łatwo do niej dotrzeć nawet bez szlaku.

Rogozowa 536 m n.p.m. – szczyt na Pogórzu Wiśnickim

Przez 15 minut idę między drzewami szeroką drogą, która jest miejscami rozjeżdżona przez traktory ściągające drzewo. Wielka szkoda, że droga na Rogozową nie została jeszcze oznaczona w terenie. Wybierając się na szczyt, warto mieć ze sobą mapę, bo jeśli pokierujemy się nawigacją, to możemy znaleźć się w innym miejscu. Ze zboczy wzniesienia można oglądać sąsiednie Sołtysie Góry czy pasmo Łopuszy. Beskid Wyspowy mamy przed sobą na wyciągnięcie ręki. Jeśli będziesz w Iwkowej, to koniecznie musisz zobaczyć wieżę widokową na Szpilówce.

Z odkrytych polan kieruję się z powrotem jednak nie tą samą drogą tylko bardziej w stronę wschodnią. Doszedłem na szczyt od strony północnej. Widoki z powyższych zdjęć szybko się kończą i kolejny raz maszeruję szeroką i ubitą drogą. Między drzewami dostrzegam kamienny słup, który kiedyś obraliśmy według nawigacji jako najwyższy punkt Rogozowej. Trochę niżej mijam drewnianą wiatę turystyczną i spotykam szlak czarny, którym schodzę na dół prosto do samochodu. 

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.