Pustynia Siedlecka to ostatni punkt na naszej mapie Jury Krakowsko-Częstochowskiej w tym dniu. Po Strażnicy w Suliszowicach, Strażnicy w Przewodziszowicach i Bramie Twardowskiego udaliśmy się na Pustynię Siedlecką w Siedlcu.
Tutejsza pustynia, choć jest znacznie mniejsza od najsławniejszej Pustyni Błędowskiej stanowi atrakcję turystyczną. Wydmy osiągają tu wysokość 30 metrów. W upalne dni, gdy mamy gorące powietrze to jest szansa zobaczyć zjawisko fatamorgany. Zobacz dokładny opis Pustyni Błędowskiej i ponad 20 atrakcji na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Pustynia Siedlecka – opis i informacje
Obszar określany mianem Pustyni Siedleckiej zajmuje 30 hektarów. Jest on częściowo porośnięty sosną, którą nasadzono tu w latach 60. ubiegłego wieku. Znajduje się tutaj również oczko wodne z roślinami szuwarowymi. Większość powierzchni to jednak szczere piaski, rozciągające się na około 25 hektarów.
Stanowią one pozostałość morskiego dna z okresu górnej jury. Tutejsze charakterystyczne gatunki roślin to szczotlicha siwa, kocanka piaskowa, czerwiec roczny i trzcinnik piaskowy.
Zobacz na poniższą mapę, aby poznać lokalizację Pustyni Siedleckiej. To obszar piaszczystych terenów o charakterystycznym krajobrazie. Jest to również teren o znaczeniu przyrodniczym, z różnorodną roślinnością przystosowaną do surowych warunków. Pustynia Siedlecka jest także interesującym miejscem pod względem geologicznym, ponieważ jest świadectwem procesów wietrzenia i transportu materiałów przez wiatr.
Obecnie Pustynia Siedlecka stanowi ciekawy punkt turystyczny i jest wykorzystywana jako teren do spacerów i obserwacji przyrody.
Parking i mapa
Poniżej zamieszczam jeszcze mapę terenu oraz współrzędne naszego parkingu.
- Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 50.700818, 19.359030.


Legendy
Tak, jak z innymi pustyniami jurajskimi, również i z Siedlecką wiążą się legendy. Głoszą one, że nagromadzenie tutejszych piachów to sprawka diabła, który w tych okolicach gonił uciekającego na kogucie, sławnego czarnoksiężnika Twardowskiego. Sprytny szlachcic długo zwodził władców ciemności, przed którymi zawsze udawało mu się uchodzić cało.
Wreszcie jeden z diabłów postanowił raz na zawsze rozprawić się z Twardowskim. Rogaty emisariusz piekieł, ścigając swą ofiarę, miał już niemal czarnoksiężnika w garści. Przed uciekającym Twardowskim otwarły się nawet bramy piekielne. Zdawało się, że jest już zgubiony. Jak zwykle jednak czarnoksiężnikowi udało się uciec, ale piekielny ogień spalił tutejszą ziemię, zamieniając ją w pustynię.

Off road przez pustynię
Po II wojnie światowej stworzono tu piaskownię, czynną do lat 60. Obecnie obszar stanowi jedną z jurajskich atrakcji turystycznych, a gmina Janów w minionych latach organizowała tu plenerową imprezę Pustynny Piknik. Pustynia Siedlecka jest terenem, na którym dopuszczono jazdę samochodami terenowymi i quadami. Odbywają się tu także rajdy samochodowe.
