Śląskie

Pustynia Siedlecka w Siedlcu

Pustynia Siedlecka to ostatni punkt na naszej mapie Jury Krakowsko-Częstochowskiej w tym dniu. Po Strażnicy w Suliszowicach, Strażnicy w Przewodziszowicach i Bramie Twardowskiego udaliśmy się na Pustynię Siedlecką w Siedlcu.

Tutejsza pustynia, choć jest znacznie mniejsza od najsławniejszej Pustyni Błędowskiej stanowi atrakcję turystyczną. Wydmy osiągają tu wysokość 30 metrów. W upalne dni, gdy mamy gorące powietrze to jest szansa zobaczyć zjawisko fatamorgany. Zobacz dokładny opis Pustyni Błędowskiej i ponad 20 atrakcji na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Informacje o Pustyni Siedleckiej – mapa

Obszar określany mianem Pustyni Siedleckiej zajmuje 30 ha. Jest on częściowo porośnięty sosną, którą nasadzono tu w latach 60. ubiegłego wieku. Znajduje się tutaj również oczko wodne z roślinami szuwarowymi. Większość powierzchni to jednak szczere piaski, rozciągające się na około 25 ha. Stanowią one pozostałość morskiego dna z okresu górnej jury. Tutejsze charakterystyczne gatunki roślin to szczotlicha siwa, kocanka piaskowa, czerwiec roczny i trzcinnik piaskowy. Zobacz na poniższą mapę, aby poznać lokalizację Pustyni Siedleckiej. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 50.700818, 19.359030.

Pustynia Siedlecka – legendy

Tak, jak z innymi pustyniami jurajskimi, również i z Siedlecką wiążą się legendy. Głoszą one, że nagromadzenie tutejszych piachów to sprawka diabła, który w tych okolicach gonił uciekającego na kogucie, sławnego czarnoksiężnika Twardowskiego. Sprytny szlachcic długo zwodził władców ciemności, przed którymi zawsze udawało mu się uchodzić cało.

Wreszcie jeden z diabłów postanowił raz na zawsze rozprawić się z Twardowskim. Rogaty emisariusz piekieł, ścigając swą ofiarę, miał już niemal czarnoksiężnika w garści. Przed uciekającym Twardowskim otwarły się nawet bramy piekielne. Zdawało się, że jest już zgubiony. Jak zwykle jednak czarnoksiężnikowi udało się uciec, ale piekielny ogień spalił tutejszą ziemię, zamieniając ją w pustynię.

Off road przez pustynię 

Po II wojnie światowej stworzono tu piaskownię, czynną do lat 60-tych. Obecnie obszar stanowi jedną z jurajskich atrakcji turystycznych, a gmina Janów w minionych latach organizowała tu plenerową imprezę Pustynny Piknik. Pustynia Siedlecka jest terenem, na którym dopuszczono jazdę samochodami terenowymi i quadami. Odbywają się tu także rajdy samochodowe. 

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *