Śląskie

Brama Twardowskiego w Złotym Potoku

Jesteście na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i nie wiecie co ze sobą zrobić? A może macie ze sobą dzieciaczka i okazuje się, że maraton to nie jest dla Was? My ze sobą też mamy dzieciaczka, jeszcze nienarodzonego, więc w szóstym miesiącu raczej nie chcę się forsować.

Mamy jeszcze do wykorzystania ostatnie dni urlopu i jesteśmy właśnie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tego dnia przeszliśmy z rana już krótką trasę z parkingu przy Zamku Ostrężnik, aby zdobyć strażnicę z XIV wieku. Ten dzień był aktywny, były wycieczki piesze, ale też objazdowe. Piesza była na początku, a później odwiedziny strażnicy Przewodziszowice. Poznaj ponad 20 atrakcji na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Wycieczka do Bramy Twardowskiego 

Teraz chcielibyśmy Wam przedstawić bardzo ciekawe miejsce na Jurze, a mianowicie Bramę Twardowskiego. Ta perełka znajduje się w Rezerwacie Krajobrazowym Parkowe i jest jedną z atrakcji Złotego Potoku i okolic. Warto tutaj zaglądnąć. Jak tutaj dotrzeć? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo macie do wyboru wiele wariantów. Bardziej i mniej wymagające, piesze z wycieczką albo tylko przejście z parkingu. Poniżej przedstawiam Wam kilka opcji do wyboru.

Jak dojść do Bramy Twardowskiego?

  • Szlakiem zielonym ze Złotego Potoku z okolic Groty Niedźwiedzia czy Młynu Kołaczew z XIX/XX wieku, a następnie powrót chwilę zielonym i zamienić go na szlak żółty lub jak kto woli żółtą i zieloną ścieżką, trasa leci tą samą drogą.
  • Szlakiem zielonym ze Złotego Potoku z okolic kościoła pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela do samej Bramy Twardowskiego, a następnie powrót można zaplanować czarną ścieżką, równoległą z żółtą.
  • Ścieżką żółtą z parkingu Zamku Ostrężnik, a powrót zielonym szlakiem, a następnie czarnym prosto na parking.
  • Szlakiem zielonym z parkingu przy drodze 793 i obelisku Ponurego.
  • Z parkingu tuż pod Bramą Twardowskiego.

Brama Twardowskiego – opis i legenda

My wybraliśmy ten ostatni wariant. Z parkingu to zaledwie 200 metrów do przejścia pod samą bramę. Współrzędne ułatwiające dojazd do Bramy Twardowskiego: 50.688972, 19.404274.

Po dojściu do tego pięknego ostańca okazało się, że jest bardzo ciekawy i dość okazały. Nazwę jej przybrano po decyzji Zygmunta Krasińskiego, a to dlatego, że z tym miejscem jest związana legenda o czarnoksiężniku Twardowskim.

Kiedy to uciekając przed diabłem, dosiadł koguta, odbił się od skały i poszybował na Księżyc, jednocześnie sprawiając, że została wybita ogromna dziura w tym wapieniu. W dzisiejszych czasach jest symbolem, który otwiera złotopotocki las. Zgromadza w tym miejscu rzesze ludzi, zwłaszcza w wakacyjne dni, ale też w ogólnopolskie wolne od pracy.

W tym rejonie miały miejsce walki toczone podczas kampanii obronnej 1939 r. Także później, w czasie wojny, był to teren działań partyzanckich. We wrześniu 1944 roku, 300-osobowy Samodzielny Batalion Armii Krajowej stoczył tu potyczkę z przeważającymi siłami niemieckimi i przy stosunkowo małych stratach się wycofał.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *