Pustynia Błędowska - my na szlaku
Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Pustynia Błędowska – Czubatka, Dąbrówka, Róża Wiatrów i plener ślubny

Pustynia Błędowska to bardzo ciekawe miejsce znajdujące się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, kilka kilometrów nad Olkuszem i godzinę drogi od Krakowa. Położona jest przy granicy dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Co ciekawe, jest ona największą w Europie, ale nie jedyną w Polsce. W 2018 roku w celu ochrony terenu utworzono taras widokowy, zwany „Różą Wiatrów”. Ma on powstrzymać ludzi przed chodzeniem po piasku, poza znakowanymi ścieżkami turystycznymi. 

Pustynia Błędowska znajduje się 50 kilometrów od Krakowa i 40 kilometrów od Katowic. Ponownie odwiedziliśmy ją w 2020 roku, razem z Parą Młodą – Angeliką i Bartkiem, z którymi realizowaliśmy plener ślubny.

Pustynia Błędowska – największa w Europie pustynia znajduje się w Polsce

Okazuje się, że nie trzeba wyjeżdżać z Polski, aby znaleźć się na pustyni. Jura Krakowsko-Częstochowska daje nam taką możliwość. Nie zobaczymy na niej jednak wielbłądów czy karawany rodem z powieści przygodowej „W pustyni i w puszczy”. Mimo to potrafi zachwycić i przynajmniej raz w życiu warto się na nią wybrać. Na przełomie lat została oczyszczona z niewybuchów. Wykarczowano również drzewa.

Przez pustynię prowadzi szlak pustynny oznakowany w terenie kolorem żółtym. Pustynia Błędowska otwarta jest 24 godziny na dobę, dlatego zwiedzanie możliwe jest w każdej chwili. Cennika nie ma, ponieważ wstęp jest bezpłatny.

Szlak przez Pustynię Błędowską
Ścieżka Pustynia Błędowska

Mapa Pustyni Błędowskiej – Szlak Pustynny i inne znakowane ścieżki

Na poniższej mapie turystycznej zamieściliśmy przebieg szlaku przez Pustynię Błędowską z Kluczy do Błędowa. Jeśli szukasz innych map, to zajrzyj do naszej zakładki na blogu – darmowe mapy w wersji online. Wybraliśmy się tym szlakiem, parkując na punkcie widokowym Czubatka. Przeszliśmy aż do zielonej ścieżki i potem skręciliśmy w kierunku Róży Wiatrów i inne platformy widokowej. W terenie na pustyni te ścieżki oznakowane są za pomocą drewnianych słupków. Najlepiej widać te ścieżki na poniższej mapie wydawnictwa Compass.

Mapa Pustyni Błędowskiej
Szlak Pustynny
Szlak Pustynny przez Pustynię Błędowską
Platforma widokowa na Pustyni Błędowskiej

Punkty widokowe, to największe atrakcje na Pustyni Błędowskiej

Przy Pustyni Błędowskiej znajdują się trzy punkty widokowe. Każdy ma swoją nazwę i pokazuje piaskowy teren z różnej perspektywy. Dąbrówka ukazuje nam tę część pustyni, na której znajduje się poligon wojskowy. Róża Wiatrów to najnowszy taras widokowy stworzony w marcu 2018 roku. Czubatka to świetny punkt obserwacyjny na pustynię górujący nad miejscowością Klucze. 

Pustynia Błędowska - atrakcją jest Róża Wiatrów

Róża Wiatrów w Kluczach na Pustyni Błędowskiej

Róża Wiatrów to innowacyjny pomysł mający na celu ochronę terenu i powstrzymanie ludzi przed wchodzeniem na piasek. Drewniana platforma powstała kilka miesięcy temu i wyglądem zachęciła nas do odwiedzin. Obok niej stanął kompleks altan, molo, podest oraz tablice z informacjami o bogactwie przyrodniczym pustyni. Dojechać można samochodem prawie pod sam obiekt. Znakiem zostało oznaczone miejsce postoju. 

Wstęp na teren pustyni jest bezpłatny. Możliwość zwiedzania 24 godziny na dobę. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.335367, 19.532779.

Róża Wiatrów - Pustynia Błędowska
Punkt widokowy Róża Wiatrów
Róża Wiatrów - Klucze

Dąbrówka – punkt obserwacyjny z II wojny światowej na Pustyni Błędowskiej

Punkt mieści na wzgórzu Dąbrówka w miejscowości Chechło. Dojazd do niego wskaże nam brązowy znak, którego będziemy mieli okazję mijać, jadąc z Chechła w stronę Kluczy. Na miejscu znajdują się tablice informacyjne i edukacyjne. Pustynia wygląda stąd przepięknie. W sezonie wakacyjnym, oraz podczas weekendów możemy nie znaleźć miejsca do zatrzymania się.

Wstęp na teren pustyni jest bezpłatny. Możliwość zwiedzania 24 godziny na dobę. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.360479, 19.520001.

Dąbrówka - Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska – jak dojechać na Czubatkę?

To do tej pory chyba najpopularniejszy punkt widokowy na Pustynię Błędowską. Dojechać można do niej samochodem, kierując się za żółtymi znakami z miejscowości Klucze. Jest tam obszerny parking, altany, miejsce na ognisko i stoi wieża obserwacyjna, która została wzniesiona w celu ochrony okolicznych lasów przed pożarami. To miejsce odwiedziliśmy podczas wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd w 2016 roku. 

Wstęp na teren pustyni jest bezpłatny. Możliwość zwiedzania 24 godziny na dobę. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.336388, 19.549827.

Punkt widokowy Czubatka
Luneta, z której można obserwować Pustynię Błędowską
Czubatka nad Pustynią Błędowską

Plener ślubny na Pustyni Błędowskiej

Muszę przyznać, że to nie był nasz pomysł z wyjazdem na plener ślubny na Pustynię Błędowską. To właśnie Bartek – Pan Młody wysunął taką propozycję. Była ona bardzo dobra, ponieważ nie byliśmy tam z zakochanymi ani razu, a to miejsce chodziło za nami od dłuższego czasu. Udało się ten pomysł wprowadzić w życie. Chociaż w niedzielny wieczór na piasku było wielu turystów, to nie przeszkadzało nam to wykonać przepięknej sesji zdjęciowej z głównym udziałem Angeliki i Bartka. Nowe doświadczenie i kolejne magiczne zdjęcia zostały zapisane dla naszej pięknej pary.

Z tego co zauważyliśmy, to wielu fotografów ślubnych z Krakowa wykonuje sesje zdjęciowe właśnie na Pustyni Błędowskiej.

Plener ślubny Pustynia Błędowska
Zdjęcia ze ślubu na Pustyni Błędowskiej
Sesja ślubna na Pustyni Błędowskiej
Spadochroniarze na Pustyni Błędowskiej
Ślubne zdjęcie na Pustyni Błędowskiej
Plener ślubny na Pustyni Błędowskiej

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

11 komentarzy

 • Andrzej

  Pewnie fajne i klimatyczne miejsce. Muszę się wybrać z rodziną na wiosnę jak będzie mniej błota.

 • ToTemat

  Wiele razy miałem zamiar się tam wybrać, tylko że dla samej jej nie do końca być może warto. Ciekawe miejsca ale takie jak ściernisko tylko z morskim piachem. podobno bardzo zarasta i za parę lat może przestać nawet istnieć jeśli będzie to nadal tak szybko postępowało.

 • Andrzej 49

  Nie radząchodzić po piasku, wszędzie, dosłownie wszędzie jest pełno potłuczonego szkła z butelek po piwie, a niektóre z szpiczastych odłamków bez trudu przebiją podeszwę Waszego buta !

 • Adam Z

  Byłem, widziałem i wrócę. 🙂

 • Szlak Orlich Gniazd

  Zapraszamy na Róże Wiatrów na Pustyni Błędowskiej 🙂

 • Wojciech

  Nie rozumiem tej koncepcji . Taras widokowy 1 metr nad ziemią ? Ma chronić piasek ? Przed czym ?

  • Mateusz Grzegorzek

   To trzeba pytać pomysłodawców tego projektu. 🙂 jakiś cel w tym mieli skoro to zrobili. Zresztą i tak ludzie mogą bez problemów z niej zejść i po piasku chodzić.

   • Wojciech

    Racja. Myślę, że te podesty na pustyni to delikatnie mówiąc sposób zagospodarowania funduszy. Za to rewitalizacja punktu widokowego Dąbrówka pierwsza klasa.

 • Anka

  Byliśmy wczoraj i polecamy 😉 wszystkie punkty zaliczone

 • Wojtas

  Uwielbiam roze wiatrow
  mozna sie tam poczuc jak na prawdziwej pustyni 🙂

 • bartek

  Widziałem już wszystkie 🙂 Czubatka najlepsza

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *