Pustynia Błędowska – Czubatka, Dąbrówka, Róża Wiatrów i plener ślubny

Pustynia Błędowska w Kluczach to bardzo ciekawe miejsce znajdujące się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, kilka kilometrów nad Olkuszem i godzinę drogi od Krakowa. Położona jest przy granicy dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Co ciekawe, jest ona największą w Europie, ale nie jedyną w Polsce.

W 2018 roku w celu ochrony terenu utworzono taras widokowy, zwany „Różą Wiatrów”. Ma on powstrzymać ludzi przed chodzeniem po piasku, poza znakowanymi ścieżkami turystycznymi. 

Pustynia Błędowska znajduje się 50 kilometrów od Krakowa i 40 kilometrów od Katowic. Ponownie odwiedziliśmy ją w 2020 roku, razem z Parą Młodą – Angeliką i Bartkiem, z którymi realizowaliśmy plener ślubny.

Pustynia Błędowska – największa w Europie pustynia znajduje się w Polsce

Okazuje się, że nie trzeba wyjeżdżać z Polski, aby znaleźć się na pustyni. Jura Krakowsko-Częstochowska daje nam taką możliwość. Nie zobaczymy na niej jednak wielbłądów czy karawany rodem z powieści przygodowej „W pustyni i w puszczy”. Mimo to potrafi zachwycić i przynajmniej raz w życiu warto się na nią wybrać. Na przełomie lat została oczyszczona z niewybuchów. Wykarczowano również drzewa.

Przez pustynię prowadzi szlak pustynny oznakowany w terenie kolorem żółtym. Pustynia Błędowska otwarta jest 24 godziny na dobę, dlatego zwiedzanie możliwe jest w każdej chwili. Cennika nie ma, ponieważ wstęp jest bezpłatny.

Szlak przez Pustynię Błędowską
Ścieżka Pustynia Błędowska

Mapa Pustyni Błędowskiej – Szlak Pustynny i inne znakowane ścieżki

Na poniższej mapie turystycznej zamieściliśmy przebieg szlaku przez Pustynię Błędowską z Kluczy do Błędowa. Jeśli szukasz innych map, to zajrzyj do naszej zakładki na blogu – darmowe mapy w wersji online. Wybraliśmy się tym szlakiem, parkując na punkcie widokowym Czubatka. Przeszliśmy aż do zielonej ścieżki i potem skręciliśmy w kierunku Róży Wiatrów i innej platformy widokowej. W terenie na pustyni te ścieżki oznakowane są za pomocą drewnianych słupków.

Szlak Pustynny
przewodnik
Szlak Pustynny przez Pustynię Błędowską
Platforma widokowa na Pustyni Błędowskiej
KALENDARZ

Punkty widokowe, to największe atrakcje na Pustyni Błędowskiej

Przy Pustyni Błędowskiej znajdują się trzy punkty widokowe. Każdy ma swoją nazwę i pokazuje piaskowy teren z różnej perspektywy. Dąbrówka ukazuje nam tę część pustyni, na której znajduje się poligon wojskowy. Róża Wiatrów to najnowszy taras widokowy stworzony w marcu 2018 roku. Czubatka to świetny punkt obserwacyjny na pustynię górujący nad miejscowością Klucze. 

Pustynia Błędowska - atrakcją jest Róża Wiatrów

Punkt widokowy Róża Wiatrów w Kluczach na Pustyni Błędowskiej – las i piasek

Róża Wiatrów to innowacyjny pomysł mający na celu ochronę terenu i powstrzymanie ludzi przed wchodzeniem na piasek. To jedna z atrakcji Pustyni Błędowskiej na piasku. Drewniana platforma powstała kilka miesięcy temu i wyglądem zachęciła nas do odwiedzin. Obok niej stanął kompleks altan, molo, podest oraz tablice z informacjami o bogactwie przyrodniczym pustyni. Dojechać można samochodem prawie pod sam obiekt. Znakiem zostało oznaczone miejsce postoju. 

Wstęp na teren pustyni jest bezpłatny. Możliwość zwiedzania 24 godziny na dobę. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.335367, 19.532779.

Róża Wiatrów - Pustynia Błędowska
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Punkt widokowy Róża Wiatrów

Dąbrówka – Chechło – punkt widokowy z II wojny światowej na Pustyni Błędowskiej

Punkt mieści na wzgórzu Dąbrówka w miejscowości Chechło. Dojazd do niego wskaże nam brązowy znak, którego będziemy mieli okazję mijać, jadąc z Chechła w stronę Kluczy. Na miejscu znajdują się tablice informacyjne i edukacyjne. Pustynia wygląda stąd przepięknie. W sezonie wakacyjnym, oraz podczas weekendów możemy nie znaleźć miejsca do zatrzymania się.

Wstęp na teren pustyni jest bezpłatny. Możliwość zwiedzania 24 godziny na dobę. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.360479, 19.520001.

Dąbrówka - Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska – jak dojechać na punkt widokowy Czubatka?

To do tej pory chyba najpopularniejszy punkt widokowy na Pustynię Błędowską. Dojechać można do niej samochodem, kierując się za żółtymi znakami z miejscowości Klucze. Jest tam obszerny parking, altany, miejsce na ognisko i stoi wieża obserwacyjna, która została wzniesiona w celu ochrony okolicznych lasów przed pożarami. To miejsce odwiedziliśmy podczas wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd w 2016 roku. 

Wstęp na teren pustyni jest bezpłatny. Możliwość zwiedzania 24 godziny na dobę. Można tam przyjechać o każdej porze roku. 

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.336388, 19.549827.
Punkt widokowy Czubatka
Luneta, z której można obserwować Pustynię Błędowską
Czubatka nad Pustynią Błędowską

Plener ślubny na Pustyni Błędowskiej

Muszę przyznać, że to nie był nasz pomysł z wyjazdem na plener ślubny na Pustynię Błędowską. To właśnie Bartek – Pan Młody wysunął taką propozycję. Była ona bardzo dobra, ponieważ nie byliśmy tam z zakochanymi ani razu, a to miejsce chodziło za nami od dłuższego czasu. Udało się ten pomysł wprowadzić w życie. Chociaż w niedzielny wieczór na piasku było wielu turystów, to nie przeszkadzało nam to wykonać przepięknej sesji zdjęciowej z głównym udziałem Angeliki i Bartka. Nowe doświadczenie i kolejne magiczne zdjęcia zostały zapisane dla naszej pięknej pary.

Z tego co zauważyliśmy, to wielu fotografów ślubnych z Krakowa wykonuje sesje zdjęciowe właśnie na Pustyni Błędowskiej.

Plener ślubny Pustynia Błędowska
Spadochroniarze na Pustyni Błędowskiej
Ślubne zdjęcie na Pustyni Błędowskiej

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.