Pustynia Błędowska
Podróże z dzieckiem,  Śląskie

Pustynia Błędowska – punkty widokowe | Dąbrówka i Róża Wiatrów

Pustynia Błędowska to bardzo ciekawe miejsce znajdujące się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, kilka kilometrów nad Olkuszem. Położona jest przy granicy dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Co ciekawe, jest ona największą w Europie, ale nie jedyną w Polsce. W tym roku w celu ochrony terenu utworzono taras widokowy, zwany „Różą Wiatrów”. Ma on powstrzymać ludzi przed chodzeniem po piasku. Pustynia Błędowska znajduje się 50 kilometrów od Krakowa i 40 kilometrów od Katowic.

Pustynia Błędowska – największa w Europie pustynia znajduje się w Polsce

Okazuje się, że nie trzeba wyjeżdżać z Polski, aby znaleźć się na pustyni. Jura Krakowsko-Częstochowska daje nam taką możliwość. Nie zobaczymy na niej jednak wielbłądów czy karawany rodem z powieści przygodowej „W pustyni i w puszczy”. Mimo to potrafi zachwycić i przynajmniej raz w życiu warto się na nią wybrać. Na przełomie lat została oczyszczona z niewybuchów. Wykarczowano również drzewa. Przez pustynię prowadzi szlak pustynny oznakowany w terenie kolorem żółtym. Pustynia Błędowska otwarta jest 24 godziny na dobę, dlatego zwiedzanie możliwe jest w każej chwili. Cennika nie ma, ponieważ wstęp jest bezpłatny.

Pustynia Błędowska

Mapa Pustyni Błędowskiej – Szlak Pustynny

Na poniższej mapie turystycznej zamieściliśmy przebieg szlaku przez Pustynię Błędowską z Kluczy do Błędowa. Jeśli szukasz innych map, to zajrzyj do naszej zakładki na blogu – darmowe mapy w wersji online.

Punkty widokowe, to największe atrakcje na Pustyni Błędowskiej

Przy Pustyni Błędowskiej znajdują się trzy punkty widokowe. Każdy ma swoją nazwę i pokazuje piaskowy teren z różnej perspektywy. Dąbrówka ukazuje nam tę część pustyni, na której znajduje się poligon wojskowy. Róża Wiatrów to najnowszy taras widokowy stworzony w marcu 2018 roku. Czubatka to świetny punkt obserwacyjny na pustynię górujący nad miejscowością Klucze. 

Róża Wiatrów w Kluczach na Pustyni Błędowskiej

Róża Wiatrów to innowacyjny pomysł mający na celu ochronę terenu i powstrzymanie ludzi przed wchodzeniem na piasek. Drewniana platforma powstała kilka miesięcy temu i wyglądem zachęciła nas do odwiedzin. Obok niej stanął kompleks altan, molo, podest oraz tablice z informacjami o bogactwie przyrodniczym pustyni. Dojechać można samochodem prawie pod sam obiekt. Znakiem zostało oznaczone miejsce postoju. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.335367, 19.532779.

Pustynia Błędowska

Dąbrówka – punkt obserwacyjny z II wojny światowej na Pustyni Błędowskiej

Punkt mieści na wzgórzu Dąbrówka w miejscowości Chechło. Dojazd do niego wskaże nam brązowy znak, którego będziemy mieli okazję mijać, jadąc z Chechła w stronę Kluczy. Na miejscu znajdują się tablice informacyjne i edukacyjne. Pustynia wygląda stąd przepięknie. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.360479, 19.520001.

Pustynia Błędowska – jak dojechać na Czubatkę?

To do tej pory chyba najpopularniejszy punkt widokowy na Pustynię Błędowską. Dojechać można do niej samochodem, kierując się za żółtymi znakami z miejscowości Klucze. Jest tam obszerny parking, altany, miejsce na ognisko i stoi wieża obserwacyjna, która została wzniesiona w celu ochrony okolicznych lasów przed pożarami. To miejsce odwiedziliśmy podczas wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd w 2016 roku. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.336388, 19.549827.

Pustynia Błędowska

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *