Zamek Tenczyn w Rudnie – informacje praktyczne

22.01.2019 | Zamek Tenczyn, a właściwie jego ruiny znajdują się w miejscowości Rudno w Małopolsce na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Leży 24 kilometry od Krakowa, dlatego jest często odwiedzanym miejscem w czasie weekendu. Głównie wtedy, ponieważ ruiny są udostępnione zwiedzającym w soboty, niedziele i dni świąteczne. Zamek Tenczyn został włączony do kazimierzowskiego systemu Orlich Gniazd. Stoi on na stożku wulkanicznym i jest najwyższym wzniesieniem Garbu Tenczyńskiego. 

Zamek Tenczyn w Rudnie

Pierwszy zamek zbudowany z drewna został wzniesiony około 1319 roku przez kasztelana krakowskiego Nawoja z Morawicy. Murowany zamek wzniósł natomiast jego syn Jędrzej. Na najwyższej części wzgórza zbudował dalszą część zamku, w której mieszkał. Przyjął jako pierwszy nazwisko Tęczyński. Jego syn Jaśko odnowił i rozbudował zamek i założył kaplicę. Władysław Jagiełło więził w zamku krzyżackich jeńców, którzy zostali wzięci do niewoli w bitwie pod Grunwaldem. Ród Tęczyńskich posiadał 45 miejscowości, a 15 z nich w pobliżu zamku. 

Zamek posiadał trzy skrzydła ozdobione renesansowymi attykami, gzymsami i krużgankami. Warownia wraz z podgrodziem została otoczona murem kurtynowym. Od północy wzmocniono go barbakanem, a od południa dwiema pięciokątnymi bastejami. Pod zamkiem znajdowały się ogrody oraz winnice. 

W 1655 roku Szwedzi zaatakowali zamek, przyjęli kapitulację kapitana piechoty, a rok później wymordowali całą załogę i wszystko spalili. Odbyło się to po tym, jak fiaskiem okazało się poszukiwanie skarbu koronnego, który został przeniesiony przez Jerzego Lubomirskiego do Starej Lubowli na Spiszu. Po potopie szwedzkim zamek został częściowo odbudowany i zamieszkany.  

Na początku XXI w. warownia popadała w coraz większą ruinę, za sprawą sporów kompetencyjnych między różnymi szczeblami administracji publicznej. W 2016 roku zamek został otwarty dla zwiedzających. Organizatorem ruchu turystycznego na zamku jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki New Era Art. Z Zamkiem w Tenczynie związanych jest kilka ciekawych legend. 

„Podobno małżonka jednego z Tęczyńskich nie szczędziła swoich wdzięków innym. Dowiedziawszy się o tym, jej mąż zamurował wiarołomną żonę żywcem w baszcie zw. ?Dorotka?. Jęki i krzyki grzesznicy długo jeszcze było słychać w zamku, a i jakoby dzisiaj tajemnicze odgłosy dobywają się niekiedy z głębi ruin”.

„Ostatni z rodu Tęczyńskich miał zostać śmiertelnie poturbowany przez potężnego dzika, podczas łowów w położonej niedaleko od zamku Puszczy Dulowskiej”.

„Podobno podczas księżycowych nocy na „Wieży Nawojowej” pośród płomieni widać postać płaczącej kobiety, słychać też szczęk żelaza. Postać ta znika dopiero gdy zabrzmi dzwon w pobliskim klasztorze”.

„Podobno w trzeciej – najgłębszej kondygnacji lochów zamkowych pod dawną kaplicą znajdują się wielkie skarby. Bogactw tych strzegą diabły pod postaciami wielkich psów. Można je wykraść przez 2 dni w roku: nocą w Boże Narodzenie i na Wielkanoc. Należy się jednak wystrzegać cienia tajemniczego rycerza, który nocą krąży po zamku bo kto go ujrzy już nigdy nie wraca”. | źródło: pl.wikipedia.org

Dojazd

Godziny otwarcia

Zwiedzanie odbywa się w soboty, niedziele oraz święta, od godziny 10:00 do godziny 18:00. O każdej pełnej godzinie (od 10:00 do 17:00) odbywa się zwiedzanie z przewodnikiem (wliczone w cenę biletu).

Bilety wstępu

– bilet normalny – 7 złotych
– bilet ulgowy – 4 złote (emeryci, renciści, uczniowie i studenci za okazaniem legitymacji)
– bilet rodzinny – 18 złotych

Parking 

Przy zamku znajdują się 3 parkingi. 2 darmowe i 1 płatny. Pierwszy przy ulicy Zamkowej, stroma ścieżka do zamku. Drugi tuż za parkingiem płatnym.

Hej! Zostaw komentarz pod wpisem.

Dzięki i do zobaczenia na szlaku!

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *