Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie – informacje praktyczne

22.01.2019 | Nadwiślański Park Etnograficzny – Skansen Wygiełzów znajduje się w niedalekiej odległości od Krakowa w miejscowości Wygiełzów w gminie Babice. Jest to miejsce, które od pierwszego kroku bardzo nas urzekło. Pojechaliśmy tam tuż po wizycie przy Zamku Tenczyn w Rudnie. Odległość między dwoma obiektami to 14 kilometrów, dlatego będąc w jednym miejscu, warto odwiedzić drugie. 

Parking, godziny otwarcia i ceny biletów

Do Wygiełzowa przyjechaliśmy przed godziną 10. Przed obiektem jest darmowy parking na kilkanaście samochodów. Skansen otwarty jest w sezonie letnim od godziny 8:00 do 18:00, natomiast w zimowym, czyli tak jak my byliśmy od godziny 8:00 do 15:00. Bilet normalny kosztuje 12, ulgowy 6, a rodzinny 30 złotych. Można skorzystać także z usługi przewodnika za 35 złotych. Szczegółowy cennik można zobaczyć na stronie internetowej muzeum. 

Skansen w Wygiełzowie

Do skansenu wchodzimy po zakupie biletów. Minusem jest to, że bilet ma formę zwykłego rachunku, a plusem, że otrzymuje się ulotkę, na której zaznaczone są wszystkie obiekty występujące w skansenie. Który to już obiekt, gdzie otrzymujemy zwykły wydruk z kasy. W innej formie bilet mógłby być fajną pamiątką. W budce z biletami mamy możliwość ubrania Mai w chustę, ponieważ na polu jest kilka stopni mrozu, a jeśli jest taka okazja, to należy z tego korzystać. 

Skansen udostępniono dla turystów do zwiedzania 15 października 1973 roku. Do obejrzenia były zaledwie 3 budowle. Obecnie na terenie skansenu do zobaczenia jest 25 cennych, drewnianych obiektów. Najstarszym obiektem jest kościół z Ryczowa pochodzący z 1623 roku, natomiast najbardziej okazałym obiektem Dwór z Drogini z 1730 roku. 

Ruszyliśmy obok domu z Alwerni, który obecnie jest punktem z pamiątkami. Dalej mieliśmy dom z Chrzanowa, karczmę, studnię czy spichlerz dworski. Bardzo nas zaskoczyło, że tyle obiektów jest otwartych i można wejść do środka. Przejście całości zajmuje planowo 60 minut i tak też nam wyszło. Udało nam się, że byliśmy sami, a pogoda była idealna. Zobacz poniżej na plan Skansenu w Wygiełzowie. 

Na samym końcu mamy możliwość wejścia do dworu i obejrzenia mieszkania zamożnej rodziny szlacheckiej. Jest to także miejsce, w którym znajdują się wystawy czasowe. Warto prześledzić na ścianach jednej z sal jak zmieniał się przez lata skansen i jego otoczenie. Po zwiedzeniu całości proponujemy udać się do Zamku Lipowiec, który góruje nad skansenem. My tak właśnie robimy i idziemy dalej. 

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *