Skansen w Wygiełzowie koło Krakowa

Nadwiślański Park Etnograficzny – Skansen Wygiełzów znajduje się koło Krakowa w miejscowości Wygiełzów w gminie Babice. Jest to miejsce, które od pierwszego kroku bardzo nas urzekło. Pojechaliśmy tam tuż po wizycie przy Zamku Tenczyn w Rudnie. Odległość między dwoma obiektami to 14 kilometrów, dlatego będąc w jednym miejscu, warto odwiedzić drugie. 

Jest to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w regionie, oferująca wgląd w tradycyjne życie wsi małopolskiej. Skansen w Wygiełzowie prezentuje zabudowania i obiekty charakterystyczne dla wsi, w tym drewniane chaty, stodoły, wiatraki, kuźnie oraz inne budynki gospodarskie. Wśród najciekawszych elementów znajduje się kompleks zabytkowych domów, w tym również domy z różnych rejonów Małopolski. Skansen w Wygiełzowie pozwala zobaczyć, jak wyglądało życie wiejskie na przestrzeni lat, zarówno pod względem architektury, jak i pracy codziennej.

Skansen Wygiełzów – parking, godziny otwarcia i ceny biletów

Do Wygiełzowa przyjechaliśmy przed godziną 10. Przed obiektem jest darmowy parking na kilkanaście samochodów. Skansen otwarty jest w sezonie letnim od godziny 8:00 do 18:00, natomiast w zimowym, czyli tak jak my byliśmy od godziny 8:00 do 15:00.

Bilet normalny kosztuje 12, ulgowy 6, a rodzinny 30 złotych. Można skorzystać także z usługi przewodnika za 35 złotych. Szczegółowy cennik można zobaczyć na stronie internetowej muzeum. 

  • Współrzędne parkingu: 50.0748, 19.4405.

Zwiedzamy skansen w Wygiełzowie

Do skansenu wchodzimy po zakupie biletów. Minusem jest to, że bilet ma formę zwykłego rachunku, a plusem, że otrzymuje się ulotkę, na której zaznaczone są wszystkie obiekty występujące w skansenie. Który to już obiekt, gdzie otrzymujemy zwykły wydruk z kasy. W innej formie bilet mógłby być fajną pamiątką.

W budce z biletami mamy możliwość ubrania Mai w chustę, ponieważ na polu jest kilka stopni mrozu, a jeśli jest taka okazja, to należy z tego korzystać. 

Skansen udostępniono dla turystów do zwiedzania 15 października 1973 roku. Do obejrzenia były zaledwie 3 budowle. Obecnie na terenie skansenu do zobaczenia jest 25 cennych, drewnianych obiektów. Najstarszym obiektem jest kościół z Ryczowa pochodzący z 1623 roku, natomiast najbardziej okazałym obiektem Dwór z Drogini z 1730 roku. 

Skansen w Wygiełzowie koło Krakowa
Skansen w Wygiełzowie koło Krakowa
Skansen w Wygiełzowie koło Krakowa
skansen

Drewniane domy, karczma, studnia i spichlerz

Ruszyliśmy obok domu z Alwerni, który obecnie jest punktem z pamiątkami. Dalej mieliśmy dom z Chrzanowa, karczmę, studnię czy spichlerz dworski. Bardzo nas zaskoczyło, że tyle obiektów jest otwartych i można wejść do środka. Przejście całości zajmuje planowo 60 minut i tak też nam wyszło. Udało nam się, że byliśmy sami, a pogoda była idealna. Zobacz poniżej na plan Skansenu w Wygiełzowie. 

skansen

Dwór, mieszkanie rodziny szlacheckiej

Na samym końcu mamy możliwość wejścia do dworu i obejrzenia mieszkania zamożnej rodziny szlacheckiej. Jest to także miejsce, w którym znajdują się wystawy czasowe. Warto prześledzić na ścianach jednej z sal jak zmieniał się przez lata skansen i jego otoczenie. Po zwiedzeniu całości proponujemy udać się do Zamku Lipowiec, który góruje nad skansenem. My tak właśnie robimy i idziemy dalej. 

skansen

Skansen Wygiełzów stanowi doskonałą okazję, by poznać dawne życie mieszkańców wsi małopolskiej, a także zrelaksować się w pięknym otoczeniu przyrody. Odwiedzenie skansenu to świetna okazja, by zanurzyć się w tradycjach i historii małopolskiej wsi, a oto kilka powodów, dlaczego warto się tam wybrać. Skansen to miejsce, gdzie można zobaczyć, jak wyglądało życie na polskiej wsi. Drewniane chaty, zabudowania gospodarskie, kuźnie, młyny i wiatraki pozwalają poczuć dawną atmosferę i zrozumieć, jak wyglądała codzienność naszych przodków.

POSTAW KAWE POSTAW KAWE
Scroll to Top