Małopolskie,  Wschody i zachody słońca

Winnica Nowizny – degustacja wina, hodowla danieli i park linowy

Wczoraj na zakończenie dnia 05.07.2017 wybraliśmy się do Winnicy Nowizny oddalonej od naszego domu o 5 minut jazdy samochodem. Winnica powstała w 2005 roku, a swoją nazwę zawdzięcza przysiółkowi „Nowizny„. Oprócz różnych odmian winorośli, które można obejrzeć z bliska i o nich przeczytać dla turystów przygotowano degustację wina, spotkanie z danielami w ich zagrodzie, park linowy o różnym stopniu trudności czy podziwianie zachodzącego słońca w przydomowej altanie przy pysznej herbacie.

Winnica Nowizny – Połom Mały

Winnicę Nowizny prowadzi rodzina Kamińskich. Jest to 5-osobowa rodzina mieszkająca w miejscowości Połom Mały w gminie Iwkowa. Posiada ona małe gospodarstwo rolne o powierzchni 5.20 ha łącznie z lasem. Gospodarstwo położone jest na malowniczym wzgórzu Pogórza Wiśnickiego z widokiem na Beskidy.

Godziny otwarcia

Winnica czynna jest od poniedziałku do soboty od godziny 11:00 do 20:00 i w niedzielę od 14:00 do 20:00. Państwo Kamińscy zapraszają do siebie grupy zorganizowane, jak i indywidualnych gości. Poniżej domu znajduje się piwnica, bo przecież jak jest wino, to musi być o piwnica – miejsce, w którym wino ma najlepsze warunki do leżakowania. Ma bardzo długą i interesującą historię. Sięga, aż 1891 roku, ale o tym przy zwiedzaniu opowiadają sami gospodarze. 🙂

Zwiedzanie Winnicy Nowizny

Obejrzenie winnicy, degustacja czy prezentacja trwa od 3 do 4 godzin. Natalia – córka właścicieli oprowadziła nas po całym gospodarstwie, pokazując ciekawe miejsca i opowiadając o nich. Były to między innymi suszarnia owoców i piwnica. Pokazała nam wszystkie odmiany winogron, jakie mają w winnicy i park linowy. Opowiedziała, jak wygląda u nich codzienna praca, ruch turystyczny i zdradziła kilka planów na przyszłość. Winnica Nowizny znajduje się w gminie Iwkowa, a wszystkie atrakcje w tej gminie możesz znaleźć tutaj – atrakcje w Iwkowej.

Jak dojechać do Winnicy Nowizny?

Do Winnicy Nowizny można dojechać od drogi krajowej numer 75. Jadąc od Nowego Sącza po minięciu Łososiny Dolnej, skręcamy w lewo na Łęki i Iwkową. Przez kilka kilometrów jedziemy za drogą główną. Za stadionem Olimpia Kąty w Kątach skręcamy w prawo za znakiem do Winnicy Nowizny. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 49.796613, 20.607516.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *