10 miejsc, które warto zobaczyć w Łososinie Dolnej

Łososina Dolna to gmina z ogromnym potencjałem turystycznym, którego niestety nikt nie potrafi wykorzystać. Ja mieszkając około 300 metrów od miejscowości Michalczowa, wchodzącej w skład gminy, chodząc tam do kościoła czy szkoły chcę Ci pokazać, że warto tutaj przyjechać, bo Łososina to nie tylko lotnisko, zakręty na Juście i drewniany kościółek przeniesiony do skansenu w Nowym Sączu.  

Łososina Dolna to miejscowość w województwie małopolskim w powiecie nowosądeckim, około 20 kilometrów od Nowego Sącza. Spokojnie dojedziesz do niej samochodem, ale także autobusem na linii Kraków – Nowy Sącz, gdzie kursy odbywają się bardzo często. Są to tereny Beskidu Wyspowego i Pogórza Rożnowskiego, a co za tym idzie zobaczysz tutaj górski krajobraz. Mimo, że powierzchnia gminy jest dwa razy większa od gminy Iwkowa, w której mieszkamy, to restauracji i obiektów oferujących zakwaterowanie jest mało. Dlaczego? Bo turystów tutaj jest mało. Czemu? Bo albo gmina nie ma nic do zaoferowania albo promocja tego regionu jest trochę za słaba. Ale czy faktycznie musi tak być? Wystarczy chcieć i coś zrobić. Oto 10 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Łososinie Dolnej. 

Wieża widokowa pod Jaworzem, czyli popularna Kretówka

Wieża widokowa pod Jaworzem znajduje się na granicy z powiatem limanowskim. Bez wątpienia można ją zaliczyć do atrakcji, które warto zobaczyć będąc w Łososinie Dolnej. Przepiękne widoki na Tatry, Beskidy, Jezioro Rożnowskie czy Pogórze Rożnowskie urzekną każdego. Jest to bardzo częsty cel wędrówek mieszkańców gminy.

Jaworz-wieża widokowa

Jodłowiec Wielki 

Jodłowiec Wielki to wzgórze w Beskidzie Wyspowym, znajdujące się na szlaku długodystansowym prowadzącym z Tarnowa na Wielki Rogacz w Beskidzie Sądeckim. To świetny punkt widokowy, na którego możemy dojechać samochodem lub dotrzeć z Łososiny Dolnej, Przełęczy Świętego Justa czy z miejscowości Świdnik. Przy dobrej pogodzie możemy obejrzeć Tatry. Znajduje się tam kapliczka oraz miejsce od odpoczynku.

Jodłowiec Wielki

Most Stacha w Znamirowicach

Most Stacha zwany jest także „Mostem Mocarza”. Gospodarz Jan Stach samodzielnie budował go, aby zapewnić dojazd do swojego gospodarstwa, znajdującego się w przysiółku Zapaść.

Most Stacha Znamirowice

Białowodzka Góra i Zamczysko 

Białowodzka Góra to szczyt w Beskidzie Wyspowym, słynący z widoków na Nowy Sącz, Tatry, Beskid Sądecki i Gorce. Stoi tam także kaplica, nad którą znajduje się taras widokowy. Obok jest również krzyż z tablicą upamiętniającą bywającego tutaj Jana Pawła II, a także pomnik przypominający o partyzantach II wojny światowej i żołnierzy podziemia.

Nieco dalej na Zamczysku znajdują się pozostałości późnołużyckiego grodziska, którym według podań ma być zamek Lemiesz, wzmiankowany w w XIV-wiecznym Żywocie św. Kingi. Zamek ten miał być elementem średniowiecznego systemu fortyfikacji ciągnących się wzdłuż Dunajca.

Jezioro Rożnowskie

Jezioro Rożnowskie to jedna z głównych atrakcji gminy Łososina Dolna. Najłatwiej dostać się na brzeg w miejscowości Tęgoborze, gdzie dla turystów przygotowano parking, stoliki, ławki i miejsca zabaw dla dzieci. Jezioro w pełnej krasie można oglądać ze wzgórz w Znamirowicach i Tabaszowej, a plażować najlepiej w okolicach Rożnowa. 

Jezioro Rożnowskie

Wzgórze Lipka na Pogórzu Rożnowskim

Wzgórze Lipka to charakterystyczne miejsce. Stoi tam samotna lipa, a widoki mamy na wszystkie strony. Najbardziej okazale prezentuje się Pogórze Rożnowskie, bo właśnie na jego obszarze znajduje się to wzniesienie. Widać także Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki i Pogórze Wiśnickie. Na miejsce możemy trafić jak na drodze Nowy Sącz – Kraków po wyjechaniu na Przełęcz Świętego Justa skręcimy w lewo na Tabaszową. Od samego dołu będzie już widać bezleśne wzniesienie z samotnym jednym drzewkiem. Potem skręcamy w bodajże pierwszy asfalt w prawo, ale to już łatwo dojechać. Jak zobaczymy przepiękne widoki na Jezioro Rożnowskie to zatrzymujemy samochód i wędrujemy na najwyższy punkt.

Kościół na Juście

Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Tęgoborzy, znajduje się na miejscu dawnej pustelni świętego Justa. Bardzo łatwo do niego dojechać, bo zlokalizowany jest na drodze z Brzeska do Nowego Sącza. W środku do zobaczenia mamy między innymi barokowy ołtarz główny, gotycką rzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem czy gotycką chrzcielnicę kamienna z herbami.

Przełęcz świętego Justa

Michalczowa

Michalczową trzeba odwiedzić. Mam do niej sentyment, ponieważ chodziłem tam do szkoły podstawowej, a wieczorami razem z innymi grałem na boisku szkolnym w piłkę. Warto zagłębić się w historię tego miejsca, ponieważ w okresie I i II wojny światowej toczyły się tutaj krwawe walki z okupantem. Widoków tam nie brakuje, bo wystarczy wyjechać na pobliską górkę, żeby obejrzeć przepiękne krajobrazy.  

Michalczowa

Parafia Mikołaja Biskupa w Tabaszowej

Kolejny ciekawy, drewniany kościół na terenie gminy Łososina Dolna, tym razem w Tabaszowej, do którego proponuję się wybrać. W środku znajdują się między innymi rokokowe ołtarze, ambona czy chrzcielnica z płaskorzeźbą Chrztu w Jordanie. Już podczas dojazdu na miejsce będzie okazja zachwycić się widokami na Pogórze Rożnowskie oraz jezioro. Niedaleko jest również Ostra Góra, szczyt na który można się wybrać pieszo lub rowerem. Jeśli w okolicy poszukujesz noclegu to kieruj się właśnie tam. 

Tabaszowa-kosciol

Kwitnące jabłonie 

To poniekąd wizytówka Łososiny Dolnej. Warto tutaj przyjechać, gdy kwitną jabłonie, a całe sady wyglądają cudownie. Już jadąc przez Łososinę Dolną czy Michalczową można poczuć urok tego miejsca, a co dopiero jak się wejdzie pomiędzy drzewa. Co roku w maju na lotnisku odbywa się Święto Kwitnących Sadów, na które przyjeżdżają ludzie z całego regionu. 

Jeśli prowadzisz działalność usługową na terenie gminy (np. gastronomiczną czy noclegową, itp.) i chcesz, żeby informacja o tym znalazła się tutaj to napisz do nas na adres: mateusz@mynaszlaku.pl. Stwórzmy razem profesjonalny i kompleksowy wpis, z którego skorzystają turyści szukający ciekawych miejsc w Łososinie Dolnej. 

Zobacz inne wpisy na blogu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *