Jezioro Rożnowskie – 20 ciekawych atrakcji i miejsc do odkrycia

Jezioro Rożnowskie (Zalew Rożnowski) to zbiornik wodny znajdujący się niedaleko Nowego Sącza, Tarnowa i Krakowa w Małopolsce. Powstał poprzez spiętrzenie rzeki Dunajec na terenie Pogórza Rożnowskiego. Patrząc z lotu ptaka, jezioro przypomina trochę literę S, co związane jest z morfologią doliny Dunajca. Mierzy od 18 do 20 kilometrów. Nad Jezioro Rożnowskie najlepiej pojechać w okolice Gródka nad Dunajcem oraz Rożnowa, ponieważ są to najlepiej rozwinięte miejscowości turystyczne. Znajdują się tam liczne noclegi, pensjonaty, hotele, dlatego właśnie tam warto się zatrzymać.

Co warto zobaczyć nad Jeziorem Rożnowskim? Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

My mieszkamy kilkanaście kilometrów od jeziora, dlatego udało nam się poznać i zobaczyć wszystkie poniżej zamieszczone miejsca. Zobacz 20 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć nad Jeziorem Rożnowskim i w najbliższych okolicach. Może kolejny weekend spędzisz właśnie tutaj?

Jezioro Rożnowskie

Gródek nad Dunajcem – najpopularniejsza miejscowość turystyczna nad Jeziorem Rożnowskim

Gródek nad Dunajcem to najciekawsza i najpopularniejsza miejscowość wypoczynkowa znajdująca się nad Jeziorem Rożnowskim. Może stanowić świetną bazę wypadową do atrakcji tych bliższych i dalszych. Na terenie Gródka znajduje się wiele noclegów o różnych standardach, są restauracje, punkty widokowe, plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego czy przystań, z której można popłynąć statkiem. Przez Gródek nad Dunajcem przebiegają szlaki turystyczne: na Dział, Majdan czy Żebraczkę.

Jezioro Rożnowskie

Zamki nad Jeziorem Rożnowskim

Nad Jeziorem Rożnowskim w Rożnowie znajduje się zamek należący niegdyś do Zawiszy Czarnego. Oprócz tego w okolicach są jeszcze: Zamek Tropsztyn we Wytrzyszczce (z nim związana jest legenda o skarbie Inków) i Baszta w Czchowie (budowla została niedawno zrekonstruowana).

  1. Zobacz Zamek Tropsztyn we Wytrzyszczce,
  2. Zobacz wycieczkę do baszty w Czchowie,

Zamek Zawiszy Czarnego, a właściwie jego ruiny i pozostałości znajdują się w miejscowości Rożnów w Małopolsce. Położona na stromym zboczu nad Dunajcem budowla, niegdyś zakrzaczona być może zostanie wyremontowana. Na wzgórzu w XIII wieku wzniesiona została strażnica przez ród Gryfitów, która w kolejnych latach przechodziła w ręce kolejnych właścicieli.

Zamek w Rożnowie ma kształt prostokąta o wymiarach 44 na 20 metrów. Jednym z właścicieli był Zawisza Czarny z Garbowa – sławny rycerz, którego znamy między innymi z Bitwy pod Grunwaldem. Zamek nazywany jest zamkiem górnym oraz Zamkiem Gryfitów.

ruiny zamku w roznowie
zamek roznow

Jak dojechać do Zamku w Rożnowie?

Najłatwiej do Zamku w Rożnowie dojedziesz od strony Brzeska. Kieruj się drogą numer 75 na Nowy Sącz i w Witowicach Dolnych skręć w lewo na Rożnów. Jedź dalej, przejeżdżając przez dwa mosty z sygnalizacją świetlną. Za drugim mostem skręć w prawo i jedź do centrum Rożnowa. Przejedź przez centrum, min z prawej strony beluardę i jedź do góry w stronę kościoła. Za kościołem skręć w prawo i jedź około 300 metrów. Po lewej stronie zobaczysz ruiny zamku. Na poboczu możesz zostawić samochód. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 49.767121, 20.681858.

Beluarda w Rożnowie

Beluarda to renesansowa baszta, która była częścią nieukończonej twierdzy wzniesionej z inicjatywy Jana Tarnowskiego. Gdy pomysłodawca zmarł, to zaprzestano dokończenia budowli. Obecnie w Rożnowie możemy oglądać beluardę, mur oraz bramę wjazdową. Powodem budowy beluardy było zagrożenie ze strony tureckiej po bitwie pod Mohaczem.

beluarda w roznowie
przewodnik

Jak dojechać do beluardy?

Beluarda znajduje się w centrum Rożnowa, dlatego spokojnie trafisz, wjeżdżając do miejscowości. Zatrzymać samochód możesz na okolicznym parkingu. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 49.772646, 20.695995.

Zwiedzanie zamku i beluardy

Na teren zamku można spokojnie wejść od strony południowej, ponieważ tam nie ma ogrodzenia. Nie ma tam zbyt wiele do roboty, dlatego więcej niż 10 minut tam nie spędzisz. Beluardę możesz zobaczyć z każdej strony, a także wejść do środka.

zamek zawiszy czarnego roznow
zamek zawiszy czarnego w roznowie
zamek roznowie
widok z zamku w roznowie

Skałki Rożnowskie w Rożnowie

Skałki Rożnowskie to mniej znana atrakcja nad Jeziorem Rożnowskim, znajdująca się tuż nad brzegiem jeziora. Skały, które zostały utworzone z piaskowca ciężkowickiego, są głównie wykorzystywane przez miłośników wspinaczki. Całość znajduje się na terenie prywatnym, dlatego należy dbać o porządek i posiadać swój sprzęt. Wspinanie odbywa się na własną odpowiedzialność. Podobnego miejsca w okolicy nie znajdziesz. Naprzeciwko skałek znajduje się kamienista plaża, na której można odpocząć.

Jak dojść do Skałek Rożnowskich?

Do Rożnowskich Skałek nie można dojechać samochodem. Nawigacja w telefonie różnie pokazuje. Ja polecam zatrzymanie się przy drodze (współrzędne: 49.766906, 20.687954) i przejście około 10 minut na miejsce. Za domkiem do wynajęcia „przy skałach” trzeba skręcić w prawo. Będzie tam znak ścieżki rowerowej prowadzący do skałek.

Most Stacha w Znamirowicach nad Jeziorem Rożnowskim

Kilkanaście kilometrów od miejsca, gdzie mieszkamy, znajduje się kamienna budowla wznoszona w latach 1968-1971 przez rolnika Jana Stacha nad głębokim jarem w Znamirowicach. Jest to największy kamienny most zbudowany przez jednego człowieka bez użycia ciężkiego sprzętu. Ma 13 metrów wysokości, 20 metrów długości i 7,5 metra szerokości. Jeśli będziesz w okolicach Nowego Sącza, to koniecznie musisz zobaczyć to miejsce. Most Stacha znajduje się między Nowym Sączem i Krakowem.

Most Jana Stacha (Most Mocarza) – Znamirowice

Most Stacha zwany jest także Mostem Mocarza. Gospodarz Jan Stach samodzielnie budował go, aby zapewnić dojazd do swojego gospodarstwa, znajdującego się w przysiółku Zapaść. Najpierw po budowie zapory w Rożnowie szerokie wody zaczęły zalewać drogi i grunty, niszcząc teren niemiłosiernie. Rodzina Stachów została odcięta od świata. Od tamtej pory rodzina jeździła przez pole sąsiada, jednak ten po kłótni zabronił im tamtędy przejeżdżać. Dlatego Stach zbudował najpierw własną drogę, a następnie most.

Przez 3 lata w wolnym czasie zwoził końmi kamienie i układał z nich most. Kamienne ściany po obu stronach mostu są poprowadzone na linii łuku, zapewniając konstrukcji odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Szerokość drogi szutrowej poprowadzonej przez most umożliwia swobodne mijanie się pojazdów. Brzegi drogi są zabezpieczone murkami o wysokości niecałego metra. W 1971 roku nakręcono film o samym budowniczym i moście o nazwie Wznoszę Pomnik. Reżyserem był Jerzy Jaraczewski.

Jak dojechać do Mostu Stacha?

Jeśli chcemy dojechać do Mostu Stacha to albo wyznaczamy sobie lokalizację w nawigacji, albo kierujemy się do miejscowości Tęgoborze. W niej skręcamy na Znamirowice i jedziemy przez mniej więcej 5,5 km. Po tym czasie po prawej stronie będzie przystanek i znaki kierujące w prawo do Mostu Stacha. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 49.732415, 20.691199.

Małpia Wyspa – kultowa atrakcja Jeziora Rożnowskiego

Z Wyspą Grodzisko nazywaną przez wielu miejscowych Małpią Wyspą jest ciekawa sytuacja. Jest to jedna z głównych atrakcji Jeziora Rożnowskiego, ale nie ma do niej dostępu, ponieważ położona jest na jeziorze. Z bliska można ją oglądać podczas rejsu statkiem. To miejsce można by było zaliczyć do zamków, ponieważ kiedyś na tej wyspie znajdował się zamek rycerski. Został wzniesiony w XIV wieku.

W XX wieku można tam było jeszcze zobaczyć nikłe pozostałości. Jeszcze kilka lat temu padł pomysł, aby Małpią Wyspę można było zwiedzić, idąc ścieżką przyrodniczą i wejść na wieżę widokową. Od wielu lat teren ten jest chroniony ze względu na ochronę różnych gatunków ptaków. Wyspa Grodzisko to atrakcja w Gródku nad Dunajcem.

Jezioro Rożnowskie

Rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim

Jeśli zastanawiasz się, co warto robić podczas wypoczynku nad Jeziorem Rożnowskim, to powinieneś pomyśleć o rejsie statkiem. Główna trasa to Gródek nad Dunajcem – zapora w Rożnowie – Gródek nad Dunajcem. W okresie letnim takie rejsy po jeziorze odbywają się codziennie. Czas przepłynięcia statkiem z przerwą to około 60-80 minut. Sezon w większości rozpoczyna się 1 maja, a kończy 30 października.

Statek Jaskółka | trasa Gródek nad Dunajcem – zapora w Rożnowie

Najpopularniejszym statkiem nad Jeziorem Rożnowskim jest statek Jaskółka kursujący na trasie z Gródka nad Dunajcem do zapory w Rożnowie. Ceny biletów to 22 złote od osoby, a dla dzieci przygotowano zniżki – 15 złotych dla dzieci od 3 do 12 lat. Dzieci do 3 lat płyną bezpłatnie. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 49.747719, 20.730787. Więcej szczegółów pod numerem telefonu: 693 985 757.

Jezioro Rożnowskie

Statek Rak | Rejs wokół Małpiej Wyspy lub Szlakiem Żeglugowym

Od kilku lat pływa również Statek Rak, który przystań ma przy zaporze w Rożnowie. Tam można wybrać się w rejs wokół Małpiej Wyspy do Gródka nad Dunajcem lub długim Szlakiem Żeglugowym, gdzie rejs trwa nawet 3 godziny z przerwą w Znamirowicach. Rejs krótszy trwający 60 minut kosztuje 15 złotych. Dzieci od 3 do 14 lat płacą 10 złotych, a dzieci do 3 lat płyną za darmo. Dłuższy rejs kosztuje 40 złotych. Statek pływa od maja do października od godziny 10:00 do 20:00. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 49.760097, 20.668197. Więcej szczegółów pod numerem telefonu: 694 338 191.

Jezioro Rożnowskie

Zapora w Rożnowie

Zapora wodna w Rożnowie może nie jest tak znana jak ta nad Jeziorem Solińskim, to jest atrakcją Jeziora Rożnowskiego i miejscem, które warto zobaczyć. Jest to ciekawa atrakcja, znajdująca się na uboczu. Przy zaporze można usiąść na plaży, skorzystać z zaplecza gastronomicznego i podziwiać widoki.

Samochodem można dojechać aż do samej zapory. Znajduje się tam płatny parking – 2 złote za godzinę. Dla większej satysfakcji i zobaczenia zapory z innej perspektywy można wypożyczyć rowerki wodne lub wybrać się w rejs statkiem Rak opisanym powyżej.

Na samą zaporę ze względów bezpieczeństwa wejść nie można. W sezonie ciężko tam znaleźć wolne miejsce do zaparkowania. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do zapory w Rożnowie: 49.761185, 20.665834.

Jezioro Rożnowskie
Jezioro Rożnowskie
Jezioro Rożnowskie

Dąbrowska Góra – najwyższy szczyt Pogórza Rożnowskiego

Dąbrowska Góra to wzniesienie nad Jeziorem Rożnowskim, które jest najwyższym szczytem całego Pogórza Rożnowskiego. Mierzy 583 m n.p.m. i na samą górę można dojechać samochodem. Warto to zrobić, ponieważ ze szczytu rozciągają się wspaniałe widoki na Tatry. Dla aktywnych mam dobrą wiadomość. Przez Dąbrowską Górę przebiega znakowana zielona ścieżka turystyczna. Góra znajduje się w pobliżu drogi z Gródka nad Dunajcem do Nowego Sącza. Na szczyt prowadzi także droga krzyżowa z miejscowości Wielogłowy. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 49.692840, 20.691825.

Pustelnia i źródło świętego Świerada

XI-wieczny kościół w Tropiu, pustelnia i źródło świętego Świerada, to tylko niektóre z atrakcji znajdujących się w pobliżu naszego domu. Można się tutaj wybrać w każdej chwili i w ciągu 2-3 godzin wszystko zobaczyć. Wycieczkę po atrakcjach Jeziora Rożnowskiego w najbliższej okolicy, można rozpocząć przy kościele w Tropiu.

Tropie to jedna z atrakcji w gminie Gródek nad Dunajcem

Miejscowość Tropie znajduje się w powiecie nowosądeckim w gminie Gródek nad Dunajcem. Historyczne nazwy to de Tropstin (1231), de Tropstyn albo Tropie (1240). Od VIII wieku miejscowość stanowiła ważną część szlaku łączącego drogi biegnące z Bizancjum nad Bałtyk. Pierwszymi mieszkańcami byli poszukiwacze złota, minerałów i cennych kruszców przybywający do Tropia z obszarów niemieckich. Obecnie do Tropia można dostać się od strony Rożnowa lub przepływając promem z miejscowości Wytrzyszczka w godzinach 5-21. 

Jezioro Rożnowskie
Jezioro Rożnowskie

Pustelnia świętego Świerada w Tropiu – jak dojść?

Zatrzymujemy się na kościelnym parkingu i ruszamy drogą w stronę pustelni i źródła świętego Świerada. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 49.797276, 20.655605 na parking. Kierunek marszu wskazuje nam szlakowskaz. Udajemy się wzdłuż cmentarza parafialnego po asfalcie. Za 300 metrów skręcamy w prawo i wchodzimy na kamienistą drogę. Po prawej stronie mamy kolejny cmentarz tym razem zabytkowy, na którym pochowanych jest 510 osób, zmarłych na cholerę w 1847 roku.

Na nim mamy kaplicę cmentarną i metalowy krzyż. Tuż za cmentarzykiem jest skręt do źródełka świętego Świerada, a droga prosto doprowadza nas do jego pustelni. Świerad miał przez wiele lat trudzić się dla Chrystusa. Jego pustelnia musiała mieć kształt dobudowanego do skały domku. W 1736 roku wizytator parafii nakazał zabezpieczyć to miejsce kaplicą. Wewnątrz kaplicy znajduje się kamienna figura klęczącego Świerada, umieszczona tam w roku 1830. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojście do pustelni świętego Świerada: 49.798295, 20.660837.

Jezioro Rożnowskie
Jezioro Rożnowskie

Źródełko Świerada w Tropiu

Po dotarciu do pustelni wracamy kilkadziesiąt metrów i kierujemy się w stronę źródełka. Jadąc z wózkiem możemy, napotkać na małe problemy. Głównie to korzenie i w jednym miejscu metrowy podwyższenie terenu. Trzeba przenieść wózek w rękach. Dojście od drogi do źródła to niespełna 5 minut. Dawniej pamiętam, że bardzo szybko można było nabrać wody do butelki. Teraz jak powyżej powstały jej ujęcia to kapiącą wodę widać tam bardzo rzadko, a szkoda, że bo wielu ludzi przychodziło tutaj właśnie po nią. 

Jezioro Rożnowskie

XI-wieczny kościół parafialny Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu

Na parking trzeba wrócić tę samą drogę, a następnie skręcić w lewo w stronę kościoła parafialnego pw. Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu. Został on wzniesiony w stylu romańskim na przełomie XI i XII wieku. Uważany jest za jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Małopolsce.

Według ludowych przekazów kościół, jak i pustelnia została wzniesiona w miejscu pogańskiej świątyni i świętego gaju. Na placu kościelnym rozpoczyna się kamienny różaniec. Jego paciorki zostały wykute przez miejscowego kamieniarza ze skał tego samego kamieniołomu obok kościoła, z którego ponad 900 lat wcześniej zbudowano sam kościół. Po drodze do Rożnowa tuż za kościołem po lewej stronie znajduje się Grota Matki Bożej z Lourdes. Współrzędne geograficzne kościoła w Tropiu: 49.795822, 20.657080.

Jezioro Rożnowskie
Jezioro Rożnowskie
Jezioro Rożnowskie
Jezioro Rożnowskie

Punkty widokowe

Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody i pięknych krajobrazów, to polecamy Ci punkty widokowe znajdujące się w okolicach jeziora. Dodaliśmy do miejsc współrzędne, żeby łatwiej można było dojechać na miejsce, korzystając z nawigacji.

  1. Kobylnica – współrzędne 49.717937, 20.759871,
  2. Berdychów – współrzędne 49.721687, 20.793583,
  3. Lipie – współrzędne 49.726716, 20.722129,
  4. Sienna – współrzędne 49.718138, 20.702621,
  5. Łosztek – współrzędne 49.715184, 20.691302,
  6. Zawale – współrzędne 49.708959, 20.728974,
  7. Lipka – współrzędne 49.730756, 20.661701,
  8. Rożnów – współrzędne 49.761363, 20.695834,
  9. Dział – współrzędne 49.740855, 20.755055.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy Jeziora Rożnowskiego?

W najbliższej okolicy Jeziora Rożnowskiego warto jeszcze odwiedzić inne miejsca:

  1. Wieża widokowa na Szpilówce,
  2. Rezerwat Diable Skały w Bukowcu,
  3. Jamna,
  4. Białowodzka Góra,
  5. Najciekawsze miejsca w Nowym Sączu,
  6. Zobacz również atrakcje pobliskich gmin: Iwkowej, Czchowa i Łososiny Dolnej.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.