Czchów – co warto zobaczyć? Atrakcje turystyczne

Czchów to miasto w województwie małopolskim w powiecie brzeskim. Jego powierzchnia to zaledwie 14 kilometrów kwadratowych, więc jest to bardzo małe miasto. Razem z przyległymi miejscowościami tworzy atrakcyjne dla przyjeżdżających turystów miejsce. W skład gminy Czchów wchodzą: Będzieszyna, Domosławice, Jurków, Piaski-Drużków, Biskupice Melsztyńskie, Tworkowa, Tymowa, Wytrzyszczka, Złota i Czchów. Mieszkamy w Kątach w gminie Iwkowa, dlatego Czchów mamy po sąsiedzku.

Czchów – jak dojechać z Krakowa?

Z Krakowa do Czchowa dojazd zajmuje około 60 minut. Do przejazdu samochodem jest około 80 kilometrów. Większą część drogi pokonuje się autostradą A4. Dopiero w Brzesku trzeba skręcić na drogę numer 75. Jeśli nie mamy samochodu, to bez problemów można dojechać komunikacją zbiorową, ponieważ co kilka minut kursują autobusy firmy Szwagropol lub Voyager na trasie Kraków-Nowy Sącz.

Czchów – mapa atrakcji

Jeśli zastanawiasz się co zwiedzić i co warto zobaczyć w Czchowie, to sprawdź poniższą listę. Wszystkie miejsca możesz odwiedzić podczas jednego dnia, więc nie czekaj, tylko ruszaj do gminy znajdującej się na obrzeżach powiatu brzeskiego.

Poznaj bliżej nowy Zamek w Czchowie (Baszta)

Zamek w Czchowie zwany Basztą to główna atrakcja i wizytówka miasta Czchów. Za czasów świetności ochraniał szlak handlowy prowadzący na Węgry. W pobliżu przepływa rzeka Dunajec i biegnie droga krajowa numer 75. Niedawno zrekonstruowana budowla przyciąga turystów z całej Polski. Wejście na dziedziniec jest bezpłatne. Wieżę zwiedza się z przewodnikiem za symboliczną opłatą. Godziny otwarcia, cennik i inne informacje praktyczne znajdziesz w specjalnym wpisie o zamku w Czchowie, który przygotowaliśmy kilka miesięcy temu.

zamek w czchowie wschod slonca

Ruszaj na szlak militarno-historyczny w Czchowie

Szlak militarno-historyczny idealnie komponuje się w otoczeniu zamku. W różnych miejscach Wzgórza Zamkowego postawiono militaria z okresu średniowiecza (dźwig do oblewania smołą, drabiny szturmowe), nowożytności (moździerz regimentowy, armata oblężnicza na lawecie) oraz II wojny światowej (CKM-y na stanowiskach, armata dywizyjna D-44 85mm). Każdy eksponat opisany jest na tablicy w języku polskim i angielskim.

szlak militarno historyczny czchow

Zdobądź najwyższy punkt Wzgórza Zamkowego w Czchowie

Szlakiem militarno-historycznym możesz dojść na najwyższy punkt Wzgórza Zamkowego mierzący 291 m n.p.m. Trasa prowadzi między drzewami obok zamku. Na szczycie znajduje się krzyż postawiony z okazji 1000-lecia chrztu Polski, ławki, tablica informacyjna oraz schron bojowy.

wzgorze zamkowe
grodzisko czchow
przewodnik

Obejrzyj Rynek w Czchowie

Czchów wyróżnia się od innych miast zachowanym do dziś średniowiecznym układem urbanistycznym. Pierwotna osada rozwijała się na planie owalnicy powstałej z wykorzystania ukształtowania terenu. Zawierał się w niej fragment traktu węgierskiego. Z czasem powstał wewnątrz czworoboczny, pochyły rynek, z którego narożników wychodziły ulicy. Do dziś zachowała się charakterystyczna architektura z domami z podcieniami. Ciekawostką jest istnienie pod powierzchnią rynku do 1987 roku sieci kanałów i wodociągów wybudowanych w XVI wieku. W rynku znajduje się figura świętego Jana Nepomucena. Jest to pamiątka ocalenia miasta przed zniszczeniami wojennymi. Oprócz tego jest budynek urzędu gminy oraz informacja turystyczna, w której możemy pobrać darmowe materiały, a także zakupić pamiątki.

rynek w czchowie
urzad miasta czchow

Przespaceruj się nad Jeziorem Czchowskim

Cały dzień pobytu w Czchowie można rozpocząć od poranka z przepięknymi widokami na Jezioro Czchowskie. W miejscowości Wytrzyszczka znajduje się parking, na którym można zostawić samochód i ruszyć na krótki spacer brzegiem jezioro.

spacer nad jeziorem czchowskim
jezioro czchowskie

Odnajdź Skarb Inków w Zamku Tropsztyn

Według legendy w Zamku Tropsztyn w Wytrzyszczce ukryty został Skarb Inków. To idealna okazja, żeby go odnaleźć. Górująca nad Jeziorem Czchowskim budowla przyciąga wzrok wszystkich przejeżdżających drogą krajową numer 75. W pobliżu zamku znajduje się parking, a bilety wstępy są płatne. Zamek Tropsztyn niestety jest otwarty tylko w okresie wakacyjnym. Informacje szczegółowe znajdziesz oczywiście u nas.

Atrakcje Czchowa - Zamek Tropsztyn

Wejdź do kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Gotycki kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie został wzniesiony w 1346 roku. Jest to kamienna świątynia, w której przyziemiu przetrwały romańskie relikty wcześniejszej budowli. We wnętrzu prezbiterium zachowała się jedna z najstarszych w Europie polichromia z około 1380 metrów. Przedstawia ona zdarzenia z życia Chrystusa i Matki Boskiej.

kosciol w czchowie

Przepłyń promem z Wytrzyszczki do Tropia

W Wytrzyszczce jest okazja przepłynąć bezpłatnie promem po Jeziorze Czchowskim do miejscowości Tropie. A tam czeka na nas XI-wieczny kościółek, pustelnia i źródło świętego Świerada. Prom czynny jest od godziny 5:00 do 21:00 i kursuje co 15 minut. Przy promie znajduje się duży, darmowy parking.

prom bedzieszyna
prom wytrzyszczka
prom do tropia

Zachwyć się pięknymi krajobrazami z punktów widokowych – Kozieniec i szczyt Machulec

Gmina Czchów słynie z pięknych krajobrazów. Widokowe perełki możemy znaleźć na Kozieńcu skąd widać Tatry. Machulec ma na swoim zboczu przekaźnik, dlatego jest dobrze widoczny i rozpoznawalny już z daleka. Szukając drugiego punktu widokowego, należy skierować się do Pensjonatu Zacisze. Oba miejsca są piękne i z obu możemy obejrzeć cudowne krajobrazy.

machulec czchow
pensjonat zacisze czchow

Zrelaksuj się na Kąpielisku Chorwacja w Jurkowie

Kąpielisko Chorwacja w Jurkowie to idealne miejsce do wypoczynku i relaksu na kamiennych i piaszczystych plażach. Płytkie zatoki i niskie baseny z fontannami idealnie sprawdzą się dla najmłodszych dzieciaków. Rowerki wodne, łódki i kajaki czekają na chętnych turystów. Znajdziemy tam także trampoliny, dmuchane zamki czy zjeżdżalnie. Na terenie kąpieliska można zatrzymać się na nocleg, skorzystać z parku linowego, oferty gastronomicznej oraz oczyścić myśli przy wędkowaniu.

Kąpielisko Chorwacja

Powiedz cześć alpakom w Jaśkowym Sadzie. Czchów – atrakcje dla dzieci

Jaśkowy Sad to bardzo ciekawe miejsce na mapie Czchowa, z którego na pewno ucieszą się najmłodsi uczestnicy wycieczki. Przedwojenny sad z jabłkami i figura Jana Nepomucena, którą przyniosła tutaj powódź, tworzą klimat tego miejsca. Główną atrakcją są alpaki – każda z innym charakterem. Można je pokarmić, pogłaskać, a nawet zabrać na spacer.

alpaki czchów

Odkryj tajemniczy Jar Granicznika

Jar Granicznika to miejsce, o którym nie wie zbyt wiele osób. Od niedawno przebiega tamtędy znakowana na zielono ścieżka gminna. Wąwóz znajduje się na granicy gminy Czchów i Iwkowa. Na mapach i w Internecie ciężko to miejsce odnaleźć. Między skałami płynie wąski potok Granicznik, a do niego po większych opadach deszczu spływają inne mniejsze, tworząc małe wodospady. Całość znajduje się pośród lasu na uboczu, do którego jeszcze wiele osób nie dotarło. Zobacz więcej informacji o Jarze Granicznika.

jar granicznika czchow

Chcesz, żebyśmy odwiedzili Twoją gminę, odkryli jej ciekawe miejsca i pokazali na naszym blogu? Napisz do nas i opowiedz o niej. Chętnie odwiedzamy miejsca, które są mniej znane i jeszcze do końca nieodkryte. Może to Ty pokażesz nam swoje ulubione miejsca w swojej małej ojczyźnie? Czekamy na Twoją wiadomość. Na koniec sprawdź, co możesz odkryć w sąsiednich gminach. Poznaj 10 miejsc, które warto zobaczyć w Iwkowej i 10 miejsc, które koniecznie trzeba obejrzeć w Łososinie Dolnej. Może przyjedziesz tutaj na dłużej? Czekamy na Ciebie.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.