Jar Granicznik szlak zielony
Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Jar Granicznika w Wytrzyszczce nad Jeziorem Czchowskim

Jar Granicznika to nieznane miejsce na mapie turystycznej Polski, a nawet dla mieszkańców miejscowości Wytrzyszczka w gminie Czchów nad Jeziorem Czchowskim. Właśnie tam się to miejsce znajduje. My odkryliśmy je całkiem niedawno. Pisaliśmy już o nim we wpisie o atrakcjach Czchowa, a teraz poświęcimy tej atrakcji osobny wpis.

Jar Granicznika skałki

Jar Granicznika – dlaczego mało kto wie o tym miejscu?

Gdzieś kiedyś ktoś nam powiedział o skałkach nad potokiem Granicznik niedaleko Czchowa. Szukaliśmy wtedy w różnych źródłach. W Internecie nie mogliśmy znaleźć żadnych informacji. Nawet teraz, jak wpiszesz w wyszukiwarce Jar Granicznika, to opis tego miejsca znajdziesz tylko na naszej stronie. Pytaliśmy też kiedyś w Informacji Turystycznej w Czchowie, ale też nie dostaliśmy odpowiedzi, gdzie te skałki mogą się znajdować. Pamiętam, że kiedyś na starej mapie Beskidu Wyspowego zaznaczone były jakieś formacje skalne w tamtym terenie.

Skały w Jarze Granicznika

Potok Granicznik

Skoro to miejsce nazwane zostało Jarem Granicznika, to musieliśmy kierować się potokiem o nazwie Granicznik i tam ruszyć na poszukiwanie tego miejsca. Udało się. Odkryliśmy skały 15 minut od naszego domu, o których wcześniej nigdy nie słyszeliśmy. Jest to miejsce, które warto odwiedzić podczas odkrywania okolicznych atrakcji, takich jak np. wieża widokowa na Szpilówce, Zamek Tropsztyn czy Zamek w Czchowie. Nie jest to raczej główny cel wycieczki.

Potok Granicznik Czchów

Jak dojechać do Jaru Granicznika?

Najpierw musisz dojechać do miejscowości Wytrzyszczka, gdzie znajduje się Zamek Tropsztyn. Jeśli jedziesz drogą numer 75 Brzesko – Nowy Sącz, to na wysokości zamku będzie droga asfaltowa. Trzeba w nią skręcić i jechać między domami przez 900 metrów. Tam pojawi się szlak zielony idący w prawo. Możesz zaparkować na poboczu 100 metrów dalej przy drodze. Współrzędne: 49.7989, 20.6342.

Jak dojść do Jaru Granicznika w Wytrzyszczce?

Pieszo wróc się drogą, którą przyjechałeś i skręć w prawo w stronę zielonej siatki. Będzie tam wydeptana ścieżka, zielony szlak i mostek nad potokiem Granicznikiem. Przejdź przez mostek, skręć w prawo i idź 200 metrów cały czas prosto za drogą. Po prawej będą domki, po lewej kapliczka. Później przejdziesz drogą między żywopłotem i domy się skończą.

Kapliczka po drodze

Tam na drzewie przed wejściem do lasu pojawi się tabliczka z oznaczeniem zielonej ścieżki do Jaru Granicznika. Musisz iść zgodnie z tym kierunkiem, czyli wzdłuż potoku. On po 5 minutach od tabliczki doprowadzi Cię na miejsce do skał. Miejsce zaznaczyłem jeszcze na poniższej mapie.

Ja Granicznika znaki
Trasa do Jaru Granicznika
Zielona ścieżka do Jaru
Skałki w Wytrzyszczce

Skały na terenie gminy Czchów

Potok Granicznik wyznacza na krótkiej odległości granicę między gminą Czchów i Łososina Dolna, między miejscowościami Witowice Dolne oraz Wytrzyszczka. Skałki znajdują się po prawej stronie, więc jest to teren tej pierwszej z gmin. Nie jest, to może jakieś spektakularne miejsce, jednak bardzo ciekawe i tajemnicze. Nie wiadomo skąd się tutaj te skały wzięły. Jeszcze nie powstała o nich jeszcze żadna legenda. Jest to miejsce jeszcze tak naprawdę nikomu nie znane, bo położone w ustronnym miejscu z dala od drogi głównej. Nie jest nawet zaznaczone na żadnej turystycznej mapie oraz na liście atrakcji w okolicy.  

Skały Czchów

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

3 komentarze

 • Kasia

  Cześć,

  cieszę się, że informacje o zjawiskowym jarze Granicznika pojawiły się w sieci 🙂 Mam nadzieję, że kolejni Zdobywcy odkryją uroki tego miejsca. Chciałabym dodać do artykułu małą ciekawostkę. W górnym odcinku jaru znajduje się Źródło St. Makarego. Na wysokości ok. 280-300 m n.p.m., w lesie wypływa niewielkie źródło (ok. 100 od ścieżki spacerowej „Jar Granicznika”). Nie dam rady załączyć tutaj zdjęć, ale chętnie wyślę na priv.

  Powodzenia na szlakach i nieprzetartych ścieżkach!
  Kasia

  • Mateusz Grzegorzek

   WOW! Dziękujemy za info o tym źródle. Musimy tam iść. Patrzę teraz na mapę Google i widzę, że jest oznaczone i zdjęcia Twoje są. 🙂

 • Gaba

  Rzeczywiście wygląda tajemniczo. Fajny wpis i ciekawe miejsce. Dzieci będą zachwycone, zwłaszcza, że można „niechcący” zamoczyć nogi w potoczku ?.

  Kolejny powód, żeby ponownie wybrac się w te strony.

  Gaba

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *