Jar Granicznik szlak zielony
Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Jar Granicznika w Wytrzyszczce nad Jeziorem Czchowskim

Jar Granicznika to nieznane miejsce na mapie turystycznej Polski, a nawet dla mieszkańców miejscowości Wytrzyszczka w gminie Czchów nad Jeziorem Czchowskim. Właśnie tam się to miejsce znajduje. My odkryliśmy je całkiem niedawno. Pisaliśmy już o nim we wpisie o atrakcjach Czchowa, a teraz poświęcimy tej atrakcji osobny wpis.

Jar Granicznika skałki

Jar Granicznika – dlaczego mało kto wie o tym miejscu?

Gdzieś kiedyś ktoś nam powiedział o skałkach nad potokiem Granicznik niedaleko Czchowa. Szukaliśmy wtedy w różnych źródłach. W Internecie nie mogliśmy znaleźć żadnych informacji. Nawet teraz, jak wpiszesz w wyszukiwarce Jar Granicznika, to opis tego miejsca znajdziesz tylko na naszej stronie. Pytaliśmy też kiedyś w Informacji Turystycznej w Czchowie, ale też nie dostaliśmy odpowiedzi, gdzie te skałki mogą się znajdować. Pamiętam, że kiedyś na starej mapie Beskidu Wyspowego zaznaczone były jakieś formacje skalne w tamtym terenie.

Skały w Jarze Granicznika

Potok Granicznik

Skoro to miejsce nazwane zostało Jarem Granicznika, to musieliśmy kierować się potokiem o nazwie Granicznik i tam ruszyć na poszukiwanie tego miejsca. Udało się. Odkryliśmy skały 15 minut od naszego domu, o których wcześniej nigdy nie słyszeliśmy. Jest to miejsce, które warto odwiedzić podczas odkrywania okolicznych atrakcji, takich jak np. wieża widokowa na Szpilówce, Zamek Tropsztyn czy Zamek w Czchowie. Nie jest to raczej główny cel wycieczki.

Potok Granicznik Czchów
FACEBOOK I IG

Jak dojechać do Jaru Granicznika?

Najpierw musisz dojechać do miejscowości Wytrzyszczka, gdzie znajduje się Zamek Tropsztyn. Jeśli jedziesz drogą numer 75 Brzesko – Nowy Sącz, to na wysokości zamku będzie droga asfaltowa. Trzeba w nią skręcić i jechać między domami przez 900 metrów. Tam pojawi się szlak zielony idący w prawo. Możesz zaparkować na poboczu 100 metrów dalej przy drodze. Współrzędne: 49.7989, 20.6342.

Jak dojść do Jaru Granicznika w Wytrzyszczce?

Pieszo wróc się drogą, którą przyjechałeś i skręć w prawo w stronę zielonej siatki. Będzie tam wydeptana ścieżka, zielony szlak i mostek nad potokiem Granicznikiem. Przejdź przez mostek, skręć w prawo i idź 200 metrów cały czas prosto za drogą. Po prawej będą domki, po lewej kapliczka. Później przejdziesz drogą między żywopłotem i domy się skończą.

Kapliczka po drodze

Tam na drzewie przed wejściem do lasu pojawi się tabliczka z oznaczeniem zielonej ścieżki do Jaru Granicznika. Musisz iść zgodnie z tym kierunkiem, czyli wzdłuż potoku. On po 5 minutach od tabliczki doprowadzi Cię na miejsce do skał. Miejsce zaznaczyłem jeszcze na poniższej mapie.

Ja Granicznika znaki
Trasa do Jaru Granicznika
Zielona ścieżka do Jaru
Skałki w Wytrzyszczce

Skały na terenie gminy Czchów

Potok Granicznik wyznacza na krótkiej odległości granicę między gminą Czchów i Łososina Dolna, między miejscowościami Witowice Dolne oraz Wytrzyszczka. Skałki znajdują się po prawej stronie, więc jest to teren tej pierwszej z gmin. Nie jest, to może jakieś spektakularne miejsce, jednak bardzo ciekawe i tajemnicze. Nie wiadomo skąd się tutaj te skały wzięły. Jeszcze nie powstała o nich jeszcze żadna legenda. Jest to miejsce jeszcze tak naprawdę nikomu nie znane, bo położone w ustronnym miejscu z dala od drogi głównej. Nie jest nawet zaznaczone na żadnej turystycznej mapie oraz na liście atrakcji w okolicy.  

Skały Czchów

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

5 komentarzy

 • Mariusz

  Miejsce znajduje się blisko mojego miejsca zamieszkania. Oprócz Jaru Granicznika powyżej są też imponujące piękne skały, które może nie są może tak ogromne i uporządkowane przez naturę jak w Skamieniałym Mieście, ale są warte zobaczenia. Podam taką ciekawostkę z dzieciństwa. Pamiętam gdy spacerowałem jako 10 letni chłopiec po lesie blisko tego jaru znalazłem tabliczkę nad malutkim źródełkiem, z którego wynikało, że woda nazywa się Wytrzyśnianka. Szukałem po latach tego miejsca, ale już nie znalazłem.

 • Kasia

  Cześć,

  cieszę się, że informacje o zjawiskowym jarze Granicznika pojawiły się w sieci 🙂 Mam nadzieję, że kolejni Zdobywcy odkryją uroki tego miejsca. Chciałabym dodać do artykułu małą ciekawostkę. W górnym odcinku jaru znajduje się Źródło St. Makarego. Na wysokości ok. 280-300 m n.p.m., w lesie wypływa niewielkie źródło (ok. 100 od ścieżki spacerowej „Jar Granicznika”). Nie dam rady załączyć tutaj zdjęć, ale chętnie wyślę na priv.

  Powodzenia na szlakach i nieprzetartych ścieżkach!
  Kasia

  • Mateusz Grzegorzek

   WOW! Dziękujemy za info o tym źródle. Musimy tam iść. Patrzę teraz na mapę Google i widzę, że jest oznaczone i zdjęcia Twoje są. 🙂

 • Gaba

  Rzeczywiście wygląda tajemniczo. Fajny wpis i ciekawe miejsce. Dzieci będą zachwycone, zwłaszcza, że można „niechcący” zamoczyć nogi w potoczku ?.

  Kolejny powód, żeby ponownie wybrac się w te strony.

  Gaba

  • Marek

   Potok Granicznik wypływa spod Machulca , natomiast jar prowadzi w górę strumienia bez nazwy. Może jest jakaś nazwa używana przez mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *