Jezioro Hańcza – zobaczyliśmy najgłębsze jezioro w Polsce i staliśmy nad rzeką Czarna Hańcza

Jezioro Hańcza, czyli najgłębsze jezioro w Polsce. Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych polskich jezior. Zróżnicowana przyroda i różnorodność biologiczna tego regionu sprawia, że jest to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na wypoczynek na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego w województwie podlaskim. Byliśmy tam podczas podróży samochodowej po wschodniej Polsce i odkrywaniu atrakcji tego parku. Warto wybrać się tam także z dzieckiem.

Widok na Jezioro Hańcza z punktu widokowego pod wieżą
Widok na Jezioro Hańcza z punktu widokowego pod wieżą

Głębokość Jeziora Hańcza to około 108,5 metra

Jezioro Hańcza ma jedne z najczystszych wód w polskich jeziorach. Widoczność pod wodą wynosi nawet do 6 metrów. Posiada powierzchnię 311,4 hektarów. Głębokość Jeziora Hańcza to około 108,5 metra! Brzegi jeziora są gęsto zarośnięte i zalesione, można spotkać tu takie zarówno gatunki pospolite, jak i te rzadsze. Na terenach gdzie leży Jezioro Hańcza występują ryby, które można spotkać w najczystszych rzekach i potokach na terenie naszego kraju. Są to m.in. miętus pospolity, głowacz pręgopłetwy czy sielawa.

Zobacz także powiązane wpisy:

 1. Atrakcje w Suwalskim Parku Krajobrazowym,
 2. Ciekawe miejsca do odwiedzenia w województwie podlaskim.
Jezioro Hańcza - Podlaskie

Rezerwat Jezioro Hańcza znajduje się w Suwalskim Parku Krajobrazowym

Cały teren jeziora i okolicznych lasów jest objęty ochroną, a sam region jest parkiem krajobrazowym, który nosi nazwę Suwalski Park Krajobrazowy. Został on utworzony w 1976 roku, co zapoczątkowało ścisłą ochronę gatunkową na tym terenie. Jezioro to, jako zbiornik polodowcowy wykształciło charakterystyczne dla tego terenu ukształtowanie geologiczne. Pozwoliło to na rozwój rzadkiej fauny i flory, która nigdzie nie występuje tak licznie jak w tym parku krajobrazowym.

Rezerwat Jezioro Hańcza

Jezioro Hańcza – atrakcje nad najgłębszym jeziorem w Polsce

Zastanawiając się, co warto zobaczyć nad Jeziorem Hańcza, warto poznać wszystkie atrakcje w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Teren nie jest zbyt duży i samochodem można dojechać w wiele ciekawych miejsc. Poniżej lista miejsc, które warto zwiedzić nad Jeziorem Hańcza.

 1. Głazowisko Bachanowo,
 2. Cisowa Góra,
 3. Góra Leszczynowa z wieżą widokową,
 4. Turtul,
 5. Źródliska Szeszupy,
 6. Ścieżka przyrodnicza Dolina Czarnej Hańczy,
 7. Spływy kajakowe – bardzo popularna atrakcja,
 8. Plaże nad jeziorem.
Atrakcje nad Jeziorem Hańcza

Noclegi nad Jeziorem Hańcza – głównie w sezonie

Noclegi nad Jeziorem Hańcza nie są trudne do znalezienia, gdyż dzięki swojej popularności stworzyło się wiele miejsc, gdzie można wypocząć po aktywnym dniu lub wybrać się na dłuższy urlop. Noclegów warto szukać w miejscowości: Bachanowo, Błaskowizna, Mierkinie, Hańcza.

Uwaga! Jest jeden haczyk odnośnie noclegów nad Jeziorem Hańcza. W sezonie wszystkie są otwarte, czyli gdzieś od maja do września i października. W okresie zimowym jest duży problem. My tak mieliśmy, jak byliśmy poza sezonem. Spaliśmy nad Suwałkami i trochę musieliśmy dojeżdżać.

noclegi
przewodnik

Rzeka Czarna Hańcza – jeszcze kilka słów o niej

Rzeka Czarna Hańcza wypływa z Jeziora Hańcza. Jest największą rzeką, która przepływa przez teren Suwalszczyzny. Mierzy 142 kilometry. Główne źródło tej rzeki jest umiejscowione na Pojezierzu Suwalskim. Niedaleko źródła rzeki znajduje się Rowelska Góra, która jest znanym punktem widokowym i najwyższym wzniesieniem województwa podlaskiego. Uchodzi do rzeki Niemen na Białorusi. Po polskiej stronie liczy 108 kilometrów.

Jezioro Hańcza jest ukształtowane dość stromo, tak jak to bywa w jeziorach rynnowych i polodowcowych. Dzięki temu sama rzeka również posiada zróżnicowaną powierzchnię. Miejscami jest spokojna, gdzie dadzą sobie radę nawet początkujący miłośnicy kajakowania, ale są odcinki, gdzie trzeba znacznych umiejętności do opanowania kajaka. A to jest jedna z głównych atrakcji dla turystów nad jeziorem.

Rzeka Czarna Hańcza

Najpopularniejsze trasy kajakowe szlaku rzeki Czarnej Hańczy i Jeziora Hańcza

Szlaki kajakowe, które znajdują się na trasie tej rzeki, można podzielić na trzy pętle. Jeziora w dorzeczu Czarnej Hańczy wchodzą w skład popularnych szlaków turystycznych.

 1. Szlak tak zwanej małej pętli prowadzi początkowo przez jezioro Białe, Studzieniczne i Kanał Augustowski, gdzie biegnie aż do jeziora Serwy, a stamtąd konieczna jest przeprawa do Bryzgla nad jeziorem Wigry. Dalej trasa wiedzie przez jezioro Wigry, a następnie wpada do rzeki Czarna Hańcza i od Rygola następuje powrót kanałem.
 2. Duża pętla dla kajakarzy rozpoczyna się w Augustowie i wpada w rzekę Rospudę. Ten szlak kajakowy jest znacznie trudniejszy. Do pokonania jest mała rzeka Blizna, gdzie następnie trasa prowadzi do jeziora Blizno. Stamtąd trzeba przeprawić się do jeziora Wigry i dalej identycznie jak w przypadku małej pętli.
 3. Za trzecią pętlę uznaje się szlak kajakowy Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego. Jest to chyba najłatwiejszy szlak z wszystkich dostępnych. Swoją popularnością dorównuje Mazurom i szlakowi Mazurskich Jezior.
Kajaki nad Czarną Hańczą
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.