Atrakcje Podlasia – 13 nieoczywistych miejsc

Niesamowity spokój, obecność czterech parków narodowych, wiele terenów zielonych niezamieszkałych przez człowieka, czas, który jakby się zatrzymał, a na pewno płynął wolniej niż w innych miejscach Polski. Województwo podlaskie to miejsce, w którym można odpocząć, poczuć prawdziwego ducha przyrody, a przy okazji odkryć fascynujące miejsca, o których być może wcześniej nie miało się pojęcia.

  • Zobacz listę miejsc, które warto zobaczyć na Podlasiu!

Przewodnik internetowy po atrakcjach województwa podlaskiego

Do tej pory przygotowaliśmy na bloga wpisy o województwie świętokrzyskim, w którym opisaliśmy, co można zobaczyć podczas weekendowego pobytu, oraz Małopolsce, w której mieszkamy. W niej pokazaliśmy ponad 20 ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Zwiedzaliśmy województwo podlaskie przez wiele dni i odkrywaliśmy miejsca, które są warte do zobaczenia. W naszej podróży samochodowej poznaliśmy wiele atrakcji, którymi dzielimy się z Tobą w poniższym tekście. Kolejność miejsc jest całkowicie przypadkowa. Na dole strony znajdziesz jeszcze mapę z wszystkimi zaznaczonymi miejscami.

Niezwykła kładka nad Narwią w Narwiańskim Parku Narodowym

Drewniana kładka to pływająca platforma znajdująca się nad rzeką Narwią i jej rozlewiskami. Żeby przepłynąć na drugą stronę, trzeba ciągnąć za łańcuchy. Kładka Śliwno-Waniewo znajduje się w Narwiańskim Parku Narodowym. Jest to jeden z 23 parków narodowych w Polsce znajdujący się na zachód od Białegostoku w Dolinie Górnej Narwi. Będąc w Narwiańskim Parku Narodowym, warto zobaczyć jeszcze: dworek w Kurowie (siedziba parku) i zerwany most w Kruszewie, które znajdują się niedaleko kładki.

Zobacz, co warto zobaczyć w Narwiańskim Parku Narodowym.

Rowelska Góra – najwyższy szczyt województwa podlaskiego

Będąc w województwie podlaskim, koniecznie trzeba zdobyć jego najwyższy szczyt Rowelską Górę. Leży na wzgórzu mierzącym zaledwie 298 m n.p.m. i znajduje się blisko granicy z Rosją i Litwą. Na wzniesieniu znajduje się farma wiatrowa, dlatego miejsce jest dobrze widoczne już z daleka. Z najwyższego punktu rozciąga się bardzo ładna panorama widokowa. Niedaleko wybudowano drewnianą wieżę widokową, przy której również warto się zatrzymać. Zobacz, jak dojść na Rowelską Górę.

Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą – atrakcja mniej znana

Rezerwat przyrody Głazowisko Bachanowo znajduje się nad Czarną Hańczą. Jest to niewielki teren pokryty różnej wielkości głazami. Tych jest prawie 10 000 sztuk o obwodzie od 50 cm do 8 metrów. Głazy zostały tutaj przytransportowane przez lodowiec ze Skandynawii. Miejsce bez problemów można zwiedzać. Został z tego powodu wytyczony parking oraz ogrodzona droga dojściowa na miejsce.

Cisowa Góra – Suwalska Fudżijama

W Suwalskim Parku Krajobrazowym – najstarszym parku w Polsce znajduje się niepozorne wzgórze mierzące 256 m n.p.m. nazywane Suwalską Fudżijamą. Jeśli popatrzymy na Cisową Górę z daleka, to możemy dostrzec kształt wyglądający jak stożek krateru wulkanu. Z jej szczytu rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na niemal cały obszar Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Na samej górze można znaleźć drewniany krzyż, ławki oraz panoramy widokowe. Zobacz najciekawsze miejsca w Suwalskim Parku Krajobrazowym.

Ruiny kościoła zamkowego w Mielniku – atrakcja na Podlasiu

Pierwsze co robimy, to udajemy się do pozostałości po budowli z XV wieku, które są w tym miejscu zabytkiem. Jeśliby się zagłębić to obiekt też ma swoją historię, a rozpoczyna się od około 1420 roku, gdzie został wzniesiony przez księcia Witolda w stylu późnogotyckim. Wiek później zostaje pięknie rozbudowana. Niestety, jak wiele obiektów w Polsce, ta też ucierpiała podczas najazdu Szwedów, ale ostatecznie zostaje odbudowana i cieszy się świetnością.

W późniejszych latach została zamknięta przez władze carskie, została przerobiona na cerkiew. Następnie zostaje w XX wieku spalona i już nieodbudowana. Jeszcze z zapisków wynika, że można by było podziwiać bogatsze ruiny, ale w czasie II wojny światowej w dużej mierze rozebrali je Rosjanie. Teraz możemy podziwiać pozostałości, fotografować, a także obserwować piękne widoki z terenu zamkowego.

przewodnik

Wieża widokowa w Mielniku – warto zobaczyć na Podlasiu 

Bardzo blisko tego miejsca znajduje się wieża widokowa, która jest oddalona jakieś cztery minuty drogi samochodem. Warto tu przyjechać, bo sama budowla jest inna niż wszystkie. Już spacerujemy po Polsce dziesiąty rok, a dopiero pierwszy raz widzimy taką na oczy. Czym się różni? A tym, że ma taras widokowy w dachu. Z niej rozpościera się widok na cały świat. 🙂

Święta Góra Grabarka 

Mati szukając informacji o tych terenach, natrafił na miejsce z niezliczoną ilością krzyży. I z chęci zobaczenia tego na własne oczy postanowiliśmy tutaj dotrzeć. Warto przyjechać niezależnie od wyznania. Grabarka, bo tak się nazywa, jest miejscem ważnym dla ludzi prawosławnych, którzy niosą w życiu jakiś krzyż, np. zmagają się z różnymi chorobami, dotyka ich jakieś nieszczęście, chcą ofiarować za dusze zmarłych czy po prostu w ramach podziękowania i dziękczynienia. Przynoszone są już ponad trzysta lat, a jest ich mnóstwo. Nikt już tego nawet nie liczy, ale i tak w każdy dzień pojawia się jakiś nowy. Zobacz więcej informacji o Świętej Górze Grabarce.

Kasztelik Korona Podlasia 

Następnie podjechaliśmy jeszcze do Kaszteliku Korona Podlasia, zrobionego przez samego Pana Jerzego Korowickiego, który od blisko 20 lat tworzy to dzieło. Jak sam nam powiedział: to jest jego drugi dom. Przebywa tutaj całymi dniami i tworzy swój zameczek. Widać w samym właścicielu radość, pasję oraz przede wszystkim skromność. Początek tego miejsca sięga do czasów, kiedy to sam Pan Jurek ogrodził swój teren zrobionym przez siebie ogrodzeniem, gdzie słupki zrobił z kamienia polnego. Kolejne budowle tworzy tak, jak sobie sam wyobrazi.

W tym momencie odwiedzając to miejsce, wejdziemy na wieżę zameczku, która znajduje się na około 15 metrach. Sporo tego dnia mieliśmy widoków. Ogrodzenie wieży wykonane przez właściciela też robi na nas duże wrażenie. Na szczycie powiewa biało-czerwona flaga. Pan Jurek ma smaka na więcej i tworzy nowe budowle z własnoręcznie ciosanych i obrabianych kamieni. Zrobił także altanę z kamiennym stołem, huśtawkę, grill, mostek nad fosą. Położony w Oleandrach w niewielkiej odległości od Siemiatycz przyciąga turystów nie tylko z województwa, ale także z całej Polski. Nasz dom od kaszteliku oddalony jest o 450 km. 

Miasto Drohiczyn – ciekawe miejsce na Podlasiu

Ostatnie dni podróży obfitują w nowe miejsca. Kolejnym na naszej mapie podróży pojawia się Góra Zamkowa w Drohiczynie. Piękne miejsce, które góruje nad Bugiem. Miejsce widokowe, do którego prowadzą schody, jednym słowem zachwyca. Co prawda Zamkowa to tylko nazwa, bo nie znajdziemy tutaj żadnego zamku, warowni czy grodu, ale najstarsi mieszkańcy jeszcze mogą pamiętać zejście schodami do lochów. Od 90 lat na samej górze stoi pamiątkowy obelisk upamiętniający 10. rocznicę odzyskania niepodległości.

W Drohiczynie warto jeszcze zobaczyć Kościół Katedralny pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej i zabudowania pojezuickie, barokowy kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, barokowy kościół Zakonu Benedyktynek pw. Wszystkich Świętych, klasycystyczna cerkiew prawosławna pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy, muzeum diecezjalne im. Jana Pawła II, Muzeum Parku Historyczno – Kulturowego 'Bug – pogranicze kultur i religii’, muzeum kajakarstwa, wystawę starych motocykli, a także umocnienia linii Mołotowa.  

Kopna Góra – wieża widokowa

Kopna Góra to jedna z atrakcji turystycznych województwa podlaskiego w Puszczy Knyszyńskiej. Znajduje się na terenie Wzgórz Świętojańskich. Można obejrzeć z niej piękne widoki. Dojdziesz tam znakowanym szlakiem turystycznym. Zobacz osobny wpis, jak dojść na miejsce i o samej Puszczy Knyszyńskiej.

Skit w Odrynkach

Warto zjechać nieco z drogi i odwiedzić Skit, czyli prawosławną pustelnię Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich. To podlaska oaza, w której można się wyciszyć i odpocząć. Miejsce jest niezwykłe i czeka na wszystkich zwiedzających, bez względu na wyznanie. Zobacz więcej informacji o Skicie w Odrynkach.

Kraina Otwartych Okiennic 

Ostatnim punktem dnia jest Kraina Otwartych Okiennic, czyli 3 wsie: Trześcianka, Soce i Puchły, gdzie możemy obejrzeć bogato dekorowane i malowane jaskrawymi kolorami okiennice, narożniki, wiatrownice, a także elewacje i szczyty. Najbardziej znana jest Trześcianka, jednak warto odwiedzić również dwie pozostałe, mimo że droga do nich nie jest pierwszej jakości.

Kraina Otwartych Okiennic to unikatowe miejsce na mapie Polski. Ornametyka nawiązuje do zdobnictwa stosowanego w rosyjskim budownictwie ludowym. Ludność białoruskiego pochodzenia zamieszkujące te tereny kultywuje swój folklor. Będąc tam, warto obejrzeć również cerkwie, które wyróżniają się kolorami. Kilka minut dalej jest wioska Ciełuszki i jeszcze kilka innych, na które także warto zwrócić uwagę. Zobacz więcej informacji o Krainie Otwartych Okiennic.

Puszcza Białowieska – atrakcja dla dzieci w województwie podlaskim

Puszcza Białowieska to miejsce znane na całą Polskę. O niej i Białowieskim Parku Narodowym uczą już klasach szkoły podstawowej. To dzikie miejsce na granicy z Białorusią stanowi pozostałość po prapuszczy. Na jej terenie zachowały się jedne z ostatnich fragmentów lasu pierwotnego. Puszcza Białowieska w 2010 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będąc tam, warto przespacerować się ścieżką przyrodniczą Wysokie Bagno, odwiedzić żubry w rezerwacie pokazowym oraz poznać najciekawsze miejsca w Białowieży. Sprawdź, co warto zobaczyć w Białowieży.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.