Skit w Odrynkach – prawosławna pustelnia na Podlasiu

To miejsce jest specyficzne i wprowadziło w nas nastrój lekkiej obawy. Prosto ze Wzgórz Świętojańskich ruszyliśmy do Odrynek, aby odwiedzić Skit, czyli prawosławną pustelnię Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich. Pogoda się trochę popsuła i ze świecącego słońca niewiele zostało. Było bardzo tajemniczo i majestatycznie. Skit w Odrynkach to miejscem, w którym można odzyskać spokój, wyciszyć się i to bez względu na wyznawaną wiarę. Każdy jest tam mile widziany.

Skit Odrynki
odrynki podlaskie

Jak dojechać do skitu prawosławnego w Odrynkach?

Droga dojazdowa na miejsce nie była najlepsza, bo rzeka Narew przelewała się przez nią, tworząc w głowie myśli, że możemy się do niej wtoczyć samochodem. Jakoś przejechaliśmy i stanęliśmy przed bramą wejściową. Tam na samym początku rzuciła się w oczy kartka z informacją, że zakaz fotografowania i nagrywania bez zgody opiekujących się tym miejscem. Czyli zaczęło się robić ciekawie. Ogólnie to byliśmy prawie na końcu świata, bo w zasięgu wzroku były tylko drzewa i woda. 

  • Skit w Odrynkach znajduje się 53 kilometry od Białegostoku i 32 kilometry od Hajnówki,
  • Jeśli stan wody jest niski, to można podjechać samochodem pod bramy pustelni. Po skręcie w wąską drogą jedź cały czas prosto. Nawigacja pokazuje źle, bo każe skręcić,
  • Jeśli nie ma możliwości dojazdu pod samą pustelnię w Odrynkach, można zatrzymać się na specjalnym parkingu i dojść kilka minut pieszo specjalną drewnianą kładką.
  • Współrzędne parkingu: 52.9406, 23.6114.
Dojazd do Skitu w Odrynkach
Droga Skit w Odrynkach
Droga do skitu w odrynkach
przewodnik
skit podlasie

Zwiedzanie prawosławnej pustelni i cerkwi w Odrynkach

Weszliśmy do środka. Zastanawialiśmy się, czy w ogóle możemy tam wchodzić? Powoli pokierowaliśmy się w stronę Cerkwi Opieki Matki Bożej. Tam spotkaliśmy siostrę, która opiekowała się przybytkiem, ponieważ 22 listopada 2018 zmarł założyciel, gospodarz i jedyny mieszkaniec skitu, ojciec Gabriel, który został tu pochowany. Po jego śmierci, skit pozostał niezamieszkały, aż do kwietnia. Do opieki nad Skitem oraz służby delegowany został ks. Ihumen mgr Sofroniusz (Wilenta). 

Pustelnia odrynki skit
Skit pustelnia odrynki

W cerkwi w Odrynkach codziennie odbywają się nabożeństwa

Miła siostra oprowadziła nas po obiekcie, opowiedziała wiele ciekawych rzeczy o tym miejscu, zaprosiła na herbatkę oraz weszliśmy do środka cerkwi. Zdjęcia oczywiście też pozwoliła robić. Bardzo ciepło nas przyjęła i zapomnieliśmy o początkowych obawach związanych z tym miejscem. W cerkwi na terenie pustelni w Odrynkach odbywają się nabożeństwa. Codziennie o godzinie 6:00 utrenija, a o 18:00 wieczernia. W sobotę liturgia jest o godzinia 9:00, a w niedzielę o 10:00.

Jeśli będziesz w tym miejscu, to warto zobaczyć także:

Cerkiew odrynki skit
odrynki cerkiew
Odrynki pustelnia
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.