POLSKIE MALEDIWY – Park Gródek w Jaworznie: zwiedzanie

Kamieniołom Park Gródek Jaworzno, czyli jedna z głównych atrakcji miasta określana jest jako polskie Malediwy lub śląska Chorwacja. Przekształcony na park kamieniołom znajduje się w północnej części Jaworzna i jest odwiedzany nie tylko przez mieszkańców, którzy spędzają tam swój wolny czas, ale także przez turystów. Dlatego my także chcieliśmy zobaczyć na własne oczy, jak wygląda ta atrakcja, ponieważ wiele dobrego o niej słyszeliśmy. Chociaż najpiękniej jest tutaj latem, to my postanowiliśmy zwiedzić to miejsce zimą.

WOJ. ŚLĄSKIE – ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Park Gródek z dzieckiem

Jak dojechać do Parku Gródek w Jaworznie?

Park Gródek znajduje się w północno-wschodniej części Jaworzna, 30 kilometrów od Katowic, 60 kilometrów od Krakowa i 80 kilometrów od Częstochowy. Dojazd do dawnego kamieniołomu nie sprawi Ci problemów, ponieważ to nie jest centrum miasta. Na parking dostaniesz się ulicą Jana III Sobieskiego od północnej strony.

park gródek mapa jaworzno

Parking przy Parku Gródek w Jaworznie

Jeśli już dojedziesz na miejsce, to przy polskich Malediwach czy śląskiej Chorwacji możesz zatrzymać samochód w kilku miejscach. Najlepsze parkingi przy kamieniołomie, to ten przy cmentarzu komunalnym oraz 200 metrów od ronda. My wybraliśmy ten drugi i oto jego współrzędne: 50.2342, 19.3099. Oba parkingu przy Parku Gródek są darmowe.

Parking Park Gródek

Spacer w kamieniołomie i zwiedzanie polskich Malediwów i śląskiej Chorwacji w Jaworznie

Park Gródek zwiedzaliśmy z dzieckiem. Zrobiliśmy sobie spacer dokoła, który trwał 1:30 h. Wyszły ponad 4 kilometry, czyli całkiem sporo. Trafiliśmy na zimę, więc Maja siedziała na sankach. Nie musieliśmy jej brać do nosidełka. Na parkingu oprócz nas stały 3 samochody. Weszliśmy na teren Arboretum w Jaworznie przez drewnianą „bramę”. Na niej widniał regulamin oraz mapa Parku Gródek. Wiedzieliśmy, gdzie się znajdujemy i gdzie mamy iść dalej więc ruszyliśmy na krótki spacer.

  • Po terenie kamieniołomu można jeździć rowerem, ale tylko po wyznaczonych ścieżkach,
  • Do Parku Gródek można przyjść z psem na smyczy,
  • Nie wolno zbaczać ze ścieżek i zbliżać się do krawędzi,
  • W Parku Gródek nie wolno się kąpać w żadnym zbiorniku,
  • Zwiedzanie jest całkowicie bezpłatne,
  • Park otwarty jest całą dobę.
Arboretum Jaworzno

Ścieżki dydaktyczne w arboretum i polna „restauracja”, czyli miejsce na grilla

Prowadziły nas: ścieżka dydaktyczna „Model układu słonecznego”, na której były ustawione tablice z opisem planet oraz przyrodnicza ścieżka dydaktyczna, z różnymi informacjami o tym miejscu. Bardzo fajny pomysł zwłaszcza dla małych odkrywców. Pierwszą z atrakcji w Parku Gródek w Jaworznie była drewniana bacówka, czyli polna restauracja z altanką i miejscem na grilla. W zimie była nieczynna. Naprzeciwko w górę prowadziła aleja bukowa.

Ścieżka przyrodnicza park gródek
przewodnik
bacówka park gródek

Punkt widokowy na bazę nurkową Via Sport Diving Marina Koparki

Poszliśmy dalej i dotarliśmy do punktu widokowego z drewnianą platformą, czyli kolejnej atrakcji w tym miejscu. Tam mogliśmy po raz pierwszy obejrzeć nieczynny kamieniołom z góry. Najlepiej było widać zbiornik Koparki, który jest jednym z najpopularniejszych miejsc do nurkowania w Polsce. Znajduje się tam szkoła nurkowania oraz baza nurkowa Via Sport Diving Marina.

Punkt widokowy Jaworzno
Park Gródek kamieniołom
Jaworzno kamieniołom z dzieckiem

Zbiornik Wydra, czyli największa atrakcja w Parku Gródek w Jaworznie

Dla nas Zbiornik Wydra jest największą atrakcją na terenie nieczynnego kamieniołomu w Jaworznie. Na nim znajdują się te drewniane pomosty-kładki, które przypominają ludziom Malediwy lub Chorwację. Dotarliśmy w ich pobliże chwilę później i mieliśmy do wyboru. Albo zejść drewnianymi schodami bezpośrednio do nich, albo obejść je dokoła górą i zejść od drugiej strony. Wybraliśmy drugą opcję.

zbiornik wydra
zbiornik wydra jaworzno

Szlak nad Zbiornikiem Wydra – najlepszy widok na cały kamieniołom

Tak, jak przypuszczaliśmy, najlepszy widok na cały kamieniołom mieliśmy od południowej strony. Nie schodziliśmy po schodach, tylko drewnianą bramą poszliśmy dalej. Obeszliśmy Zbiornik Wydra, cały czas trzymając się wydeptanego szlaku oraz drewnianego ogrodzenia. Widok tam był przepiękny. Zeszliśmy dopiero na kolejnych schodach i dotarliśmy do drewnianych pomostów.

Polskie malediwy jaworzno
kamieniołom Jaworzno
koparki jaworzno
kamieniołom koparki

Drewniane pomosty i zadaszona wiata

Nad Zbiornikiem Wydra wzniesiono drewniane pomosty, które teraz w zimie nie robią aż takiego wielkiego wrażenia. Najlepiej to wygląda, gdy nie ma śniegu. Mimo to zrobiliśmy sobie krótki spacer. Zbiornik otaczają piękne skarpy, które budują wspaniały klimat tego miejsca. Woda podobno jest krystalicznie czysta w lazurowym kolorze i tylko żal, że nie wolno się tam kąpać. Tuż obok znajduje się zadaszona wiata z posągiem wydry, przy której dzieci chętnie robią sobie zdjęcia. Z tego miejsca wracaliśmy już bezpośrednio do parkingu przez główne wejście. Po drodze musieliśmy się jeszcze zatrzymać na górce, żeby zjechać na sankach. Całość zwiedzania zajęła nam 1 godzinę i 30 minut.

wiata gródek jaworzno
schody skały kamieniołom jaworzno
polskie malediwy śląsk
pomosty jaworzno gródek
wydra park gródek
park grodek sanki
sanki jaworzno

Co to w ogóle jest Park Gródek?

Jeszcze na koniec, co to jest ten Park Gródek? Przy czytaniu historii można dowiedzieć się, że to wyrobiska cementowni i zakładów dolomitowych. W jednej części składowane były także odpady komunalne. Później kamieniołom został zalany, a teraz przekształcany jest w jedną z ciekawszych atrakcji na terenie Polski. W tym miejscu Pary Młode bardzo chętnie robią sobie sesje ślubne. Na koniec poznaj także inne ciekawe atrakcje województwa śląskiego.

ścieżka park gródek
skała jaworzno
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.