Wieża widokowa na Kopnej Górze w Puszczy Knyszyńskiej

Puszcza Knyszyńska, a zwłaszcza Wzgórza Świętojańskie i wieża widokowa na Kopnej Górze, to ciekawa atrakcja turystyczna, którą wartą zobaczyć w pobliżu miasta Supraśl i Białegostoku. Wszystko to znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, czyli przepięknej dzikiej krainie, do której jeszcze nie dotarło zbyt wielu turystów.

Puszcza Knyszyńska

Gdzie leży Puszcza Knyszyńska?

Patrząc na mapę Polski, to Puszcza Knyszyńska leży w północno-wschodniej części naszego kraju. Są tą bardzo rozległe tereny leśne liczące prawie 1100 metrów kwadratowych. Sercem i siedzibą jest Supraśl, czyli miasto w województwie podlaskim otoczone Puszczą Knyszyńską. Byliśmy tymi terenami oczarowani. Spędziliśmy tam wiele czasu i zachwycaliśmy się przez długi czas.

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej – mapa w wersji online

Warto przyjechać osobiście, żeby zobaczyć ten park krajobrazowy z bliska, poznać dziką przyrodę, roślinność, zwierzęta i odkryć ciekawe miejsca. Są liczne noclegi, więc ze znalezieniem jakiejś ciekawej agroturystyki nie będzie problemu. W Internecie dostępna jest darmowa mapa Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, więc warto z niej skorzystać – tutaj.

Puszcza Knyszyńska

Wieża widokowa na Kopnej Górze w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej

Na Wzgórzach Świętojańskich w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej znajduje się Kopna Góra. Jest to szczyt, który cieszy się sporą popularnością ze względu na stojącą tam wieżę widokową. Kopna Góra to jeden z najwyższych szczytów Wzgórz Świętojańskich, słynący z przepięknych punktów widokowych na okolicę.

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

Opis szlaku do wieży widokowej na Kopnej Górze w Puszczy Knyszyńskiej

My rozpoczęliśmy wycieczkę z parkingu przy tablicy informacyjnej i kaplicy pod wezwaniem świętej Anny w Królowym Moście. Tam na poboczu można zostawić samochód. Aby zaoszczędzić 15 minut drogi, można podjechać nieco wyżej, nad cmentarz do odejścia szlaku czerwonego w lewo przy siatce. Współrzędne naszego parkingu pod wieżą widokową na Kopnej Górze: 53.1475, 23.4684.

Puszcza Knyszyńska

Ruszyliśmy z samochodu i kilkanaście minut szliśmy za szeroką drogą. Dotarliśmy do tablicy informacyjnej, przy której skręciliśmy w lewo. Weszliśmy do lasu i szliśmy za wydeptaną ścieżkę pod górę. Podejście nie było zbyt trudne, dlatego nawet się nie spociliśmy. Szlak na drzewach był bardzo dobrze oznaczony. Po przejściu zalesionego odcinka wyszliśmy na punkt widokowy w kierunku wschodnim. Nie było widać nic więcej niż tysiące drzew tych bliskich i tych nieco dalej. Zdobyliśmy Górę Świętej Anny, na której stoi krzyż i byliśmy już coraz bliżej Kopnej Góry. 

Puszcza Knyszyńska
przewodnik
Puszcza Knyszyńska
Wzgórza Świętojańskie

Kopna Góra to jeden z najwyższych szczytów Gór Świętojańskich w Puszczy Knyszyńskiej

Docieramy na szczyt, który w połowie jest zalesiony. Po drewnianych schodach weszliśmy na ostatnie piętro wieży i podziwialiśmy widoki. Była dobra pogoda, dlatego te były przepiękne. Tutaj w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej to jedna z głównych atrakcji turystycznych, którą koniecznie trzeba odwiedzić. Z wieży należy wrócić tym samym szlakiem, ale to już tylko formalność, bo jest więcej zejść niż podejść. 

Wzgórza Świętojańskie - Kopna Góra wieża widokowa
Wzgórza Świętojańskie
Wzgórza Świętojańskie

Co jeszcze warto zobaczyć w Puszczy Knyszyńskiej?

Jakie jeszcze atrakcje turystyczne warto zobaczyć w Puszczy Knyszyńskiej?

  • Miasto Supraśl
  • Kładka Wyżary,
  • Osada Wierszalin,
  • Arboretum w Kopnej Górze,
  • Wieś Łaźnie.

W Polsce warto jeszcze zobaczyć: Dźwiniacz Górny, Litwinkę i Ząb.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.