Tykocin – nasz pomysł na zwiedzanie. Rozwiąż quest i poznaj historię miasta
Tykocin to królewskie miasto Podlasia we wschodniej Polsce. Miasteczko ma bogatą historię, a jego istnienie można datować nawet na rok 1400. Prawa miejskie zostały nadane już w 1425 roku. Początki tego miasta podgrodowego zapoczątkowały rozwój regionu pod względem handlowo-gospodarczym. Jako punkt historyczny, był ważnym grodem kasztelańskim, a obecnie jest to główna siedziba gminy Tykocin. Znajduje się 30 kilometrów od Białegostoku.
Pod względem regionu był to ważny punkt przepraw. Dzięki temu kwitła tu gospodarka i rozwijał się handel. Atrakcje w Tykocinie mają duże znaczenie pod względem historii Polski. Co więc warto zobaczyć w Tykocinie? Miasto zwiedzaliśmy z dzieckiem.
Nasz sposób na zwiedzanie atrakcji Tykocina. Wszystkie miejsce, które warto zobaczyć zaznaczyłem na mapie
Początkowo nie mieliśmy w planach zwiedzania atrakcji turystycznych Tykocina. Przyjechaliśmy do województwa podlaskiego, aby zwiedzić Narwiański Park Narodowy. Przejeżdżaliśmy z jednego miejsca do drugiego i postanowiliśmy zjeść jakieś regionalne potrawy. Akurat najbliższa restauracja trafiła nam się w Tykocinie. O tym, gdzie jedliśmy to później.
Skoro zdecydowaliśmy się wjechać do miasteczka, to postanowiliśmy sprawdzić, co warto zobaczyć w Tykocinie. Wiemy, że bardzo fajnie przy zwiedzaniu miast, poznawaniu ciekawych miejsc i historii sprawdza się quest, czyli turystyka z zagadkami. Tutaj akurat był quest o nazwie „Tykocińska mozaika„. Poprowadził nas po wszystkich najważniejszych miejscach miasta.
Quest jest naszym sposobem na około 2-godzinne zwiedzanie, ale z tego co widziałem na stronie Zamku, to można zwiedzać Tykocin z wynajętym przewodnikiem. Quest możesz znaleźć tutaj. Bezpłatny parking przy Rynku – współrzędne: 53.2076, 22.7734. Poniżej zaznaczyliśmy na mapie proponowane przez nas atrakcje turystyczne Tykocina.
Zamek w Tykocinie to główna atrakcja historyczna w mieście
Jak już wspomniałem we wstępie – Tykocin posiada liczne miejsca, które wręcz powinno się odwiedzić, ze względu na duże znaczenie historyczne. Takie zabytki jak Zamek Królewski są nie tylko ważnym miejscem pod względem historii naszego kraju. Swoją siedzibę miał tutaj Zygmunt II August, a po zawieruchach potopu szwedzkiego został odbudowany przez Hetmana Czarnieckiego. To tutaj były gromadzone liczne dobra przez władcę, które sprawiły, iż budowla stała się jednym z bardziej pożądanych siedlisk zamkowych.
Tutaj również zostało ustanowione w 1705 roku przez Augusta II Mocnego najważniejsze odznaczenie w Polsce, które istnieje do dzisiaj, czyli Order Orła Białego.
- Obecnie Zamek w Tykocinie to głównie restauracja i hotel, czyli noclegi,
- Można w nim zorganizować imprezę, wesele. Organizowane są nawet bale sylwestrowe,
- Warto poznać historię królewskiej budowli,
- Na szczęście Zamek w Tykocinie można zwiedzać. Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem,
- Cennik biletów: 13 złotych – bilet normalny i 10 złotych – bilet ulgowy.
- Więcej informacji dotyczących zwiedzania tykocińskiego zamku, godzin otwarcia, cennika, menu w restauracji czy noclegów możesz znaleźć na stronie internetowej zamku.
Rynek w Tykocinie i pomnik Hetmana Czarnieckiego trzymającego buławę
Kolejną atrakcją turystyczną w Tykocinie, która jest godna uwagi to Rynek i pomnik Hetmana Czarnieckiego. Jest to urokliwy zakątek, gdzie można odpocząć po całym dniu zwiedzania. Mieści się tu między innymi niska zabudowa mieszkalna czy mieszcząca w sobie działalność gospodarcza, której lata można określić na XVIII wiek.
Duża ilość tablic pamiątkowych opisujących historię miasta, umożliwia zapoznanie się z faktami z życia tego miejsca. Uroku dodaje tutaj zachowana spójność architektoniczna, która również podnosi walory historyczne tego miasteczka. Z Placu Stefana Czarnieckiego można wybrać się przez most do Zamku.
Tykocińska synagoga
Ważny udział w historii Tykocina mieli również Żydzi. Synagogę zbudowano w 1642 roku, w miejscu starej bożnicy. Na ulicy Koziej 2 znajduje się Synagoga, którą można zwiedzić za niewielką opłatą. Wielka Synagoga jest obecnie przekształcona w Muzeum Kultury Żydowskiej. Tę atrakcję turystyczną z całą pewnością można zaliczyć do zabytków, które mają duże znaczenie dla historii regionu.
Inną synagogą, którą można odwiedzić, jest synagoga mała, czyli Dom Talmudyczny. Synagoga powstała w latach 1772?1798. Po drugiej wojnie światowej została ona zupełnie zrujnowana i przez wiele lat w ogóle jej nie użytkowano. Dopiero w latach 1974-1978 synagogę starannie odremontowano. Od roku 1977 mieści się tam muzeum.
Kościół Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie
To kolejna propozycja dla miłośników takich miejsc. Barokowy kościół mieści się na Rynku i zamyka wschodnią ścianę tego miejsca. Budowa rozpoczęła się w roku 1742, zaś w kolejnych latach dobudowywano pozostałe elementy takie jak wieże czy ołtarze. Ponadto w kościele znajduje się kielich, którego używał Jan Paweł II w czasie pielgrzymki po Polsce.
Dla miłośników architektury i historii sakralnej idealnym miejscem do odwiedzenia będzie również klasztor Bernardynów. Został ufundowany przez Marcina Gasztołda, ówczesnego wojewodę kijowskiego. Klasztor prowadzi swoją działalność od 1479 roku.
Restauracje w Tykocinie – gdzie zjeść i co warto spróbować?
Podlaskie restauracje oferują dania bogate w ryby, kluski czy mięso. Kuchnia podlaska słynie z wielokulturowości. Mieszają się tu przepisy polskie i żydowskie. My byliśmy w restauracji w Rynku o nazwie „Opowieści z Narwi”. Bardzo dobre jedzenie – polecamy. Nawet Google mi przypomniało, że odwiedzone 2 lata temu. : ) Oprócz tego jest jeszcze: pierogarnia, Alumnat, Tejsza czy jakieś bistro.
Potrawą, którą powinieneś spróbować w Tykocinie, jest między innymi słynny nadziewany pieróg. W mieście jest dużo lokali, które swoim menu nawiązują do korzeni historycznych tego regionu. W serwisach internetowych znajdziesz mnóstwo recenzji, które umożliwią zaplanowanie posiłków w trakcie odwiedzin tego miasta. Ciekawostką jest, że w sąsiedniej miejscowości o nazwie Kiermusy organizowany jest Jarmark Staroci i Rękodzieła Ludowego.