Wierchomla – po co tam pojechać? Gdzie ruszyć na szlak?

Mówisz Wierchomla i myślisz bacówka PTTK, stacja narciarska Dwie Doliny, noclegi, hotele, ogólnie góry – pasmo Beskidu Sądeckiego w Małopolsce. Tak naprawdę są to dwie osobne miejscowości położone obok siebie.

Wierchomla atrakcje

Wierchomla Wielka, czyli ta pierwsza jeśli jedziesz od Piwnicznej-Zdroju z kościołem świętego Michała Archanioła i druga z wyciągiem narciarskim i całą bazą turystyczną. Są to przepiękne górskie tereny naszego ukochanego Beskidu Sądeckiego. Jak zaczynaliśmy ponad 10 lat temu górskie wędrowanie, to bardzo często tam bywaliśmy. Nie mieliśmy jeszcze prawa jazdy, a autobusy z Nowego Sącza co chwilę tam kursowały.

Wierchomla leży 130 kilometrów od Krakowa i 30 kilometrów od Nowego Sącza. Dojechać można od strony Piwnicznej-Zdroju lub Muszyny. Od drogi numer 971.

Dziś chcę Ci trochę przybliżyć to miejsce, żebyś mógł je lepiej poznać, a później odwiedzić. Na początek zobacz 5 najpiękniejszych szlaków w Beskidzie Sądeckim.

Wierchomla zima

Wierchomla otoczona jest od trzech stron górami

Wierchomla Mała i Wierchomla Wielka od trzech stron otoczone są górami. Od północy wnoszą się nad nimi szczyty: Kiczora 839 m n.p.m., Gaborówka 790 m n.p.m. i Lembarczek 917 m n.p.m. Od wschodu bardziej popularne szczyty: Runek 1080 m n.p.m. czy Wielka Bukowa 1104 m n.p.m., a od południowej Jaworzynka 1001 m n.p.m. i Pusta Wielka 1061 m n.p.m.

Ten piękny krajobraz przyciąga w pasmo Beskidu Sądeckiego wielu turystów. Przejdźmy teraz do tego, co lubimy najbardziej, czyli górskich szlaków turystycznych. Dla nas to oczywiście największa atrakcja turystyczna w Wierchomli. Szlaki znajdziesz na mapach Beskidu Sądeckiego. Zobacz nasz tekst o darmowych mapach w wersji online.

Widok na Tatry z Wierchomli
Widok na Tatry z Bacówki nad Wierchomlą
Wierchomla most
Wierchomla zwiedzanie
przewodnik

Szlaki turystyczne w Wierchomli Małej i Wielkiej – gdzie iść w góry?

W Wierchomli jest kilka ścieżek turystycznych, szlaków górskich, na które warto się wybrać. Są różnej trudności, dlatego można dostosować do siebie daną trasę.

 1. Najpopularniejszym jest oczywiście turystyczny szlak koloru czarnego, który prowadzi spod stacji narciarskiej do Bacówki PTTK nad Wierchomlą. Mierzy około 3 kilometry, a czas jego przejścia to 70 minut. Jest to dość stroma trasa. Polecamy ją do ruchu pieszego.
 2. Do schroniska z powyższego punktu początkowego możesz dojść za znakami ścieżki rowerowej. Jest to droga dojazdowa do bacówki, na którą możesz wybrać się nawet z dzieckiem w wózku. Mierzy 5 kilometrów i prowadzi lekko pod górę.
 3. Od kościoła świętego Michała Archanioła w Wierchomli Wielkiej prowadzi czerwona ścieżka.
  • W kierunku północnym do Łomnicy-Zdroju (bardzo widokowa trasa). Polecamy tylko wyjście na samą górę na łąkę. Tam będzie kapliczka.
  • W kierunku południowym na Pustę Wielką. Trasa mierzy około 4,5 km. Początkowo są widoki, a później po wejściu do lasu trasa prowadzi między drzewami.
 4. Jest jeszcze żółty szlak narciarski, który prowadzi na Siodło pod Parchowatką 900 m n.p.m. Z tej przełęczy można iść dalej na Halę Łabowską.
Bacówka Wierchomla
Bacówka PTTK nad Wierchomlą
Szlak z Wierchomli do Łomnicy – ścieżka czerwona
Wejście na łąkę – szlak w kierunku Łomnicy
Widoki na Tatry spod Bacówki nad Wierchomlą
Widoki na Tatry spod Bacówki nad Wierchomlą
Zejście z Pusty Wielkiej do Wierchomli
Ścieżka czerwona: końcowy etap na trasie Pusta Wielka – Wierchomla

W zimie największą atrakcją jest wyciąg narciarski – stacja Dwie Doliny Wierchomla SKI

Wierchomla jest niezwykle popularnym kurortem narciarskim w polskich górach. Stacja narciarka Dwie Doliny ze względu na dobre warunki na stokach cieszy się dużym uznaniem w oczach miłośników sportów zimowych. My kiedyś szliśmy na zimową wycieczkę, wyszliśmy na samą górę, a tam tłumy ludzi. Na dole przy dolnej stacji wyciągu znajdują się parkingi i całe zaplecze gastronomiczne. Współrzędne: 49.4289, 20.8216. Wszystkie informacje dotyczące rodzinnej stacji narciarskiej znajdziesz na ich stronie internetowej.

Stacja narciarska Dwie Doliny Wierchomla
Stok narciarski Wierchomla Wielka

Rezerwat Wierchomla i Rezerwat Lembarczek

Bardzo blisko centrum miejscowości znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Wierchomla i Lembarczek. Oba zlokalizowane są na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

 1. Rezerwat Wierchomla został utworzony w 1983 roku. W nim chroniony jest las bukowo-jodłowy. Przy jej zachodniej granicy prowadzi ścieżka czerwona na Pustę Wielką, a miejscami występuję pojedyncze skały.
 2. Rezerwat Lembarczek został utworzony w 1985 roku. Od 2017 roku objęty jest ochroną ścisłą. W pobliżu prowadzi zielona trasa rowerowa do bacówki.
Rezerwat Lembarczek

Parafia świętego Michała Archanioła w Wierchomli Wielkiej – drewniany kościółek

Kiedyś mieliśmy okazję być na porannej Mszy Świętej, która odbywała się w parafialnym kościele świętego Michała Archanioła. Byliśmy zimową porą, dlatego było bardzo zimno, ale obiekt miał niesamowity klimat. Drewniany malutki kościołek to ozdoba Wierchomli Wielkiej. Jest to dawna cerkiew greckokatolicka. Wzniesiono ją w 1821 roku. Znajduje się na liście zabytków oraz na Szlaku Architektury Drewnianej.

Wierchomla Wielka Parafia Michała Archanioła

Co warto zobaczyć? Atrakcje w okolicy Wierchomli

Jeśli przyjedziesz w Beskid Sądecki, znajdziesz nocleg w Wierchomli, to przy okazji możesz pozwiedzać okolicę. Najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć niedaleko to:

 1. Piwniczna-Zdrój – zobacz atrakcje w Piwnicznej-Zdroju,
 2. Wieża widokowa na Eliaszówce,
 3. Wieża widokowa na Radziejowej,
 4. Zamek w Rytrze,
 5. Żegiestów,
 6. Muszyna – zobacz atrakcje w Muszynie,
 7. Nieco dalej Krynica-Zdrój – zobacz atrakcje w Krynicy-Zdroju.
Wierchomla - zwiedzanie z dzieckiem
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.