W Sopotni Wielkiej znajduje się największy beskidzki wodospad

Sopotnia Wielka to mała miejscowość niedaleko Żywca, w której znajduje się największy wodospad w Beskidach. Dużym atutem dla turystów jest jego położenie – tuż przy drodze głównej i parkingu. Wodospad w Sopotni Wielkiej stanowi sporo atrakcję turystyczną Beskidu Żywieckiego. Niektórzy przyjeżdżają tam, bo jest to dla nich główny cel wycieczki, a inni odwiedzają go przy okazji podczas szlaku na Pilsko. My wybraliśmy tę drugą opcję. Przy okazji zobacz także pozostałe wodospady w Polsce.

Wodospad Sopotnia

Jak dojechać do wodospadu w Sopotni Wielkiej?

Dojazd z Żywca do wodospadu w Sopotni Wielkiej zajmuje 25 minut. Całkiem niedaleko, jeśli ktoś chce pojechać na chwilę w jakieś ciekawe miejsce. Droga prowadzi przez miejscowość Pawel Mala i Jeleśnia. W niej trzeba skręcić w prawo na Sopotnię Małą. Będzie tam także znak w kierunku wodospadu. Dalej musisz jechać cały czas prosto aż pod sklep Delikatesy. Współrzędne parkingu: 49.5843, 19.3013.

Wodospad w Sopotni Wielkiej

Wodospad w Sopotni Wielkiej – parking

Nie do końca wiem, jak wygląda sprawa z parkingiem. Tam jest sklep i obok niego sporo miejsca, żeby zostawić samochód. Na mapach Google jest informacja, że jest parking – oznakowania P nie ma. Opinie ludzi też na to wskazują i wszyscy się tam zatrzymują. My też tam kiedyś staliśmy, jak szliśmy na Pilsko i nie mieliśmy problemów. W razie wątpliwości możesz zapytać w sklepie, czy wolno zostawić sobie samochód..

Parking Wodospad Sopotnia Wielka

Jak trafić do największego wodospadu w Beskidach?

Obróć się plecami do sklepu i idź prosto w stronę mostu. Po 40 metrach będzie ścieżka w prawo, który po 2 minutach doprowadzi Cię do największego wodospadu w Beskidach i województwie śląskim. Zachowaj ostrożność przy schodzeniu. Co ciekawe wodospad w Sopotni Wielkiej możesz zobaczyć już z mostu, jednak to nie takie samo uczucie. Lepiej zejdź w dół. Są tam ławki, więc można zatrzymać się i odpocząć. Tuż obok znajduje się nocleg „Agroturystyka nad Wodospadem”.

Wodospad w Sopotni Wielkiej
Wodospad Sopotnia Wielka
przewodnik
Sopotnia Wielka Co zobaczyć

Sopotnia Wielka – atrakcje: szlaki, stacja kosmiczna i Jaskinia Wickowa

10-metrowy wodospad robi wrażenie. Na spadającej wodzie można poćwiczyć umiejętności fotograficzne. Dodatkowo w Sopotni Wielkiej znajduje się ciekawe miejsce – Obserwatorium Astronomiczne. W pobliżu jest także Jaskinia Wickowa. Możesz ją znaleźć na mapie. Od wodospadu prowadzą różne szlaki turystyczne:

  • Czarny w kierunku Romanki (jeden z najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego),
  • Żółty na Przełęcz Przysłopy. My dalej szliśmy na Pilsko przez Malorkę,
  • Nieco dalej jest szlak zielony na Uszczawne i dalej na Pilsko,
  • Jest także czerwona ścieżka do schroniska studenckiego AKT „Dobrodziej”.
  • Zobacz także nasze wejście na Pilsko oraz najciekawsze szlaki górskie w Beskidzie Żywieckim.
Szlaki Sopotnia Wielka
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.