Wodospad Sopotnia Beskidy
Beskid Żywiecki,  Śląskie

W Sopotni Wielkiej znajduje się największy beskidzki wodospad

Sopotnia Wielka to mała miejscowość niedaleko Żywca, w której znajduje się największy wodospad w Beskidach. Dużym atutem dla turystów jest jego położenie – tuż przy drodze głównej i parkingu. Wodospad w Sopotni Wielkiej stanowi sporo atrakcję turystyczną Beskidu Żywieckiego. Niektórzy przyjeżdżają tam, bo jest to dla nich główny cel wycieczki, a inni odwiedzają go przy okazji podczas szlaku na Pilsko. My wybraliśmy tę drugą opcję. Przy okazji zobacz także pozostałe wodospady w Polsce.

Wodospad Sopotnia

Jak dojechać do wodospadu w Sopotni Wielkiej?

Dojazd z Żywca do wodospadu w Sopotni Wielkiej zajmuje 25 minut. Całkiem niedaleko, jeśli ktoś chce pojechać na chwilę w jakieś ciekawe miejsce. Droga prowadzi przez miejscowość Pawel Mala i Jeleśnia. W niej trzeba skręcić w prawo na Sopotnię Małą. Będzie tam także znak w kierunku wodospadu. Dalej musisz jechać cały czas prosto aż pod sklep Delikatesy. Współrzędne parkingu: 49.5843, 19.3013.

Wodospad w Sopotni Wielkiej

Wodospad w Sopotni Wielkiej – parking

Nie do końca wiem, jak wygląda sprawa z parkingiem. Tam jest sklep i obok niego sporo miejsca, żeby zostawić samochód. Na mapach Google jest informacja, że jest parking – oznakowania P nie ma. Opinie ludzi też na to wskazują i wszyscy się tam zatrzymują. My też tam kiedyś staliśmy, jak szliśmy na Pilsko i nie mieliśmy problemów. W razie wątpliwości możesz zapytać w sklepie, czy wolno zostawić sobie samochód..

Parking Wodospad Sopotnia Wielka

Jak trafić do największego wodospadu w Beskidach?

Obróć się plecami do sklepu i idź prosto w stronę mostu. Po 40 metrach będzie ścieżka w prawo, który po 2 minutach doprowadzi Cię do największego wodospadu w Beskidach i województwie śląskim. Zachowaj ostrożność przy schodzeniu. Co ciekawe wodospad w Sopotni Wielkiej możesz zobaczyć już z mostu, jednak to nie takie samo uczucie. Lepiej zejdź w dół. Są tam ławki, więc można zatrzymać się i odpocząć. Tuż obok znajduje się nocleg „Agroturystyka nad Wodospadem”.

Wodospad w Sopotni Wielkiej
Wodospad Sopotnia Wielka
Sopotnia Wielka Co zobaczyć
NAJPIĘKNIEJSZE-SZLAKI-W-POLSKICH-GORACH"

Sopotnia Wielka – atrakcje: szlaki, stacja kosmiczna i Jaskinia Wickowa

10-metrowy wodospad robi wrażenie. Na spadającej wodzie można poćwiczyć umiejętności fotograficzne. Dodatkowo w Sopotni Wielkiej znajduje się ciekawe miejsce – Obserwatorium Astronomiczne. W pobliżu jest także Jaskinia Wickowa. Możesz ją znaleźć na mapie. Od wodospadu prowadzą różne szlaki turystyczne:

  • Czarny w kierunku Romanki (jeden z najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego),
  • Żółty na Przełęcz Przysłopy. My dalej szliśmy na Pilsko przez Malorkę,
  • Nieco dalej jest szlak zielony na Uszczawne i dalej na Pilsko,
  • Jest także czerwona ścieżka do schroniska studenckiego AKT „Dobrodziej”.
  • Zobacz także nasze wejście na Pilsko oraz najciekawsze szlaki górskie w Beskidzie Żywieckim.
Szlaki Sopotnia Wielka
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *