Wodospad
Podróże z dzieckiem

21 wodospadów w Polsce, na które warto zwrócić uwagę. 13 z nich już poznaliśmy, a 8 dopiero przed nami

Dzisiaj na naszym blogu przedstawiamy według nas najpiękniejsze wodospady w Polsce. Nie mogą się one równać z tymi cudami natury na świecie typu: Niagara, Salto Angel, Kaieteur czy Iguazu Falls – najszerszy wodospad świata. Wszystkie jednak – i te mniejsze i te większe są groźne, piękne i tajemnicze. Nie inaczej rzecz się ma, gdy mówimy o wodospadach w Polsce, z których większość usytuowana jest na terenach górskich. Te najbardziej znane przyciągają co roku mnóstwo turystów. Warto jednak zapoznać się i odwiedzić również te mniej popularne.

Wodospady w Polsce

Wodospady w Polsce – mapa z zaznaczonym położeniem na terenie naszego kraju

Oto według nas 13 najpiękniejszych i najciekawszych wodospadów w Polsce, które udało nam się zobaczyć podczas podróży i 8, które są dopiero przed nami. Zobacz nasze zdjęcia, które przedstawiają dany wodospad – kolejność jest przypadkowa. Na początek jednak mapa wodospadów.

Wodospad Siklawa

Jest to najwyższy i największy wodospad w Polsce. Wysokość progu wynosi około 65-70 metrów. Znajduje się w Tatrach Wysokich. Rozdziela Dolinę Roztoki i Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Inaczej nazywa się go Wielką Siklawą. Zobacz naszą wycieczkę do Wodospadu Siklawa.

Wodospad Siklawa

Wodospad Siklawica

Siklawica położona jest u stóp Giewontu, w Tatrach Zachodnich, w Dolinie Strążyskiej. Spływa po dwóch niemal pionowo nachylonych skałach, jednej o długości 10 metrów a drugiej 13, co daje łączną wysokość 23 metrów. Jego nazwa pochodzi od wodospadu Siklawa. Jest to stosunkowo łatwo dostępne miejsce dla turystów, cieszące się olbrzymią popularnością. Zobacz naszą wycieczkę do Wodospadu Siklawica.

Wodospad Siklawica
NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W POLSCE

Wodospad Kamieńczyka – dla nas najpiękniejszy wodospad w Polsce

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Składają się na niego trzy kaskady, dające wysokość 27 metrów. Za środkową kaskadą mieści się sztucznie utworzona grota zwana Złotą Jamą. Przy wodospadzie Kamieńczyka kręcono sceny do filmu „Opowieści z Narni: Książę Kaspian”. Zobacz naszą wycieczkę do Wodospadu Kamieńczyka. To dla nas najpiękniejszy wodospad w Polsce.

Wodospady w Polsce

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki ma wysokość 13 metrów. Znajduje się w Karkonoszach. Od góry płynie szeroką kaskadą, a potem stopniowo się zwęża i płynie wąską skalną gardzielą, przez co tworzy wrażenie jakby wielkiego lejka. W jego pobliżu usytuowane jest schronisko PTTK „Kochanówka”. Jest to jeden z najbardziej urokliwych wodospadów Polsce. Zobacz naszą wycieczkę do Wodospadu Szklarki.

Wodospad Podgórnej

Wodospad Podgórnej znajduje się na terenie wsi Przesieka w Karkonoszach. Ma 10 metrów wysokości, na którą składają się trzy kaskady. Wodospad można podziwiać ze znajdującego się w jego pobliżu mostka. U stóp wodospadu wytworzył się kocioł eworsyjny, czyli zagłębienie, które wraz z otaczającym je wąwozem tworzy bardzo malowniczy zakątek. Zobacz naszą wycieczkę do Wodospadu Podgórnej.

Wodospady w Polsce - wodospad pogórnej

Wodospad Zaskalnik

Polski wodospad Zaskalnik znajduje się w Szczawnicy, w Beskidzie Sądeckim. Jest to kaskada na Potoku Sopotnickim o wysokości około 5 metrów. Przy wodospadzie umiejscowiono jedną ze stacji szczawnickiej „Ciuchci”. Jest również łatwo dostępnym miejscem dla spacerowiczów. Zobacz naszą wycieczkę do Wodospadu Zaskalnik.

Wodospad w Polsce - Zaskalnik

Wodogrzmoty Mickiewicza to także piękne wodospady w Polsce

Wodogrzmoty Mickiewicza znajdują się w Tatrach Wysokich. Składają się na nie trzy większe i kilka mniejszych kaskad. Pośredni Wodogrzmot można zobaczyć z mostu na drodze do Morskiego Oka. Poniżej mostu podziwiać można Niżni Wodogrzmot, natomiast Wyżni jest ledwo widoczny. Zobacz naszą wycieczkę nad Morskie Oko przez wodospad.

Polskie wodospady

Dziki Wodospad

Dziki Wodospad w Karpaczu powstał po wybudowaniu zapory przeciwrumoszowej na rzece Łomnica. Pięknie wygląda zimą, gdy woda zamarznie i utworzy lodospad. Niedaleko położona jest dolna stacja kolejki krzesełkowej na karkonoską Kopę. Zobacz naszą wycieczkę do Dzikiego Wodospadu.

Wodospady w Polsce - Łomnica

Wodospad Szepit

Szepit na potoku Hylaty znajduje się w pobliżu wsi Zatwarnica. Jest to prawdopodobnie największy wodospad w polskich Bieszczadach. Razem z mniejszymi kaskadami liczy około 8 metrów. Wodospad można podziwiać ze specjalnie wybudowanej platformy widokowej. Zobacz naszą wycieczkę do Wodospadu Szepit.

Wodospad Szepit

Wodospad Wielki

Wodospad Wielki znajduje się w miejscowości Obidza w Beskidzie Sądeckim. Ma około 5 metrów wysokości. Można tam łatwo dotrzeć asfaltową drogą. Do wodospadu prowadzi zejście mostkiem. Jest to jeden z mniej znanych wodospadów w Polsce. Warto go jednak odwiedzić. Zobacz naszą wycieczkę do Wodospadu Wielkiego.

Wodospad Obidza

Wodospad kataklinalny w Sopotni Wielkiej

Położony jest na terenie Beskidu Żywieckiego. Ma wysokość około 10 metrów i jest największym spośród beskidzkich wodospadów. Jest to przykład wodospadu kataklinalnego w Polsce, czyli takiego, w którym warstwy skalne opadają stromo zgodnie z kierunkiem przepływu wody. My odwiedziliśmy go przy okazji, gdy szliśmy na Pilsko.

Wodospad Polska

Wodospad Szum

Wodospad w Dolinie Będkowskiej ma 4 metrów wysokości i jest najwyższym wodospadem na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Inna nazwa to Wodospad Szeroki. W jego pobliżu znajduje się ciekawy ostaniec skalny zwany Będkowską Basztą lub Dupą Słonia. Jest to jeden z najpiękniejszych wodospadów w Polsce na terenach wyżynnych. Zobacz naszą wycieczkę do Doliny Będkowskiej.

Wodospady w Polsce

Wodospad w Ciężkowicach

Wodospad w Ciężkowicach położony jest w tak zwanym Wąwozie Czarownic. Ma dwa progi, które dają w sumie wysokość 14 metrów. W lecie często zmienia się w cienką strugę lub nawet wysycha, natomiast w zimie tworzy przepiękny lodospad. Wyprawę do wodospadu można połączyć z wycieczką do znajdującego się nieopodal rezerwatu przyrody nieożywionej o nazwie „Skamieniałe Miasto„. Niestety trafiliśmy na bardzo suchy okres.

Wodospady w Polsce

Inne polskie wodospady, które musimy w przyszłości zobaczyć

Te poniższe wodospady w Polsce musimy kiedyś koniecznie w przyszłości zobaczyć. Zostało ich niewiele, więc może w niedługim czasie uda się to zrobić. Oprócz nich jest jeszcze kilkanaście mniejszych, jednak te są naszym celem do zrealizowania.

  1. Podziemny wodospad w Polsce w Złotym Stoku,
  2. Wodospad Wilczki w Międzygórzu,
  3. Wodospad Magurski,
  4. Wodospad w Iwli,
  5. Wodospad Wisłoczek,
  6. Wodospad Trzy Wody,
  7. Wodospad na Olszance,
  8. Wodospad w Dołżycy,
  9. Wodospad na Mosornym Potoku w Zawoi.
Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać. :)

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.