Szepit na Hylatym – największy wodospad w Bieszczadach

Wodospad Szepit na potoku Hylatym jest to największy wodospad w Bieszczadach. Chociaż w tym paśmie górskim wodospadów nie ma za wiele, to Szepit jest jedną z ciekawszych osobliwości przyrodniczych. W Bieszczadach możemy spotkać niewielkie spady wodne, dużo ciekawych kaskad i progów.

Wodospad Szepit
Wodospad Szepit

Wodospad Szepit w Bieszczadach – jak dojechać?

Szepit znajduje się nieopodal małej, urokliwej wsi Zatwarnica. Dojechać do niego można bardzo łatwo od strony Lutowisk. Będąc w centrum miejscowości, kierujemy się drogą numer 896 w stronę Utrzyk Górnych. W Smolniku skręcamy w prawo na Dwernik, a w nim jedziemy dalej na Chmiel i cały czas za drogą główną do Zatwarnicy. Droga miejscami jest w fatalnym stanie, dlatego trzeba jechać bardzo powoli.

Samochód można zostawić w Zatwarnicy przy przystanku autobusowym. Tam jest spory parking na kilkanaście samochodów. Można także podjechać pod sam szlaban za ścieżką zieloną. Droga jest fatalna, a samochód trzeba zostawić na poboczu, żeby nie przeszkadzał ciężarówkom zwożącym drzewo. 

Wodospad Szepit Bieszczady parking
Parking przed Wodospadem Szepit

Wodospad Szepit – mapa i lokalizacja

Wodospad Szepit można znaleźć na mapie Bieszczady wydawnictwa Compass. Na niej oznaczony jest jako Wodospad Szum. Dokładna lokalizacja dostępna poniżej. 

Wodospad Szepit Bieszczady
Wodospad Szepit na mapie

Jak dojść do Wodospadu Szepit na potoku Hylatym?

Dojście do Wodospadu Szepit nie jest zbytnio skomplikowane. Najłatwiej do wodospadu dotrzeć z Zatwanicy ścieżką historyczno-przyrodniczą „Hylaty”. Ta oznaczona jest kolorem zielonym. Od przystanku to około 40 minut natomiast od szlabanu około 20. Należy iść cały czas po szerokiej drodze, która miejscami może być rozjeżdżona. Warto mieć na nogach buty trekkingowe, które będą odporne na takie niekorzystne warunki. Wodospad Szepit na Hylatym jest również dostępny od strony Dwernika Kamienia i Magury.  

Szepit – najwyższy wodospad w Bieszczadach

Otoczenie wodospadu przystosowano do ruchu turystycznego kilka lat temu. Największy wodospad w Bieszczadach usłyszymy już kilkadziesiąt metrów wcześniej. Mierzy 8 metrów wysokości, jednak na te metry składają się mniejsze kaskady. Przy drodze nad wodospadem ustawiono stoły, tablice informacyjne oraz śmietniki. Miejsce, które zawsze było niebezpieczne, zabezpieczono metalową barierką. Na platformę widokową, z której rozciąga się najlepszy widok na kaskady, prowadzą schody. Wycieczka do wodospadu nie jest trudna, a potrafi wzbudzić zachwyt. 

Szepit - najwyższy wodospad w Bieszczadach
Droga do wodospadu
Szepit - najwyższy wodospad w Bieszczadach
przewodnik
Szepit - najwyższy wodospad w Bieszczadach
Szepit - najwyższy wodospad w Bieszczadach
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.