Wodospad Podgórnej w Przesiece – najkrótsza trasa

Wodospad Podgórnej znajduje się w samym sercu Karkonoszy, dokładnie w ich polskiej części. Leży w miejscowości Przesieka na wysokości 547 m n.p.m. Jest to trzeci co do wielkości wodospad w tych górach. Posiada potrójną kaskadę, której całkowita wysokość to aż 10 metrów. Jest to bardzo malownicza, a zarazem urzekająca atrakcja regionu oddalona o kilkanaście kilometrów od Karpacza czy Szklarskiej Poręby (zobacz atrakcje Karpacza i Szklarskiej Poręby oraz opis szlaku na Śnieżkę). Poznaj także najpiękniejsze wodospady w Polsce.

Na samym dole wodospadu, znajduje się mały mostek, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na cały akwen wodny i otaczającą go przyrodę. Jest także ławki, na których można usiąść. Temperatura wody nawet latem jest bardzo niska, gdyż zazwyczaj nie przekracza 10 stopni Celsjusza.

Wodospad Podgórnej z dzieckiem

Jak dojechać na parking, a później dojść do Wodospadu Podgórnej?

Do Wodospadu Podgórnej dostaniemy się z miejscowości Przesieka. Do niej najlepszy dojazd jest z Karpacza przez Miłków, Sosnówkę oraz Podgórzyn. Po drodze możesz zobaczyć Zamek Księcia Henryka. Do wyboru mamy kilka parkingów i kilka tras dojściowych.

  • Najkrótszy, najszybszy i najłatwiejszy szlak, to droga z parkingu przy potoku Podgórna, który znajduje się na ulicy Droga do Wodospadu. Postój jest bezpłatny, ale jest tam miejsce tylko na kilkanaście samochodów. Z niego dojście zajmuje 10 minut. Współrzędne dojazdu: 50.806742, 15.673026. Poniżej mapa dojścia. Przy okazji można zobaczyć Kaskady Myi.
Parking najbliżej Wodospadu Podgórnej
Dojście do Wodospadu Podgórnej
Okolice Wodospadu w Przesiece
  • Jeśli powyżej nie będzie miejsca, to można rozpocząć z parkingu przy kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. My tamtędy szliśmy, bo nie wiedzieliśmy o tym powyższym postoju. Dojście zajęło nam 20 minut. Współrzędne dojazdu: 50.809100, 15.667920.
  • Kolejnym pomysłem jest trasa rozpoczynająca się przy ulicy Karkonoskiej, a dokładnie od rozstaju szlaków przy Walońskim Kamieniu. Następnie mamy do wyboru trzy szlaki: żółty, zielony oraz czarny (wszystko zależy od nas, który wybierzemy). Po drodze mijamy Ośrodek Złoty Widok, a następnie dochodzimy do punktu widokowego, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok. Dalej dochodzimy do rozwidlenia się szlaków. Czarny i zielony szlak doprowadzi nas bezpośrednio do wodospadu, natomiast żółty poprowadzi dalej przez las do Borowic. Trasa zajmuje około 15 minut. Współrzędne dojazdu: 50.807007, 15.665851.
  • Pamiętaj, że nie warto zatrzymywać się na płatnych parkingach, które są widoczne po drodze, ponieważ zostało stworzonych kilka darmowych alternatyw.
Kamień Waloński
Waloński Kamień
przewodnik
Okolice Wodospadu Podgórzyn

Wodospad Podgórnej to bezpłatna atrakcja w Karkonoszach

Wodospad Podgórnej stanowi jedną z największych atrakcji Karkonoszy, a już na pewno miejscowości Przesieka. Swoją nazwę zawdzięcza potokowi Podgórna, na którym się znajduje i zasila go. Po obu stronach wodospadu znajdują się granitowe urwiska, których wysokość sięga nawet 15 metrów. Wodospad ten przyciąga co roku wielu turystów, którzy pragną odpocząć na łonie natury oraz nasycić się niepowtarzalnymi widokami. Nie ma tam żadnego cennika, ponieważ wstęp jest bezpłatny. Nie ma również godzin otwarcia, ponieważ dostępny jest on 24 godziny na dobę.

W sezonie wakacyjnym lub podczas weekendów można tam spotkać wielu ludzi, dlatego warto odwiedzić wodospad w tygodniu lub w godzinach porannych.

Wodospad Podgórnej

Przy Wodospadzie Podgórnej spotkaliśmy morsujących ludzi

To już niemal tradycja, że co roku w wodach Wodospadu Podgórnej odbywają się kąpiele morsów. Zazwyczaj w takim wydarzeniu bierze udział nawet kilkadziesiąt osób (wcześniej skrzykują się oczywiście na forach internetowych), których w to akurat miejsce przyciąga jego urok i klimat oraz położenie z dala od zgiełku aglomeracji. My mieliśmy okazję zobaczyć kilka kobiet, które morsowały. Wszyscy pozostali ubrani w kurtki, mogli tylko popatrzeć.

Droga od Kamienia Walońskiego do kościoła w Przesiece
Droga od Kamienia Walońskiego do kościoła w Przesiece
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.