Zamek Księcia Henryka na Górze Grodna nad Marczycami

Zamek Księcia Henryka to zamek myśliwski, znajdujący się w Staniszowie, w tej części miejscowości, która styka się ze wsiami Sosnówka i Marczyce, w województwie dolnośląskim. Usytuowany jest na górze Grodna, które jest najwyższym wzniesieniem wśród Wzgórz Łomnickich, znajdujących się w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej. Należy do Korony Sudetów Polskich. Wiodą do zamku dwa szlaki turystyczne, żółty (od miejscowości Sosnówka) i niebieski (od Marczyc). My wybraliśmy ten pierwszy, ponieważ dojście było bardzo krótkie, a na początku znajdował się bezpłatny parking.

Poznaj także najciekawsze zamki na Dolnym Śląsku: Zamek Książ i Zamek Czocha. Poznaj także największe atrakcje Dolnego Śląska.

Zamek Księcia Henryka

Jak dojechać na parking pod Zamkiem Księcia Henryka?

Parking dla gości Zamku Księcia Henryka znajduje się jakieś 30 minut przed budowlą. Jest on bezpłatny i zmieści się na nim kilkanaście samochodów. W pogodne weekendy ciężko znaleźć tam miejsce. Niektórzy zatrzymują się kawałek wyżej przed szlabanem. Parking, na którym się zatrzymaliśmy, jest zaznaczony na mapach Google, więc łatwo do niego dojechać. Z Jeleniej Góry to około 25 minut drogi, jadąc przez Cieplice Śląskie-Zdrój i obok Zbiornika Sosnówka. Współrzędne parkingu: 50.829754, 15.725215.

Parking pod Zamkiem Księcia Henryka
Punkt widokowy przy parkingu
Punkt widokowy przy parkingu

Jak dojść do Zamku Księcia Henryka na górze Grodna?

Ruszyliśmy drogą asfaltową pod górę. Minęliśmy dom z lewej strony i za szlabanem weszliśmy do lasu. Trasa prowadziła lekko pod górę i niczym się nie wyróżniała. Na pierwszym rozejściu na drzewie wisiała karta z informacją o dalszym szlaku na zamek. W lewo za szlakiem żółtym jest trasa trudniejsza i krótsza, bo 20 minut, a prosto trasa łatwiejsza trwająca 30 minut. Ta dłuższa przeznaczona jest dla rodzin z dzieckiem w wózku.

My szliśmy krótszą i to 20 minut było przesadzone, ponieważ już po 10 znaleźliśmy się na miejscu. Podejście nie było zbyt wymagające.

Szlaki do Zamku Księcia Henryka
Dojście do Zamku Księcia Henryka
przewodnik

Zwiedzanie zamku na Górze Grodna

Zwiedzanie zamku to może przesadzone stwierdzenie, ponieważ nie ma tam co zwiedzać. Jest jedna komnata oraz wejście po schodach na sam szczyt wieży, z której można zobaczyć piękne widoki na Zbiornik Sosnówka, Zamek Chojnik i najpopularniejsze szczyty w Karkonoszach – Śnieżkę czy Szrenicę. Czas zwiedzania, to około 10 minut. Zamek Księcia Henryka otwarty jest od maja do października, od godziny 10:00 do 17:00. Bilet normalny kosztuje 5 złotych, a ulgowy 2 złote. W sklepiku jest możliwość przybicia pieczątki i zakup pamiątek.

Architektura i elementy budowli

Zamek został wybudowany na planie kwadratu, w stylu neogotyckim. Do wzniesienia budowli użyto dużych bloków kamiennych oraz cegły. Jednym z najważniejszych elementów zamku jest okrągła wieża, a także przypora czy też skarpa, pełniąca funkcję filara. Budowla została pokryta przez dach dwuspadowy. Charakterystycznym elementem budowli były również trójkątne szczyty z blankami (które budowane były w celu zwieńczenia murów obronnych i baszt).

Na elewacjach zamku znajdowały się otwory okienne, które miały różne kształty, formy i zwieńczenia. Były to m.in. otwory szczelinowe, łuki Tudorów, czy też łuki odcinkowe. Po stronie zachodniej budowli znajdowały się schody, za pomocą których można było wejść do środka. Wnętrze zamku składało się z dwóch pomieszczeń, które miały sklepienia oraz malowane okna. Zachowały się jedynie ściany i wieża, jednak parę lat temu obiekt poddany został remontowi, obecnie udostępniony jest do zwiedzania.

Komnata na zamku

Najważniejsze wydarzenia związane z historią zamku

Zamek wybudowany został na początku XIX wieku. Historia tych ziem wiąże się z rodami m. in. von Reinbinitz czy von Smetau. Henrietta von Smetau poślubiła księcia Henryka von Reuss i wniosła w swoim posagu Staniszów. Do końca II wojny światowej te dobra należały do rodziny von Reuss. Najważniejsza przebudowa zamku odbyła się w 1842 roku, która pozwoliła na nadanie budowli bardziej współczesnego charakteru. Zamek zniszczono w okresie międzywojennym, a odbudowano kilka lat temu.

Zwiedzanie Zamku Księcia Henryka

Ciekawostki i legendy związane z zamkiem

Jedną z największych ciekawostek dotyczących zamku stanowi legenda o sporze pomiędzy zamkiem Henryka a Zamkiem Chojnik. Ich właściciele rywalizowali ze sobą i nie darzyli siebie sympatią, jednak syn i córka każdego z nich zakochali się w sobie wzajemnie. Pewnego razu mieli spotkać dobrego ducha gór, który miał podarować im miłość, której nikt im nie odbierze.

W końcu ich ojcowie dowiedzieli się o ich potajemnych spotkaniach i zagrozili, że jeśli nie zaprzestaną tych spotkań, oboje poniosą surową karę. Ponieważ nie przestali się spotykać, wkrótce zostali rozdzieleni i uwięzieni w osobnych zamkach. Zaczęli kopać tunel, w którym wreszcie się spotkali. Pomiędzy nimi znajdowały się korzenie grabu, który był przyjacielem dobrego ducha gór, który pomógł sprawić, że ich miłość przetrwa na zawsze. Znajdujące się w pobliżu Dobre Źródło ma być łzami zakochanych.

Zalew Sosnówka
Widok na Śnieżkę
Karkonosze widziane z Zamku Księcia Henryka
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.