ZOO Wrocław, Oceanarium i Afrykarium – coś dla miłośników zwierząt

ZOO we Wrocławiu razem z Oceanarium i Afrykarium tworzą jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy Dolnego Śląska. Miasto to stanowi miejsce bardzo ciekawe dla odwiedzających nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Jest również lubiane i zamieszkiwane w dużej mierze przez studentów. Można znaleźć w nim bardzo dużo atrakcji, chwalone jest również za ładny i klimatyczny wygląd. Będąc w mieście, już na samym, początku zaplanowaliśmy zwiedzanie wrocławskiego ogrodu zoologicznego, ponieważ jest on uznawany za jeden z najlepszych w Polsce.

Co we wpisie?

  • Jaki jest adres?
  • Ile ma powierzchni?
  • Ile czasu zajmuje zwiedzanie?
  • Gdzie znaleźć mapę?
  • Ile jest zwierząt?
  • Afrykarium i Oceanarium,
  • Jak dojechać?
  • Gdzie zaparkować?
  • Najciekawsze zwierzęta, które mieszkają w ogrodzie,
  • Inne ZOO w Polsce, które warto odwiedzić.
Afrykarium we wrocławskim ZOO

Informacje podstawowe o ZOO Wrocław

  • Adres: ZOO Wrocław sp. z o.o., ul. Z. Wróblewskiego 1-5,
  • Ogród zoologiczny to duży kompleks, który składa się z różnych części,
  • ZOO we Wrocławiu ma 155 lat. Powstało w 1865 roku,
  • Miejski Ogród Zoologiczny zajmuje około 33 hektary powierzchni,
  • Jest to największe ZOO w Polsce pod względem liczby zwierząt, Znajduje się w nim wiele, bo ponad 1100 gatunków zwierząt, a samych osobników jest około 12 tysięcy,
  • Na ogród zoologiczny we Wrocławiu składają się różne części i pawilony. Należą do nich m.in.: krokodylarnia, małpiarnia, Afrykarium (oceanarium poświęcone kontynentowi afrykańskiemu), pawilon małp człekokształtnych, ptaszarnia, pawilon Madagaskar, ranczo i dziedziniec zwierzęcy, słoniarnia, Sahara, i inne,
  • We wrocławskim ZOO można natrafić również na różne, ciekawe atrakcje, jak na przykład pokazowe karmienia zwierząt, zwiedzanie z przewodnikiem czy też przejażdżka na kucach,
  • Do ZOO nie można wchodzić z psem, ani innymi zwierzętami,
  • Zwiedzanie ZOO we Wrocławiu razem z Afrykarium zajmuje od 5 do 6 godzin,
  • Mapa w formie tradycyjnej dostępna jest do kupienia za 3 złote. Można pobrać z Internetu i patrzeć na telefonie. Jest dostępna także aplikacja do pobrania, ale jakoś nas nie przekonała.
Zoo Wrocław - wejście od Wróblewskiego

Jak dojechać do ZOO Wrocław i gdzie znaleźć parking?

Wrocławskie ZOO znajduje się poza centrum miasta. Dojazd z rynku zajmuje około 7 minut, bo to 3,5 km. Trzeba kierować się na Plac Grunwaldzki i na nim skręcić w prawo.

Najlepszy parking przy ZOO, znajduje się 200 metrów dalej przy Parku na Wyspie za Biedronką i ZOO hotel po prawej stronie. My za całodzienny postój zapłaciliśmy 15 złotych. Teren jest obszerny, więc zmieści się na nim sporo samochodów. Więcej informacji o parkingu na stronie internetowej. Współrzędne dojazdu: 51.104281, 17.082131.

Parking przy ZOO Wrocław

Godziny otwarcia i aktualny cennik biletów wstępu do ZOO we Wrocławiu

  • ZOO we wrześniu 2020 otwarte jest codziennie od godziny 9:00 do 18:00. Kasy biletowe zamykane są o 17:00,
  • Najlepiej rozpocząć zwiedzanie już po godzinie 9 rano,
  • Bilet normalny kosztuje 56 złotych, a ulgowy 45 złotych,
  • Dzieci do 3 lat mają wstęp bezpłatny, dlatego za Maję jeszcze nie płaciliśmy,
  • Szczegółowy cennik na stronie internetowej zoo,
  • Uwaga! Pamiętaj, że ZOO Wrocław jest niezwykle popularne i do kas biletowych mogą tworzyć się kolejki. Bilet wstępu można kupić online lub w biletomatach przed wejściem.
Kasy biletowe w ZOO we Wrocławiu

Afrykarium we wrocławskim zoo- oryginalne polskie Oceanarium

Afrykarium to nazwa, która powstała z połączenia dwóch wyrazów: Afryka i akwarium. Głównym celem, który towarzyszył powstaniu, było przedstawienie różnych ekosystemów, które występują w wodach znajdujących się w pobliżu Afryki. Pomysł ten jest bardzo oryginalny i unikatowy na skale nie tylko Polski i Europy, ale nawet świata.

W Afrykarium zostały odtworzone ekosystemy z różnych mórz. Jest to na przykład charakterystyczny dla Morza Czerwonego ekosystem rafy koralowej, w którym znajduje się ponad 60 gatunków swoistych dla tego środowiska ryb. W tej części ZOO znajdziemy również gatunki typowe dla Afryki Wschodniej. Są to m.in. hipopotamy nilowe, mrówkojady, czy też golce, które są gryzoniami. Znajdują się tam również gatunki ryb z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich.

Afrykarium Afryka Wschodnia
przewodnik
Terrarium wrocławskie ZOO
Afrykarium Wrocław

Przeźroczysty tunel w Oceanarium

Dużą atrakcją w tej części jest również przeźroczysty tunel, który umożliwia poczucie się jak gdyby wewnątrz oceanu. Można podziwiać tam wiele gatunków ryb, spośród których najbardziej atrakcyjnymi wydają się być rekiny płaszczki czy też żółw zielony. Ciekawą częścią Afrykarium jest również miejsce, w którym znajduje się fauna typowa dla Wybrzeża Szkieletów. Najbardziej charakterystycznymi gatunkami w tej strefie są kotiki afrykańskie, które czasem mogą być mylone z fokami, meduzy, mureny czy też pingwiny przylądkowe.

W Afrykarium znaleźć możemy również gatunki, które żyją w dżungli nad rzeką Kongo. Bez wątpienia atrakcją są tu krokodyle, manaty i wiele różnych gatunków ptaków.

  • Afrykarium znajduje się na terenie ZOO – duży budynek z wodą przed wejściem,
  • Bilet do ZOO obejmuje także wejście do Afrykarium
Wrocław tunel wodny
Oceanarium we wrocławskim zoo
Ryby w Oceanarium Wrocław

Jakie zwierzęta można zobaczyć podczas wizyty w ZOO we Wrocławiu?

W zależności od tego, w jakiej części ogrodu zoologicznego we Wrocławiu się znajdujemy, możemy podziwiać przeróżne, niezwykle ciekawe gatunki zwierząt z różnych części świata. W części Sahara, w której znajdują się zwierzęta typowe dla środowisk pustynnych i półpustynnych, za największą atrakcję można uznać oryksa szablorogiego, czyli gatunek antylopy, która występuje już wyłącznie w ogrodach zoologicznych, co stało się za sprawą nadmiernych polowań.

Zobaczyć w tej części można również lisa pustynnego, który znany jest również jako fenek. Oprócz ssaków w tej części podziwiać można również różne gatunki ptaków, bezkręgowców i gryzoni, typowych dla takich obszarów.

Z pewnością ciekawym i robiącym wrażenie pawilonem jest również Słoniarnia, w której znaleźć można przede wszystkim ogromne ssaki, takie jak m.in. hipopotamy karłowate i słonice indyjskie. Można znaleźć tu również tapiry. Zimą pojawiają się także jeżozwierze i agawy. W tej części można trafić również na pokazowe karmienia słoni, które z pewnością stanowią dużą atrakcję turystyczną.

Pokazowe karmienie zwierząt
Wielbłąd
Pawilon małp Wrocław

Bardzo atrakcyjnym turystycznie pawilonem jest również Pawilon Małp Człekokształtnych. Zamieszkują go szympansy, które są bardzo bliskie ludziom pod względem genetycznym. Pawilon ten pokazuje, że zwierzęta te są inteligentne i mają podobne zachowania do ludzkich.

Dla wszystkich miłośników i miłośniczek zwierząt innych niż ssaków (czyli zwierząt, które najbardziej kojarzą się z ogrodami zoologicznymi), z pewnością dużą atrakcją będzie Terrarium z Motylarnią i Smokami Indonezyjskimi. Znaleźć można tam wiele gatunków bezkręgowców, gadów i płazów – żyjące ponad 300 lat żółwie słoniowe, liściołaza straszliwego, czyli małą, ale bardzo niebezpieczną żabę z trującym jadem, a także ptaszniki i wiele gatunków tropikalnych motyli.

Struś
Żółw

Inne ZOO w Polsce, które warto odwiedzić

Podczas naszej podróży po Polsce z dzieckiem odwiedziliśmy już 5 ogrodów zoologicznych, a z nich najbardziej podobało nam się w Opolu. Poniżej możesz zobaczyć każde z nich.

Zwiedzanie ZOO z dzieckiem
Nosorożec Wrocław
Niedźwiedź brunatny
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.