Klucze – Staw Zielony i Czerwony, czyli zalane wodą wyrobiska

Zielony i Czerwony Staw to dwa niezwykłe miejsca w Małopolsce we wsi Klucze tuż przy Pustyni Błędowskiej, które odwiedziliśmy podczas naszej wizyty na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Mieliśmy nimi uzupełnić wpis o terenie pustynnym, jednak mieliśmy tyle zapytań, gdzie to miejsce na mapie Polski się znajduje, że postanowiliśmy przygotować z tego osobny wpis.

Wąska ścieżka, drewniana kładka nad jeziorem, wystające z wody drzewa – to zachwyciło najbardziej. Jak oglądaliśmy to miejsce wcześniej w Internecie, to nie robiło aż takiego wrażenia, więc chcieliśmy je zobaczyć przy okazji zwiedzania pustyni (zobacz, jak wygląda Pustynia Błędowska).

Najlepiej wybrać się tam rano, gdy słońce dopiero przebija się przez drzewa. Wtedy jest najładniej. My byliśmy w poniedziałek, dlatego też nie spotkaliśmy nikogo. W sezonie może być tam sporo osób.

Nad Zielonym Stawem w Kluczach

Klucze leżą niedaleko Olkusza w Małopolsce

Klucze to wieś leżąca niedaleko Olkusza w Małopolsce. Swoje początki zawdzięcza królowej Elżbiecie Bośniaczce – żonie Ludwika Węgierskiego i matce Królowej Jadwigi Andegaweńskiej. W XIV wieku zapoczątkowała lokację wsi, sprzedając sołectwo z sadzawkami rybnymi oraz łąkę z rudą kopalnianą. Później Jadwiga nadała Klucze cześnikowi krakowskiemu, a na przełomie XV i XVI wieku wróciły na królewszczyznę. W 1595 roku wsią zarządzał wojewoda krakowski Mikołaj Firlej. Obecnie w Kluczach zamieszkuje około 5000 osób. To właśnie tam znajdują się opisywane w tym wpisie stawy: Zielony i Czerwony.

Zielony Staw Klucze
Drzewo w wodzie

Jak dojść nad Staw Zielony i Czerwony w Kluczach?

My rozpoczęliśmy wycieczkę nad Staw Zielony i Staw Czerwony od punktu widokowego Czubatka w Kluczach. Tam znajduje się bezpłatny parking. Współrzędne dojazdu: 50.336258, 19.549625.

Parking przy punkcie widokowym w Kluczach
Parking przy punkcie widokowym Czubatka

Po obejrzeniu widoków weszliśmy do lasu w poszukiwaniu żółtego szlaku. Ten pojawił się od razu. Zaczęliśmy schodzić delikatnie w dół. Szliśmy w poszukiwaniu dwóch atrakcji. Okazało się, że te znajdują się już po 10 minutach. Najpierw był Staw Zielony, a tuż za nim Staw Czerwony.

Szlak żółty w Kluczach
przewodnik
Ścieżka prowadząca nad Stawy
Droga nad Czerwony Staw
Zielony Staw z dzieckiem
Zielony Staw w Kluczach w Małopolsce

Staw Zielony i Czerwony przy Pustyni Błędowskiej

Najkrótsza droga prowadzi od stadionu piłkarskiego GLKS Przemsza Klucze. Jest tam bezpłatny parking. Współrzędne dojazdu: 50.338939, 19.558454. Wychodząc z parkingu, trzeba iść ulicą Sosnową. Po około 200 metrach pojawi się droga w lewo i tam trzeba skręcić. Za chwilę będzie Staw Czerwony.

Jak wiadomo Klucze to przede wszystkim Pustynia Błędowska, a jak pustynia to piaski i żółty Szlak Pustynny. Więc o co chodzi z tą wodą? Staw Zielony i Staw Czerwony to zalane wodą wyrobiska po eksploatacji rud żelaza. To miejsce jest często wykorzystywane przez fotografów ślubnych na sesje zdjęciowe.

Według legendy w miejscu stawów stały dwa zamki skłóconych rycerzy. Ich nieustanne kłótnie rozgniewały Boga, który zniszczył w pył obie warownie, tworząc dwa leje w ziemi. Miały one zostać zalane przez przepływającą w sąsiedztwie Białą Pszemszę.

Zobacz jeszcze 24 ciekawe miejsca, które warto odwiedzić na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a także ponad 20 atrakcji w Małopolsce.

Stawy w Kluczach
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.