Zamek Czocha w Suchej nad Jeziorem Leśniańskim. I do tego Harry Potter

Gdzie jest Zamek Czocha? To pytanie muszą słyszeć dość często mieszkańcy najbliższej okolicy od turystów pytających o dojazd. Znajduje się on w miejscowości Sucha w gminie Leśna. Ta jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce powstała w latach 1241-1247. Obiekt został wybudowany, aby służył jako zamek obronny. Przyjechaliśmy tam podczas naszej podróży po Dolnym Śląsku i zachęceni zwiedzaniem Zamku Książ w Wałbrzychu.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Zwiedzanie Zamku Czocha z dzieckiem

Zobacz także więcej atrakcji na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu

W tym zamku na każdym kroku aż roi się od nierozwiązanych zagadek z tamtych lat. Zamek ten posiada niesamowitą historię, która z pewnością zainteresuje niejedną osobę. Budowlę zwiedza się z przewodnikiem, a czas zwiedzania to około 45 minut. Nam trafiła się mała grupa i przepiękna pogoda, dlatego podziwianie zamku stało się jeszcze ciekawsze.

We wpisie:

 • Dojazd do Zamku Czocha,
 • Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu,
 • Jak długo trwa zwiedzanie?
 • Czy jest możliwa nocna wizyta?
 • Trochę historii dolnośląskiej budowli,
 • Jakie jest powiązanie Harrego Pottera z Czochem?
 • Co zobaczyć koło zamku?
 • Jakie filmy i seriale kręcono na terenie obiektu?
 • Czy warto się tam wybrać?
 • Zdjęcia,

Jak dojechać do Zamku Czocha? Parking bezpłatny znajduje się pod Zamkiem

Szukając budowli na mapie Dolnego Śląska trzeba spojrzeć na jego zachodnią część. Zamek Czocha leży w gminie Leśna nad Jeziorem Leśniańskim, 140 kilometrów od Wrocławia, 40 kilometrów od Szklarskiej Poręby i 40 kilometrów od Jeleniej Góry (dojazd z Jeleniej Góry jest najłatwiejszy). Trzeba jechać drogą numer 30 na Gryfów Śląski i w nim skręcić na 360 na Złoty Potok. Tam już droga będzie prowadziła nas na Leśną. Pod Zamkiem znajdują się 2 bezpłatne parkingi, na których można zostawić samochód. Współrzędne parkingu: 51.028854, 15.302162.

 • Adres: Zamek Czocha, Sucha, 59-820 Leśna,
 • Kontakt telefoniczny: 75 721 15 53.
Bezpłatny parking pod Zamkiem Czocha

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu

 • Kasy biletowe otwarte są od godziny 10:00 do 18:00. Do 19:00 można przebywać na Zamku,
 • Bilet normalny kosztuje 22 złote, a ulgowy 16 złotych,
 • Podczas naszej wizyty Pani w kasie nie miała drobnych, dlatego lepiej mieć wyliczoną kwotę lub płacić kartą,
 • Przy kasie można także zakupić pamiątki.
 • Więcej informacji o biletach, godzinach otwarciach, obostrzeniach w 2020 roku, dostępnych jest na oficjalnej stronie internetowej zamku. Strona główna zamekczocha.com jest intuicyjna i łatwa tam znaleźć potrzebne informacje.
Kasy biletowe Zamku Czocha
Dziedziniec zamku
przewodnik

Zwiedzanie Zamku Czocha z przewodnikiem. Czas zwiedzania to 45 minut 

Rozpoczęliśmy od zakupu biletu wstępu. Bilet można nabyć w punkcie sprzedaży po przekroczeniu drewnianej bramy za drogą główną.

W środku dostępnych jest bardzo wiele atrakcji. Zwiedzanie Zamku Czocha w Suchej odbywa się z przewodnikiem. Podczas oprowadzania przewodnik opowiedział nam o historii tego bardzo ciekawego miejsca, z naciskiem na jednego z właścicieli Ernsta Gütschowa. Przeszliśmy przez kilkanaście sal, a najciekawsze były te tajemne przejścia znajdujące się na każdym kroku. Niestety dla turystów przeznaczone są tylko wybrane komnaty, ponieważ większa część Zamku Czocha to hotel, w którym można wynająć nocleg.

Zamek zwiedziliśmy w ciągu 45 minut, czyli bardzo szybko, a dowiedzieliśmy się od przewodnika wielu ciekawych rzeczy. Zamek ten jest miejscem bardzo majestatycznym. W związku z tym ludzie, który uwielbiają fotografować – będą mieć pełne ręce roboty. Fotografować jest co – od komnat, po malownicze widoki za oknami zamku. Zdjęcia na pewno będą ciekawe.

Brama Zamku Czocha

Bierzemy udział w Mistrzostwach Vlogerów i Blogerów. Oddaj na nas swój głos - My Na Szlaku.

Twój głos może przybliżyć nas do wygranej w tych mistrzostwach. TUTAJ MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ

1. Wystarczy podać adres e-mail

2. Następnie potwierdzić swój głos w wiadomości e-mail (może znaleźć się w spamie)

3. Głosować można codziennie co 24 godziny do 9 czerwca

4. Głosowanie jest darmowe

Dziękujemy!

MYNASZLAKU FILM
Biblioteka na zamku
Zwiedzanie Zamku Czocha
Krzyżacy
Kwatera dowodzenia Zamku Czocha

Nocne zwiedzanie Zamku Czocha – zagadki, tajemnice i legendy

Zwiedzać zamek można w dzień lub w nocy. Nocne zwiedzanie Zamku Czocha to bardzo wielkie wydarzenie. Podczas tego zwiedzania goście zamku są oprowadzani przez przewodnika. Zamek ten słynie z bardzo wielu mrocznych zagadek, tajemnic, legend. Nic więc dziwnego, że podczas zwiedzania możesz usłyszeć przykładowo płacz dziecka, które według opowieści zostało zamurowane przez pewnego władcę, który żył w tamtych czasach. Gospodarze organizuje nocne zwiedzanie o charakterze tematycznym. Można spotkać się przykładowo z nocnym zwiedzaniem, którego motywem przewodnim będzie dana epoka – np. średniowiecze.

Osoby, które posiadają psy i bardzo chciałyby zwiedzić właśnie z nimi ten zamek – nie ma się czego obawiać, ponieważ bez problemu można wejść do zamku i go zwiedzać ze swoim zwierzakiem. Oczywiście należy spełnić pewne kryteria. Po pierwsze należy założyć naszemu psu kaganiec, aby nie zrobił innym zwiedzającym żadnej krzywdy. Po drugie należy swojego psiaka trzymać na rękach. Nie zaleca się więc zabierania bardzo dużych psów.

Portrety Króla Polski

Historia Zamku Czocha w Suchej

Historia Zamku Czocha jest bardzo ciekawa. Stworzony został jako zamek obronny na rozkaz Wacława I czeskiego – władcy Czech. Kilka lat później został przekazany biskupowi von Weisenow.

Przez lata różne osoby stawały się jego właścicielami. Wiele razy był atakowany, co kończyło się na zniszczeniach. W 1909 roku właścicielem został niemiecki przedsiębiorca Ernst Gütschow, który zlecił przebudowę.

Zamek obecnie jest w bardzo dobrym stanie technicznym, więc bez problemu można go zwiedzać. Dla niektórych osób ważniejsze od historii samego zamku mogą okazać się podania i legendy na temat tego niesamowitego miejsca. W zamku można dopatrzyć się przykładowo symboli masońskich, które mają wiele znaczeń.

Bardzo ciekawe jest to, że do dziś nie wiadomo tak naprawdę do końca, w jakim celu zostały one stworzone i do czego były wykorzystywane. Wczuj się więc w rolę odkrywcy tajemnic, zwiedź ten zamek, a być może dostrzeżesz w nim coś, czego nie odkrył nikt inny. Oczywiście należy wykonywać wszystkie polecenia przewodnika wycieczki, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom. Szczegółową historię o Zamku Czocha, znajdziesz w Wikipedii.

Mury Zamkowe Czocha
Ogrody zamkowe

Zamek Czocha obecnie, to przede wszystkim hotel

Zamek Czocha posiada dla swoich gości pokoje hotelowe. Ich cennik jest różny. Po wielu ciekawych informacjach i niesamowitych przeżyciach każdy chce odpocząć i zregenerować swoje siły na kolejne dni. W związku z tym bardzo wielu ludzi decyduje się na wynajęcie pokoju hotelowego w tym niezwykłym zamku. Pokoje różnią się standardem. Do dyspozycji gości hotel oddaje pokoje od standardowych, do tematycznych.

Pokoje tematyczne są dodatkową atrakcją, która z pewnością ucieszy niemałą liczbę osób. Nocleg w tym hotelu może być naprawdę niezapomnianym wrażeniem i wisienką na torcie po zwiedzania zamku. Warto zrobić wcześniejszą rezerwację. Jego lokalizacja na mapie Polski, położenie nad Jeziorem Leśniańskim i okoliczne atrakcje sprawiają, że przyciąga wielu turystów.

Zamek Książ hotel

Zamek leży nad Jeziorem Czocha, a właściwie Jeziorem Leśniańskim

Zamek Czocha jest miejscem historycznym, w związku z czym samo w sobie jest miejscem legendarnym. Jezioro Czocha, a właściwie Jezioro Leśniańskie jest zbiornikiem zaporowym. Przy tym jeziorze możemy spotkać się z kilkoma ośrodkami wypoczynkowymi, polami kempingowymi. Jeśli mamy ochotę popływać sobie na jeziorze, to przy nim znajduje się również wypożyczalnia sprzętu pływającego.

Jednym z najważniejszych zadań tego jeziora jest tworzenie energii elektrycznej. Z Zamku Czocha możemy dostrzec to piękne jezioro. Przy nim można również wypocząć, zabierając tam rodzinę i znajomych. Na miejscu możemy znaleźć wiele sposobów na spędzenie wolnego czasu.

Wieża Zamek Czocha

Wielki Hogwart – co ma wspólnego Harry Potter z Zamkiem Czocha?

Bardzo często mówi się, że Zamek Czocha jest polskim Hogwartem. Dlaczego? Ponieważ na miejscu bardzo często przeprowadzane są różne wydarzenia o tematyce magicznej. Odbywają się tutaj LARP-y, warsztaty magiczne dla szkół, Szkoła Magii, bądź inne pokazy, które są ogromną atrakcją dla dzieci. Miejsce to jest więc bardzo ciekawe i polecane wszystkim osobom, które pragną, choć na chwilę przenieść się świat magii.

Szkoły mogą zorganizować wycieczki szkolne do zamku. Z pewnością będzie to dla każdego ucznia niezapomniane wrażenie. Nauka historii w szkołach zazwyczaj nie jest bardzo ciekawa, ponieważ materiał jest przyswajany na sucho. Nauka definicji i dat nie jest dla większości atrakcyjnym zajęciem. Wiedza bardzo dobrze jest zapamiętywana, gdy zobaczy się coś na własne oczy.

Zamek Czocha

Co zobaczyć na Zamku Czocha?

Jeśli chcemy zachęcić swoje dziecko/uczniów do większego obcowania ze światem historii, to odwiedzenie tego zamku może być naprawdę dobrym początkiem. W zamku możemy zobaczyć między innymi Salę Rycerską (czasem organizowane są w niej bale), biblioteki, komnaty, niesamowite widoki z okien, zamkowy Skarbiec, w którym w przeszłości były ukrywane najcenniejsze przedmioty.

W zamku znajduje się specjalna Sala Portretowa, w której na ścianach wiszą wizerunki Piastów. Komnata Książęca w zamku również jest bardzo ciekawym elementem zwiedzania, ponieważ według opowieści pod małżeńskim łożem znajduje się zapadnia, która zrzucała śpiącą tam akurat osobę do lochu – głównie nałożnice.

Gdy wejdziemy do którejkolwiek z komnat w zamku, to wchodzimy jednocześnie do rzeczywistości sprzed lat. Zobaczyć można także Komnatę Córek oraz bardzo ładną łazienkę, która do niej przylega. Na zewnątrz jest plac zabaw, także dzieci będą miały uciechę.

Plac zabaw

Tajemnica Twierdzy Szyfrów

Zamek Czocha jest również znany jako miejsce, w którym było nagrywane kilka produkcji filmowych. Między innymi serial Tajemnica Twierdzy Szyfrów, który opowiadał o poszukiwaniu pewnej maszyny, a także Wiedźmin czy Święta wojna.

Zamek Czocha

Czy warto odwiedzić Zamek? My kierowaliśmy się opiniami w Internecie

Podsumowując – Zamek Czocha jest miejscem, w którym można bardzo ciekawie i aktywnie spędzić czas z całą rodziną. Na miejscu istnieje możliwość zwiedzania w dzień lub w nocy. Gdy mamy jakiejś pytanie do obsługi, to warto skontaktować się telefonicznie lub poprzez adres e-mail. Dane kontaktowe bez problemu możemy znaleźć na stronie internetowej tego miejsca. Po całym dniu zwiedzania możemy odpocząć w jednym z pokoi hotelowych oraz zjeść posiłek w restauracji.

Koło zamku można znaleźć atrakcje turystyczne. Można między innymi wynająć tam miejsce kempingowe lub wypożyczyć sprzęty wodne. Krajobraz dookoła Zamku Czocha zapiera dech w piersiach. Najlepszą panoramę tego miejsca można dostrzec z wieży widokowej, która znajduje się na szczycie zamku. Na miejscu bardzo często organizowane są również inne atrakcje.

Czy więc warto odwiedzić Zamek Czocha w Suchej? Według mnie tak, dlatego już dziś zaplanuj wizytę i koniecznie daj znać, czy Ci się podobało.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.