Ze Szczawnicy do Bacówki pod Bereśnikiem i Wodospadu Zaskalnik

Szczawnica – Bacówka pod Bereśnikiem

Dziś 25.07.2019 wybraliśmy się w Beskid Sądecki na bardzo ciekawą i atrakcyjną wycieczkę. Rozpoczęliśmy w uzdrowiskowym miasteczku Szczawnica, a następnie przeszliśmy szlakiem żółtym do Bacówki pod Bereśnikiem, a później dzięki kolorowi czarnemu obejrzeliśmy Wodospad Zaskalnik. Do Szczawnicy wróciliśmy za niebieską farbą. Cała trasa liczy około 10 kilometrów, a na jej przejście z odpoczynkiem w schronisku warto przeznaczyć 4 godziny.   

My Na Szlaku blog podróżniczy

Jak dojechać do Szczawnicy?

Do Szczawnicy z Zakopanego

Do Szczawnicy z Zakopanego można dojechać drogą numer 47 przez Poronin i Nowy Targ. W nim zmieniamy drogę na numer 969 i jedziemy przez Kluszkowce do Krościenka nad Dunajcem. W nim na rondzie jedziemy przez most i po kilku minutach jesteśmy w Szczawnicy. Całość to około 60 kilometrów. Obecnie w centrum Krościenka prowadzone są roboty drogowe i ruch jest utrudniony. 

Do Szczawnicy z Krakowa

Z Krakowa do Szczawnicy dojechać bardzo łatwo. Kierujemy się Zakopianką do Lubnia. Jest to droga numer 7. Tam skręcamy na drogę 968 i jedziemy przez Mszanę Dolną i Kamienicę do miejscowości Zabrzeż. Koło karczmy skręcamy w prawo na drogę 969 do Krościenka nad Dunajcem. W nim skręcamy na most w stronę Szczawnicy. Całość to około 117 kilometrów. Przez roboty drogowe wjazd do Krościenka może się opóźnić nawet o kilkanaście minut. 

Do Szczawnicy z Nowego Sącza

Z Nowego Sącza do Szczawnicy dojedziemy w około 60 minut. Będąc w mieście kierujemy się cały czas za znakami na Nowy Targ. Jedziemy przez Chełmiec, Łącko, Zabrzeż i Krościenko nad Dunajcem droga numer 969. Całość to około 60 kilometrów. Zalecamy, żeby wjeżdżać do Krościenka wcześnie rano, bo jak wracaliśmy do domu to z przeciwka ciągnął się kilkukilometrowy korek. 

Gdzie zaparkować w Szczawnicy?

W Szczawnicy jest kilka parkingów. Darmowy postój znajduje się na Placu Dietla obok Pijalni Wód Mineralnych. Są także parkingi na ulicach Głównej, Zdrojowej, Pienińskiej, Parkowej czy przy dolnej stacji kolejki na Palenicę. 

Parking w Szczawnicy

Opis szlaku ze Szczawnicy do Bacówki pod Bereśnikiem

Wycieczkę rozpoczynamy na Placu Dietla o godzinie 6:40. Samochód jest tylko jeden, dlatego wykorzystujemy darmowy parking w Szczawnicy. Jest to postój obok Pijalni Wód Mineralnych. Ruszamy szlakiem żółtym do ulicy Języki. Co jakiś czas pojawiają się drewniane tabliczki informujące ile jeszcze do bacówki i w jakim kierunku mamy iść. Trasa nie jest zbyt trudna, dlatego nawet się nie męczymy. Z betonowych płyt skręcamy w lewo na leśną ścieżkę. Przechodzimy przez las i dochodzimy do rozejścia dróg. 

ze Szczawnicy do Bacówki pod Bereśnikiem

ze Szczawnicy do Bacówki pod Bereśnikiem

ze Szczawnicy do Bacówki pod Bereśnikiem

Bryjarka – krzyż

Skręcamy w stronę krzyża na Bryjarce i dochodzimy do niego po około 5 minutach. Bryjarka to niezbyt wysoki szczyt w Beskidzie Sądeckim, na którym znajduje się metalowy krzyż. Spod niego rozciągają się przepiękne widoki na Szczawnicę, Małe Pieniny i Tatry. Jest to bardzo chętnie odwiedzane miejsce przez kuracjuszy. Od krzyża wracamy do rozejścia dróg i odbijamy w prawo. Teraz naszym celem jest Bacówka pod Bereśnikiem. Przechodzimy między drzewami, po lewej mamy opuszczony dom. Wychodzimy na szeroką łąkę i już widzimy drewniany budynek pod lasem. Tutaj mgły zaczynają przechodzić i pojawiają się Tatry. Osoby, które tutaj mieszkają mają cudowne widoki każdego pogodnego poranka. Przechodzimy obok posiadłości napawając się krajobrazami. 

Bryjarka - krzyż

Widok na Tatry z Bereśnika

Widok na Tatry z Bereśnika

Bacówka pod Bereśnikiem

Dochodzimy do Bacówki pod Bereśnikiem i skoro są wakacje to myślimy, że ciężko będzie o miejsce w schronisku. Nic bardziej mylnego. Obiekt jest pusty, bufet zamknięty, a gospodarzą dwa koty. Jedzenie wydawane jest chyba od godziny 9, a my jesteśmy po 8. Widoki z okna są oszałamiające. Chce się tutaj zostać i cieszyć oczy. W szafce, dla dzieci dostępne są gry planszowe, dlatego umilamy sobie czas korzystając z nich. Zawsze lubimy Bacówkę pod Bereśnikiem, bo nigdy tam nie ma ludzi i jest super klimat. Tam spędzamy około godziny i idziemy dalej. 

Bacówka pod Bereśnikiem

Bacówka pod Bereśnikiem

Bacówka pod Bereśnikiem

Bacówka pod Bereśnikiem

Bacówka pod Bereśnikiem

Z bacówki do wodospadu 

Mimo, że idzie z nami kolor żółty, to my zwracamy uwagę głównie na znaki czarne. Za schroniskiem odbijamy w lewo i od razu zdobywamy wysokość. Idziemy teraz na szczyt Bereśnik, który jest zalesiony. Na drodze jest błoto po ostatnich opadach deszczu. Podejście nie jest zbyt trudne, dlatego po 10 minutach jesteśmy na miejscu. Tutaj, gdzie pojawia się tabliczka z oznaczeniem Bereśnika skręcamy w prawo za znakami czarnymi. Ten szlak jest dla nas nowy, bo idziemy nim pierwszy raz. Chwila drogi przez las i wychodzimy na piękną, widokową polanę, z której widać Pieniny i Tatry. To miejsce jest magiczne. Schodząc niżej musimy uważać, bo zaraz za domem musimy skręcić w lewo w las. Schodzimy ścieżką ostro w dół aż do drogi asfaltowej. Na niej idziemy w prawo prosto do wodospadu w Szczawnicy. 

Z bacówki do wodospadu

szczyt bereśnik

Z bacówki do wodospadu

Wodospad Zaskalnik w Szczawnicy 

Wodospad Zaskalnik to urokliwe miejsce w Szczawnicy w dzielnicy Sewerynówka, z dala od zgiełku i hałasu uzdrowiskowego centrum. Jest to miejsce nieco zapomniane i niezbyt popularne, chociaż uznawane jest za główne atrakcje Szczawnicy. Wodospad Zaskalnik to 5-metrowy próg na Potoku Sopotnickim. Dotrzeć można do niego idąc ze Szczawnicy szlakiem koloru niebieskiego. Całość trasy to około 3 kilometry marszu. My właśnie tak wracamy do samochodu. Można tutaj także dojechać własnym środkiem transportu i zostawić go na parkingu obok wodospadu. Na miejsce kursuje także specjalna ciuchcia, która ma tutaj jeden ze swoich przystanków. 

Wodospad Zaskalnik w Szczawnicy 

Wodospad Zaskalnik w Szczawnicy 

Szlak od Wodospadu Zaskalnik do Szczawnicy

Zmieniamy szlak na kolor niebieski i nim idziemy przez 40 minut na Plac Dietla w Szczawnicy. Tam mamy zaparkowany samochód. Prowadzi nas cały czas droga asfaltowa, która nie jest atrakcyjna i ten odcinek to przejście z konieczności, bo nie ma innej możliwości. Pod koniec wycieczki mamy ciekawe widoki na pasmo Pienin i Beskid Sądecki. Szliśmy tutaj już 3 razy i trasa za każdym razem wygląda inaczej. Po kilku godzinach marszu dochodzimy na parking. Tam idziemy jeszcze do Pijalni Wód Mineralnych i po magnes do sklepu z pamiątkami. Na placu jest sporo osób i pojawiły się także samochody. 

Szlak od Wodospadu Zaskalnik do Szczawnicy

Co warto zobaczyć w Szczawnicy?

Szczawnica nie jest zbyt wielkim miasteczkiem, ale oprócz Wodospadu Zaskalnik czy Bacówki pod Bereśnikiem zobaczyć w niej warto: Palenicę, Sokolicę, Park Górny czy Plac Dietla. Wczoraj u nas na blogu pojawił się wpis dotyczący największych atrakcji w Pieninach, którego zachęcamy przeczytać. 

Pieniny – co warto zobaczyć? Atrakcje, propozycje tras i zdjęcia

Szczawnica – gdzie zjeść?

Szczawnica to wiele restauracji, sporo regionalnych smaków ale i takich, które znamy z większości polskich knajp. My jedliśmy kiedyś pizzę w Pizzerii Jacak i była w porządku. Oprócz tego jest na przykład polecane jedzenie w Restauracji pod Siekierkami, w Karczmie u Polowacy czy w Jazz Bar. 

Szczawnica Pijalnia Wód

4 komentarze

  1. Dzisiaj w Szczawnicy od rana padało. Prognozy zapowiadały przejaśnienia od 13 tej, korzystając z popołudnia wybraliśmy się z Placu Dietla do bacówki pod Bereśniakiem ( polecamy pyszne pierogi z czarnymi jagodami). Faktycznie widoki piękne na Szczawnicę i Pieniny, Tatry były przysłonięte gęstymi chmurami. Zejście potem do miasteczka wg. waszej propozycji. Fajny spacer na krótki czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *