Wodospad Wielki
Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Wodospad Wielki na Majdańskim Potoku w Obidzy

Wodospad Wielki znajdujący się na Majdańskim Potoku we wsi Obidza w województwie małopolskim, to piękny cud natury, który warto zobaczyć. Już tyle razy o nim słyszeliśmy, bo przecież znajduje się w naszym ukochanym Beskidzie Sądeckim. Raz przechodziliśmy w jego pobliżu, wracając z Przehyby przez Bucznik. W ubiegłym roku realizowaliśmy reportaż ślubny w Obidzy w parafialnym kościele, od którego do wodospadu dochodzi się w 20 minut.

Dopiero dzisiaj podczas naszego górskiego wyjazdu na Dzwonkówkę, postanowiliśmy podjechać jeszcze właśnie w pobliże Wodospadu Wielkiego i zobaczyć go na własne oczy. Do tej pory oglądaliśmy go niestety tylko na zdjęciach. Muszę powiedzieć, że zrobił na nas duże wrażenie, a jego położenie z dala od szlaków turystycznych, powoduje, że niewiele osób o nim wie.

Wodospad Wielki (Majdański) w Obidzy

Wodospad Wielki to pomysł na krótką wycieczkę w niedzielne popołudnie lub punkt na mapie podczas drogi np. z Nowego Sącza do Zakopanego. Dojazd z Nowego Sącza zajmuje około 30 minut (zobacz, co warto zobaczyć w Nowym Sączu). Wodospad bardzo często jest wykorzystywany do zdjęć ślubnych i gdy byliśmy na miejscu, to aż się zastanowiliśmy, czemu do niego nie zabraliśmy jeszcze żadnej naszej Pary Młodej.

Wodospad w Obidzy to obszar gminy Łącko słynącej z rodzimego folkloru oraz śliwowicy łąckiej. Smakoszy serdecznie zapraszamy. Jest to jeszcze teren Beskidu Sądeckiego i Pasma Radziejowej, chociaż niedaleko mamy już pasmo Gorców oraz Pienin. Wysokość wodospadu w Obidzy to 5 metrów na progu skalnym. Woda, która spadała, wybiła pod progiem banior, czyli zagłębienie. Jest to jeden z największych wodospadów w Beskidach.

Jak dojechać do wodospadu w Obidzy?

Jeśli próbujemy się dostać do Wodospadu w Obidzy, to możemy mieć mały problem. My musieliśmy pytać na wsi o jego lokalizację, ponieważ znak, który znajduje się obok kościoła ’wodospad 800 metrów' nie jest właściwy. Zaniża odległość o około 200 merów, co w terenie może być mylące, zważywszy na dojście do niego.

Na samym początku trzeba dojechać do wsi Jazowsko, które leży między Nowym Sączem a Krościenkiem nad Dunajcem. W nim jadąc od NS, trzeba skręcić w lewo na Obidzę i jechać cały czas prosto. Po dojeździe do kościoła Trójcy Przenajświętszej trzeba skręcić w lewo za powyżej wymienionym znakiem (poniżej na zdjęciu). Jadąc w górę, trzeba patrzeć w lewo na dwa zielone śmietniki oraz drewniany mostek. Będzie on dobrze widoczny z drogi. Można zaparkować przy nim, chociaż tam jest mało miejsca, lub 100 metrów wcześniej na placu po lewej stronie.

Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na parking przy wodospadzie w Obidzy: 49.498125, 20.502238. Poniżej jeszcze mapa z zaznaczonym miejscem. Jeśli wyznaczysz sobie wodospad przez Google, to doprowadzi Cię powyżej parkingu.

Tutaj można zostawić samochód i ruszyć do wodospadu

Jak dojść do Wodospadu Wielkiego w Obidzy?

Do wodospadu nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, dlatego jest zapomniany i bardzo często omijany. Nam dojście do niego od samochodu zajęło około 10 minut. Zatrzymaliśmy się na tym wcześniejszym parkingu i ruszyliśmy w stronę śmietników oraz mostku. Pani, która wytłumaczyła dojście do wodospadu, zrobiła to bardzo szczegółowo.

Po przejściu przez mostek skręciliśmy w lewo wzdłuż Majdańskiego Potoku. Na drzewie wisiał znak mówiący o zakazie wjazdu. To jest tylko zakaz wjazdu, iść można normalnie. Dalej był blaszany garaż, za którym skręca się delikatnie w lewo. Już od tego miejsca bardzo dobrze było słychać szum wodospadu. Za garażem musieliśmy zejść w dół po bardzo śliskich kamieniach i glinie, która przyklejała się do butów. Dobrze, że można było się przytrzymać specjalnie zrobionej poręczy. Zeszliśmy i już byliśmy na miejscu, w którym zatrzymaliśmy się na kilka chwil.

Trafiliśmy idealnie, ponieważ w ostatnich dniach były spore opady deszczu, to wody było jeszcze więcej. Nam to miejsce bardzo się spodobało i zachęcamy Cię do jego odkrycia. A jeśli jesteś w okolicy, to polecamy Ci wieżę widokową na Koziarzu, ponieważ można się tam dostać również z Obidzy (zobacz najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Koziarz). Jeśli podróżujesz po Małopolsce, to zobacz ponad 20 atrakcji w naszym województwie – atrakcje w Małopolsce. A jak masz na pokładzie dzieciaki, to sprawdź ciekawe pomysły na zwiedzanie Polski – podróże z dzieckiem.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *