Nowy Sącz – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w jeden dzień?

Jest jednym z tych miast, w którym nudzić się nie można. To również jedno z najstarszych miast w Małopolsce. W Nowym Sączu, w samym centrum malowniczej Kotliny Sądeckiej, czekają na turystów jedyne w swoim rodzaju atrakcje turystyczne.

MAŁOPOLSKA – ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Nowy Sącz jest największym miastem, które znajduje się najbliżej naszego domu. Przez kilka lat jeździliśmy tam do szkoły potem na studia. Teraz do miasta jedziemy na większe zakupy lub gdy przejeżdżamy, jadąc gdzieś na południe w góry. Zobacz, co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tym mieście. 

Nowy Sącz – polecane przez nas miejsca:

Co warto zobaczyć w Nowym Sączu w jeden dzień?

Góra Zabełecka – punkt widokowy na Nowy Sącz

Zanim wjedziemy do Nowego Sącza i zaczniemy zwiedzanie, to zatrzymajmy się na Górze Zabełeckiej. Jest to miejsce widokowe, z którego pięknie widać miasto i górujące nad nim Tatry. Znajduje się przy ulicy Tarnowskiej przy wjeździe do miasta od strony Krakowa drogą numer 75. Punkt, z którego rozciągają się wspaniałe widoki, zarasta i nie wiadomo jak będzie to miejsce, wyglądało w przyszłości. Nam się udało, że tego dnia była bardzo dobra przejrzystość, dlatego tak dobrze było widać najwyższe góry w Polsce.

ZOBACZ NOWE LEŚNE MOLO W STARYM SĄCZU

Góra Zabełecka
Góra Zabełecka
Góra Zabełecka
przewodnik

Zamek Królewski w Nowym Sączu – Baszta Kowalska

Jednym z pierwszych obiektów, z jakimi spotykają się turyści odwiedzający to miasto, są pozostałości kazimierzowskiego zamku. Te malownicze ruiny, wraz z Basztą Kowalską, to cenne pamiątki mające przypominać o średniowiecznym rodowodzie miasta. Budowla została wzniesiona za czasów Kazimierza Wielkiego w latach 1350-1360. Niegdyś zamek posiadał podzamcze, budynek mieszkalny, wieżę oraz dwie baszty narożne. Wszystko to, co pozostało, otoczone jest pięknym parkiem miejskim, w którym można odpocząć.

ZOBACZ W POBLIŻU – PLATFORMA WIDOKOWA WOLA KROGULECKA

Zamek Królewski w Nowym Sączu
Zamek Królewski w Nowym Sączu
Zamek Królewski w Nowym Sączu
Zamek Królewski w Nowym Sączu
Zamek Królewski w Nowym Sączu

W czasach świetności był siedzibą kasztelanii, starosty grodowego i urzędu grodzkiego. Gośćmi zamku byli między innymi król Polski Ludwik Węgierski, królowa Jadwiga Andegaweńska czy król Władysław Jagiełło. Zamek popadł w ruinę podczas potopu szwedzkiego, a następnie podczas przemarszu konfederatów barskich. 

Zamek Królewski w Nowym Sączu
Zamek Królewski w Nowym Sączu

Rynek i jego okolice

Pięknie prezentuje się też rynek, którego najcenniejszym skarbem jest eklektyczny ratusz z charakterystyczną wieżą i piękną fasadą. Obecnie jest to siedziba władz miasta. Nie brak tu również ciekawych kamienic, które mogą się pochwalić renesansowym i barokowym stylem. Co ciekawe, wiele z tych kamienic może się do dziś poszczycić gotyckimi piwnicami. Cenną pamiątką dawnej architektury mieszczańskiej jest Dom Gotycki – ciekawy zabytek z XV wieku, w którego murach ma obecnie swą siedzibę Muzeum Ziemi Sądeckiej

Rynek i jego okolice
Rynek i jego okolice

Architektura sakralna

Nowy Sącz jest też miejscem znanym dzięki ciekawym zabytkom architektury sakralnej. W tym gronie wyróżnia się kolegiata św. Małgorzaty-piękna świątynia, której budowę rozpoczęto w połowie XV wieku. W jej wnętrzu dojrzeć jeszcze można pozostałości średniowiecznych fresków oraz wiele elementów wyposażenia średniowiecznego i renesansowego. Dla wiernych najważniejszy jest tu ołtarz boczny, w którym znajduje się XVI-wieczny obraz Maki Boskiej. Warto tu również zwrócić uwagę na nagrobki pochodzące z XVI-XVII wieku. Innym zabytkiem sakralnym, który może zachwycić turystów, jest kościół św. Ducha oraz znajdujący się w jego pobliżu klasztor jezuicki.

Synagoga 

Sądecka synagoga znajduje się w pobliżu zamku na ulicy Berka Joselewicza 12. Dawniej znajdowała się tam dzielnica żydowska. Synagoga została zbudowana w 1746 roku dzięki przywilejowi Jerzego Pawła Lubomirskiego. Podczas wizyty w Nowym Sączu w obiekcie gościł Stanisław Wyspiański tworząc szkice wnętrza. Jeszcze kilka lat temu można było bez problemów wejść do środka, ponieważ odbywały się tam różne wydarzenia kulturalne. Od 2017 roku synagoga pełni wyłącznie funkcję religijną. 

Synagoga 

Przez dwie najpopularniejsze ulice w Nowym Sączu

Warto przespacerować się najpopularniejszymi ulicami miasta: Jagiellońską i Lwowską. Zwłaszcza ta pierwsza przyciąga turystów i wieczorami staje się miejscem spotkań wielu osób. Spacerując nią, możemy wejść na kilka chwil do Centrum Informacji Turystycznej.

Ulica Jagiellońska Nowy Sącz
Ulica Jagiellońska Nowy Sącz
Ulica Jagiellońska Nowy Sącz

Centrum Informacji Turystycznej 

W budynku na styku ulicy Szwedzkiej i Jagiellońskiej przy pomniku Króla Władysława Jagiełły znajduje się Centrum Informacji Turystycznej. Otwarta jest ona od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 do 17:00 i w soboty od 9:00 do 13:00 od października do maja i od 9:00 do 17:00 od czerwca do września. Jeśli nie wiesz co robić w Nowym Sączu podczas deszczowej i słonecznej pogody, to tam znajdziesz materiały, które pomogą Ci dobrze zaplanować czas. 

Centrum Informacji Turystycznej 

Sądecki Park Etnograficzny 

Nowy Sącz może się też pochwalić wieloma cennymi zabytkami architektury ludowej. Na obrzeżach miasta zachował się drewniany kościół z XVII wieku. Ciekawą kolekcją drewnianych budowli może się też pochwalić Sądecki Park Etnograficzny. Jest on ważnym punktem w programie turystycznych wypraw do Nowego Sącza

Skansen regionalny 

Skansen znajduje się przy ulicy B. Wieniawy-Długoszowskiego 83 b. To pod ten adres trzeba pojechać, aby znaleźć się w bardzo ciekawym miejscu na mapie Nowego Sącza i całej Małopolski. Muzeum prezentuje architekturę drewnianą oraz kulturę ludową kilku grup etnograficznych – Pogórzan, Górali Sądeckich i Lachów, a także grup etnicznych – Cyganów, Niemców czy Łemków. W skansenie znajduje się kilkadziesiąt drewnianych budynków takich jak: dwór szlachecki, zagrody chłopskie, wiatraki, kapliczki, studnie, pasieki, folwark dworski oraz świątynie – kościoły i cerkwie.

Skansen regionalny 
Skansen regionalny 
Skansen regionalny 
Skansen regionalny 
Skansen regionalny 
Skansen regionalny 
Skansen regionalny 
Skansen regionalny 
Skansen regionalny 
Skansen regionalny 

Wszystko wygląda bardzo ciekawie, zwłaszcza że przy zakupie biletów otrzymujemy mapę i podchodząc pod dany budynek, poznajemy o nim kilka informacji. Jeden z sektorów prezentuje zabudowę kolonistów niemieckich, którzy zamieszkiwali w miejscowości Gołkowice Dolne. Przy lesie natomiast stworzono małe osiedle cygańskie. Większość obiektów wyposażonych jest w ekspozycje stałe: wyposażenie wnętrz mieszkalnych, przemysłowych i gospodarczych. Odtworzono wiejskie warsztaty rzemieślnicze, które wzbogacają wiedzę o kulturze regionu. 

Godziny otwarcia

  • 1 maja – 15 października
    wtorek – niedziela | 10.00 – 18.00
  • 16 października – 30 kwietnia
    wtorek – niedziela | 9.00 – 15.00

Skansen jest nieczynny: w poniedziałki, dni poświąteczne, pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 1 i 6 stycznia, 1 listopada, 25  i 26 grudnia.

Cennik

  • bilet normalny  – 12 zł
  • ulgowy – 8 zł
  • rodzinny (2 osoby dorosłe + 3 dzieci do 16 roku życia) – 32 zł
Skansen regionalny 
Skansen regionalny 

Miasteczko Galicyjskie 

To rekonstrukcja małomiasteczkowej zabudowy z XIX i XX wieku znajdującej się w dzielnicy Piątkowa. W tej części Sądeckiego Parku Etnograficznego znajduje się głównie baza gastronomiczna, hotelowa i konferencyjna. Na miejsce można dojechać od strony ulicy Lwowskiej lub dojść przez skansen od Długoszewskiego. Obiekty do zobaczenia i odwiedzenia to między innymi: 

  • ratusz,
  • pracownia zegarmistrza i atelier fotografa, 
  • dwór szlachecki, 
  • budynek Ochotniczej Straży Pożarnej, 
  • rekonstrukcja żydowskiej karczmy,
  • sklep i warsztat sznycerza,
  • apteka i gabinet dentystyczny, 
  • pracownia krawiecka,
  • Cukiernia Lwowska,
  • urząd pocztowy,
  • magiel i fryzjer, 
  • studnia miejsca. 
Miasteczko Galicyjskie 
Miasteczko Galicyjskie 
Miasteczko Galicyjskie 
Miasteczko Galicyjskie 
Miasteczko Galicyjskie 
Miasteczko Galicyjskie 
Miasteczko Galicyjskie 
Miasteczko Galicyjskie 
Miasteczko Galicyjskie 

Godziny otwarcia

  • 1 maja – 15 października
    wtorek – niedziela | 10.00 – 18.00
  • 16 października – 30 kwietnia
    wtorek – niedziela | 9.00 – 16.00

Miasteczko Galicyjskie jest nieczynne: w poniedziałki, w dni poświąteczne, pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 1 i 6 stycznia, 1 listopada, 25  i 26 grudnia.

Cennik

Spacer po Miasteczku Galicyjskim jest bezpłatnie. Jeśli ktoś chce zwiedzić ekspozycję wnętrz w miasteczku, to ceny biletów kształtują się następująco. 

  • bilet normalny – 8 zł
  • ulgowy – 6 zł
  • rodzinny (2 osoby dorosłe +  3 dzieci do 16 roku życia) – 24 zł

Dniem wolnym od opłat za zwiedzanie ekspozycji wnętrz jest sobota.

Skansen + Miasteczko Galicyjskie 

Bilet łączony uprawnia do zwiedzania: Miasteczka Galicyjskiego, Sądeckiego Parku Etnograficznego, Gmachu Głównego

  • normalny  – 16 zł
  • ulgowy – 12 zł
  • rodzinny (2 osoby dorosłe +  3 dzieci do 16 roku życia) – 50 zł
Miasteczko Galicyjskie 

Co warto zjeść, będąc w Nowym Sączu? 

Będąc w Nowym Sączu, warto spróbować obwarzanka. Jest to okrągłe pieczywo w kształcie pierścienia posypane solą, makiem, sezamem lub serem. Obwarzanek to główny symbol Krakowa jednak w Nowym Sączu też bardzo często możemy go spotkać. Warto go spróbować, zwłaszcza gdy jest świeży. Polecamy ten ze serem. 🙂 

Co warto zjeść będąc w Nowym Sączu? 

Dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawia, że każdy z nas może bez problemów zaplanować dłuższy pobyt na terenie Nowego Sącza, a dzięki coraz ciekawszym trasom turystycznym, każdy z nas może urządzać ciekawe wycieczki po mieście i jego najbliższej okolicy. Przecież wspaniałe atrakcje turystyczne czekają nie tylko w centrum tego miasta, ale i na jego obrzeżach.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to