Gród na Górze Birów – średniowieczna osada w Podzamczu. Polecamy zwiedzanie z audioprzewodnikiem

Zrekonstruowany na malowniczo położonym wzgórzu Jury Krakowsko-Częstochowskiej gród na Górze Birów w Podzamczu, to fantastyczne miejsce naznaczone historią. Jest to także prawdziwa turystyczna gratka dla miłośników przeszłości. Wzgórze to rozciąga się w kierunku północnym od ruin Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu na długości około 1,5 km. My najpierw zwiedziliśmy Ogrodzieniec, a później poszliśmy na odkrywanie atrakcji grodu. Od razu polecamy Ci zabranie audioprzewodnika z kasy biletowej. Zwiedzanie wygląda wtedy o niebo lepiej.

Góra Birów widok na Ogrodzieniec
Widok z Góry Birów na Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
Gród widziany z Zamku Ogrodzieniec
Gród widziany z Zamku Ogrodzieniec

Najbliższy parking przy Grodzie na Górze Birów

Jeśli jesteś samochodem, to najbliższy parking jest jakieś 500 metrów przed wejściem na prywatnej posesji. Kosztuje 5-7 złotych. Współrzędne: 50.4587, 19.5520.

Przy okazji zobacz także najciekawsze Zamki w Polsce oraz sąsiednie warownie:

Kasa biletowa Grodu na Górze Birów
Dojście po schodach na Górę Birów

Gród Królewski na Górze Birów niedaleko Zamku Ogrodzieniec

Wzgórze Birów posiada niezwykle charakterystyczne zwieńczenie w postaci niecki, która otoczona jest wieloma ostańcami skalnymi tworzącymi strome urwiska. To tu znajduje się zbudowany z kamienia i drewna gród królewski, który został wystylizowany na słowiańską twierdzę i zrekonstruowany w roku 2008.

Oddany do zwiedzania dla turystów kompleks składa się z wału drewniano – kamiennego, wieży bramnej oraz strażniczej i obserwacyjnej, a także chaty, w której zorganizowana jest ekspozycja muzealna. Czas zwiedzanie Grodu Królewskiego to około 40 minut.

Birów Gród Królewski
przewodnik
Gród na Górze Birów
Gród Birów
Gród Birów zwiedzanie
Zwiedzanie Grodu na Górze Birów

Na Górze Birów mieszkali ludzie już 30 tysięcy lat temu

W masywie ostańca znajdują się liczne jaskinie, powstałe w wyniku erozji miękkiego wapienia. Jak wykazały badania archeologiczne i liczne znaleziska (wykonane z rogu i krzemienia narzędzia, groty strzał, końskie podkowy oraz gliniane naczynia) zamieszkane były przez ludzi już 30 tysięcy lat temu. W okresie średniowiecza na wzgórzu istniał drewniany gród z usytuowanym u stóp cmentarzyskiem kurhanowym. Gród najprawdopodobniej został spalony w czasie walk Władysława Łokietka z czeskim królem Wacławem o tron w Krakowie.

Wały obronne Gród Birów
Jura Gród Birów

Gród na Górze Birów – cennik i godziny otwarcia

Zwiedzanie Grodu Birów jest możliwe od maja do września od godziny 10:00 do godziny 18:00.

  • Normalny bilet wstępu na teren Grodu Birów kosztuje 7 złotych, ulgowy – 5 złotych,
  • Bilet obejmujący zarówno Gród Birów jak i Zamek Ogrodzieniec odpowiednio 24 i 17 złotych. To jest bardzo fajna opcja, ponieważ można zaplanować zwiedzanie dwóch atrakcji na cały dzień,
  • Dla grup zorganizowanych przygotowano wiele wycieczek z przewodnikiem, który przybliży ciekawostki związane z historią grodu i całego regionu, jak również z przyrodą tych przepięknych okolic.
  • My polecamy zwiedzanie z audioprzewodnikiem, który można wypożyczyć w kasie biletowej. Wtedy zwiedzanie grodu na Górze Birów jest jeszcze ciekawsze.
Skała Birów
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.