Zamek Bobolice – królewskie Orle Gniazdo na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Zamek Bobolice to jedna z najpiękniejszych odbudowanych budowli na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w województwie śląskim. Orle gniazdo, które widoczne jest z daleka, zostało zbudowane przez króla Kazimierza Wielkiego. Zamek Królewski w Bobolicach odwiedziliśmy dwa razy. Pierwszy raz w 2016 roku podczas przejścia Szlakiem Orlich Gniazd i w 2019 podczas przejścia Szlakiem Orlich Gniazd z dzieckiem. W obu przypadkach szliśmy poza godzinami otwarcia i nie mieliśmy okazji zwiedzania i obejrzenia wnętrz. Postanowiliśmy o tym miejscu napisać, ponieważ warto je odwiedzić podczas podróży po Polsce. Może przyjedziemy tam po raz trzeci i tym razem zajrzymy do środka.

Zamek Bobolice

Zamek Bobolice w ostatnich latach zasłynął, jako Wawel w serialu Korona Królów

Warto wiedzieć, że w ostatnich latach Bobolice zyskały na popularności, ponieważ na zamku kręcono Koronę Królów, czyli telenowelę historyczną, która była emitowana w TVP1. Zamek w Bobolicach służył, jako Zamek Królewski na Wawelu. W ubiegłym roku wybraliśmy się śladami serialu Korona Królów po Polsce, czyli odwiedziliśmy miejsca, w którym rozgrywały się filmowe sceny.

Zamek Bobolice jako Wawel w Koronie Królów

Zamek Bobolice – najważniejsze informacje ułatwiające zwiedzanie

Adres: Bobolice 1, 42-320 Niegowa | Numer telefonu: +48 34 328 80 02 | strona internetowa.

Dojazd: Z Częstochowy do Zamku Bobolice jest 47 kilometrów. Łatwy dojazd przez Olsztyn, Janów, Złoty Potok oraz Niegową. Współrzędne dojazdu: 50.6118, 19.4894.

Parking: Pod Zamkiem w Bobolicach znajduje się bezpłatny parking. Parking jest bezpłatny, natomiast przejście przez błonia do zamku kosztuje 7 złotych – bilet normalny i 5 złotych – bilet ulgowy.

Cennik biletów na Zamek w Bobolicach: 15 złotych – bilet normalny i 10 złotych – bilet ulgowy.

Godziny otwarcia: kwiecień – październik w godzinach 10 – 18, a listopad marzec w godzinach 10 – 16.

Zwiedzanie zamku: Nie zwiedzaliśmy wnętrza zamku, dlatego nie mogę powiedzieć, ile czasu zajmuje zwiedzanie.

Wjazd na parking pod Zamkiem Bobolice
Wejście do wnętrza

Od jakiegoś czasu nie można przejść ścieżką spacerową – piękną Grzędą Mirowską z Zamku Bobolice do Zamku w Mirowie. Był to bardzo malowniczy odcinek, którym prowadził Szlak Orlich Gniazd. Teraz niestety ten odcinek nie jest dostępny. SOG został poprowadzony drogą asfaltową.

Grzęda Mirowska
Przejście Grzędą Mirowską, która obecnie jest zamknięta ogrodzeniem. Kiedyś tędy prowadził Szlak Orlich Gniazd
przewodnik
Zamek Mirów
Zamek Mirów – tego obiektu nie można zwiedzać

Przy Zamku w Bobolicach znajduje się restauracja oraz hotel, w którym można spędzić noc

Tuż obok Zamku w Bobolicach znajduje się restauracja oraz hotel, czyli nocleg i wyżywienie dla turystów jest na miejscu. Oprócz tego możesz znaleźć jeszcze kilka noclegów w Bobolicach i najbliższej okolicy. Wszystko jest w jednym miejscu, więc ciężko tam się zgubić. Okolica jest przepiękna, dlatego warto odwiedzić Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Hotel Zamek Bobolice

Zamek w Bobolicach – trochę historii

Historia Zamku w Bobolicach jest bardzo ciekawa. Zamek został wzniesiony w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego w tak zwanym systemie Orlich Gniazd. Miał za zadanie chronić tereny Małopolski przed najazdami ze Śląska.

Historia mówi, że po śmierci polskiego króla Kazimierza, jego spadkobierca Ludwik Węgierski przekazał budowlę Władysławowi Opolczykowi, a ten jednemu ze swoich dworzan. Od tego czasu królewska posiadłość była przekształcana w warownię zbójecką. Sielankę rozbójników ukrócił Władysław Jagiełło, który postanowił włączyć warownię do dóbr królewskich.

Zwiedzanie Zamku Bobolice

Kolejne lata nie oszczędzały bobolickiego zamku. Przechodził z rąk do rąk, ulegał zniszczeniom, a bardzo mocno podupadł podczas potopu szwedzkiego, czyli tak jak większość dóbr na terenie Polski. Z ciekawszych wydarzeń historycznych warto wspomnieć, że w XIX wieku w podziemiach odnaleziono skarb i poprzez działania poszukiwaczy cennych błyskotek przestał pełnić swoją pierwotną funkcję.

Po 1945 roku zamkowe mury posłużyły jako budulec drogi z Bobolic do Mirowa. Tutaj jeszcze warto wiedzieć, że kilkanaście minut dalej spacerem znajduje się Zamek w Mirowie, z którego pozostały niestety tylko ruiny. Pod koniec XX wieku zamek przejęła rodzina Laseckich. Postanowili odbudować Zamek w Bobolicach i przywrócić mu nieco świetności. Rekonstrukcja budowli przez wielu jest krytykowana, ze względu na brak podobieństwa do pierwotnego wyglądu.

drzewa i budowla

Brama Laseckich przy Zamku w Bobolicach

Bardzo ciekawym okazem jest Brama Laseckich. Nazywana jest również Bramą Bobolicką. Jest to ostaniec kształtem przypominający skalną bramę. Naprawdę warto to zobaczyć, ponieważ to jedna z głównych atrakcji w okolicy. Turyści przyjeżdżający pod zamek robią sobie przy niej zdjęcia. Co ciekawe Brama Laseckich powstała 100 milionów lat temu. Nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli zamku.

Brama Laseckich Bobolice

Legendy

Dwoma wspomnianymi wcześniej zamkami rządzili bracia bliźniacy, którzy wybudowali tunel pod Grzędą Mirowską, żeby ze sobą częściej rozmawiać bez podsłuchiwania osób trzecich. Udało im się zdobyć cenny skarb, który ukryli w tym tunelu. Na jego straży postawili bardzo brzydką czarownicę. Bracia bardzo sobie ufali i byli gotowi zrobić dla siebie wszystko. Ich braterska miłość została wystawiona na próbę, gdy jeden z nich przywiózł z wojny piękną dziewczynę.

Brat zaczął podejrzewać brata, że ten kocha się w kobiecie. Postanowił uwięzić ją w lochach, tuż obok skarbu. Pewnej nocy nakrył na gorącym uczynku brata z dziewczynę. Jego zabił, a ją zamurował w lochach. Miejscowi co jakiś czas słyszą, jak straszy w zamkowej baszcie. Zaś na samych zamkowych murach straszy biała dama – dziewczyna, która była więziona przez swojego wujka z rodu Krezów.

MyNaSzlaku Zamek Bobolice
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.