Korona Beskidu Wyspowego
Odznaki turystyczne

Korona Beskidu Wyspowego – zdobądź 40 szczytów i odbierz odznakę beskidzkiego rysia

Beskid Wyspowy przez akcję Odkryj Beskid Wyspowy i długodystansowy szlak „Główny Szlak Beskidu Wyspowego” staje się coraz popularniejszy i ciekawszy dla turystów. Koronawirus w 2020 roku zahamował niedzielne wspólne spotkania pasjonatów tego pasma górskiego na różnych szczytach. Organizatorzy akcji postanowili stworzyć Koronę Beskidu Wyspowego, dzięki której każdy indywidualnie podczas swoich wycieczek ma okazję zdobyć odznakę popularnego rysia.

Lasy Beskidu Wyspowego

Jak zdobyć Koronę Beskidu Wyspowego?

Aby skompletować całą koronę stworzoną przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK, należy zdobyć 40 szczytów zlokalizowanych po całym paśmie górskim.

Co najważniejsze! Do odznaki zaliczane są szczyty zdobywane po 01.08.2020. Czyli jeśli masz szczyty odwiedzone przed tą datą, to musisz je zdobywać od początku. My tak właśnie mamy.

Szczyt Czarny Dział
Szczyt Czarny Dział
Odkryj Beskid Wyspowego - spotkanie na Szczeblu
Odkryj Beskid Wyspowego – spotkanie na Szczeblu
FACEBOOK I IG

Książeczka, potwierdzenia i inne ważne informacje

 • Zdobycze należy dokumentować w książeczce GOT PTTK, podając trasy swoich wycieczek,
 • Kody QR i zdjęcia można przedstawić na telefonie lub wysłać e-mailem do weryfikacji,
 • W książeczce warto przybijać pieczątki,
 • Potwierdzeniem jest zdjęcie z nazwą szczytu, na którym jest kod QR,
 • Przy fotografiach w książeczce należy podać datę wycieczki,
 • Czas zdobywania odznaki jest nieograniczony,
 • Po zdobyciu wszystkich szczytów książeczkę musisz zweryfikować w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie,
 • Tutaj znajdziesz darmowe mapy turystyczne w wersji online.

Korona Beskidu Wyspowego – wykaz szczytów do odznaki i mapa

Poniżej znajdziesz wykaz szczytów z podlinkowaniem do opisów tych wzniesień, ponieważ na wielu z nich byliśmy wcześniej. Będzie to na pewno dla Ciebie ułatwienie, jeśli planujesz ruszyć na zdobywanie szczytów Korony Beskidu Wyspowego.

 1. Adamczykowa 612 m n.p.m.
 2. Chełm 789,1 m n.p.m.
 3. Cichoń 926 m n.p.m.
 4. Czarny Dział 673 m n.p.m.
 5. Ćwilin 1072 m n.p.m.
 6. Ciecień 830 m n.p.m.
 7. Grodzisko 618 m n.p.m.
 8. Jasień 1063 m n.p.m.
 9. Jaworz 918 m n.p.m.
 10. Kamionna 801 m n.p.m.
 11. Korab 727 m n.p.m.
 12. Krzystonów 1012 m n.p.m.
 13. Kostrza 720 m n.p.m. 
 14. Księża Góra 643 m n.p.m.
 15. Kutrzyca 1053 m n.p.m.
 16. Kuklacz 701 m n.p.m.
 17. Łopusze Wschodnie 600,9 m n.p.m.
 18. Lubogoszcz 967 m n.p.m.
 19. Lubomir 902 m n.p.m.
 20. Luboń Wielki 1023 m n.p.m.
 21. Łopień 960 m n.p.m.
 22. Łyżka 802 m n.p.m.
 23. Mogielica 1170 m n.p.m.
 24. Modyń 1029 m n.p.m.
 25. Miejska Góra 716 m n.p.m.
 26. Ostra (Stara Wieś) 925 m n.p.m.
 27. Ostra (Wilczyce) 780 m n.p.m.
 28. Ogorzała 805 m n.p.m.
 29. Patryja 763 m n.p.m.
 30. Potaczkowa 745 m n.p.m.
 31. Sałasz 905 m n.p.m.
 32. Skiełek 749 m n.p.m.
 33. Szczebel 976 m n.p.m.
 34. Śnieżnica 1007 m n.p.m.
 35. Urbania Góra 673 m n.p.m.
 36. Wsołowa 624 m n.p.m.
 37. Worecznik 559 m n.p.m.
 38. Zęzów 695 m n.p.m.
 39. Zembolowa 858 m n.p.m.
 40. Białowodzka Góra 616 m n.p.m.

Pozostałe szczyty, które nie zostały opisane, planujemy zdobyć w 2021 roku. To jest jeden z głównych celów górskich na najbliższe miesiące. A Ty zdobywasz Koronę Beskidu Wyspowego? Napisz w komentarzu. Poniżej jeszcze mapa z zaznaczonymi szczytami do KBS.

Lubogoszcz - Korona Beskidu Wyspowego

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

16 komentarzy

 • Arek

  dziś odwiedziłem góry m.in. Cichoń, dzięki za wskazówkę z tej strony bo znalazłem szczyt z ławką i wyrytym na niej napisem z nazwą góry ale tabliczkę z kodem dopiero po przeczytaniu tego postu, także dzięki. przy okazji mam pytanie – jak zapisać kody qr z telefonu na komputerze? pytam bo starym telefonem dzisiaj robiłem i jak pójdzie w odstawkę nie chciałbym tego potracić

 • Arek

  hej, a czy aby nie jest tak, że szczyty do tej korony liczone są tylko od 2020 roku? wyczytałem o tym na regulaminie odznaki ze strony mszana.pl , byłoby szkoda bo wiele wysp zdobytych wcześniej i trochę nie chcialoby mi się tam wracać podczas gdy tyle nowych miejsc jeszcze do zdobycia – macie jakieś sprawdzone info na ten temat?

  • Mateusz Grzegorzek

   Jest dokładnie tak, jak mówisz. Jest określona data rozpoczęcia i trzeba od nowa zdobywać, jeśli chcesz odznakę.

 • Marcin

  Zzdobyłem Małą Koronę Beskidów i bardzo mi się podobały szczyty z tej korony, dosyć ciekawe:) Wiecej koron nie planuję zrobić jak napisałem, no może jakbym znalazł jakąs fajną dziewczynę to zrobiłbym Koronę Beskidu Niskiego. Oprócz tego mam 4 odznaki górskie GOT, najwyższa mała złota i za 8 lat zrobię za wytrwałość i wystarczy mi już tych koron i odznak. w nastepnym roku będę chciał zrobić sobie przodownika turystyki górskiej i będę mógł wtedy podbijać wędrówki w książeczce GOT:) w Trzech Króli wezmę córkę i moze pójdziemy na Trohaneic z Lutowisk w Bieszczadach, jak znajde kogoś z samochodem, a jak nie będzie samochodu to albo beskid Wyspowy i z MSznay Dolonej Lubogoszcz, albo beskid ślaski i beskid Węgierski z Białego krzyza do Szcyzrku (Biła) albo Rzyki- leskowiec- groń JP II – Rzyki w Beskidzie Małym. Musze się zastanowić, może kogoś znajde, kto by chciał z nami pojsc:)

  • Mariola

   Cuuudowne plany i czas oczekiwania na realizaję też. Jest taka odznaka z Beskidu Niskiego, ale nie PTTK, „W kregu Lackowej”. Interesujace chodzenie po szlakach przy których istniały wsie łemkowskie, zdobywanie szczytów- wejście na niesamowity cmentarz na Rotundzie. A Beskid Wyspowy – super sprawa, w tym roku troche poznany przez nas. Do zobaczenia na szlaku?

   • Marcin

    Chodziłem trochę po Beskidzie NIskim i też ciekawią mnie cerkwie, najdalej byłem na Magurze Wątkowskiej. Wiesz jkabyś chciała to możemy pochdozić po Beskidzie Niskim, ta Korona Beskidu Niskiego zawiera w sobie wszystkie szczyty przez któe przechdeozą szlaki przez najciekawsze meisjca Beskidu Niskiego, czy inaczej mówiac Łemkowyji:0 Podobało mi sie Muzeum Łemków w Zyndranowej. Mam opracowane trasy, któe chciałbym tam przejsć. A zacząć można od lackowej i OStrej:)

 • Mariola

  Tak, zaczęłam w tym roku , 3 szczyty zdobyłam. W takim tempie zajmie mi to kilka lat, zważywszy, że w okolice Beskidu Wyspowego mam ok. 650 km, ale nie poddaję się.

   • Marcin

    Mariola, dlatego ja robię Koronę Bieszczadów (15 szczytów, myślę, że jeszcze 2 lata i z córką zdobędziemy ją, Bieszczady są ciekawsze niż Beskid Wyspowy). Zacząłem też robić Koronę Sudetów (mam 2 z 22), też mam do Sudetów ok. 600km:) oraz jestem w trakcie Korony Gór Polskich (mam 12 z 28 szczytów, pozostały mi Rysy i Lackowa oraz szczyty z Sudetów). A poza tym zrobiłem już Małą Koronę Beskidów (15 szczytów z Beskidu Żywieckiego, Sląskiego i Małego). Może też zrobię Koronę Beskidu Niskiego jest tylko 15 szczytów do zdobycia. W Koronie Beskidu Wyspowego jest za dużo szczytów.

    • Mariola

     KGP mam nadzieję w przyszłym roku ukończyć (zdobyłam 22 szczyty), a inne korony zdobywam przy okazji. Ciekawą propozycją są też tysięczniki Ziemi Kłodzkiej?

 • Jagoda

  Hej, zdobywamy Koronę wraz z mężem, po dzisiejszym dniu mamy 25/40- zaczęlismy 18 października 2020. Znaczną wiekszosc zdobywam z Wami, inspirując sie Waszymi opisami tras 🙂
  Do zobaczenia na szlaku!

 • Natalia

  Cześć 🙂
  Czytam Waszego bloga od dawna, jest takim moim pocieszeniem podczas kiepskich dni kiedy nie mogę iść w góry 🙂
  Mieszkam na samym pograniczu Gorców i Beskidu Wyspowego więc często odwiedzam Wyspy, o koronie wiedziałam już jakiś czas ale dopiero dziś po przeczytaniu Waszego wpisu zrozumiałam, że jest to mój cel na 2021.
  „Z Wilczyc na Jasień i Kutrzycę – opis szlaku” od tego wpisu zaczął się przełom w moim górskim życiu 😉 Po przeczytaniu opisu po raz chyba 20, postanowiłam, że wybiore się na Jasień sama, ponieważ opis był tak dokładny, zdjęcia fantastyczne,co sprawiło, że wydawało mi się, że znam tą góre jak mało kto 🙂 Od tego momentu kocham samotne wycieczki w góry 🙂
  Dziękuje Wam za tego bloga, odznaki rysia będą z nami w 2021 🙂
  Do zobaczenia być może na jakimś szlaku lub na OBW jeśli wszystko wróci do normy.

  Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *