Ostra i Ogorzała w Beskidzie Wyspowym

28 maja 2018. Jedziemy w Beskid Wyspowy, gdzie od samego poranka czeka już na nas Ostra 780 m n.p.m. i Ogorzała 806 m n.p.m., dwa szczyty, na których jeszcze nigdy nie byliśmy. Jakoś z nimi nie było nam po drodze ze względu na krótki szlak, jaki tam prowadzi, chociaż czasem jak mamy mniej czasu to właśnie szukamy takich krótszych tras.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Mapa trasy turystycznej na Ostrą i Ogorzałą w Beskidzie Wyspowym

Łętowe parking – Szczyt Ostra – Szczyt Ogorzała – Łętowe parking

  • Długość trasy to 8,6 km,
  • Na trasie mieliśmy 306 metrów podejścia,
  • Wycieczka zajęła nam 4 godziny z przerwami.

Szlak Łętowe – Ostra

Rozpoczynamy w miejscowości Łętowe między Jurkowem a Mszaną Górną. Zatrzymać się można przy drodze głównej na małej zatoczce. Nie ma tam typowego parkingu i zmieszczą się tylko 2 samochody. Tam właśnie przebiega zielony szlak Jasień – Ostra.

  • Współrzędne postoju: 49.6544, 20.1859.

Innego sposobu na zatrzymanie się tam samochodem nie znaleźliśmy. Po tradycyjnych przygotowaniach (karmienie, przebieranie Mai i wiązanie chusty) ruszamy na szlak. Obok drewnianego budynku, którym już nikt się nie interesuje, idziemy polną drogą, na której zalega jeszcze rosa. Po prawej stronie mamy widoki na sąsiedni Ćwilin 1071 m n.p.m.

Po 500 metrach wchodzimy do lasu i nim maszerujemy kilka minut. Następnie przychodzi droga asfaltowa, przy której skręcamy w prawo i mijamy drewniany szałas. Od samego rana pogoda jest wyśmienita. Jakby tylko było mniej tych stopni.

Po krótkim przejściu przez las wychodzimy znowu na wielką łąkę, na której pasą się owieczki. Tutaj możemy spotkać się z problemem z oznaczeniem. Do tej pory wszystko było super, natomiast na tej dużej polanie, gdy zobaczymy przed oczami sporej wielkości górę, to trzeba iść prosto i przy drodze skręcić w prawo. 

przewodnik

Bierzemy udział w Mistrzostwach Vlogerów i Blogerów. Oddaj na nas swój głos - My Na Szlaku.

Twój głos może przybliżyć nas do wygranej w tych mistrzostwach. TUTAJ MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ

1. Wystarczy podać adres e-mail

2. Następnie potwierdzić swój głos w wiadomości e-mail (może znaleźć się w spamie)

3. Głosować można codziennie co 24 godziny do 9 czerwca

4. Głosowanie jest darmowe

Dziękujemy!

MYNASZLAKU FILM

Ostre podejście na Ostrą 780 m n.p.m.

Zaczyna się ostre podejście pod górę. Widoki za plecami coraz lepsze, bo przed nami tylko drzewa. Mówimy, że krajobrazy, które mamy przed nami jakoś nie przypominają nam Beskidu Wyspowego. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. Szlak idzie prosto, a my skręcamy lekko w lewo, żeby dojść do punktu widokowego. W tym miejscu trzeba się trochę natrudzić, bo szlak jest cały przywalony drzewami i już zarośnięty.

Według komentarzy innych łazików taka sytuacja jest już od ponad 3 lat. Na ziemi widzimy ścieżkę, która prowadzi prosto w krzaki, jednak jest to jedyna możliwość obejścia tego miejsca. Faktycznie ludzie już sobie zrobili małe obejście. Na punkcie widokowym możemy obejrzeć przede wszystkim pasmo Gorców.

Idziemy dalej i jesteśmy już coraz bliżej Ostrej 780 m n.p.m. Na szczyt wyprowadza nas łagodnie biegnąca ścieżynka. Wzniesienie jest oznaczone, coraz bardziej wylesione i naprawdę widokowe. Na nudę nie można narzekać.

Ostra wraz z Ogorzałą 806 m n.p.m. tworzy samotny, typowy dla Beskidu Wyspowego masyw, oddzielony od innych wzniesień głębokimi dolinami rzek i polami uprawnymi. Od Ćwilina i Czarnego Działu oddziela je głęboka dolina potoku Łostówka, od Kobylicy i Dziurczaka dolina potoku Łętówka.

Ogorzała 806 m n.p.m. – Beskid Wyspowy

Jeszcze tego dnia chcemy wyjść na Ogorzałą, która sąsiaduje z Ostrą. Tam można dojść za 20 minut, więc postanawiamy osiągnąć zamierzony cel. Jedyny problem to brak szlaku. Idziemy według GPS-a, bo nie ma tam nawet żadnej drogi. Wychodzimy pod sam szczyt, a tam na ziemi jakieś krzaki, połamane drzewa, gałęzie, pokrzywy itp. Widać tylko tabliczkę z oznaczeniem i chcemy do niej dojść, tylko jak?

Musimy obejść zarośla od lewej strony. Według legendy na zboczu Ogorzałej w tzw. Lesie Tobołowym znajduje się bardzo duża pieczara, w której śpią rycerze w zbrojach. Obudzą się oni dopiero w dniu Sądu Ostatecznego i ruszą do walki, by zawojować świat. 

Dalszy szlak zielony wiedzie do Mszany Dolnej, a my udajemy się w drogę powrotną. Jest ona taka sama jak podejście. Szkoda, że dzisiaj bez żadnej pętli. 

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.