Jeżowa Woda – mniej znane oblicze Beskidu Wyspowego

Jeżowa Woda? Kto to widział i kto wie, gdzie coś takiego się znajduje? Okazuje się, że w Beskidzie Wyspowym niedaleko Limanowej w miejscowości Roztoka. Jest to mało wybitny wierzchołek w Paśmie Ostrej. Sam szczyt jest zalesiony, lecz nieco niżej idąc od strony Młyńczysk, znajduje się bardzo widokowa polana, z której można obejrzeć przepiękne widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce, a nawet Tatry. Jeżowa Woda to także najwyżej położony przysiółek w okolicy. 

Jeżowa Woda
beskid wyspowy

Jak dojść na Jeżową Wodę łatwo i szybko? Mapa trasy turystycznej

By dotrzeć  na szlak na Jeżową Wodę, należy w Młyńczyskach za kościołem, jadąc od strony Zalesia skręcić w lewo i za mostem w prawo w stronę cmentarza. Mijamy go po prawej stronie i jedziemy drogą asfaltową ostro pod górę, aż w okolice przysiółka Jeżowa Woda. Gdy miniemy kapliczkę, to wyjedziemy na łąkę z widokami na południe. Tam można na poboczu zatrzymać samochód i rozpocząć wycieczkę zielonym szlakiem. Dojście od samochodu na Jeżową Wodę zajmuje około 50 minut.

beskid wyspowy szlaki
szlak na jeżową wodę

Beskid Wyspowy i zielony szlak im. Leopolda Węgrzynowicza

Wychodzimy z samochodu i ruszamy przed siebie, mając po lewej stronie wspaniałe widoki. Przechodzimy za zakręt i widzimy wysoko położone gospodarstwa. Słońce dopiero wstaje, więc temperatura jest jeszcze niezbyt wysoka. Dochodzimy do pięknej kapliczki i ciekawie wyglądającego drewnianego domu. Szlak na Jeżową Wodę prowadzi prosto pod górę między drzewa. Rozpoczynamy lekkie podejście na wzniesienie bez nazwy mierzące 883 m n.p.m. Idziemy leśną granią, aż do szerokiej drogi i łąki, z której rozciągają się cudowne widoki.

jeżowa woda w beskidzie wyspowym
przewodnik
beskid wyspowy i jeżowa woada
Jeżowa Woda

Przysiadamy tam na kilka chwil, żeby poczuć magię gór. Jest pięknie. Mijamy miejscowego, witając się z nim radośnie. Z łąki wracamy na nasz właściwy szlak i wchodzimy do gęstego lasu prowadzącego do naszego celu. W międzyczasie z lewej strony wita nas niebieski kolor prowadzący z Młyńczysk spod kościoła. Idziemy z nim tylko kilka chwil, bo ten wiedzie do Siekierczyny. Dochodzimy na Jeżową Wodę w Beskidzie Wyspowym mierzącą 895 m n.p.m. Szczyt niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jest tylko postawiony znak z oznaczeniem.

beskid wyspowy mapa
beskid wyspowy szlaki
szlak na jeżową wodę
jak dojść na jeżową wodę
Jeżowa Woda

Ostra w Paśmie Ostrej w Beskidzie Wyspowym

Wycieczkę można przedłużyć o wyjście na Ostrą 925 m n.p.m. w Paśmie Ostrej. To około jeden kilometr drogi w jedną stronę. Ostra również jest zalesiona, a widoki można obejrzeć dopiero po dalszej wędrówce na Przełęcz pod Ostrą. Stare oznaczenie zostało zastąpione nowym słupkiem Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego. Wracamy tą samą drogą przez Jeżową Wodę, trafiając na cudownie oświetlony przez wstające słońce las. I tutaj uwaga! Wracamy taką samą drogą, aż do widocznych gospodarstw po lewej stronie. Tam będziemy mieć drogę asfaltową. Nią wracamy aż do samego samochodu. To jest taki krótszy wariant, żeby nie iść na szczyt bez nazwy mierzący 883 m n.p.m., na którym było się na początku. Będąc w Młyńczyskach, warto wybrać się na Przełęcz Cisowy Dział, na której znajduje się krzyż milenijny i również wspaniałe widoki.

Jeżowa Woda
beskid wyspowy
beskid wyspowy szlak
sprawdzony szlak na jeżową wodę
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.