Beskid Wyspowy,  Małopolskie

Z miejscowości Młyńczyska na Modyń 1029 m n.p.m.

Drugi dzień 2018 roku, więc wyruszam na szlak Beskidu Wyspowego. Moim głównym celem jest szczyt Modyń mierzący 1028 m n.p.m., a także droga krzyżowa z ołtarzem na zboczach góry, z której można obejrzeć pokaźne widoki sięgające przez Beskid Sądecki, aż po Tatry. Górę Modyń razem z Angeliką zdobyliśmy kilka lat temu i to była jedyna wizyta na tym wzniesieniu od początku naszego łazikowania. „Sama góra nie ma w sobie nic osobliwego, natomiast jej zalesiony wierzchołek daje widok niespodziewanie piękny…” W 2020 lub 2021 roku na górze Modyń ma powstać wieża widokowa.

Mapa trasy turystycznej na górę Modyń w Beskidzie Wyspowym

Jak wygląda szlak niebieski na Modyń?

Na dzisiejsze wyjście wybrałem szlak niebieski prowadzący z Młyńczysk. Mając samochód, można zdecydować się na wyjazd nim drogą asfaltową, aż pod sam krzyż milenijny górujący nad miejscowością. Jeśli korzystamy z komunikacji publicznej, to autobus zatrzymuje się w centrum wsi, z której na szczyt jest około dwóch godzin. Wyjeżdżając do góry, można zaoszczędzić kilkanaście minut maszerowania asfaltem, co jak wiemy, nie jest zbyt przyjemnym rozwiązaniem, a raczej w większości przypadków koniecznością.

Krzyż jubileuszowy Młyńczyska

Po minięciu wielu domów docieram do kapliczki i na skrzyżowanie. Droga w lewo prowadzi na Jasieńczyk i Klończyk – mało wybitne szczyty gęsto zarośnięte lasem. Kierując się prosto, można trafić do wioski Kicznia w gminie Łącko. Dla zdobywających górę Modyń oznakowana jest trasa prowadząca przy krzyżu milenijnym, ołtarzu polowym i stacjach drogi krzyżowej.

Odchodząc trochę w stronę Jasieńczyka zwykłą, gruntową drogą, można nasycić się widokiem Tatr i Gorców. Dziś mimo pochmurnej pogody najwyższy łańcuch górski w Polsce wyglądał wybornie. Nieco wyżej już przy ołtarzu najlepiej wygląda Beskid Sądecki i pasmo Radziejowej. Najbardziej rozpoznawalna jest Przehyba z przekaźnikiem i Koziarz z wieżą widokową

Ruszam szlakiem niebieskim, z prawej strony mając Ostrą i Cichoń rozdzielonych od siebie Przełęczą pod Ostrą. Droga doprowadza mnie obok ostatniego gospodarstwa do lasu. Szlak jest dobrze oznaczony, miejscami śliski i błotnisty. 

Kończy się łąka i droga zaczyna się wznosić do góry. Bardzo pomocne są na tym odcinku raczki lub nakładki antypoślizgowe. Jeszcze niedawno szlak niebieski był wytyczony inaczej. Zaczynał się tutaj, gdzie obecnie startuje czarny szlak na Cichoń. Można to zobaczyć na starszych mapach. Kiedyś prowadził cały czas przez las, dlatego na pewno był mniej atrakcyjny od obecnego. 20 minut podchodzę ostro pod gorę i wychodzę na długą prostą. Przychodzi z lewej strony szlak żółty z Łącka prowadzący przez Małą Modyń. Między drzewami dostrzegalne jest pasmo Łososińskie z Miejską Górą, Sałaszami i Jaworzem. 

Góra Modyń 1029 m n.p.m. – szczyt

Dochodzę na górę Modyń 1029 m n.p.m. – szczyt zalesiony z odsłoniętym widokiem w stronę Mogielicy – najwyższego wzniesienia Beskidu Wyspowego. Nazwa szczytu jest rodzaju żeńskiego (mówi się „na Modyni”). Dawniej nazywany był też Patryją – na szczycie znajdowała się bowiem drewniana wieża triangulacyjna wznosząca się ponad wierzchołkami drzew. Widok z niej był rozległy, wieża zbutwiała z czasem i w latach 80. powaliła ją wichura. Na dół schodzę tym samym szlakiem prosto do samochodu. Pogoda zmienia się na gorsze, chociaż wyśmienite widoki pozostają. 

Kazimierz Sosnowski w przewodniku po Beskidach Zachodnich napisał: „Dość daleko od kolei odsunięta i mało uczęszczana ta góra. Od północy stroma i dzika, buczyną aż po podłużny grzbiet zarosła. Po jej zachodnim podnóżu toczy się gościniec Tymbark-Zabrzeż, który między Zalesiem a Zbludzą przewija się przez malowniczą gardziel górską. Sama góra nie ma w sobie nic osobliwego, natomiast jej zalesiony wierzchołek daje widok niespodziewanie piękny. Ciągnie się bowiem na jego południowym skłonie duża, obsiana owsem polana (na tej wysokości rzecz wyjątkowa), z której w stronę południową widok nadzwyczaj daleki i okazały na trzy fale gór…”

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

5 komentarzy

 • Ala

  dzien dobry, jesli dobrze zrozumialam to mozna zaparkowac obok Krzyza? Na zdjeciach w google jest mało miejsca, ale jesli mozna zostawic auto to byloby super

  • mynaszlaku.pl

   Tak. Można obok krzyża zaparkować.

 • T. Ciszek

  Warto też iść spod tej drogi krzyżowej przez Jasieńczyk i Klończyk. Z polan na Klończyku są super widoki na Lubań, Tatry i Beskid Sądecki.

  • Mateusz Grzegorzek

   Dzięki! Dobrze wiedzieć, bo już niedługo w planach te dwie górki są. 🙂
   A informacja, że z polan coś widać jest jeszcze większą motywacją. 🙂

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *