Lubogoszcz
Beskid Wyspowy,  Podróże z dzieckiem

Góra Lubogoszcz – szlak z Kasiny Wielkiej z dzieckiem

Góra Lubogoszcz to wybitny szczyt znajdujący się w paśmie Beskidu Wyspowego nad Mszaną Dolną. Mierzy 968 m n.p.m. i jest dobrze rozpoznawalny w krajobrazie beskidzkim. Znany jest przede wszystkim ze stromego podejścia szlakiem czerwonym od strony Kasiny Wielkiej oraz Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej Lubogoszcz znajdującej się na zachodnim zboczu góry.

Lubogoszcz w swoim sąsiedztwie ma takie znane szczyty jak: Szczebel, Śnieżnica, Ćwilin czy Luboń Wielki. U stóp góry leżą miejscowości: Kasina Wielka, Kasinka Mała i Mszana Dolna. Z tych wszystkich miejscowości można bez problemów dostać się na szczyt. Góra ma aż 3 wierzchołki: Lubogoszcz, Lubogoszcz Zachodni oraz Zapadliska. Z nią związane są liczne legendy o utopcach, diabłach i boginkach.

Góra Lubogoszcz

Mapa trasy turystycznej na górę Lubogoszcz z Kasiny Wielkiej w Beskidzie Wyspowym

Parking w Kasinie Wielkiej – Góra Lubogoszcz (wierzchołek wschodni – najwyższy) – Lubogoszcz Zachodni (wierzchołek środkowy) – Parking w Kasinie Wielkiej

długość trasy 7,4 km, czas przejścia 3:00, suma podejść 488 metrów

Tutaj znajdziesz darmowe mapy turystyczne, które są dostępne online.

Opis szlaku turystycznego na górę Lubogoszcz

Podczas przeglądania mapy turystycznej w czwartkowy wieczór szukaliśmy szlaku, którym moglibyśmy wędrować w kolejnym dniu. Wybór padł na szczyt Lubogoszcz z jednego powodu. Byliśmy tam tylko raz podczas naszej wędrówki Małym Szlakiem Beskidzkim kilka lat temu. Była to dobra motywacja, żeby pojechać w Beskid Wyspowy. Kasina Wielka, z której mieliśmy startować na górski szlak, znajduje się 50 kilometrów od naszego domu, dlatego szybko dojechaliśmy na miejsce, zatrzymując się w sklepie na cotygodniowe zakupy. Szlak z Kasiny Wielkiej nie ma większych trudności technicznych.

Zobacz nasze przejście Małym Szlakiem Beskidzkim.

Parking pod Lubogoszczem w Kasinie Wielkiej – jak dojechać?

Nie startowaliśmy z centrum Kasiny Wielkiej tylko nieco bliżej naszego szczytu na Polanie Mogiła, do której skręca się z drogi głównej. Tam byliśmy po godzinie 7 rano. Na miejsce można dojechać, skręcając z drogi numer 28 na trasie Mszana Dolna – Limanowa na Kasinę Wielką. Droga naprzeciwko stacji paliw obok sklepu Żabka. Wjazd na polanę jest przed kapliczką.

Spakowaliśmy wszystkie potrzebne rzeczy do plecaka i ruszyliśmy na szlak. Przydała się nam lista, którą kiedyś zrobiliśmy na naszym blogu, dotycząca 101 rzeczy, które warto zabrać na podróż z dzieckiem. Wybraliśmy z niej najpotrzebniejsze rzeczy. Tutaj już na samym początku wskazówka dla Ciebie. Samochodem możesz wyjechać jeszcze wyżej o 400 metrów, ponieważ jest tam możliwość postoju na polance. Dalej jest już szlaban i droga leśna. Współrzędne naszego parkingu: 49.710210, 20.126232.

Jeśli wędrujesz z dzieckiem, to sprawdź listę rzeczy, które warto zabrać na wycieczkę.

Nasz parking na Polanie Mogiła
Nasz parking na Polanie Mogiła
Parking bliżej szczytu
Parking bliżej szczytu Lubogoszcz

Strome podejście na górę Lubogoszcz szlakiem czerwonym

Początkowo przez pierwszy kilometr trasa wiodła łagodnie pod górę, a nawet w jednej chwili w dół. Później zaczęło się strome podejście po kamieniach. Na naszym szlaku w ciągu 2,4 km trzeba pokonać aż 400 metrów podejścia. Fajnie widać to nachylenie jadąc drogą główną z Limanowej na Mszanę Dolną. To podejście na szczyt Lubogoszcz pamiętamy, jako drogę leśną beż żadnych widoków. Teraz jest całkowicie inaczej, ponieważ po przejściu połowy trasy, niemalże przez cały obracając się za siebie, można obejrzeć widoki na: Śnieżnicę, Ćwilin, Łopień czy Mogielicę – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Zobacz opis szlaku na Mogielicę.

Na szczyt maszeruje się bardzo dobrze. W międzyczasie mijamy dwóch biegaczy, którzy już zbiegają po kamieniach w dół. Tam trzeba bardzo uważać, żeby się nie poślizgnąć. W zimie podejście od tej strony może stanowić problem. My dzień wcześniej byliśmy w Beskidzie Sądeckim na Przehybie, dlatego w nogach coś tam czujemy.

Widoki z Polany Mogiła
Góra Lubogoszcz - droga z Kasiny Wielkiej
Śnieżnica z lewej, Ćwilin z prawej, Łopień w środku

Szczyt Lubogoszcz w Beskidzie Wyspowym

Po ponad godzinie docieramy na górę Lubogoszcz, ale nie zatrzymujemy się na przerwę, tylko póki Maja śpi, to idziemy na Lubogoszcz Zachodni, dalej za czerwonym szlakiem, który już po płaskim doprowadza nas na miejsce. Wierzchołek oznaczony jest przez kopiec kamieni. Wracamy na właściwy szczyt taką samą trasą i robimy sobie chwilę przerwy. Maja już się przebudziła, więc trzeba coś zjeść.

Lubogoszcz zachodni – 50 metrów ponad szlakiem czerwonym

Niegdyś na szczycie znajdywały się hale pasterskie, ponieważ był on bezleśny. Teraz z niego niewiele zobaczymy, ale za to beskidzkie panoramy można obejrzeć, wędrując szlakiem czerwonym z Kasiny Wielkiej czy Mszany Dolnej. Co ciekawe dawniej na Lubogoszczu w Beskidzie Wyspowym istniała wieża widokowa, która nie wytrzymała upływu lat i się zawaliła. Dawniej mieszkańcy mówili, że z góry wypływa 99 źródeł. Obecnie można znaleźć 2 stawki: Żabie Oko i Morskie Oko.

Teraz w najwyższym punkcie jest metalowy krzyż, mapa Beskidu Wyspowego, oznaczenie szczytu, ławki, stoliki, miejsce na ognisko oraz pomnik upamiętniający miłośnika Beskidu Wyspowego Andrzeja Cyrwusa zmarłego w 2014 roku.

My po przerwie na szczycie wracaliśmy tym samym szlakiem czerwonym do parkingu w Kasinie Wielkiej.

Góra Lubogoszcz
Góra Lubogoszcz
Góra Lubogoszcz
Góra Lubogoszcz

Jakim szlakiem wejść na górę Lubogoszcz?

Na górę Lubogoszcz prowadzą 4 szlaki turystyczne i bez względu na to, który wybierzesz, nie będziesz narzekać. Szczyt jest wymagający, dlatego trzeba się do niego przyłożyć.

 1. Szlak turystyczny czerwony z Kasiny Wielkiej na Lubogoszcz. Start na Polanie Mogiła – 1,7 km | 1 h
 2. Szlak turystyczny zielony z Mszany Dolnej na Lubogoszcz. Start z parkingu przy kościele – 5,2 km | 2:15 h
 3. Szlak turystyczny czerwony z Mszany Dolnej na Lubogoszcz. Start z parkingu przy kościele – 5,2 km | 2:20 h
 4. Szlak turystyczny czarny z Kasinki Małej przez Bazę Wypoczynkową Lubogoszcz. Start z parkingu przy szlaku: współrzędne: 49.696070, 20.047580 – 4,8 km | 2:15 h

Góra Lubogoszcz – ważne informacje przed wycieczką

 1. Bezpłatny parking znajduje się przy czerwonym szlaku. Współrzędne: 49.711439, 20.120973.
 2. Najszybszy szlak na Lubogoszcz, to trasa czerwona z Kasiny Wielkiej – 1,7 km – 1 h.
 3. Ze szczytu nie ma żadnych widoków. Te można obejrzeć podczas podejścia.
 4. W zimie szlak może być nieprzetarty i śliski. Zalecamy, żeby mieć raczki.
 5. Pieczątkę można podbić w Bazie Szkoleniowo-Wypoczynkowej Lubogoszcz, znajdującej się na szlaku czarnym.
 6. Przez Lubogoszcz przebiega szlak długodystansowy Główny Szlak Beskidu Wyspowego oraz Mały Szlak Beskidzki.
 7. Więcej ciekawych wycieczek po Beskidzie Wyspowym, znajdziesz u nas na blogu w zakładce Beskid Wyspowy.
 8. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, to sprawdź nasze propozycje wycieczek po Polsce i Europie – podróże z dzieckiem.
Góra Lubogoszcz z dzieckiem

3 komentarze

 • Malone

  Witam.Bardzo przydatne informacje.Na pewno z chęcią będę z nich korzystał.W czerwcu wyruszam i na Mały Szlak Beskidzki i na Lubogoszcz będę wchodził od strony Mszanej.Pytanie me dotyczy pieczątki,którą można zdobyć w Bazie Szkoleniowo-Wypoczynkowej.Czy idąc od Mszanej szlakiem czerwonym jest jakiś drogowskaz,który informuje,w którym miejscu należy odbić ze szlaku,czy trzeba będzie skorzystać z nawigacji?

  • mynaszlaku.pl

   Hej. Jak dochodzi szlak czarny od bazy, to wtedy jest oznakowanie. Wcześniej są różne drogi, dlatego nawigacja się może przydać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *