Góra Kotoń, Gronik i polana Pękalówka – szlak z Zawadki

Kotoń, Gronik i polana Pękalówka. Te miejsca poznaliśmy wczoraj, wędrując mniej uczęszczanymi szlakami Beskidu Makowskiego. Nie spodziewaliśmy się, że tak bardzo nas zachwycą i oczarują. To pasmo znamy tylko pobieżnie. Byliśmy na najwyższym szczycie Mędralowej, znanym Jałowcu oraz Koskowej Górze i szczycie Garlejów Groń. Uwaga! Lubomir uznawany jest jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego w wykazie Korony Gór Polski. W rzeczywistości należy on do Beskidu Wyspowego.

Góra Kotoń,

Mapa trasy turystycznej na Kotoń i Gronik z Zawadki

Podczas tej wycieczki wędrowaliśmy szlakami turystycznymi: czarnym oraz żółtym, a także drogami bez żadnego oznakowania. Co się okazało? Dopiero po zejściu ze znakowanej trasy mogliśmy obejrzeć przepiękne panoramy widokowe na Babią Górę w Beskidzie Żywieckim, Beskid Wyspowy, a nawet Tatry. Dla rozjaśnienia sytuacji dodaję jeszcze mapę, z zaznaczonym naszym przejściem.

Startowaliśmy od litery P i szliśmy szlakiem czarnym do rozejścia się szlaków. Dalej w prawo za żółtym na szczyt Gronik i w dół za drogą bez szlaku do polany Pękalówka – X. Później w prawo wróciliśmy do żółtego i skręciliśmy w lewo na szczyt Kotoń. Znów trzeba odejść ze szlaku żółtego na szczyt. Z Kotonia poszliśmy bez szlaku w kierunku Kotonia Zachodniego i wróciliśmy za szlakiem do samochodu. Cała trasa mierzy 11 kilometrów i przeszliśmy ją w ciągu 3:30 h. Poniżej w opisie znajdziesz szczegółowe informacje o przejściu tej trasy.

Skorzystaj z darmowych map w wersji online.

Opis szlaku górskiego na szczyt Kotoń, Gronik i do widokowej polany Pękalówka

Nasza trasa miała wyglądać całkowicie inaczej niż była w rzeczywistości. Mieliśmy zaczynać w Zawadce przy Domu Rekolekcyjnym Grup Apostolskich RAM. Niestety okazało się, że tam, gdzie mieliśmy zostawić samochód i wyruszyć na szlak, jest pętla autobusowa i całkowity zakaz parkowania. Dlatego postanowiliśmy podjechać za czarnym szlakiem nieco wyżej i zatrzymać się na poboczu. Współrzędne naszego postoju: 49.763850, 19.899529. Aby dojechać do naszego postoju, trzeba na pętli autobusowej skręcić w lewo, na osiedlę Mosny w drogę z płyt i jechać do góry.

przewodnik

Szczyt Gronik w Beskidzie Makowskim

Po spakowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy ruszyliśmy za drogą asfaltową, prosto za znakami koloru czarnego. Nasza trasa delikatnie wznosiła się ku górze. Po kilku minutach szlak odbił w lewo z drogi na leśną ścieżkę. Szliśmy przez las i po prawej stronie już widzieliśmy nasz cel, czyli szczyt Gronik 839 m n.p.m., który nazywany jest również Pękalówką tak, jak polana podszczytowa.

Po około 1 km spaceru przez las dotarliśmy do rozejścia się szlaków. Pojawił się kolor żółty. Opuściliśmy szlak czarny i skręciliśmy w prawo. Zaczęliśmy wycieczkę o godzinie 6 rano, dlatego na trasie nie było jeszcze nikogo. Na końcu okazało się, że nie spotkaliśmy ani jednej osoby. Szliśmy przez las i po 20 minutach osiągnęliśmy szczyt Gronik. Wierzchołek jest całkowicie zalesiony i co ciekawe oznaczony prowizoryczną kartką. Mam nadzieję, że ona się utrzyma i nikt jej nie zerwie. Przez Gronik przebiega szlak żółty z Pcimia do Makowa Podhalańskiego.

Gronik – najwyższy punkt
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Widokowa polana Pękalówka – panorama na Tatry, Babią Górę, a nawet Beskid Niski

Ze szczytu zeszliśmy drogą w dół bez żadnego oznakowania. Znajduje się ona naprzeciwko drzewa z kartką. Kierowaliśmy się do polany Pękalówka, która jest bardzo widokowa. Jej nazwa pochodzi od najwyżej położonego osiedla Pękale. Znajdują się na niej pola uprawne, a także zabudowania wsi Krzczonów. Panoramy widokowe z polany są niesamowite. Jak tylko wyszliśmy z lasu, to byliśmy oczarowani. Co było widać?

Zobaczyliśmy szczyty Beskidu Wyspowego: Mogielicę, Szczebel, Luboń Wielki, Lubogoszcz i Szczebel. Było widać również Gorce: Turbacz, Lubań, Gorc i Kudłoń, a także Beskid Żywiecki: Babią Górę, Pilsko, Romankę. Z polany Pękalówki można dostrzec Tatry, które i nam udało się zobaczyć. Jeśli się dobrze przyjrzymy, to jest okazja zobaczyć Baranią Górę w Beskidzie Śląskim oraz Beskid Niski. Magura Wątkowska w tym ostatnim paśmie jest najdalej widocznym wzniesieniem z Pękalówki. Oddalona jest o około 107 kilometrów w linii prostej.

Góra Kotoń,
Widoki z Polany Pękalówka
Góra Kotoń,

Droga na górę Kotoń w Beskidzie Makowskim

Z polany zeszliśmy trochę bliżej gospodarstw i skręciliśmy w prawo na kamienistą drogę. Musieliśmy teraz wrócić odcinkiem bez szlaku do koloru żółtego. Po lewej stronie cały czas okazale prezentowała się Babia Góra – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Wróciliśmy do koloru żółtego i skręciliśmy w lewo. Chwilę wracaliśmy tym samym szlakiem.

Zbliżaliśmy się do Kotonia 857 m n.p.m., kolejnego szczytu, którego mieliśmy w planach zdobyć. On znajduje się poza szlakiem, dlatego w tym przypadku również trzeba iść bez znaków. Odejście na tę drogę jest tutaj, gdzie szlaban. Kierowaliśmy się lekko pod górę i bardziej w lewo. Szliśmy intuicyjnie do najwyższego punktu. Trafiliśmy wreszcie na szczyt Kotoń, kilka minut po opuszczeniu znakowanej trasy. Jego inną nazwą jest Solnisko.

Kotoń to masyw górski w Beskidzie Makowskim (Średnim) w paśmie Koskowej Góry. Na szczycie znajduje się usypany kopczyk kamieni, a widoki można zobaczyć w kierunku północno-wschodnim. Jeszcze kilka lat temu wszystko było tam zalesione. Po chwili przerwy wróciliśmy do drogi i odbiliśmy w lewo. Teraz szliśmy, trawersując północne zbocza Kotonia. Mieliśmy okazję zobaczyć podobne krajobrazy do tych, co przed chwilą na szczycie.

Kotoń – szczyt
Widok ze szczytu Kotoń w kierunku północno-wschodnim

Jakim szlakiem wejść na górę Kotoń?

Na sam szczyt Kotoń nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, natomiast można dotrzeć tuż pod najwyższy punkt.

  1. Szlakiem żółtym z Pcimia – długość trasy 7 kilometrów, czas przejścia 2:40 h,
  2. Szlakiem czarnym i żółtym z Zawadki. To jest najłatwiejsza i najkrótsza trasa na szczyt – długość trasy 1,6 km, czas przejścia 30 minut,
  3. Szlakiem zielonym i żółtym z Tokarni – długość trasy 5,5 km, czas przejścia 2 h
  4. Szlakiem czarnym i żółtym z Tokarni – długość trasy 6,6 km, czas przejścia 2:30 h,
  5. Szlakiem żółtym z Koskowej Góry – długość trasy 10 kilometrów, czas przejścia 3 h,
  6. Szlakiem zielonym i żółtym z Trzebuni – długość trasy 3,7 km, czas przejścia 1:45 h.

Góra Groń, czyli Kotoń Zachodni w Beskidzie Makowskim

Wróciliśmy na szlak żółty i poszliśmy dalej w kierunku Gronia 766 m n.p.m. zwanego inaczej Kotoniem Zachodnim. Do przejścia mieliśmy krótki odcinek, ponieważ planowaliśmy tylko dość na polanę widokową między Groniem a Jaworzyńskim Wierchem 782 m n.p.m. Stamtąd można obejrzeć kolejne piękne widoki w Beskidzie Makowskim. Wspaniale widać: Beskid Wyspowy, Tatry, Gorce oraz pasmo Orawsko-Podhalańskie.

Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć krzyż, która upamiętnia walkę partyzantów z okupantem niemieckim. W tym miejscu zginął kpt AK Jan Korzeniowski 'Waga’. Dalej nasz szlak poszedł w kierunku Koskowej Góry, a my zaczęliśmy wracać do samochodu za znakami żółtymi i czarnymi. Maja, która usnęła w nosidełku na początku wycieczki, przespała w nim ponad 3 godziny, dlatego nie musieliśmy robić żadnej przerwy. Polecamy ten szlak, jako trasę, na której nie spotkamy zbyt wielu osób.

Pod Kotoniem Zachodnim

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY