Barania Góra – szlak z Wisły Czarny. Najłatwiejsza trasa do wieży widokowej

Barania Góra to jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim oraz całych polskich górach. To właśnie w tym miejscu swój początek ma Wisła – najdłuższa rzeka w naszym kraju. Barania Góra mierzy 1215 m n.p.m. lub 1220 m n.p.m., a na szczycie znajduje się wieża widokowa. Na zboczach góry stoi schronisko PTTK Przysłop, a w pobliżu szczytu znajdują się wykapy Czarnej Wisełki. Na szczycie byliśmy już kilka razy. Szliśmy różnymi szlakami. Pierwszy raz wędrowaliśmy z Wisły Czarny. Później z Kamesznicy, następnie z Przełęcz Szarcula z dzieckiem.

Jak wejść na Baranią Górę? Szlaki turystyczne do wieży widokowej

Na szczyt możesz dojść z różnych stron. Poniżej podstawowe informacje o trasach do wieży widokowej.

  1. Niebieski szlak z Wisły Czarny – długość szlaku: 6,8 km, czas przejścia 2:50h, 652 metry podejścia. To najkrótszy szlak na Baranią Górę.
  2. Szlak z Wisły-Czarna Wisełka – długość szlaku: 8,9 km, czas przejścia: 3:19 h, 648 metrów podejścia. Najpierw kolor czarny, a następnie czerwony.
  3. Szlak z Kamesznicy – długość 7,9 km, czas przejścia 3:10h, 686 metrów podejścia. Najpierw szlak żółty, a następnie niebieski. Po drodze możesz odbić do Chatki AKT na Pietraszonce.
  4. Szlak z Kamesznicy-Złatnej – długość 6,8 km, czas przejścia 3h, 691 metrów podejścia. Najpierw szlak zielony, a potem czarny. Ten szlak jest równie krótki, jak ten pierwszy, ale jest o wiele rzadziej uczęszczany.
  5. Najładniejszy szlak na Baranią Górę prowadzi z Przełęczy Salmopolskiej lub od Schroniska PTTK na Skrzycznem. Długość z przełęczy 9,4 km, czas przejścia 3:25h, 656 metrów podejścia. Najpierw szlak czerwony, a potem zielony. Po drodze można zobaczyć Jaskinię Malinowską.

Są jeszcze inne warianty trasy, dlatego najlepiej sprawdzić sobie mapę Beskidu Śląskiego. Sieć tras turystycznych jest bardzo dobrze rozwinięta.

Barania Góra

Najkrótszy szlak z Wisły Czarny

Najłatwiejszy i najkrótszy szlak na Baranią Górę prowadzi z Wisły Czarne, Znakowany jest kolorem niebieskim. W jedną stronę mierzy 7,4 km, a czas jego przejścia to 3 godziny,

Parking

Na początku trasy znajduje się płatny parking. Postój kosztuje 10 złotych. Płaci się osobie, które będzie na miejscu.

  • Współrzędne parkingu w Wiśle Czarne: 49.6207, 18.9459,
Najkrótszy szlak z Wisły Czarny

Mapa trasy do wieży widokowej

Poniżej mapa trasy do wieży widokowej z Wisły Czarne.

Mapa Barania Góra

Opis szlaku na Baranią Górę w Beskidzie Śląskim

Przez około 2500 metrów idziemy asfaltem, wraz z towarzyszącym nam potokiem Biała Wisełka, Ze szlakiem niebieskim, którym kierujemy się na Baranią Górę, idzie także ścieżka przyrodnicza. Następnie szlak odbija w prawo na drogę gruntową i tutaj zaczął się dla nas najtrudniejszy odcinek trasy, po błocie i śliskich kamieniach.

Najkrótszy szlak z Wisły Czarny

Wodospad: Kaskady Rodła

Dotarliśmy do kaskad Białej Wisełki – Kaskady Rodła. Jest to niewielki wodospad, ale jakże urokliwy, Po minięciu wodospadu rozpoczyna się długie, około 2-godzinne podejście. Mapa podaje około 1 godzinę 30 minut, jednak ci, którzy dokumentują swoje wyjścia tak jak my, potrzebują na to trochę więcej czasu.

Najkrótszy szlak z Wisły Czarny
przewodnik
Wodospad: Kaskady Rodła

Rezerwat przyrody

Po chwili wchodzimy już na teren Rezerwatu Barania Góra, utworzonego 5 listopada 1953 roku. Dotarliśmy do jednego z ciekawszych miejsc na szlaku przez dolinę z Wisły Czarne. Coraz wyżej odkrywają się przed nami piękne widoki Beskidu Śląskiego i Małego. Jeśli wybierasz się na szczyt z dzieckiem, to najlepiej iść tym szlakiem,

Wodospad: Kaskady Rodła
Barania Góra
Barania Góra
Barania Góra
Barania Góra
Barania Góra

Barania Góra 1220 m n.p.m. – szczyt z wieżą widokową

Docieramy na samą górę i przed oczami mamy szczyt z charakterystyczną wieżą koloru żółtego. Staramy się od razu wyjść na dostępną wieżę. Trzymamy się mocno, żeby nie porwał nas wiatr. Widoki stamtąd mamy przepiękne.

Co widać? Panorama widokowa ze szczytu

Ze szczytu można zobaczyć: sąsiednie Skrzyczne i Klimczok. Widać: Babią Górę, Pilsko, Beskid Mały, Beskid Makowski, Małą Fatrę, Tatry, a nawet Biskupią Kopę w Górach Opawskich. Tymi niesamowitymi krajobrazami można się zachwycić.

Barania Góra 1220 m n.p.m. - szczyt z wieżą widokową
Barania Góra 1220 m n.p.m. - szczyt z wieżą widokową
Barania Góra 1220 m n.p.m. - szczyt z wieżą widokową
Barania Góra 1220 m n.p.m. - szczyt z wieżą widokową
Barania Góra 1220 m n.p.m. - szczyt z wieżą widokową
Barania Góra 1220 m n.p.m. - szczyt z wieżą widokową
Barania Góra 1220 m n.p.m. - szczyt z wieżą widokową
Beskid Śląski
Beskid Śląski
Beskid Śląski

Gdzie zaczyna się Wisła? Wykapy Czarnej Wisełki

My nie zatrzymując się, szybko schodzimy delikatnie ze szczytu i docieramy do Wierchu Wisełka 1192 m n.p.m., a potem zdobywamy Wierch Równiański 1160 m n.p.m. Wierch Wisełka leży na polanie, która jest zarośnięta, a dodatkowo sam szczyt nie jest oznaczony. Zdobywamy go, nawet o nim nie wiedząc. Miejsce to ma drugą, bardziej tradycyjną nazwę. Otóż jest to Mysia Polana, a nazwę zaczerpnięto od mającej w tym miejscu sytuacji – plagi mysz. Tutaj w pobliżu swój początek bierze rzeka Wisła. Na mapie mamy oznaczone wykapy Czarnej Wisełki. Naszym oczom ukazują się kolejny raz piękne widoki na Tatry, a przede wszystkim Babiej Góry.

Schronisko Przysłop pod Baranią Górą

40 minut od szczytu znajduje się Schronisko Przysłop pod Baranią Górą. Można dotrzeć do niego z różnych stron. Po zmianie właścicieli jest to jedno z lepszych schronisk w polskich górach.

Dorkowa Skała w Beskidzie Śląskim

Jeśli wybierzesz się z Przełęczy Szarcula, to dojdziesz do Dorkowej Skały – pięknej wychodni skalnej. Dzięki niej czuliśmy się co najmniej jakbyśmy byli w Górach Stołowych. Nazwa pochodzi od imienia żeńskiego Dorota (Dora, Dorka). Wiąże się ze starą legendą o córce miejscowego bacy, która miała tu zginąć, walcząc z pasterzami słowackimi o tereny wypasowe.

Schronisko Stecówka 

Na tym samym szlaku można zobaczyć także prywatne schronisko Stecówka, a dalej kościół pod wezwaniem MB Fatimskiej. Sytuacja ze schroniskiem jest naprawdę dziwna. Na pierwszy rzut oka wygląda, jakby było opuszczone i zamknięte na cztery spusty. W Internecie jak to w Internecie opinie są różne. Nieopodal tego miejsca rozpoczyna się Droga Różańcowa Stecówka – Przysłop.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.