Schronisko PTTK Przysłop: opis szlaku. Wydarzenie Safe Base 2024 – bezpieczna turystyka zimowa

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą znajduje się w Beskidzie Śląskim. O szlaku na Baranią Górę już pisaliśmy w osobnym wpisie na naszym blogu, dlatego zachęcamy do przeczytania. Teraz zajmiemy się samym schroniskiem, ponieważ w nim organizowane jest ciekawe wydarzenie dla ludzi gór. To Safe Base, którego zostaliśmy partnerem. Za chwilę napiszemy więcej, ale na początku zajmijmy się tym, jak dojść do schroniska.

Schronisko PTTK Przysłop

Jak dojść do Schroniska PTTK Przysłop pod Baranią Górą? Najłatwiejsza trasa

Do schroniska można dojść z różnych stron. Poniżej możesz znaleźć dwa najpopularniejsze szlaki. Najłatwiejszy szlak do schroniska prowadzi wzdłuż potoku Czarna Wisełka. Zamieszczam poniżej mapę, żeby jeszcze lepiej to można było zobaczyć oraz współrzędne parkingu.

  1. Szlak czarny z Czarnej Wisełki: długość – 6,1 km, czas przejścia – 2 godziny i 2 minuty, suma podejść – 385 metrów. Współrzędne parkingu: 49.6069, 18.9271.
  2. Szlak czerwony z Przełęczy Szarcula: długość – 7,4 km, czas przejścia – 2 godziny i 32 minuty, suma podejść – 350 metrów. 

Szlak numer 1 to droga asfaltowa znakowana na czarno, a potem na czerwono. Tam szlak pod koniec odbija, ale można iść cały czas za szeroką drogą. Trasa nie jest wymagająca i można dojść nią nawet z dzieckiem w wózku. Prowadzi malowniczym terenem wzdłuż potoku Czarna Wisełka.

My jeszcze pamiętamy dawne schronisko, gdzie mało przyjemnie było do niego wchodzić. Po zmianie właścicieli wszystko zmieniło się na duży plus i bardzo się cieszymy.

Schronisko PTTK Przysłop

Nocleg w schronisku

Nie mieliśmy jeszcze okazji nocować w Schronisku PTTK Przysłop. Jedynie przez obiekt przechodziliśmy i zatrzymywaliśmy się na jedzenie, które zawsze było bardzo smaczne. My stawiamy na zupy. Może kiedyś uda się w schronisku zanocować, a potem ruszyć na wschód słońca na Baranią Górę. Na szczycie stoi metalowa wieża widokowa, ale i spod platformy obserwacyjnej sporo widać.

Schronisko PTTK Przysłop
Schronisko PTTK Przysłop
Schronisko PTTK Przysłop
przewodnik

Schronisko PTTK Przysłop w Beskidzie Śląskim – wydarzenia

W schronisku odbywają się różne wydarzenia. Są koncerty i prelekcje. Jednym z wydarzeń jest Safe Base, którego zostaliśmy partnerem. To dopiero będzie druga edycja, bo pierwszy raz organizowano Safe Base w tym roku.

Co to jest Safe Base? Beskidzki festiwal górski turystyki zimowej

Wydarzenie Safe Base związane jest z bezpieczeństwem w górach, które ma na celu budowanie świadomej i bezpiecznej turystyki górskiej wśród turystów. Skierowane jest do początkujących turystów, rodzin z dziećmi, osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów, którzy szukają rad, inspiracji i informacji, o tym jak wędrować po górach. To beskidzki festiwal dotyczący bezpiecznej turystyki górskiej podczas warunków zimowych. Podczas Safe Base odbywają się prelekcje, warsztaty i spotkania pełne praktycznych porad, wiedzy i umiejętności.

Kiedy druga edycja?

Druga edycja wydarzenia odbędzie się od 8 do 10 marca 2024 roku.

Co się działo w pierwszej edycji?

Podczas pierwszej edycji uczestnicy dowiedzieli się jak przygotować się i planować wycieczki zimą. Było o pierwszej pomocy w górach i szkolenie użycia AED, specyfice Beskidów w zimowej turystyce, survivalowych schronieniach podczas górskich wędrówek, morsowaniu, bezpieczeństwie na szlaku osób z niepełnosprawnościami.

Można było posłuchać o polskich górach na skiturach i wziąć udział w pokazach sprzętowych (plecaki lawinowe, urządzenia GPS, lokalizatory ratunkowe, raki, rakiety) czy zajęciach na treningowym polu lawinowym. Sporo się działo i myślę, że w 2024 roku również będzie ciekawie.

Barania Góra
Wieża widokowa na Baraniej Górze
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.