Korona Gór Polski (KGP) – co to jest? Jak zdobyć? Lista szczytów, mapa

Korona Gór Polski (KGP) składa się z 28 szczytów wszystkich pasm górskich w Polsce. Są to przeważnie najwyższe szczyty w danym paśmie. Czemu przeważnie? Ponieważ kilka szczytów, które widnieją na liście, nie jest najwyższym wzniesieniem w swoich górach.

Między innymi w Górach Wałbrzyskich najwyższym szczytem jest Borowa, a nie Chełmiec, w Górach Bardzkich Szeroka Góra, a nie Kłodzka Góra, w Górach Bystrzyckich Sasanka zamiast Jagodnej, a na przykład Lubomir należy do Beskidu Wyspowego, a nie Beskidu Makowskiego. Jest to także ogromna motywacja do wyruszenia na szlak i dołączenia do grona zdobywców.     

My mamy książeczki, pieczątki, zdjęcia. Większość szczytów zdobyte kilka razy. Jednak koronę robiliśmy dla siebie, żeby mieć pamiątkę. Jeszcze nie weryfikowaliśmy. Może kiedyś to zrobimy. Tak samo mamy z innymi projektami.

Korona Gór Polski - rysy
Na Rysach – najwyższym szczycie do KGP

Jak zdobyć Koronę Gór Polski (KGP)?

Koronę Gór Polski możemy zdobyć, wychodząc na 28 szczytów znajdujących się na poniższej liście. Przed rozpoczęciem zdobywania należy zapisać się do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, to po zdobyciu KGP nie otrzymamy odznaki i nie zostaniemy wpisani na listę zdobywców.

My należymy do Klubu Zdobywców, zdobyliśmy Koronę Gór Polski w 2016 roku, jednak jeszcze jej nie zweryfikowaliśmy. Podczas zdobywania szczytów, nie ma limitu czasowego. Możesz kolekcjonować szczyty nawet przez kilkadziesiąt lat.

Bez względu na to, czy jesteś początkującym turystą, czy doświadczonym wspinaczem, zdobywanie poszczególnych szczytów to niezwykła przygoda, która daje ogromną satysfakcję. Warto podejść do tego wyzwania stopniowo, zdobywając kolejne szczyty w miarę zdobywania doświadczenia. KGP o również świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, z dala od codziennego zgiełku, w otoczeniu natury.

Korona Gór Polski – Mapa Google z zaznaczonymi szczytami

Wszystkie szczyty Korony Gór Polski umieściliśmy na przygotowanej przez nas mapie Google. Jeśli przed wyruszeniem na szlak szukasz mapy danego pasma górskiego, to zapraszamy do tekstu dotyczącego darmowych map w wersji online

Jak zostać członkiem Klubu Zdobywców?

Musisz wydrukować deklarację, wypełnić ją i wysłać na adres: 04-001 Warszawa, ul. Grochowska 243/245 lok. 53. Minimalny wiek osoby, która może oficjalnie zdobywać szczyty, to 7 lat. Będzie to świetna motywacja dla dzieciaków chodzących po górach.

Korona Gór Polski – kiedy otrzymam książeczkę?

Książeczkę otrzymasz w czasie do 30 dni od przesłania deklaracji. Czasem będzie to kilkanaście dni, a czasem przyjdzie Ci poczekać dłużej. Jeśli nie możesz się doczekać to znak, że jesteś gotowy na nowe przygody. 

Korona Gór Polski – wykaz szczytów i opisy tras

My już Koronę Gór Polski zdobyliśmy. Poniżej lista 28 szczytów i opis każdego wyjścia. 

  1. Rysy – Tatry
  2. Babia Góra – Beskid Żywiecki (SZLAK Z DZIECKIEM)
  3. Śnieżka – Karkonosze (SZLAK Z DZIECKIEM)
  4. Śnieżnik – Masyw Śnieżnika (SZLAK Z DZIECKIEM)
  5. Tarnica – Bieszczady (SZLAK Z DZIECKIEM)
  6. Turbacz – Gorce (SZLAK Z DZIECKIEM)
  7. Radziejowa – Beskid Sądecki (SZLAK Z DZIECKIEM)
  8. Skrzyczne – Beskid Śląski (SZLAK Z DZIECKIEM)
  9. Mogielica – Beskid Wyspowy (SZLAK Z DZIECKIEM)
  10. Wysoka Kopa – Góry Izerskie (SZLAK Z DZIECKIEM)
  11. Rudawiec – Góry Bialskie (SZLAK Z DZIECKIEM)
  12. Orlica – Góry Orlickie (SZLAK Z DZIECKIEM)
  13. Wysoka – Pieniny (SZLAK Z DZIECKIEM)
  14. Wielka Sowa – Góry Sowie
  15. Lackowa – Beskid Niski (SZLAK Z DZIECKIEM)
  16. Kowadło – Góry Złote (SZLAK Z DZIECKIEM)
  17. Jagodna – Góry Bystrzyckie (SZLAK Z DZIECKIEM)
  18. Skalnik – Rudawy Janowickie
  19. Waligóra – Góry Kamienne (SZLAK Z DZIECKIEM)
  20. Czupel – Beskid Mały (SZLAK Z DZIECKIEM)
  21. Szczeliniec Wielki – Góry Stołowe (SZLAK Z DZIECKIEM)
  22. Lubomir – Beskid Makowski (SZLAK Z DZIECKIEM)
  23. Biskupia Kopa – Góry Opawskie (SZLAK Z DZIECKIEM)
  24. Chełmiec – Góry Wałbrzyskie
  25. Kłodzka Góra – Góry Bardzkie (SZLAK Z DZIECKIEM)
  26. Skopiec – Góry Kaczawskie (SZLAK Z DZIECKIEM)
  27. Ślęża – Masyw Ślęży (SZLAK Z DZIECKIEM)
  28. Łysica – Góry Świętokrzyskie (SZLAK Z DZIECKIEM)

Od czego zacząć zdobywanie? Pieczątka i zdjęcie do książeczki

Zdobywanie KGP zaczynamy od momentu, kiedy dostaniemy książeczkę. Wtedy już oficjalnie możemy wyruszyć na górski szlak i zdobywać potwierdzenia naszych zdobyczy.

Każdy zdobywca wie, że zarówno pieczątka, jak i zdjęcie ze szczytu są ważne. Jeśli nie mamy możliwości jej podbić na szczycie, zdecydujmy się na zrobienie fotografii z datą jednoznacznie potwierdzającą, że byliśmy w wyznaczonym miejscu i udało się zdobyć cel, a pieczątkę podbijmy w pobliskiej miejscowości lub w obiektach na szlaku. Jeśli chodzi o nas, to Koronę Gór Polski zdobywaliśmy w 2013 i 2014 roku. Ostatnim szczytem były Rysy, które udało się zdobyć w dopiero w roku 2016.

Ze wszystkich punktów mamy zrobione zdjęcie z datą, tylko przy wybranych mamy też pieczątkę. Jeśli przeglądamy naszą książeczkę, wracają wspomnienia, mamy podgląd jak umęczeni zdobyciem najwyższych szczytów wyglądaliśmy, jaka była pogoda i czy przy tabliczce byliśmy uśmiechnięci, czy wkurzeni podejściem. Opieczętowanie strony albo robimy dzięki pieczątce na szczycie, jeśli takiej nie ma, to albo korzystamy z takiej w schronisku na szlaku, bądź placówki czy jakiejś firmy mającej w pobliżu siedzibę.

Lista miejsc do podbicia pieczątki w książeczce Korona Gór Polski

Ostatnim bardzo ważnym tematem, który warto poruszyć, to skąd wziąć pieczątkę do Korony Gór Polski? Na jakim szczycie znajduje się pieczątka? Oto cała lista miejsc, gdzie możemy taką pieczątkę uzyskać.

  1. RYSY – Schronisko PTTK przy Morskim Oku
  2. BABIA GÓRA – Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach
  3. ŚNIEŻKA – Hotel Górski Dom Śląski
  4. ŚNIEŻNIK – Schronisko PTTK Na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta
  5. TARNICA – parking w Ustrzykach, parking w Wołosatem, Schronisko Kremenaros w Ustrzykach Górnych
  6. TURBACZ – Schronisko PTTK im. Władysława Orkana na Turbaczu
  7. RADZIEJOWA – Pieczątka na szczycie, Bacówka na Obidzy, Oddziału Pienińskiego PTTK w Szczawnicy, Schronisko PTTK na Przehybie, Chatka Niemcowa, Zajazd PTTK pod Roztoką 
  8. SKRZYCZNE – Schronisko PTTK na Skrzycznem
  9. MOGIELICA – Karczma Baranówka i sklep przy zajeździe Mogielica w Jurkowie, pieczątka na szczycie (może być zniszczona)
  10. WYSOKA KOPA – Schronisko Wysoki Kamień, Chatka Górzystów
  11. RUDAWIEC – Chata Cyborga i Dom Gościnny u Majów w Bielicach, pieczątka na szczycie
  12. ORLICA – Schronisko Orlica w Zieleńcu
  13. WYSOKA – Schronisko pod Durbaszką, pieczątka na szczycie (może być zniszczona), Szałas Bukowinki w Jaworkach i budka wejściowa do Wąwozu Homole tylko w sezonie, górna stacja kolejki na Palenicy
  14. WIELKA SOWA – wieża na szczycie, Schronisko Sowa, Schronisko Orzeł
  15. LACKOWA – pieczątka na szczycie (może być zniszczona), Końska Dolina w Izbach
  16. KOWADŁO – Chata Cyborga i Dom Gościnny u Majów w Bielicach, pieczątka na szczycie
  17. JAGODNA – Schronisko PTTK Jagodna
  18. SKALNIK – Gospodarstwo Agroturystyczne Czartak w Czarnowie, Schronisko PTTK Szwajcarka, sklep spożywczy w Kowarach, budynek Hary Kriszna w Czarnowie albo u sołtysa wsi (idąc szlakiem na Skalnik powyżej Czartaka, to jest ostatni dom po prawej stronie przed wejściem do lasu)
  19. WALIGÓRA – Schronisko PTTK Andrzejówka
  20. CZUPEL – Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej
  21. SZCZELINIEC WIELKI – Schronisko Na Szczelińcu
  22. LUBOMIR – Obserwatorium Astronomiczne na szczycie, Schronisko PTTK na Kudłaczach
  23. BISKUPIA KOPA – wieża widokowa na szczycie, Schronisko pod Biskupią Kopą
  24. CHEŁMIEC – przy wieży widokowej na szczycie (nie zawsze otwarta), Urząd Miejski lub Ośrodek Pomocy Społecznej w miejscowości Boguszów-Gorce, Urząd Miejski lub Urząd Pocztowy w miejscowości Szczawno-Zdrój
  25. KŁODZKA GÓRA – pieczątka na szczycie (może być zniszczona), Zajazd Kukułka w Kotlinie Kłodzkiej
  26. SKOPIEC – pieczątka na szczycie (może być zniszczona), sklep w Komarnie
  27. ŚLĘŻA – Dom Turysty im. Romana Zmorskiego na szczycie
  28. ŁYSICA – Ośrodek wypoczynkowy Jodełka, kasa biletowa przy szlaku ze Świętej Katarzyny, sklep z pamiątkami w Świętej Katarzynie.

Czy warto wyruszyć na zdobywanie KGP?

Warto wyruszyć z wielu powodów! Góry to miejsce, które oferuje nie tylko spektakularne widoki, ale także korzyści zdrowotne, psychiczne i emocjonalne. Góry to niezrównane miejsce, aby obcować z przyrodą. Czyste powietrze, malownicze krajobrazy, cisza i spokój sprawiają, że jest to idealne miejsce do odpoczynku od miejskiego zgiełku.

Widoki z górskich szczytów są niepowtarzalne, a kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Zdobycie szczytu, nawet jeśli nie jest to najwyższa i najtrudniejsza trasa, daje ogromne poczucie osiągnięcia. Każdy krok, który prowadzi do celu, to mała wygrana, która wzmacnia pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Dla wielu osób KGP to także wyzwanie. Wędrówki w trudniejszych warunkach pogodowych, zdobywanie szczytów, pokonywanie trudnych tras ? to wszystko stanowi ekscytującą przygodę. Każdy dzień w górach może być pełen nowych odkryć i emocji, które są niezastąpione.

POSTAW KAWE POSTAW KAWE
Scroll to Top