Lackowa z Izb – najwyższy szczyt Beskidu Niskiego do Korony Gór Polski

Lackowa to najwyższy szczyt w Beskidzie Niskim po polskiej stronie, który nazywany jest górą policyjną, bo jego wysokość to 997 m n.p.m. Podejście na Lackową z Izb przez Przełęcz Beskid jest uważana przez wiele osób za najostrzejsze w całych Beskidach.

Zwłaszcza jeden odcinek zwany ścianą płaczu, gdzie przy gorszych warunkach na szlaku trzeba wychodzić pod górę na czworaka. Szczyt zaliczany jest do Korony Gór Polski. My mamy mieszane uczucia odnośnie do tego wyjścia, bo byliśmy na Lackowej w Beskidzie Niskim trzy razy. Pierwszy raz kilka lat temu, ostatnio dwa lata temu, gdy Angelika była w ciąży i teraz już w trójkę. Zawsze podchodziliśmy ścianą płaczu i twierdzimy, że nie jest tam tak strasznie.

Normalne ostrzejsze podejście, którego przejście zajmuje kilka minut. Trzeba się jednak do każdej wędrówki odpowiednio przygotować.

 • Wejście z Izb na szczyt zajmuje około 1:30h,
 • Na górze znajduje się pieczątka.
Lackowa - szczyt - Korona Gór Polski

Mapa trasy turystycznej

Na górę możesz dojść z dwóch stron. My polecamy zawsze ten wariant, którym my chodzimy, czyli z Izb przez ścianę płaczu. Na Przełęczy Beskid musisz uważać, żeby nie iść dalej na stronę słowacką. Cała trasa nie jest długa, dlatego wystarczy Ci na nią kilka godzin. 

Izby parking – Przełęcz Beskid – Lackowa – Przełęcz Pułaskiego – Bieliczna – Izby parking | długość szlaku około 13,4 km, czas przejścia 5-6 godzin

Lackowa mapa

Opis szlaku turystycznego na górę Lackową z parkingu w Izbach – trasa z dzieckiem

Podjeżdżamy do Beskidu Niskiego do Izb na godzinę 7 rano. Dojazd z domu zajmuje nam około 60 minut. Zatrzymujemy się na końcu wsi obok gospodarstwa Końska Dolina, więc żeby dojechać na miejsce, wystarczy właśnie to wpisać do nawigacji. 

Na poboczu przy drodze i tabliczkach jest miejsce na kilkanaście samochodów. Ruszamy szeroką drogą, zostawiając samochód za plecami i widząc Lackową z lewej strony.

 • Współrzędne miejsca na zatrzymanie samochodu: 49.4373, 21.0690.

Na Przełęcz Beskid dochodzimy po kilkunastu minutach drogi. Tam wszystko jest bardzo dobrze oznaczone, dlatego skręcamy w lewo.

Czerwony szlak i słupki graniczne prowadzą nas najpierw łagodnie, a następnie ostrzej drogą pod górę. Szlak cały czas prowadzi lasem. Wędrówka zaczyna się robić coraz ciekawsza. Widoków na razie nie mamy zbytnio żadnych. Ale takie są uroki Beskidu Niskiego.

Lackowa w Beskidzie Niskim
szlak z Izb na Lackową - najwyższy szczyt Beskidu Niskiego
szlak z Izb na Lackową - najwyższy szczyt Beskidu Niskiego
przewodnik

Ściana płaczu na Lackowej – wejście z dzieckiem

Pomału zdobywamy wysokość, aż dochodzimy oznakowaną drogą pod tak zwaną ścianę płaczu. W normalnych warunkach pogodowych pokonanie tego odcinka nie powinno sprawić większych problemów.

Może być problem, gdy trafimy na lód lub przyjdziemy tutaj po kilkudniowej ulewie. Wtedy wędrówka staje się trochę trudniejsza.

Z miesiąca na miesiąc podejście robi się łatwiejsze, bo wchodzący turyści ubijają w ziemi prowizoryczne schody. Przy podejściu zalecamy iść zakosami od lewej do prawej. Droga prowadzi nas cały czas przez las. 

Lackowa w Beskidzie Niskim
Lackowa w Beskidzie Niskim
Lackowa w Beskidzie Niskim

Podczas wędrówki mamy widoki na pozostałe szczyty Beskidu Niskiego – jedno takie miejsca na trasie

Mijamy ten newralgiczny dla wielu odcinek i jeszcze chwilę idziemy drogą pod górę. W końcu wychodzimy na wypłaszczenie i zmierzamy w kierunku najwyższego punktu. W jednym miejscu po prawej stronie możemy zobaczyć jakieś widoki.

Słyszymy w oddali, jak leśnicy pracują przy wycince drzewa. Teraz jak jesteśmy na górskim szlaku, to często widzimy obrazki spadających drzew. W niektórych sytuacjach szlaki są zamykane i pojawia się tabliczka o ścince drzewa.

Lackowa - punkt widokowy

Lackowa – szczyt – Korona Gór Polski

Lackowa zaliczana jest do Korony Gór Polski, czyli do 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w Polsce. Można o tym przeczytać na naszym blogu w specjalnym wpisie. Szczyt jest w całości zalesiony. Znajduje się na granicy, dlatego są na nim i polskie i słowackie oznaczenia.

Jest także skrzyneczka z pieczątką. Lackowa jest najwyższym szczytem Beskidu Niskiego po polskiej stronie, natomiast najwyższym szczytem całego pasma jest Busov 1002 m n.p.m.

Szkoda, że na szczycie nie znajduje się wieża widokowa, wtedy góra na pewno cieszyłaby się sporą popularnością wśród miłośników widoków.

Gdyby góra była bezleśna?

Gdyby Lackowa była bezleśna, to moglibyśmy obejrzeć:

 1. Góry Świętokrzyskie,
 2. Pogórze Ciężkowickie, Strzyżowskie, Przemyskie, Wiśnickie,
 3. Góry Sanocko-Turczańskie,
 4. Bieszczady – Połonina Caryńska, Smerek,
 5. Połonina Równa – Lutańska Holica,
 6. Wyhorlat,
 7. Góry Lewockie – Cierna Hora,
 8. Góry Tokajsko-Slańskie – Simonka,
 9. Góry Czerchowskie – Velka Javorina, Cergov, Mincol,
 10. Tatry Niżne – Kralova Hola, Dumbier, Chopok,
 11. Magura Spiska – Rzepisko, Veterny Vrch,
 12. Tatry – Łomnica, Małołączniak,
 13. Beskid Sądecki – Radziejowa, Pusta Wielka, Jaworzyna Krynicka,
 14. Gorce – Jaworzyna Kamienicka,
 15. Beskid Wyspowy – Mogielica, Modyń, Ciecień.
Lackowa - szczyt - Korona Gór Polski
Lackowa - szczyt - Korona Gór Polski

Łagodne z Przełęczy Pułaskiego i zejście do Bielicznej

Idziemy dalej czerwonym szlakiem na Przełęcz Pułaskiego. Zejście jest łagodniejsze, dlatego ten wariant polecamy do podejścia, jeśli ktoś obawia się tego od zachodniej strony. Schodzimy na przełęcz i tam za tabliczką wiszącą na drzewie szukamy drogi w lewo. Jest ich kilka, dlatego wybieramy jedną z nich. Idziemy cały czas prosto, zmierzając do Bielicznej – nieistniejącej wsi łemkowskiej.

Wychodzimy na polanę widokową z cudownymi krajobrazami na Beskid Sądecki na czele z Jaworzyną Krynicką. Ciekawie wygląda znajdujący się w środku pola metalowy krzyż.

Lackowa - Beskid Niski
Lackowa - Beskid Niski
Lackowa - Beskid Niski
Lackowa - Beskid Niski
Lackowa - Beskid Niski

Bieliczna – cerkiew i nieistniejąca wieś

Schodzimy szeroką drogą w dół i wśród drzew nad potokiem widzimy cerkiew świętego Michała Archanioła z 1796 roku. Jest to bardzo ciekawe miejsce ze względu na swoje położenie. Można tutaj dotrzeć, idąc z Przełęczy Pułaskiego tak jak my lub z Izb szlakiem konnym.

Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Michała Archanioła została zbudowana w 1796 r. Przez długi czas pozostająca w stanie ruiny, została poddana konserwacji w 1985 r. dzięki ówczesnemu proboszczowi Banicy – ks. Czekajowi.

W otoczeniu cerkwi stary cmentarz. Po 1930 roku wybudowano we wsi drugą cerkiew – prawosławną, co było spowodowane masowym przechodzeniem grekokatolików na prawosławie pod koniec lat 30 na Łemkowszczyźnie. Po II wojnie światowej cerkiew uległa zniszczeniu. Mieszkańcy opuścili wieś po 1945 r.

Mijamy to spokojne miejsce i idziemy dalej. W jednym momencie musimy przejść przez potok po kamieniach z uwagą, żeby nie wpaść do wody. Wychodzimy na drogę asfaltową obok tartaku. Skręcamy w lewo i po 5 minutach jesteśmy na parkingu przy samochodzie. 

Bieliczna - cerkiew
Bieliczna - cerkiew

Szlaki na Lackową

 • Izby – Przełęcz Beskid – szczyt
 • Izby – nieistniejąca wieś Bieliczna – Przełęcz Pułaskiego – szczyt
 • Mochnaczka Niżna – Dzielec – Przełęcz Beskid – szczyt
 • Wysowa-Zdrój – Cigelka – Przełęcz Pułaskiego – szczyt
 • Ropki – Ostry Wierch – Przełęcz Pułaskiego – szczyt

Gdzie nocować pod Lackową? Sprawdź – agroturystyka Siwejka w Ropkach

W okolicy warto zatrzymać się w agroturystyce Siwejka w Ropkach. Dom położony jest nad niewielkim jeziorkiem na dużej polanie w otoczeniu lasów. Piękne widoki, przestrzeń i cisza są charakterystyczne dla tego miejsca. Urzekają w tym miejscu śpiewy ptaków, szum wodospadu, rechot żab, krzyk derkacza, orlika czy ryk jelenia. Ula i Paweł, gospodarze Siwejki dbają o to, aby każdy czuł się tutaj dobrze, doradzają jak spędzać aktywnie czas, jakie trasy piesze czy rowerowe wybrać. Siwejka jest często punktem startowym na Lackową, można tu odbić pamiątkowy exclibris, a przebywający dłużej mają szansę zdobycia odznaki „W Kręgu Lackowej”. Pokoje są przytulne i czyste. Sprawdź dostępność noclegu.

Lackowa – najwyższy szczyt Beskidu Niskiego – informacje praktyczne

 • Lackowa to najwyższy szczyt Beskidu Niskiego po polskiej stronie,
 • parking w Izbach znajduje się przy Końskiej Dolinie,
 • podejście z Izb jest podobno najbardziej ostrym podejściem w polskich górach, nie licząc Tatr,
 • zwana jest Chorągwią Pułaskiego, 
 • podejście z Izb jest najkrótszym szlakiem na Lackową,
 • na szczycie znajduje się skrzyneczka z pieczątką,
 • na trasie we wsi Izby może być problem z zasięgiem,
 • Lackowa należy do Korony Gór Polski,
 • Warto zajrzeć do Bielicznej – nieistniejącej wsi.

Jak widzisz, na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego po polskiej stronie możesz dojść od dwóch stron. Przez górę prowadzi szlak czerwony. Mimo że góra jest zalesiona, to wędruje na nią sporo turystów. Pamiętaj, że to Beskid Niski i na trasie może być sporo błota, zwłaszcza jesienią i wczesną wiosną.

My bardzo lubimy klimat tego miejsca. Często można trafić na pasące się sarny, a nawet byki (kiedyś nie były za pastuchem). Korona Gór Polski zachęciła ludzi do odkrywania takich nieoczywistych miejsc. 

Będąc na Przełęczy Pułaskiego można przedłużyć sobie szlak o wyjście na Ostry Wierch

Ostry Wierch (930 m n.p.m.) należy do Korony Beskidu Niskiego, chociaż niczym szczególnym się nie wyróżnia. Z Przełęczy Pułaskiego trzeba iść dalej za naszym szlakiem. Czeka nas ostre podejście do rozwidlenia szlaków. Trwa ono tylko 10 minut i już stawiamy się na rozstaju dróg. Trasa żółta, która właśnie dołącza, idzie na Ostry Wierch i dalej do Ropek, natomiast czerwony biegnie dalej granicą ze Słowacją. Widoków dalej nie mamy.

Skręcamy w lewo i zdobywamy szczyt. Na Ostrym Wierchu jest tabliczka i kopiec kamieni. Jest on zalesiony i widać tylko grzbiet Lackowej. Maszerujemy dalej przez Białą Skałę (921 m n.p.m.) do Przełęczy Perehyba (820 m n.p.m.) porośniętej lasem i jałowcami. Szlak żółty skręca w prawo, a my idziemy szlakiem konnym w lewo do wsi. Po drodze otwiera się kilka widoków.

Omawiamy szlak w programie Pogadajmy o górach

Szlak na Lackową omówiliśmy w programie „Pogadajmy o górach”. Znajdziesz w nim informacje o noclegach, parkingach, trasie, szczycie itd.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.