Wysoka Kopa w Górach Izerskich – szlak z Rozdroża Izerskiego

Wysoka Kopa to szczyt w Górach Izerskich niedaleko Szklarskiej Poręby i Świeradowa-Zdroju. Mierzy 1127 m n.p.m. i zaliczany jest do Korony Gór Polski, jako najwyższy szczyt Gór Izerskich. Jak wejść na górę? Najkrótszy szlak prowadzi z Rozdroża Izerskiego, ale można tam dotrzeć np. z Jakuszyc. Wysoka Kopa znajduje się w województwie dolnośląskim. U góry znajduje się pieczątka. W pobliżu szczytu znajduje się schronisko Wysoki Kamień oraz kopalnia kwarcu „Stanisław”. Możesz dojść także trasą ze Szklarskiej Poręby.

Wysoka Kopa -parking na Rozdrożu Izerskim

Niedzielny poranek 25.09.2016 r. więc ruszamy na szczyt. Spakowani i gotowi jedziemy około 10 kilometrów na parking na Rozdrożu Izerskim.

  • Współrzędne parkingu na Rozdrożu Izerskim: 50.8647, 15.4479.
Wysoka Kopa

Mapa trasy naszej wycieczki

  • Czas wycieczki z przerwami: 6 godzin.
  • Przebieg trasy: Rozdroże Izerskie – Rozdroże pod Kopą – Wysoka Kopa – Rozdroże pod Zwaliskiem – Wysoki Kamień – Rozdroże pod Zwaliskiem – Rozdroże Izerskie.
  • Suma podejść na szlaku: 436 metrów.
  • Długość całej trasy: 18,5 km.

Na poniższej mapie możesz zobaczyć mapę naszej trasy. Szliśmy z Rozdroża Izerskiego, a później zobaczyliśmy jeszcze kopalnię kwarcu „Stanisław” oraz Schronisko na Wysokim Kamieniu.

Najkrótszy szlak na Wysoką Kopę – najwyższy szczyt Gór Izerskich

Od razu ruszamy za żółtym szlakiem, a za nami grupa dorosłych ze siedmioletnim chłopcem. Teren lekko wznosi się w górę, a przy tym sami tego nie odczuwamy. Idzie się praktycznie po płaskiej, szutrowej drodze. Jest to jakiś kawałek, bo przeszło pięć kilometrów.

Rozdroże pod Kopą

Dochodzimy do tabliczek na Rozdrożu pod Kopą i rozkładamy się na kamieniu, wyciągając oczywiście też swój prowiant. Jemy śniadanko, a w tym czasie dochodzi do nas wspomniana rodzinka. Dla ciekawych, nieopodal tego miejsca znajduje się źródełko bezimiennego potoku, który jest dopływem Wodopoju (rzeka). Można kierować się stąd w cztery strony świata. Pierwszy wariant to szlakiem czerwonym na Szerzawę 975 m n.p.m., dalej na Podmokłą 1001 m n.p.m., a następnie na Stóg Izerski 1108 m n.p.m.

Drugim wariantem też możemy uderzyć na Stóg Izerski, tylko że za szlakiem żółtym kontynuując ten, którym przyszliśmy Drogą Panoramiczną z Rozdroża Izerskiego. Drogą Samolotową, a później Siną Drogą dojdziemy do Chatki Górzystów. Wiele o niej słyszeliśmy. Jest jedynym domkiem na Hali Izerskiej, nie ma w niej luksusów, ale za to atmosfera tam panująca wynagrodzi nam wszystko. Spokojnie, nawet gdy będzie zima, możemy tam się udać, bo domek otwarty jest cały rok.

Schronisko mieści się w budynku starej szkoły. I wreszcie, jeśli wybierzemy trzeci wariant, ostatni z możliwych, udając się za czerwonym szlakiem Mieczysława Orłowicza, skierujecie się w stronę Wysokiej Kopy, najwyższego szczytu Gór Izerskich, a później, jeśli będziecie kontynuować to na Wysoki Kamień.

Wysoka Kopa
Wysoka Kopa

Przednia Kopa 1114 m n.p.m. – sąsiadka Wysokiej Kopy

My oczywiście wybieramy trzeci wariant szlaku turystycznego na Wysoką Kopę. Kontynuujemy wędrówkę drogą szutrową i dochodzimy na Sine Skałki 1122 m n.p.m. Szczyt jest odsłonięty i mamy widok na szczyty polskie i czeskie takie jak: Tanečnice, Smrk, Smědavská hora, Stóg Izerski, Holubnik, Hutberg, Szerzawa, Cyganka, Wielka Kopa, Wielki Szyszak, Śnieżka, Łabski Szczyt.

Zmierzamy dalej i szybko zdobywamy Przednią Kopę 1114 m n.p.m., po prostu przez nią przechodzimy, bo naszym celem na ten moment to jest znalezienie ścieżki na najwyższy szczyt Gór Izerskich.

Wysoka Kopa

Wysoka Kopa z dzieckiem do Korony Gór Polski – aktualizacja 2022

Na najwyższy punkt Wysokiej Kopy już nie trzeba wchodzić. Od jakiegoś czasu znak z oznaczeniem szczytu został przeniesiony niżej na czerwony szlak. Kiedyś koło wiaty szliśmy bez szlaku na najwyższy punkt. Teraz jest tam wstęp wzbroniony ze względu na ochronę cietrzewia. Na szczyt szliśmy z dzieckiem z Jakuszyc.

Wysoka Kopa

Wysoka Kopa 1126 m n.p.m. – dawne oznaczenie szczytu

Oprócz przeróżnych strzałek namalowanych na wiacie, drzewach czy po prostu zrobionych z gałęzi przy ścieżce, w późniejszym czasie znajdziemy różne barykady z drzew, którymi są pozamykane „ślepe uliczki”. Nie obędzie się też bez plastikowych butelek pozawieszanych na wbitych do ziemi kijkach. My w kilka minut od wiaty docieramy do Wysokiej Kopy. Tam robimy sobie pamiątkowe zdjęcie. Korona Gór Polski już zdobyta cała. W tym tygodniu na urlopie zdobyliśmy nasz ostatni brakujący szczyt Rysy.

Rozdroże pod Zwaliskiem 1005 m n.p.m. i widoki na Karkonosze

Schodzimy, kierując się na zachód, na tę stronę, którą kiedyś wychodziliśmy. Okazuje się, że mostek, przez który przechodziliśmy w 2014 roku, jest w tym momencie doszczętnie zniszczony. Takie też sygnały dostawaliśmy od naszych czytelników. Po kilku minutach docieramy z powrotem do czerwonego szlaku i z nim idziemy do Szklarskiej Drogi. Dalej szlaki przy nieczynnej kopalni kwarcu „Stanisław” skręcają w lewo na Zwalisko 1047 m n.p.m., a my idziemy prosto, następnie skręcamy na Rozdroże pod Zwaliskiem 1005 m n.p.m.

Góry Izerskie
Góry Izerskie
Góry Izerskie

Z Wysokiej Kopy do schroniska Wysoki Kamień

Przez najbliższe 30 minut maszerujemy już na Wysoki Kamień 1058 m n.p.m, całkiem fajnym terenem, ładnym i co najważniejsze niezniszczonym. Docieramy do celu, obok schroniska jest sporo ludzi. W środku było tylko słychać: piwo, kawa!!!, więc wyszliśmy na zewnątrz i udaliśmy się na kamienie, które są punktem widokowym. Tam spokojnie w gwarze turystów zjedliśmy kanapeczki. Do schroniska przychodzi równie ciekawy szlak ze Szklarskiej Poręby.

Wyciągamy mapę i po odnalezieniu się na niej plany się nie zmieniają. Od schroniska idziemy z powrotem na Rozdroże pod Zwaliskiem i skręcamy lekko w prawo na szlak zielony. Szlakiem w czterdzieści minut docieramy na parking na Rozdrożu Izerskim i kończymy wycieczkę.

Góry Izerskie

Analiza szlaku w programie Pogadajmy o górach

Zobacz analizę szlaku w programie na żywo.

POSTAW KAWE POSTAW KAWE
Scroll to Top