Wysoka Kopa w Górach Izerskich – szlak z Rozdroża Izerskiego

Wysoka Kopa to szczyt w Górach Izerskich niedaleko Szklarskiej Poręby i Świeradowa-Zdroju. Mierzy 1127 m n.p.m. i zaliczany jest do Korony Gór Polski, jako najwyższy szczyt Gór Izerskich. Jak wejść na górę? Najkrótszy szlak prowadzi z Rozdroża Izerskiego, ale można tam dotrzeć np. z Jakuszyc.

  • Wysoka Kopa znajduje się w województwie dolnośląskim,
  • Na szczyt prowadzą różne szlaki turystyczne,
  • Wzniesienie mierzy 1127 m n.p.m.,
  • Ostatnie metry trzeba pokonać bez szlaku, ale prowadzi tam wydeptana ścieżka,
  • Mapa turystyczna szlaku znajduje się poniżej,
  • U góry znajduje się pieczątka,
  • W pobliżu szczytu znajduje się schronisko Wysoki Kamień oraz kopalnia kwarcu „Stanisław”,
  • Możesz dojść także trasą ze Szklarskiej Poręby.

Parking na Rozdrożu Izerskim

Niedzielny poranek 25.09.2016 r. więc ruszamy na szczyt. Spakowani i gotowi jedziemy około 10 kilometrów na parking na Rozdrożu Izerskim.

  • Idziemy najkrótszym szlakiem na Wysoką Kopę,
  • Współrzędne parkingu na Rozdrożu Izerskim: 50.8647, 15.4479.

Najkrótszy szlak na Wysoką Kopę – najwyższy szczyt Gór Izerskich

Od razu ruszamy za żółtym szlakiem, a za nami grupa dorosłych ze siedmioletnim chłopcem. Teren lekko wznosi się w górę, a przy tym sami tego nie odczuwamy. Idzie się praktycznie po płaskiej, szutrowej drodze. Jest to jakiś kawałek, bo przeszło pięć kilometrów.

Wysoka Kopa - szlak do Korony Gór Polski
Parking na Rozdrożu Izerskim
Wysoka Kopa - szlak do Korony Gór Polski
Żółty szlak do rozdroża pod Kopą

Analiza szlaku w programie Pogadajmy o górach

Zobacz analizę szlaku w programie na żywo.

Mapa trasy turystycznej na szczyt

Na poniższej mapie możesz zobaczyć mapę naszej trasy. Szliśmy z Rozdroża Izerskiego, a później zobaczyliśmy jeszcze kopalnię kwarcu „Stanisław” oraz Schronisko na Wysokim Kamieniu. 

Cała trasa mierzyła 18 kilometrów, a przeszliśmy ją w ciągu 7 godzin z przerwami. 

Rozdroże pod Kopą

Dochodzimy do tabliczek na Rozdrożu pod Kopą i rozkładamy się na kamieniu, wyciągając oczywiście też swój prowiant. Jemy śniadanko, a w tym czasie dochodzi do nas wspomniana rodzinka.

Dobrzy są, a chłopak cały wesoły. Wcale mu nie przeszkadzało, że szedł taki kawałek w sumie bez żadnych atrakcji i bez przerw. Tak, więc jesteśmy na Rozdrożu pod Kopą.

Dla ciekawych, nieopodal tego miejsca znajduje się źródełko bezimiennego potoku, który jest dopływem Wodopoju (rzeka).

Można kierować się stąd w cztery strony świata. Pierwszy wariant to szlakiem czerwonym na Szerzawę 975 m n.p.m., dalej na Podmokłą 1001 m n.p.m., a następnie na Stóg Izerski 1108 m n.p.m.

Rozdroże pod Kopą

Rozdroże pod Kopą w Górach Izerskich

Drugim wariantem też możemy uderzyć na Stóg Izerski, tylko że za szlakiem żółtym kontynuując ten, którym przyszliśmy Drogą Panoramiczną z Rozdroża Izerskiego.

Drogą Samolotową, a później Siną Drogą dojdziemy do Chatki Górzystów. Wiele o niej słyszeliśmy. Jest jedynym domkiem na Hali Izerskiej, nie ma w niej luksusów, ale za to atmosfera tam panująca wynagrodzi nam wszystko.

Spokojnie, nawet gdy będzie zima, możemy tam się udać, bo domek otwarty jest cały rok.

Schronisko mieści się w budynku starej szkoły. I wreszcie, jeśli wybierzemy trzeci wariant, ostatni z możliwych, udając się za czerwonym szlakiem Mieczysława Orłowicza, skierujecie się w stronę Wysokiej Kopy, najwyższego szczytu Gór Izerskich, a później, jeśli będziecie kontynuować to na Wysoki Kamień.

Droga na Wysoką Kopę
przewodnik
Widok na Stóg Izerski

Przednia Kopa 1114 m n.p.m. – sąsiadka Wysokiej Kopy

My oczywiście wybieramy trzeci wariant szlaku turystycznego na Wysoką Kopę. Kontynuujemy wędrówkę drogą szutrową i dochodzimy na Sine Skałki 1122 m n.p.m.

Szczyt jest odsłonięty i mamy widok na szczyty polskie i czeskie takie jak: Tanečnice, Smrk, Smědavská hora, Stóg Izerski, Holubnik, Hutberg, Szerzawa, Cyganka, Wielka Kopa, Wielki Szyszak, Śnieżka, Łabski Szczyt.

Zmierzamy dalej i szybko zdobywamy Przednią Kopę 1114 m n.p.m., po prostu przez nią przechodzimy, bo naszym celem na ten moment to jest znalezienie ścieżki na najwyższy szczyt Gór Izerskich.

Wysoka Kopa z dzieckiem do Korony Gór Polski – aktualizacja 2022

Na najwyższy punkt Wysokiej Kopy już nie trzeba wchodzić. Od jakiegoś czasu znak z oznaczeniem szczytu został przeniesiony niżej na czerwony szlak. Kiedyś koło wiaty szliśmy bez szlaku na najwyższy punkt. Teraz jest tam wstęp wzbroniony ze względu na ochronę cietrzewia. Na szczyt szliśmy z dzieckiem z Jakuszyc.

Wiata turystyczna pod Wysoką Kopą

Dochodzimy do wiaty i jak się okazuje zaraz za nią, jest tak mocno wydeptana ścieżka, że nawet Mateusz noszący okulary je zauważył. 😛 W sumie zdziwiliśmy się, że aż tyle osób wybiera ten szczyt, skoro nie prowadzi tam żaden znakowany szlak.

Każdy radzi sobie jak może i zostawia ślady dla tych, którzy będą później po nim. W rzeczywistości możemy znaleźć różne znaki i rzeczy na swojej drodze, kierując się na to wniesienie.

Wysoka Kopa - szlak do Korony Gór Polski

Wysoka Kopa 1126 m n.p.m. – dawne oznaczenie szczytu

Oprócz przeróżnych strzałek namalowanych na wiacie, drzewach czy po prostu zrobionych z gałęzi przy ścieżce, w późniejszym czasie znajdziemy różne barykady z drzew, którymi są pozamykane „ślepe uliczki”.

Nie obędzie się też bez plastikowych butelek pozawieszanych na wbitych do ziemi kijkach. My w kilka minut od wiaty docieramy do Wysokiej Kopy. Tam robimy sobie pamiątkowe zdjęcie. Korona Gór Polski już zdobyta cała. W tym tygodniu na urlopie zdobyliśmy nasz ostatni brakujący szczyt Rysy.

szczyt

Rozdroże pod Zwaliskiem 1005 m n.p.m. i widoki na Karkonosze

Schodzimy, kierując się na zachód, na tę stronę, którą kiedyś wychodziliśmy. Okazuje się, że mostek, przez który przechodziliśmy w 2014 roku, jest w tym momencie doszczętnie zniszczony.

Takie też sygnały dostawaliśmy od naszych czytelników. Po kilku minutach docieramy z powrotem do czerwonego szlaku i z nim idziemy do Szklarskiej Drogi. Dalej szlaki przy nieczynnej kopalni kwarcu „Stanisław” skręcają w lewo na Zwalisko 1047 m n.p.m., a my idziemy prosto, następnie skręcamy na Rozdroże pod Zwaliskiem 1005 m n.p.m.

szczyt
Szklarska Droga
szczyt
Przy nieczynnej kopalni kwarcu „Stanisław”
szczyt
Widok na Śnieżne Kotły i Szrenicę

Z Wysokiej Kopy do schroniska Wysoki Kamień

Przez najbliższe 30 minut maszerujemy już na Wysoki Kamień 1058 m n.p.m, całkiem fajnym terenem, ładnym i co najważniejsze niezniszczonym. Na tym odcinku spotykamy Magdę i Karola z Gdańska, naszych czytelników i robimy sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Dzięki za miłe spotkanie <3.

Z Magdą i Karolem
Droga na Wysoki Kamień

Schronisko Wysoki Kamień

Docieramy do celu, obok schroniska jest sporo ludzi. W środku było tylko słychać: piwo, kawa!!!, więc wyszliśmy na zewnątrz i udaliśmy się na kamienie, które są punktem widokowym. Tam spokojnie w gwarze turystów zjedliśmy kanapeczki. Do schroniska przychodzi równie ciekawy szlak ze Szklarskiej Poręby.

Schronisko na Wysokim Kamieniu
Widoki z punktu widokowego

Wyciągamy mapę i po odnalezieniu się na niej plany się nie zmieniają. Od schroniska idziemy z powrotem na Rozdroże pod Zwaliskiem i skręcamy lekko w prawo na szlak zielony. Szlakiem w czterdzieści minut docieramy na parking na Rozdrożu Izerskim i kończymy wycieczkę.

Zejście zielonym szlakiem
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.