Tre Cime di Lavaredo w Dolomitach – opis szlaku. Droga dojazdowa na parking przy Rifugio Auronzo

Tre Cime di Lavaredo to symbol Dolomitów i jedno z najpiękniejszych miejsc, które warto zobaczyć we Włoszech. Szczyty są bardzo charakterystyczne, dlatego widoczne są już z daleka. Miejsce jest bardzo popularne, ponieważ w sezonie turystycznym można tam dojechać samochodem. Tuż przy skałach stoi schronisko Rifugio Auronzo, a obok niego obszerny parking. Aby wjechać na drogę prowadzącą pod schronisko, trzeba zapłacić na samym dole w kasie 30 euro (około 150 złotych).

My trafiliśmy tam w listopadzie i droga została zamknięta na sezon zimowy. Musieliśmy maszerować do Tre Cime di Lavaredo od samego dołu. Po drodze zdobyliśmy szczyt Monte Campedelle 2362 m n.p.m. i zobaczyliśmy wspaniałe widoki na Cadini di Misurina. Pogoda trafiła się wyśmienita, więc było bajkowo. Na górze przydały się raczki, ponieważ pod nogami mieliśmy sporo lodu.

  • Polecamy Ci inne szlaki w okolicy: Monte Popena oraz Monte Piana.
Tre Cime di Lavaredo

Tre Cime di Laveredo – godziny otwarcia drogi

Droga jest otwarta całą dobę. Jeśli nie ma pracownika w kasie, to płacisz w automacie na bramkach. Pracownicy podobno rozpoczynają od godziny 7:00. Dowiedzieliśmy się, że w miesiącach zimowych droga jest zamknięta. Najlepiej wszystko sprawdzać na Facebookowej stronie schroniska – tutaj. W tym roku drogę zamknięto początkiem listopada.

Tre Cime di Lavaredo

Jak dojechać na Tre Cime di Lavaredo?

Dojazd na miejsce nie jest zbytnio skomplikowany. Jadąc od strony północnej, musisz kierować się na Jezioro Misurina. To bardzo popularne miejsce w pobliżu. Już od kilkudziesięciu kilometrów będą znaki kierujące na Tre Cime (brązowe znaki przy drodze). 

Dojazd z Wenecji zajmuje 2 godziny i 30 minut, a z Rzymu 7 godzin i 30 minut. Jeśli jedziesz bezpośrednio z Polski to musisz przeznaczyć na dojazd ponad 10 godzin. Trasa prowadzi przez Słowację i Austrię lub Czechy i Austrię. 

Nawigacja po wpisaniu Tre Cime di Lavaredo doprowadza bezpośrednio na parking.

Tre Cime di Lavaredo

Parking na samej górze przy schronisku Rifugio Auronzo

Jak wygląda w ogóle sytuacja z parkingiem? Droga otwarta jest w sezonie letnim, a zamknięta w miesiącach zimowych. Faktycznie, gdy jest lód, to strach tam jechać. Jeśli jedziesz np. w wakacje to spokojnie tam dojedziesz. Jest jednak jedno, ALE, a nawet dwa. Pierwsze to 30 euro płatne za wjazd. 

Na samym dole za Jeziorem d’Antorno jest kasa, w której trzeba zapłacić. Teoretycznie jest otwarta od 7 rano, jednak poza godzinami otwarcia (ktoś sprzedaje bilety) możesz opłacić wjazd w automacie. Najlepiej mieć gotówkę. 

  • Współrzędne kasy biletowej: 46.5998, 12.2698.

Gdy już zapłacisz, to jedziesz 7 km pod górę. Na samym końcu będzie parking. W sezonie już po godzinie 8 może nie być miejsca i trzeba czekać na dole aż ktoś opuści parking. Dlatego najlepiej przyjechać jak najwcześniej. 

Na górę w sezonie kursuje jeszcze autobus, więc to także ciekawa opcja, jeśli na górze wszystkie miejsca będą zajęte.

  • Współrzędne parkingu przy Tre Cime: 46.6133, 12.2920.
Tre Cime di Lavaredo
Tre Cime di Lavaredo
przewodnik

Szlak wokół Tre Cime di Lavaredo – mapa trasy

Najpopularniejszą trasą jest szlak pieszy wokół Tre Cime di Lavaredo. Jest to łatwa i przyjemna opcja. Możesz zobaczyć skały z każdej strony. Droga prowadzi cały czas otwartym terenem. Po drodze do zobaczenia jest: kapliczka, Rifugio Lavaredo, punkt widokowy Forcella Lavaredo – jeden z najlepszych na całej trasie.

  • Trasa mierzy około 10 kilometrów,
  • Wycieczka zajmie Ci około 3-4 godziny,
  • Na trasie są 482 metry podejścia.

Szczyt Monte Campedelle 2362 m n.p.m.

Gdy już będziesz przy schronisku, a np. nie chcesz iść trasy wokół skał, to polecamy Ci wejście na szczyt Monte Campedelle mierzący 2362 m n.p.m. Góra znajduje się około 20 minut od Rifugio Auronzo i jest świetnym punktem widokowym na Tre Cime oraz Cadini di Misurina. Podejście nie jest trudne, a warto tam trafić. Krajobrazy są widoczne na każdą stronę.

Tre Cime di Lavaredo
Tre Cime di Lavaredo
Tre Cime di Lavaredo
Dolomity
Dolomity

Szlak pieszy, gdy droga Strada Misurina jest zamknięta

My trafiliśmy na Tre Cime di Lavaredo w listopadzie, więc droga była zamknięta. Musieliśmy wyznaczyć sobie szlak od samego dołu. Startowaliśmy znad jeziora d’Antorno, czyli przy drodze dojazdowej do Rifugio Auronzo. 

Nasz szlak prowadził nawet w pobliżu kas wjazdowych. Od razu kierowaliśmy się na Monte Campedelle. Trasa prowadziła w pobliżu drogi. Wiele osób szło z dolnego parkingu asfaltem. I też w godzinach późniejszych na dole już zabrakło miejsca. Tre Cime di Lavaredo to bardzo popularne miejsce tak jak sąsiednie Lago di Braies – najpiękniejsze jezioro w Dolomitach. 

Przed nami szło kilku turystów, dlatego mieliśmy zrobione ślady. Tutaj we Włoszech szlaki nie są tak dobrze oznaczone, jak np. u nas, czy w górach Chorwacji. Najlepiej iść z nawigacją – polecamy mapy.cz lub LocusMap. Na tabliczkach nie ma też czasu przejścia oraz kilometrażu. Poniżej podrzucam jeszcze mapę naszego szlaku. 

  • Długość trasy: 11,3 km,
  • Czas przejścia: 7 godzin z przerwami,
  • Suma podejść na szlaku: 782 metry.
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.