DOLOMITY – szlaki górskie, najpiękniejsze miejsca, baza noclegowa

Dolomity we Włoszech to podobno najpiękniejsze góry świata i my niedawno mieliśmy okazję się o tym przekonać. Mieliśmy być już w Alpach we wrześniu, jednak zmieniliśmy plany i dojechaliśmy tam dopiero w listopadzie. Poznaliśmy kilka ciekawych szlaków turystycznych, odkryliśmy różne miejsca i teraz stworzyliśmy z tego przewodnik. 

 1. Jak dojechać w Alpy?
 2. Gdzie pojechać w Dolomity?
 3. Najlepsza baza wypadowa na alpejskie szlaki, czyli nocleg w Dolomitach,
 4. Na jakie szlaki warto się wybrać?
 5. Trasy na wycieczkę z dzieckiem,
 6. Mapa Dolomitów.

Góry we Włoszech – gdzie warto pojechać?

Nocleg w Dolomitach - gdzie jest najlepsze miejsce na bazę wypadową?

FILM Z DOLOMITÓW

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszego filmu z Dolomitów. Miłego oglądania.

Nasza mapa najpiękniejszych miejsc we włoskich Dolomitach

Na poniższej mapie zaznaczyłem wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy podczas naszej podróży w Dolomity i te, które jeszcze warto zobaczyć.

Jak dojechać w Dolomity z Polski?

Dojazd z południa Polski zajmuje około 10-11 godzin. Najlepiej wybrać drogę przez Czechy i Austrię lub Słowację i Austrię. My jechaliśmy spod Nowego Sącza i wybraliśmy drogę przez Słowację. Zdecydowało to, że mieliśmy winietę na cały rok na to państwo. 

Jeśli jedziesz przez Czechy to kierunek na: Ostrawa, Brno, Wiedeń, Graz, Villach i Lienz. Jeśli przez Słowację to kierunek na Bratysławę i Wiedeń. Dalej to samo, co powyżej. 

Pamiętaj o winietach elektronicznych – Czechy i Słowacja. W Austrii najlepiej kupić przyklejaną na stacji benzynowej lub wcześniej online. Jednak tam winieta kupiona online jest dopiero ważna od 18. dnia po zakupie. Jeśli bierzesz na firmę to działa od razu (my tak zrobiliśmy).  

Nocleg w Dolomitach - gdzie jest najlepsze miejsce na bazę wypadową?

Nocleg w Dolomitach – gdzie jest najlepsze miejsce na bazę wypadową?

Najlepiej nie mieć bazy wypadowej w jednym miejscu. Mimo że kilometrażowo wychodzi np. 35 kilometrów dojazdu na parking, to dojazd zajmuje 60 minut. Drogi w większości są kręte, a dojazd zajmuje więcej czasu. 

My mieliśmy nocleg w miejscowości Str. Martin, 39030 San Martino BZ, Włochy i dojeżdżaliśmy po 50-60 minut w okolice Jeziora Misurina. Później przenieśliśmy się do Lunz. Fajna baza wypadowa jest w miejscowościach: Cortina d?Ampezzo czy Canazei. Sporo osób mieszka również w Vigo di Fassa.

Byliśmy w listopadzie i rezerwowaliśmy przez Booking. Mieliśmy problem ze znalezieniem noclegu, ponieważ było bardzo drogo. W większości wychodziło +300 złotych na dobę, a to dla nas trochę za dużo. Udało się znaleźć za około 220 złotych. Im bliżej gór, tym kwatery są droższe (później np. pojechaliśmy do Chorwacji i tam płaciliśmy po 150 złotych za dobę). 

Szlaki, którymi warto przejść i ciekawe miejsca do odwiedzenia

Na blogu opisaliśmy wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy i szlaki, którymi przeszliśmy. Większość miejsc jest podlinkowanych, więc można przejść do kolejnych wpisów. 

Lago di Braies – najpiękniejsze jezioro w Dolomitach

Lago di Braies to najpiękniejsze i najpopularniejsze jezioro w Dolomitach. W sezonie ciężko tam znaleźć wolne miejsce parkingowe. Turyści z całego świata chcą zobaczyć to miejsce. Można podejść z parkingu kilka minut i obejrzeć jezioro albo wybrać się szlakiem wokół wody. Najlepiej przyjechać tam wcześnie rano. Chętni mogą wypożyczyć łódkę i wypłynąć na tafle wody.

 • Długość szlaku: 3,5 km,
 • Czas przejścia szlaku: 2-3 godziny,
 • Opis miejsca: Lago di Braies.
Lago di Braies - najpiękniejsze jezioro w Dolomitach
przewodnik

Tre Cime di Lavaredo – najpopularniejsze miejsce w Dolomitach

Tre Cime di Lavaredo to podobno najpopularniejsze miejsce w Dolomitach. To formacja skalna, która już z daleka robi wrażenie. W ciepłych miesiącach można dojechać samochodem pod same skały i ruszyć szlakiem wokół nich. Gdy spadnie śnieg, to trzeba maszerować z samego dołu. Obok parkingu znajduje się schronisko Rifugio Auronzo. 

 • Długość szlaku wokół Tre Cime: 10 km,
 • Czas przejścia szlaku: 3-4 godziny,
 • Opis miejsca: Tre Cime di Lavaredo.
Tre Cime di Lavaredo DOLOMITY

Szczyt Monte Campedelle i widok na Cadini di Misurina

W pobliżu Tre Cime znajduje się szczyt Monte Campedelle mierzący 2362 m n.p.m. Rozciągają się z niego piękne krajobrazy na Cadini di Misurina. Z parkingu pod Rifugio Auronzo dojście zajmuje 20-30 minut (mapa pokazuje więcej). Można zobaczyć ostre szczyty i oczywiście zrobić sobie na ich tle zdjęcie. 

 • Długość szlaku do punktu widokowego: 1,5 km,
 • Czas przejścia szlaku: 1 godzina,
 • Opis miejsca: Monte Campedelle.
Szczyt Monte Campedelle i widok na Cadini di Misurina DOLOMITY

Monte Popena – nieznany szczyt w Dolomitach

Monte Popena to nieznany szczyt we włoskich Dolomitach. Wiele osób mija go podczas drogi obok Lago di Misurina. Szczyt mierzy 2229 m n.p.m. i był pierwszym, którego zdobyliśmy podczas swojej przygody. Podejście nie było zbyt długie, a widoki zachwycały. Na dole mieliśmy chmury, a potem wszystko przechodziło. 

 • Długość szlaku: 5 kilometrów, 
 • Czas przejścia: 3 godziny,
 • Opis szlaku: Monte Popena.
Monte Popena - nieznany szczyt w Dolomitach

Monte Piana i Rifugio Angelo Bosi

Dla nas jednym z najpiękniejszych miejsc, które odwiedziliśmy, to szczyt Monte Piana 2324 m n.p.m. oraz sąsiednie schronisko Rifugio Angelo Bosi. Ze szczytu mamy widoki na każdą stronę. To miejsce podczas I wojny światowej było świadkiem walk pomiędzy Włochami i Austro-Węgrami. Trasa z parkingu jest bardzo łatwa. 

 • Długość szlaku: 10,7 km, 
 • Czas przejścia: 5 godzin,
 • Opis szlaku: Monte Piana.
Monte Piana + Rifugio Angelo Bosi DOLOMITY

Lago di Misurina

Lago di Misurina to miejsce, które chętnie jest fotografowane. Tuż obok znajduje się hotel, ale są także restauracje. Pięknie znad jeziora widać Tre Cime di Lavaredo. Jezioro stanowi dobrą bazę wypadową na górskie szlaki. Można wybrać się tam na trasę wokół jeziora.

 • Długość trasy wokół jeziora: 3,5 km, 
 • Czas przejścia szlaku: 1 godzina i 10 minut,
 • Opis miejsca: Lago di Misurina.
Lago di Misurina DOLOMITY

Passo Pordoi

Passo Pordoi to wysokogórska przełęcz położona na wysokości 2239 m n.p.m. Z niej prowadzi szlak turystyczny na szczyt Sass Pordoi zwany dachem Dolomitów. Już sama droga dojazdowa potrafi wzbudzić emocje. W okresie zimowym można spotkać tutaj wielu narciarzy. Z Passo Pordoi można iść np. na Piz Boe 3152 m n.p.m.

Passo Pordoi DOLOMITY

Passo Giau i Cinque Torri

Kolejne przepiękne miejsce, które warto zobaczyć to Passo Giau. Wystarczy już tam dojechać samochodem i można się zachwycić. Z przełęczy poszliśmy do Cinque Torri i do Rifugio Averau. Trasa prowadziła bardzo malowniczym terenem. Zrobiliśmy szlak pętlę, który był jednym z najpiękniejszych w Dolomitach.

 • Długość trasy: 8,2 km, 
 • Czas przejścia z przerwami: 5 godzin,
 • Opis miejsca: Passo Giau.
Passo Giau i Cinque Torri DOLOMITY

Monte Lagazuoi Piccolo

Monte Lagazuoi Piccolo mierzy 2778 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem, który do tej pory zdobyliśmy. W sezonie w jego okolice można dojechać kolejką. Znajduje się tam także popularne schronisko. Szlak z parkingu na Passo Falzarego nie jest długi, ale wymagający kondycyjnie, ponieważ prowadzi cały czas ostro pod górę. Ze szczytu widać między innymi najwyższy szczyt całych Dolomitów – Punta Penia 3342 m n.p.m. leżący na lodowcu Marmolada.

 • Długość trasy: 7,3 km,
 • Czas przejścia z przerwami: 5 godzin i 30 minut,
 • Opis miejsca: Monte Lagazuoi Piccolo.
Monte Lagazuoi Piccolo

Passo delle Erbe – krótki szlak na wycieczkę z dzieckiem

Z Passo delle Erbe można wybrać się na krótką wycieczkę z dzieckiem w wózku. Trasa jest widokowa i bardzo łatwa. Punktem końcowym jest rozległa polana, do której można dotrzeć już w ciągu 30 minut. Dalej można iść np. w kierunku szczytu Sas de Pütia 2875 m n.p.m.

 • Długość trasy: 2,1 km, 
 • Czas przejścia z przerwami: 1 godzina i 10 minut,
 • Opis miejsca: Passo delle Erbe.
Passo delle Erbe - krótki szlak na wycieczkę z dzieckiem

Lago d’Antorno

Lago d’Antorno to małe jezioro, z którego można dotrzeć np. na Tre Cime di Lavaredo i Monte Piana. Znad jeziora można obejrzeć piękne widoki np. na grupę górską Cadini di Misurina. Najlepiej przyjechać tam o wschodzie lub o zachodzie słońca, bo wtedy krajobrazy wyglądają najpiękniej.

Lago di Landro

Lago di Landro

Lago di Landro to jezioro położone na 1406 m n.p.m. Łatwo się do niego dostać, ponieważ znajduje się tuż przy drodze głównej. Znad jeziora mamy piękne widoki. Jezioro cieszy się sporą popularnością wśród ludzi w kamperach. Co jechaliśmy tamtędy, to zawsze kilka z nich tam o poranku stało. 

Lago di Landro

Co jeszcze warto zobaczyć? Miejsca, których nie udało się odwiedzić

Na naszej mapie mieliśmy zaznaczonych jeszcze kilka miejsc, ale już nie dało się ich zobaczyć. Chodziło głównie o pogodę, która zmieniła nam nieco plany. Padało i nie chcieliśmy ryzykować wyjścia z dzieckiem w wysokie partie gór. Co jeszcze warto zobaczyć w Dolomitach? Gdzie się wybrać na szlak?

 1. Panorama di Santa Magdalena,
 2. Karersee,
 3. Dolina Val Venegia,
 4. Schronisko Baita Segantini,
 5. Szczyt Seceda,
 6. Szczyt Sass Pordoi,
 7. Lago di Sorapis,
 8. Alpe di Siusi.

Mapa Dolomitów – z czego korzystać?

Oprócz mapy ciekawych miejsc, którą umieściłem u góry, to polecamy mapy.cz. Znajdziesz tam oznaczone wszystkie szlaki górskie, którymi można wędrować. Trasę można zaplanować w domu na komputerze, a później korzystać z aplikacji. Dodatkowo polecamy także aplikację LocusMap.

Czy Dolomity są dobre na wycieczkę z dzieckiem?

To zależy, gdzie się wybierasz. My wszystkie miejsca odwiedziliśmy z 4-letnim dzieckiem. Wszystko zależy od dziecka i od Twojego podejścia do wędrówek z pociechami. W sezonie na wiele szczytów dojeżdżają kolejki, więc spokojnie można wyjechać i podziwiać widoki. Ze szczytów można się wybrać na krótkie wycieczki po okolicy. 

Są szlaki łatwe i szlaki trudne. Dolomity to wysokie góry, dlatego na trasach jest sporo podejść w pionie. W większości wymagana jest dobra kondycja. 

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.