Passo Pordoi w Dolomitach – jak dojechać? Gdzie ruszyć na szlak?

Przełęcz Pordoi (Passo Pordoi) to wysokogórska przełęcz w Dolomitach znajdująca pod szczytem Sass Pordoi mierzącym 2950 m n.p.m. Położona jest na wysokości 2239 m n.p.m. na granicy dwóch prowincji: Belluno i Trydentu. Łączy dwie malownicze włoskie miejscowości: Canazei oraz Arabba.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Przełęcz jest popularnym celem wycieczek. Jedni wyjeżdżają tam, aby obejrzeć widoki np. w kierunku lodowca Marmolada, inni wyruszają na górski szlak. W sezonie turystycznym kursuje tam także kolejka, którą można dojechać na dach Dolomitów, czyli szczyt Sass Pordoi. W zimie wszędzie można spotkać narciarzy. W okolicy znajduje się sporo wyciągów narciarskich.

Passo Pordoi w Dolomitach
Passo Pordoi w Dolomitach

Jak dojechać na Passo Pordoi?

Na Passo Pordoi można dojechać z dwóch stron – od miejscowości Arabba lub od miejscowości Canazei. To popularne górskie miejscowości, w których można znaleźć dziesiątki obiektów noclegowych w różnych cenach. Jeśli nie ma śniegu, to dojazd na przełęcz nie stanowi większego problemu. Droga z obu stron jest niezwykle malownicza, a co jakiś czas są zatoczki, żeby się zatrzymać i obejrzeć widoki.

W sezonie zimowym po opadach śniegu może być problem z dojazdem na miejsce. Na samym dole w powyższych miejscowościach przy drodze są tablice, które informują, czy dana droga jest otwarta.

My jechaliśmy w listopadzie i od rana padało. Baliśmy się, że możemy nie dojechać, bo może być ślisko. Jednak wszystko było w porządku i bezpiecznie dojechaliśmy na samą górę. Byliśmy tam po 7 rano i była gęsta mgła. Poczekaliśmy godzinę i było o wiele lepiej. Z biegiem dnia pogoda zmieniła się diametralnie i było przepięknie.

Passo Pordoi w Dolomitach

Parking na przełęczy

Na Przełęczy Pordoi w Dolomitach znajduje się kilka parkingów. Główny parking położony jest obok hotelu Col di Lana i naprzeciwko kolejki. W sezonie postój prawdopodobnie jest płatny. Z tego, co się doczytaliśmy, to kosztuje 7 euro za cały dzień. My nie płaciliśmy nic, ponieważ był listopad, więc poza sezonem.

  • Współrzędne parkingu na Przełęczy Pordoi: 46.4881, 11.8107.
Passo Pordoi w Dolomitach
przewodnik

Gdzie iść na szlak? Trasa na szczyt Sass Pordoi

Najpopularniejszym szlakiem wychodzącym z przełęczy jest droga do Rifugio Maria i na szczyt Sass Pordoi mierzący 2950 m n.p.m. Szlak czerwony mierzy 3 kilometry, a wejście na szczyt zajmuje około 1 godzinę i 30 minut. W pionie jest 689 metrów, czyli całkiem sporo. Poniżej zamieszczam mapę trasy na Sass Pordoi.

Ciekawą możliwością jest pójście jeszcze dalej na Piz Boe 3152 m n.p.m. Trasa prowadzi tak samo, jak na Sass Pordoi, tylko przy schronisku Forcella Pordoi idziesz dalej w prawo. Z przełęczy w drugą stronę możesz iść np. do Rifugio Viel dal Pan.

Passo Pordoi w Dolomitach
MYNASZLAKU FILM
Passo Pordoi w Dolomitach

Cmentarz wojenny

Kilkaset metrów nad przełęczą znajduje się cmentarz wojenny, na których spoczywają żołnierzy niemieccy i austriaccy, którzy zginęliśmy podczas I i II wojny światowej. To bardzo ciekawe miejsca dla miłośników historii.

Cmentarz wojenny
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Cmentarz wojenny
Cmentarz wojenny

Co jeszcze warto zobaczyć w Dolomitach?

Cmentarz wojenny
Cmentarz wojenny
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Dolomity
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.