Jakuszyce w Szklarskiej Porębie – królestwo narciarzy na trasach biegowych

Jakuszyce to dzielnica Szklarskiej Poręby chętnie odwiedzana przez miłośników aktywnego wypoczynku. Znajduje się na terenie woj. dolnośląskiego. Latem można stąd rozpocząć pieszą wycieczkę w Góry Izerskie, zimą poszaleć na nartach. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Jak spędzić tu wolny czas?

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Jakuszyce w Szklarskiej Porębie - królestwo narciarzy na trasach biegowych

Gdzie znajdują się Jakuszyce? – dzielnica Szklarskiej Poręby

Jakuszyce mogą się pochwalić świetną lokalizacją, dzięki czemu nie można tu narzekać na brak turystów. Dawniej była to samodzielna miejscowość, obecnie jest to najwyżej położona dzielnica Szklarskiej Poręby. Jakuszyce to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w Sudetach, mogący się pochwalić korzystnym klimatem i dobrym zagospodarowaniem. Z jednej strony znajdują się Góry Izerskie, z drugiej Karkonosze z charakterystycznym masywem Szrenicy na czele. Miejscowość znana jest również z przejścia granicznego Jakuszyce-Harrachov, przez które można dostać się na teren Czech.

Jakuszyce w Szklarskiej Porębie - królestwo narciarzy na trasach biegowych

Historia regionu

W dziejac  nie brak ważnych wydarzeń, które w znacznym stopniu wpłynęły na współczesny charakter tej miejscowości. Wiadomo, że nazwa miejscowości pochodzi od imienia Jakub, wiadomo też, że wieś zaczęła się rozwijać w sąsiedztwie należącej do Schaffgotschów leśniczówki. Początek XX wieku to czas bardzo dobry dla Jakuszyc. W tym czasie w Karkonoszach i Górach Izerskich coraz lepiej rozwija się turystyka górska, a leśna osada zyskała dostęp do kolei. I choć lata powojenne były dość trudne, współczesne Jakuszyce doskonale sprawdzają się jako miejsce wypoczynku i rekreacji.

Jakuszyce w Szklarskiej Porębie - królestwo narciarzy na trasach biegowych

Co warto zobaczyć w okolicy?

Jakuszyce to idealny punkt wypadowy w Góry Izerskie, które zachwycają zarówno swoją historią, jak i przyrodniczymi walorami. Co warto zobaczyć w tej okolicy? Przystanek Kolei Izerskiej, czyli najwyżej położoną stację kolejową w Polsce, oraz dolinę Kamiennej – rzeki będącej jednym z ważniejszych dopływów Bobru.

W najbliższej okolicy czekają z kolei malownicze zakątki, pozostałości niemieckich wsi i stacje turystyczne, w których można odpocząć i nacieszyć się wspaniałą atmosferą. Warto wybrać się na wędrówkę do Szklarskiej Poręby przez Rozdroże Izerskie oraz odwiedzić schronisko na Szrenicy.

Wyjątkową atmosferą urzeka leżące bardzo blisko schronisko „Orle” – stacja turystyczna będąca ważną pamiątką po istniejącej tu przed wojną osadzie hutniczej. Innym miejscem, do którego można dotrzeć jest Hala Izerska. I tu można zobaczyć pozostałości przedwojennych gospodarstw oraz odpocząć w przytulnym schronisku, znanym jako „Chatka Górzystów„. Nie można zapominać o najwyższym szczycie Gór Izerskich, czyli Wysokiej Kopie, na którą można dojść z Jakuszyc.

Dolny Śląsk
przewodnik

Trasy biegowe w Jakuszycach dla narciarzy – Bieg Piastów

Jakuszyce cieszą się wielkim powodzeniem wśród narciarzy, którzy mogą tu liczyć na doskonałe warunki. Miejscowość znana jest z wielu ważnych wydarzeń sportowych, m.in. Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym oraz Biegu Piastów. Turyści z całej Polski przyjeżdżają tutaj na biegówki. Śniegu jest pod dostatkiem. 

Na Polanie Jakuszyckiej od lat prężnie działa Dolnośląskie Centrum Sportu, a w rejonie miejscowości czekają liczne trasy biegowe. Osoby, które preferują taką formę narciarstwa, mogą skorzystać z przystosowanych tras turystycznych. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem, dobrą propozycją będzie trasa Jakuszyce – Orle. Jest to dość łatwa, a jednocześnie bardzo atrakcyjna pod względem widokowym. Dla tych, którzy wolą narciarstwo zjazdowe, czeka z kolei potężna Szrenica, na której stokach czekają trasy narciarskie o różnym stopniu trudności.

Jakuszyce to moc atrakcji dla aktywnych osób oraz dla tych, którym marzy się beztroski relaks w pięknym otoczeniu. Kto trafi do tej górskiej miejscowości, ten żałować nie będzie. Piękna okolica, ciekawe trasy spacerowe i narciarskie – wszystko to sprawia, że można tu spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób.

Dolny Śląsk
MYNASZLAKU FILM
Dolny Śląsk
Dolny Śląsk
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.